Seria Blacktron Future Generation

Moderator: nori

Awatar użytkownika
Havoc
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 1310
Rejestracja: 14 maja 2013 20:00
Rok urodzenia: 1982
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Seria Blacktron Future Generation

Post autor: Havoc »

Blacktron Future Generation lub po prostu Blacktron 2 (w trakcie recenzji będę używał tej drugiej nazwy gdyż pierwsza jest zbyt długa, a skrót może źle się kojarzyć :) ) jest oczywiście następcą sławnego (lub raczej niesławnego) pierwszego Blacktrona i występował w latach 1991-1993. Wizerunek serii został podrasowany w (jak wiele osób uważa) niewłaściwy sposób. Niestety minifigi zostały przerobione na 'children friendly' i nie wyglądały już tak groźnie. Przede wszystkim były w większej części białe co kłóci się choćby z samą nazwą serii. Część pojazdów to w zasadzie remake tych z pierwowzoru. Ale nie skreślajmy Blacktrona 2 już na początku, mimo tych minusów to wciąż stary dobry space.

Obrazek


1462 / 1694 GALACTIC SCOUT

Obrazek

Rok produkcji - 1992
Ilość minifigów - 1
Ilość elementów - 17
Białe kruki: (brak)

W serii występuje sporo małych zestawów i od nich właśnie zaczniemy. Galactic Scout może się pochwalić w zasadzie tylko ruchomymi skrzydłami. Niestety nawet nie dali pilotowi komputerka z przodu, jak można sterować przy pomocy tile, modified 1x2 grille? Szkoda, jeden malutki element, a pojazd wizualnie sporo by zyskał.

1462 - wersja limitowana w polybagu:

Obrazek Obrazek

1694 - wersja pudełkowa, tzw. impuls:

Obrazek Obrazek


1479 TWO-PILOT CRAFT

Obrazek

Rok produkcji - 1991
Ilość minifigów - 2
Ilość elementów - 22
Białe kruki:
Obrazek - w 2 zestawach

Zestaw limitowany, dostępny tylko w US i tylko w value packu nr 1476 Five Set Bonus Pack:

Obrazek

Całkiem przyjemny pojazd, zdecydowanym plusem są 2 minifigi. Gdyby nie fakt, że zestaw był dostępny tylko w value packu z czterema innymi, mógłby on stanowić dobre źródło minifigów.


1887 SCOUT PATROL SHIP

Obrazek

Rok produkcji - 1992
Ilość minifigów - 1
Ilość elementów - 24
Białe kruki: (brak)

Zestaw limitowany, dostępny tylko w US w value packu nr 1891 Four Set Value Pack:

Obrazek

Chociaż pojazd jest nieduży to jednak sporo oferuje. Ruchome skrzydła, porządne silniki, broń z przodu, minifig ma czym sterować, a nawet dostał do ręki krótkofalówkę.

Ciekawostką jest to, że zestawy w tym value packu nie miały osobnych instrukcji. Wszystkie są zawarte w jednej książeczce (Blacktron był jako drugi):

Obrazek Obrazek


6812 GRID TREKKOR

Obrazek

Rok produkcji - 1991
Ilość minifigów - 1
Ilość elementów - 17
Białe kruki: (brak)

Nareszcie coś jeżdżącego. Tylne koła mają wyższe zawieszenie dzięki czemu pojazd jest lekko pochylony do przodu co nadaje mu ciekawy wygląd. Dodatkowym plusem jest asymetryczna budowa. Z przodu jest ruchomy talerzyk satelitarny/reflektor (co kto woli :) ). Minifig został wyposażony w bardzo ciekawy element, charakterystyczny dla tej serii - jetpack.


