SERIA M:Tron

Moderator: nori

Awatar użytkownika
Havoc
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 1310
Rejestracja: 14 maja 2013 20:00
Rok urodzenia: 1982
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

SERIA M:Tron

Post autor: Havoc »

To jest wpis z bloga. Aby przeczytać oryginalny wpis kliknij tutaj »

Obrazek

Ze względu na ogromny sentyment do M:Tron chciałbym przedstawić opis tej fantastycznej serii.
Na wspomnienie 'magnetycznych' łezka się w oku kręci. Szkoda tylko, że powstało tak mało zestawów.
Serię charakteryzuje ciekawa kolorystyka - połączenie czarnego i czerwonego z dużą iloscią akcentów tr neon green. Niestety z czasem w zestawach (nie tylko z serii space) Lego zaczęło stosować coraz dziwniejsze palety barw przez co zestawy wyglądają teraz jak przysłowiowe skittlesy.

6811 PULSAR CHARGER
Obrazek

Rok produkcji: 1990
Liczba elementów: 26

Pulsar Charger znany również jako 'Micro Bike' to mały ale bawialny zestawik, zawierający sporo ciekawych elementów. Przedni element z logo M:Tron to unikat występujący tylko w 2 zestawach.

6833 BEACON TRACER
Obrazek Obrazek

Rok produkcji: 1990
Liczba elementów: 40

Beacon Tracer AKA 'Inspection Buggy' to ciekawie zaprojektowany mały pojazd kołowy. Posiada ruchomy panel komputerowy i otwieraną owiewkę z logo M:Tron, która jest elementem absolutnie unikatowym. Występowała tylko w tym zestawie.

6877 VECTOR DETECTOR
Obrazek Obrazek

Rok produkcji: 1990
Liczba elementów: 62

Vector Detector lub 'Search Craft' to nieco większy od Pulsar Chargera pojazd latający wyposażony w element flagowy dla tej serii czyli magnesy. Chwytak magnesowy umieszczony został z tyłu pojazdu i można przyczepić do niego pojemnik z kryształami. Aby można było otworzyć owiewkę kabiny trzeba rozsunąć na boki 2 'haczyki' przymocowane do anten. Niuans, który jednak dodaje bawialności.
Zestaw ten jest jednym z trzech wchodzących w skład specjalnego zestawu 6862 ale o tym później.

6896 CELESTIAL FORAGER
Obrazek Obrazek[/url]

Rok produkcji: 1990
Liczba elementów: 90

Alternatywna nazwa tego zestawu to 'Astro Wrecker'. Pojazdem tym możemy skręcać przy pomocy 'talerza' umieszczonego za kierowcą. Drugi z dwóch zestawów, w których występuje unikatowy element 'dziobowy' z logo M:Tron. W tylnej części pojazdu mamy wysięgnik zmontowany w dość ciekawy sposób. Nie ma możliwości stopniowego podnoszenia i opuszczania go, u podstawy trzyma go magnes także po 'oderwaniu go' wysięgnik od razu 'leci w dół'. Występuje tu oczywiście mały pojemnik z kryształami aby było co transportować. Celestial Forager to, podobnie jak Vector Detector, jeden z 3 pojazdów wchodzących w skład specjalnego zestawu 6862.

6923 PARTICLE IONISER
Obrazek Obrazek Obrazek

Rok produkcji: 1990/1991
Liczba elementów: 203

Particle Ioniser znany również jako 'Cosmicopter' to zestaw niesamowicie bawialny. Widać, że projektant poświęcił mu mnóstwo czasu i uwagi. Mamy tu ruchome działko na dziobie, otwieraną kabinę, ruchome obrotowe śmigło, ruchome ramię dźwigu z magnesem, otwierany kontener z kryształem w środku i podoczepianymi narzędziami, podnoszące się 'skrzydła', pod którymi ukryty jest składany robot i rozkładane tylne stateczniki. Jak widać funkcji jest tu masa. Model ten jest trzecim wchodzącym w skład specjalnego zestawu 6862.