6832 SUPER NOVA II

Obrazek Obrazek

Rok produkcji - 1991
Ilość minifigów - 1
Ilość elementów - 36
Białe kruki:
Obrazek - w 5 zestawach

Super Nova II, a gdzie I? Pojazd ma dwie pary ruchomych skrzydeł, otwieraną owiewkę, z tyłu jest otwierany schowek z komputerkiem w środku. Minifig ma również broń w ręku.
Pojazd wygląda na zwiadowczy (4 ruchome skrzydła zapewniają dobrą zwrotność) ale ma też uzbrojenie. Kokpit jest zabudowany po bokach, żeby minifig nie wyleciał.


6851 TRI-WHEELED TYRAX

Obrazek Obrazek

Rok produkcji - 1991
Ilość minifigów - 1
Ilość elementów - 34
Białe kruki: (brak)

Tym razem dostajemy trochę większy pojazd naziemny. Jego zaletą i jednocześnie wadą są koła. Zaletą - bo pojazd wygląda oryginalnie, wadą - bo już standardowego 4-kołowego pojazdu z Tyraxa nie zrobimy. Owiewka jest otwierana, to zawsze fajny szczegół.
Ciekawostką jest, że były dwie wersje tego zestawu. W obu przypadkach instrukcja i konstrukcja zestawu trochę się różnią.
Tu jest lista elementów: PARTS (zaznaczone jedynką i dwójką są elementy potrzebne do 1 i 2 wersji)
A tak wyglądają obie instrukcje:

Obrazek Obrazek

W zasadzie różnią się tylko od spodu, a ogólny wygląd pojazdu się nie zmienia. Niemniej jest to ważny szczegół, zwłaszcza dla kolekcjonerów (to w końcu jakby 2 różne zestawy).
Nie wiem dlaczego powstała wersja druga ale po przejrzeniu instrukcji można wnioskować, że 'błotnik' w wersji pierwszej haczył o podłoże podczas jazdy i dlatego brick 1x2 został zamieniony na slope inverted 2x2, a wtedy reszta elementów montowanych na spodzie nie była już potrzebna.

! THREE WHEELED TYRAX wchodzi w skład 3 zestawów potrzebnych do budowy SUPER MODELu.


6878 SUB ORBITAL GUARDIAN

Obrazek Obrazek

Rok produkcji - 1991
Ilość minifigów - 1
Ilość elementów - 61
Białe kruki:
Obrazek - w 5 zestawach
Obrazek - w 2 zestawach

Kosmiczna Myszka Miki, to zawsze moje pierwsze skojarzenie jak patrzę na ten model. Sub Orbital Guardian był rimejkiem sławnego z pierwszej serii Blacktron Alienatora.
Niestety poza identycznym mechanizmem kroczenia nie dorastał poprzednikowi do pięt. Boczne talerze satelitarne są ruchome, podobnie jak 2 mniejsze na ogonie. Owiewka jest otwierana. Z tyłu znajduje się otwierany schowek z komputerkiem w środku. Minifig jest wyposażony w jetpack. Niestety nie ma w kabinie żadnych przyrządów sterujących. Wg mnie zestaw nie jest zły ale jednak wolę pierwowzór.
I jeszcze znaleziona w sieci grafika z udziałem Guardiana:
Obrazek

! SUB ORBITAL GUARDIAN wchodzi w skład 3 zestawów potrzebnych do budowy SUPER MODELu.


6887 ALLIED AVENGER

Obrazek Obrazek

Rok produkcji - 1991
Ilość minifigów - 1
Ilość elementów - 94
Białe kruki:
Obrazek - w 2 zestawach
Obrazek - w 4 zestawach
Obrazek - w 3 zestawach

Po co komu X-Wing za milion tysięcy zł. skoro można mieć Blacktronowego X-Winga za rozsądną cenę :) Skrzydła wprawdzie nie składają się jak w X-Wingu ale są ruchome. Niestety jak na 'Avengera' pojazd jest słabo uzbrojony. Przednią część można odczepić. Stanowi ona osobny pojazd / kapsułę ratunkową. Kokpit można otworzyć po bokach i od góry. Jest to jeden z czterech zestawów w serii, który posiada odczepianą kabinę. Ponadto są one niestety substytutem modułów z pierwszego Blacktrona. Zamiast różnych elementów i różnych kombinacji możemy tylko przekładać kabiny między pojazdami.