Z unikatowych elementów mamy tutaj:
Obrazek - w czarnym kolorze występuje tylko w 2 zestawach
Obrazek - czerwony wystąpił tylko w tym zestawie!
Obrazek - czerwony wystąpił tylko w 3 zestawach

Odnośnie roku produkcji - zestaw powstał w 1990, w 1991 wydano reedycję z małymi zmianami w konstrukcji:

Obrazek Obrazek

Po lewej wersja z 1990 roku, po prawej z 1991. Zmiany dotyczyły mocowania śmigła (podobno starsze było zbyt delikatne) oraz mocowania dźwigu, co zapewne było niezbędne po zmianie mocowania śmigła. Różnice nie są wielkie ale z punktu widzenia kolekcjonera daje to 2 zestawy :) Na szczęście wystarczy zakup kilku elementów na BL aby można było posiadać obie wersje.

6956 STELLAR RECON VOYAGER
Obrazek Obrazek Obrazek

Rok produkcji: 1990
Liczba elementów: 233

Stellar Recon Voyager AKA 'Rescue Star Cruiser'. Swoją drogą te 'pierwsze' nazwy są moim zdaniem dużo lepsze. Największy latający pojazd w serii. Z przodu mamy przymocowany za pomocą magnesu mały pojazd, otwierana szyba kabiny, oraz prowadzące do niej dwa boczne włazy, dwa pojemniki z kryształami zawieszone po bokach oraz dźwig z tyłu z podwieszonym kontenerem z narzędziami. Sam kontener jest trochę źle skonstruowany i narzędzia ciężko z niego wyciągnąć bez demontażu bocznej kratki.
Jedyne czego brakuje mi w tym zestawie to antenek na skrzydłach ale to tylko AFOLskie zrzędzenie :)

Unikatowe elementy:
Obrazek - występuje tylko w tym zestawie!
Obrazek - czerwony występuje tylko w 3 zestawach
Obrazek - czerwony występuje tylko w tym zestawie!
Obrazek - trans-neon green występuje tylko w tym zestawie!

6989 MEGA CORE MAGNETIZER
Obrazek Obrazek Obrazek

Rok produkcji: 1990
Liczbe elementów: 503

Mega Core Magnetizer AKA 'Mobile Recovery Centre'. Zestaw legendarny. Absolutnie genialny, niedościgniony i moim skromnym zdaniem najlepszy jeżdżący zestaw space w historii Lego. Samo wykorzystanie kopuły stosowanej w bazach jako przedniej szyby pojazdu jest rewelacyjne.
Do tej pory pamiętam jak wyciągnąłem ze skarbonki wszystko co miałem i poleciałem do Baltony :) Pani zaproponowała mi Stellar Recon Voyager ale to było bezcelowe. Namierzyłem wzrokiem MCM i byłem jak rakieta patriot:)

Pojazdem można skręcać przy pomocy wielkiego talerza znajdującego się nad kabiną, a po jego podniesieniu odblokowujemy przednią szybę, którą możemy otworzyć. Pod nią mamy 3 miejsca dla załogi ułożone stopniowo tak, żeby każdy załogant widział dokąd pojazd zmierza. Po bokach mamy dwie platformy z otwieranymi kontenerami. Jeden jest pusty i można załadować do niego różne rzeczy, drugi natomiast wypełniony jest wszelkiego rodzaju sprzętem. W tylnej części na górze znajdziemy mały kontener z kryształami. Nad tylnymi kołami po obu stronach są umieszczone 2 samochodziki. Z tyłu pojazdu znajduje się dobrze zabezpieczona rampa. Należy podnieść 2 dźwignie, następnie rozsunąć 2 'silniki' i dopiero można opuścić rampę. Wewnątrz jest mały pojazd latający. Nad tymi wszystkimi bajerami znajduje się wielki obrotowy dźwig magnetyczny z ruchomym wysięgnikiem. Cały dźwig można również przechylać do tyłu. Na jego czubku znajduje się obrotowa antena satelitarna. Sam dźwig jest tak zmontowany, że może dosięgnąć bez problemu wszystkich mini pojazdów i kontenerów znajdujących się na pojeździe. Bawialność w tym zestawie stoi na najwyższym poziomie. Ukłony dla projektanta.
Unikatowe elementy:
Obrazek - czerwony pojawił się tylko w 2 zestawach
Obrazek - czarny wystąpił tylko w 4 zestawach
Obrazek - czarne wystąpiły tylko w tym zestawie!
Obrazek - czerwony wystąpił tylko w 3 zestawach
Obrazek - czerwone wystąpiły tylko w tym zestawie!
Obrazek - trans-neon green wystąpił tylko w tym zestawie!