! ALLIED AVENGER wchodzi w skład 3 zestawów potrzebnych do budowy SUPER MODELu.


6933 SPECTRAL STARGUIDER

Obrazek
Obrazek Obrazek

Rok produkcji - 1991
Ilość minifigów - 2
Ilość elementów - 196
Białe kruki:
Obrazek - w 5 zestawach
Obrazek - w 4 zestawach
Obrazek - w 5 zestawach

Zawsze myślałem, że ten zestaw jest odpowiedzią na Mega Core Magnetizera, kiedy widziałem go w katalogu. Dopiero później zorientowałem się, że ma mniejsze koła i w zasadzie pod każdym względem nie dorasta tamtemu do pięt.
No ale nie jest z nim tak źle. Przyjrzyjmy się podwoziu. Trzy osie, z których każda ma węższy rozstaw kół przy czym przednia ma najszerszy, a tylna najwęższy. Tylna oś jest osią skrętną, a skręcamy przy pomocy zamontowanego z tyłu tego Obrazek elementu. Osie środkowa i przednia mają natomiast amortyzatory: Obrazek. W tylnej części jest platforma ze sterami, dzięki temu minifig może kierować pojazdem nawet po odłączeniu głównej kabiny. Przed platformą są również przyczepione dwie krótkofalówki. Środkowa część to odłączany moduł. Jest to coś w rodzaju małej stacji komunikacyjnej. Można ją otworzyć od góry, z tyłu i po bokach. W środku jest schowek z komputerkiem. Pamiętam, że tego typu elementy pojazdu zawsze służyły temu samemu celowi - włożenie komputerka do schowka aktywowało pojazd. Tak, kiedyś zestawy pobudzały wyobraźnię. Z przodu pojazdu znajduje się odłączana kabina. Kokpit oczywiście da się otworzyć jak każdy inny w tej serii - z trzech stron. Kabinę można również połączyć ze wspomnianą wcześniej stacją komunikacyjną w jeden większy pojazd latający. Może on bez rozłączania się na dwie części wylądować na podwoziu. I jest to niestety najbardziej skomplikowany przykład modułowości jaki znajdziemy w tej serii.


6981 AERIAL INTRUDER

Obrazek
Obrazek Obrazek

Rok produkcji - 1991
Ilość minifigów - 2
Ilość elementów - 255
Białe kruki:
Obrazek - w 2 zestawach
Obrazek - w 4 zestawach
Obrazek - w 5 zestawach

Chyba najbardziej rozpoznawalny zestaw z całej serii. Chyba w każdej katalogowej scenie z udziałem Blacktrona 2 pojawiał się właśnie 'powietrzny intruz'. Niestety, pomimo, że model był świetny, nie można o nim powiedzieć, że był oryginalny. Jest to remake zestawu z serii Futuron - 6932 Stardefender 200.
Znalazłem też w internetach 2 bardzo fajne grafiki. Na jednej sam intruz, na drugiej razem z pierwowzorem:

Obrazek Obrazek

Pojazd ma dwie modułowe kabiny, które oczywiście można otworzyć. Na środku jest wielka szyba z logo Blacktrona i stanowi ona osłonę dla dwóch mini pojazdów naziemnych. Zabezpieczenia z przodu nie pozwalają aby owiewka otworzyła się przypadkiem lub podczas lotu do góry nogami. Samochodziki również są unieruchomione. Zastosowano tu ciekawy mechanizm rampy. Im szerzej otwieramy owiewkę tym niżej opuszcza się rampa do momentu aż oba mini pojazdy z niej zjadą. Na górze 'intruza' jest zamontowany obrotowy radar ale w sumie tylko przeszkadza. Jest bardzo luźny i denerwuje kiedy samowolnie obraca się na wszystkie strony.
Tak więc mamy tu dwa pojazdy naziemne i dwie odczepiane kabiny ale jetpackiem minifigi muszą się podzielić bo jest tylko jeden. Z tyłu jest na niego schowek pod zamykaną szybą. Z początku myślałem, że coś jest źle złożone ale okazało się, że nie. Po umocowaniu w środku jetpacka szyba się nie domyka. Wprawdzie minimalnie ale jednak. Mimo wszystko zestaw prezentuje się bardzo dobrze i jest bawialny.