1478 MOBILE SATELLITE UP-LINK
Obrazek

Rok produkcji: 1991
Liczba elementów: 31

Mały pojazd, jednak całkiem funkcjonalny, ruchoma antena i 2 'talerzyki' satelitarne z tyłu oraz możliwość skręcania. Byłoby super gdyby czerwony slope z przodu miał logo M:Tron ale nie ma co narzekać.

Zestaw występował tylko w US (dlatego też nie posiada alternatywnej nazwy). Dołączany był do 5-pack'a o nr 1476:

Obrazek

6862 SECRET SPACE VOYAGER
Obrazek Obrazek Obrazek

Model bardzo ciekawy i bawialny. Otwierana kabina, ruchome skrzydła, ruchome działko nad kabiną i na ogonie, 2 otwierane kontenerki z narzędziami po bokach oraz blokada opierająca się na magnesach 'trzymająca' z tyłu pojazd naziemny.

Obrazek

Zestaw, a właściwie sama instrukcja została wypuszczona w 1991 roku tylko w US.
Tak wyglądał arkusz kartonu, do którego przyczepiona była instrukcja:
Obrazek

Obrazek Obrazek

Na model składały się 3 zestawy: 6877, 6896 i 6923. Instrukcja jest dostępna w internecie i można ją bez problemu pobrać np TU

Sam ekskluzywny 3-pack nie posiadał własnego numeru i niestety nie znalazłem żadnych zdjęć ale podobna sytuacja wystąpiła w przypadku serii Blacktron II:

Obrazek

Jest to specjalny model złożony z 3 zestawów i jak mówi napis: 'from the LEGO USA Shop at Home "Summer" 1993 catalog'.

I tutaj 3-pack już posiadał swój numer - 4741
Tutaj fotka:
Obrazek
W przypadku M:Tron zapewne wyglądało to podobnie.

6704 MINIFIG PACK
Obrazek

Zestaw ludzików wypuszczony w 1991 roku nie należy wprawdzie do serii M:Tron, wspominam o nim gdyż występują w nim 2 ludziki z tej serii.

9401 M:Tron Team
Wypuszczony w 1993 roku 2-pack zawierający zestawy 6811 i 6833. Niestety nigdzie nie ma żadnych fotek.

DODATKI:

PLAKAT:
Obrazek

Plakat dołączany był do zestawu 6989 (potwierdzam :) ) i 6923 (według użytkownika Eurobricks, który posiadał zestaw MISB).
6956 był drugim co do wielkości zestawem w serii i skoro plakat dołączany był do mniejszego 6923 to w SRV również powinien występować, niestety nie znalazłem na to żadnego potwierdzenia.

NAKLEJKA:
Obrazek

BRELOK:
Obrazek

SPINACZ:
Obrazek

Jak widać na zdjęciu ludzik nieznacznie różni się od tych z serii (element łączący nogi z tułowiem jest biały, a nie czarny)

NASZYWKA:
Obrazek

PLAKAT NR 2
Obrazek

Podobno dostępny był tylko dla członków Lego Club.

PROTOTYPY:
Obrazek Obrazek

Znalazłem takie dwie fotografie prototypowych modeli M:Tron. Modele na zdjęciu po lewej są mniej więcej zgodne kolorystycznie z wersją finalną ale patrząc na te konstrukcje cieszę się, że nie weszły do produkcji :)
Natomiast na fotce po prawej wprawdzie kolorystyka nie ma nic wspólnego z produktem końcowym ale za to konstrukcyjnie nie jest źle. Trudno nie dopatrzeć się podobieństw z zestawami z serii Space Police I i II.