6988 ALPHA CENTAURI OUTPOST

Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek

Rok produkcji - 1991
Ilość minifigów - 5
Ilość elementów - 376
Białe kruki:
Obrazek - w 3 zestawach
Obrazek - w 2 zestawach
Obrazek - w 5 zestawach
Obrazek - w 4 zestawach
Obrazek - w 3 zestawach
Obrazek - w 4 zestawach
Obrazek - w 4 zestawach
Obrazek - w 2 zestawach
Obrazek - w 2 zestawach
Obrazek - w 4 zestawach
Obrazek - w 5 zestawach
Obrazek - w 5 zestawach
Obrazek - w 3 zestawach
Obrazek - w 3 zestawach

Alpha Centauri Outpost - następca sławnego Message Intercept Base. Czy godny? Niestety nie.
Wizualnie wydaje się, że ma podobne gabaryty, niestety jest to wina napompowanego terenu. Element, który zastąpił tradycyjne płaskie baseplate'y:

Obrazek

Wprawdzie stwarza on pewne możliwości ale za to blokuje wiele innych. Jest tu niewiele miejsca, żeby cokolwiek przyczepić. Po prostu wymusza pewne rozwiązania. Poza tym w zestawie jest aż o 166 elementów mniej niż w bazie pierwszego Blacktrona.
Druga połowa bazy to baseplate stanowiący lądowisko. W części zabudowanej od frontu znajduje się miejsce gdzie można przymocować modułową kabinę, nad nim jest mały schowek. Z tyłu jest coś w rodzaju schronu ale tak naprawdę to tylko miejsce gdzie schowany jest battery box zasilający migające z przodu bazy światła. Są tu też schody prowadzące...donikąd. Kończą się nad światłami i tyle. Niestety w kwestii zabudowań to po prostu zmarnowany potencjał. Ładnie wygląda z zewnątrz ale niewiele się tu dzieje.
Na lądowisku możemy ustawić pojazd latający i to on jest tu chyba główną atrakcją. Ma modułową kabinę (identyczną jak ta przy bazie), w środkowej części jest mały schowek, z tyłu jest zabezpieczona otwierana sekcja z rampą, a w środku mały pojazd lądowy.
Generalnie - szkoda, mogło być dobrze wyszło tak sobie. Wystarczyłyby chociaż sensowniejsze zabudowania i całość prezentowałaby się dużo lepiej.


6710 SPACE LANDING PADS

Obrazek

Jest to w zasadzie coś pomiędzy zestawem z serii Blacktron, a zestawem z serii Supplemental. Ale ponieważ wszedł do sprzedaży w tym samym roku co Blacktron 2 (1991), na opakowaniu jest Blacktron 2 i kolorystyka jest jak w Blacktronie 2 to chyba można uznać, że należy do serii :)
Z tyłu jest tekturka ze zdjęciem zestawów z serii oraz trzech zestawów z serii M:Tron, a także prezentacja jak można łączyć ze sobą płyty bazowe (jakby to wymagało rysunku :) ). Z przodu płyty są owinięte folią.