Podsumowując - my starsi, cieszmy się, że dane nam było doświadczyć takich perełek jak M:Tron. Każdy, nawet najmniejszy zestaw był przemyślany i ciekawy. Seria, której się nie zapomina.
Bricks Planet
Posty: 183
Rejestracja: 10 paź 2014 08:45
Rok urodzenia: 1986
Lokalizacja: Epinal
Kontakt:

Re: SERIA M:Tron

Post autor: Bricks Planet »

Uwielbialem ta serie w dziecinstwie. Nigdy nie zapomne gdy dostalem Stellar Recon Voyager 6956 na gwiazdke.
Awatar użytkownika
Amal
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 2874
Rejestracja: 18 maja 2013 02:37
Rok urodzenia: 1968
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: SERIA M:Tron

Post autor: Amal »

Cieszę się, że ktoś tę recenzję "odgrzał", bo recenzje Havoca dla forumowego "Kosmity" są bezcenne!!!
Lex est quod notamus (łac."prawem jest, co zapisane")
Awatar użytkownika
Havoc
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 1310
Rejestracja: 14 maja 2013 20:00
Rok urodzenia: 1982
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: SERIA M:Tron

Post autor: Havoc »

Amal pisze:Cieszę się, że ktoś tę recenzję "odgrzał", bo recenzje Havoca dla forumowego "Kosmity" są bezcenne!!!
Jak tylko czas pozwoli wkrótce będą kolejne recki :)

Uzupełniłem powyższą recenzję o zdjęcia prototypów serii.
Awatar użytkownika
szww
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 1820
Rejestracja: 19 wrz 2013 11:16
Rok urodzenia: 1983
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: SERIA M:Tron

Post autor: szww »

No no ! Gdzieś ty wygrzebał te fotki, jeszcze ich nie widziałem!
Awatar użytkownika
Havoc
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 1310
Rejestracja: 14 maja 2013 20:00
Rok urodzenia: 1982
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: SERIA M:Tron

Post autor: Havoc »

szww pisze:No no ! Gdzieś ty wygrzebał te fotki, jeszcze ich nie widziałem!
W necie jest prawie wszystko :)

Mam jeszcze trochę takich fotek ale będę pokazywał w kolejnych recenzjach serii.
Awatar użytkownika
Amal
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 2874
Rejestracja: 18 maja 2013 02:37
Rok urodzenia: 1968
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: SERIA M:Tron

Post autor: Amal »

O tej serii biało - czarnej z zielonymi szybkami wiedziałem. Z moich informacji wynikało jednak, że seria ta po prostu przegrała batalię o wejście na rynek właśnie z M-tronem. Zdjęcia nieco powyżej widziałem gdzieś w internecie, ale sądziłem, że są wytworem mało sprawnego budowniczego - stylizatora, a tu się okazuje, że to prototypy...
Lex est quod notamus (łac."prawem jest, co zapisane")
Awatar użytkownika
Havoc
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 1310
Rejestracja: 14 maja 2013 20:00
Rok urodzenia: 1982
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: SERIA M:Tron

Post autor: Havoc »

Amal pisze:Zdjęcia nieco powyżej widziałem gdzieś w internecie, ale sądziłem, że są wytworem mało sprawnego budowniczego - stylizatora, a tu się okazuje, że to prototypy...
No bo tak właśnie wyglądają. Dlatego całe szczęście, że nie weszły do produkcji :)
Awatar użytkownika
przem
Posty: 746
Rejestracja: 08 cze 2014 10:36
Rok urodzenia: 1980
Lokalizacja: Katowice

Re: SERIA M:Tron

Post autor: przem »

zdjęcia powyżej były zamieszczone w artykule "the truth about SPACE!", który podlinkował QQS w recenzji Aquazone.

jeśli ktoś jeszcze nie czytał - polecam.
spacelord
Posty: 169
Rejestracja: 11 mar 2014 17:13
Rok urodzenia: 1981

Re: SERIA M:Tron

Post autor: spacelord »

Fajny doc. Wydaje mi się, że kiedyś trafiłem na jakieś wycinki z niego, bo tekst kojarzę, ale nie kojarzę wszystkich tych prototypowych zestawów z niego.
Trochę jest też na tej stronce: http://lego.wikia.com/wiki/Prototype

Co do treści właściwych to M:Tron bardzo fajny jest, ale pamiętam, że jako dziecko pałałem największą miłością do niebieskich i szarych klocków (i nawet mi to zostało na starość), a tu były czerwone ;)
Miałem ten duży statek - 6956 STELLAR RECON VOYAGER - i to był mój największy zestaw z dzieciństwa.

Recenzja fajna, i w dodatku wywołała poszukiwania prototypów legowych ;)
ODPOWIEDZ