4741 BLACKTRON II SPACE VALUE PACK

Obrazek
Obrazek Obrazek

W 1992 roku wypuszczono (podonie jak to miało miejsce w przypadku serii M:Tron) value pack:

Obrazek Obrazek
Obrazek

Z 3 zestawów można było zrobić jeden duży jeśli posiadało się odpowiednią instrukcję.
W skład tego value packa wchodziły:
6851 Tri-Wheeled Tyrax
6878 Sub Orbital Guardian
6887 Allied Avenger
oraz instrukcja o numerze 6861

W 1993 roku można było też nabyć powyższe 3 zestawy w amerykańskim Shop at home, a wtedy instrukcja dodawana była do nich za darmo.

Obrazek

Z czym mamy więc do czynienia? Super Vehicle to trójkołowy pojazd, ma dwa ruchome działka z tyłu, mały schowek na górze oraz dwuosobową kabinę, którą można otworzyć od góry i po bokach. Dodatkowo jest tu mała podstawka, na której można umieścić jetpack. Zestaw nie jest ani ładny (z przodu przypomina ropuchę) ani specjalnie bawialny. No ale zawsze to unikat. Obecnie na BL jest jeden sprzedawca, który dysponuje oryginalną instrukcją tego modelu (cena to bagatela ok. 1000 zł - http://www.bricklink.com/search.asp?itemID=14191)


6704 MINIFIG PACK

Obrazek

Rok produkcji - 1991
Ilość minifigów - 6

Klasyczny battle pack. Dwa minifigi z Blacktrona 2 (jeden z kluczem, drugi z jetpackiem), dwa minifigi z M:Trona, jeden z Blacktrona i jeden ze Space Police.


DODATKI:

BRELOK

Obrazek


POCZTÓWKI

Obrazek


Ta była dostępna tylko dla członków Lego club:

Obrazek


MINIFIGI

Logo Blacktrona 2 jest widoczne na strojach minifigów:

Wrench z serii Space Police 3

Obrazek


Space Villain z trzeciej serii Collectible Minifigures

Obrazek


Fan Blacktrona z zestawu 70813 Rescue Reinforcements z serii The Lego Movie

Obrazek


REKLAMA TV
(wg mnie masakra)

TV COMMERCIAL


Podsumowując - Blacktron 2 nie był godnym następcą pierwszego. Lego poszło w ilość zamiast w jakość i chociaż zestawy nie były najgorsze to jednak dużo im brakowało do poprzedników.
Awatar użytkownika
tbzz
Posty: 161
Rejestracja: 03 lis 2013 21:47
Rok urodzenia: 1979
Lokalizacja: Olsztyn/Szczytno
Kontakt:

Re: Seria Blacktron Future Generation

Post autor: tbzz »

I ponownie fajny opis serii. Pochyliłeś się nad chyba każdym elementem. Ja tam lubię BII. Choć jedynka wygląda groźniej i mroczniej - szczególnie przez minifigi w czarnych owiewkach na kaskach, to serii drugiej też nic nie brakuje. Ciekawe i modułowe modele oraz mnogość wszystkiego to jej siła. Co do różnic w budowie 6851 to wydaje mi się, że dotyczyło to wersji na amerykański rynek. No i widzę, że wykorzystałeś fotki z wpisu o impulsach na mojej stronie. :) Dzięki za kolejną recenzję!
Blog http://legosoul.wordpress.com/"
Instagram @legos_soul
Awatar użytkownika
Havoc
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 1310
Rejestracja: 14 maja 2013 20:00
Rok urodzenia: 1982
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Seria Blacktron Future Generation

Post autor: Havoc »

A nawet nie wiedziałem, że to Twoje, sorki :) Znalazłem je w grafikach google, nie spojrzałem na źródło.
Awatar użytkownika
tbzz
Posty: 161
Rejestracja: 03 lis 2013 21:47
Rok urodzenia: 1979
Lokalizacja: Olsztyn/Szczytno
Kontakt:

Re: Seria Blacktron Future Generation

Post autor: tbzz »

Spoko, nie ma problemu :) Planujesz opisy jeszcze jakichś serii?
Blog http://legosoul.wordpress.com/"
Instagram @legos_soul
Awatar użytkownika
Havoc
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 1310
Rejestracja: 14 maja 2013 20:00
Rok urodzenia: 1982
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Seria Blacktron Future Generation

Post autor: Havoc »

Będą wszystkie spejsy :) oprócz classica i Robo Force (nie mogę się przemóc do tych paskudnych robotów).
Awatar użytkownika
Jaskier
Zarząd Stowarzyszenia
Posty: 7070
Rejestracja: 31 lip 2013 13:18
Rok urodzenia: 1995
Kontakt:

Re: Seria Blacktron Future Generation

Post autor: Jaskier »

Te zamykane kuliste kokpity wyglądają świetnie. Może niekoniecznie w tym kolorze, ale postaram się znaleźć w sklepie takie szybki, żeby móc zbudować coś z takim fragmentem.
piterski
Posty: 1
Rejestracja: 27 sty 2015 19:46
Rok urodzenia: 1990

Re: Seria Blacktron Future Generation

Post autor: piterski »

Świetny opis, ten jak i pozostałe.
Hmm może po latach i w porównaniu z B1 nie wyglądają już tak dobrze, ale pamiętam, że za łebka w katalogach ta frakcja robiła wrażenie, jetpack, tajemnicza technologia itd. Scenkę gdzie niemieccy kosmiczni policjanci urządzili obławę, a jednego z Blacktronowców, zamienionego w bryłę lodu, przejęli ziomki z lodowej planety zapamiętam chyba do końca życia. :D

Nie posiadałem żadnego zestawu z serii niestety, pamiętam natomiast, że największe wrażenie robił na mnie SPECTRAL STARGUIDER, który wydawał się ogromny. Po przejrzeniu instrukcji czar lekko prysł, ale zawieszenie i skrętna oś jednak nadrabiają.

PS. Również uważam, że te kokpity są świetne, chyba nawet wytrzymałyby próbę czasu? Może z lekkim liftem.
Awatar użytkownika
Amal
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 2874
Rejestracja: 18 maja 2013 02:37
Rok urodzenia: 1968
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Seria Blacktron Future Generation

Post autor: Amal »

Nooo zaszalałeś! Wspaniały opis, zdjęcia, ciekawostki, no i ... co ja się bedę rozpisywał - BOMBA! i tyle w temacie.

A co do Robo Force, to ja sie tyle namęczyłem, żeby je sprowadzić (z pudełkami oczywiście) z US, a Ty piszesz, że są okropne??!!! Toż tam są przecież jeszcze modele alternatywne! i wiele ciekawych części! a kosmonauci są naprawdę "wdechowi" i odlotowi!
Lex est quod notamus (łac."prawem jest, co zapisane")
Awatar użytkownika
ogooreck
Posty: 20
Rejestracja: 27 lip 2016 10:42
Rok urodzenia: 1981

Re: Seria Blacktron Future Generation

Post autor: ogooreck »

6981 AERIAL INTRUDER
jedyny zestaw, który mam z dzieciństwa chyba jeszcze w komplecie (czyli pudełko i instrukcja) - resztę pudełek niestety wyrzuciłem - co za baran ze mnie...
Na szczęście teraz, kupując dzieciakom - już je zachowuję :) :)
Jellyeater
Posty: 1707
Rejestracja: 13 paź 2014 10:59
Rok urodzenia: 1984

Re: Seria Blacktron Future Generation

Post autor: Jellyeater »

Teraźniejsze pudełka się nie liczą. :-P Chociaż może za 30 lat zaczną. Na razie to te stare są dużo ładniejsze i bardziej klimatyczne. :-(
Nie jestem fanem firmy TLG, ani nawet zestawów które wypuszczają, zwłaszcza teraz (fanem Adventurers i Classic Pirates i owszem).
Jestem przede wszystkim fanem samych klocków i budowania z nich - za Goldsun
ODPOWIEDZ