[MOC] Tatuśku, uważaj na genofagi!!

Awatar użytkownika
bigfig2000
Posty: 75
Rejestracja: 20 paź 2020 14:09
Rok urodzenia: 1988
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

[MOC] Tatuśku, uważaj na genofagi!!

Post autor: bigfig2000 »

Cześć,

Chcę Wam przedstawić moją ostatnią pracę nawiązującą do gry BIOSHOCK pod tytułem „Tatuśku, uważaj na genofagi!”.

Szybki zarys kontekstu dla nieznających gry: W utopijnym podwodnym mieście Rapture, większość ludzi od przedawkowania substancji zwanej Adam poprzemieniało się w genofagi (ang. Splicer), które polują na Siostrzyczki (ang. Little Sister) do których należy zadanie wytwarzania i pozyskiwania Adama. Dla ochrony Siostrzyczek przed genofagami przydzielono im ochroniarzy Tatuśków (ang. Big Daddy). Wszystkie te postaci są ludźmi zmodyfikowanymi genetycznie.

Diorama przedstawia jeden z wielu takich pojedynków, które odbywają się na co dzień w tym niezwykłym świecie.

Budując MOCka położyłem nacisk na trzy elementy: umieszczenie i odwzorowanie jak największej liczby charakterystycznych detali z gry, uzyskanie jak największej dynamiki scenki, odwzorowanie stylu art déco zarówno we wnętrzu pomieszczenia jak i samej architektury miasta widzianej w tle za oknem.

Panoramę miasta Rapture widoczną w tle, oprócz jako element gry i MOCka, potraktowałem również jako swoiste ćwiczenie/wyzwanie zbudowania mikroskali, bo jakoś do tej pory nigdy nie miałem okazji. Choć zdawałem sobie sprawę, że w większości nie będzie tego widać w pracy głównej, to postarałem się o takie detale jak podwodne korytarze łączące budynki, czy morską faunę i florę. Można to trochę traktować jak MOCek w MOCku :P

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Na prośbę/pytanie wielu komentujących moją pracę, przed rozebraniem MOCka postanowiłem popróbować zrobić bardziej mroczną wersję zdjęć :) Poniżej efekty. Więcej zdjęć z tej sesji znajdziecie na moim koncie flickr:
https://www.flickr.com/photos/191902850 ... 857198988/

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Ostatnio zmieniony 29 kwie 2023 22:43 przez bigfig2000, łącznie zmieniany 1 raz.
Konto na Flickr: https://www.flickr.com/photos/191902850@N06" target="_blank
Instagram: https://www.instagram.com/bigfig2000/" target="_blank
Awatar użytkownika
Jaskier
Zarząd Stowarzyszenia
Posty: 7074
Rejestracja: 31 lip 2013 13:18
Rok urodzenia: 1995
Kontakt:

Re: [MOC] Tatuśku, uważaj na genofagi!!

Post autor: Jaskier »

Jest tutaj wiele ciekawych detali (świetna jest ta wielka strzykawa albo panorama zalanego miasta za szybą i użycie wymuszonej perspektywy), natomiast kolorystyka kompletnie do mnie nie przemawia. Jest zbyt ciepło - nie kojarzy się to z zatopionym miastem, tan to był moim zdaniem niewłaściwy wybór, kolor tła również nietrafiony.
Przez to bez podpisu nie szłoby rozpoznać, na czym się wzorowałeś.
Awatar użytkownika
Toltomeja
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 2537
Rejestracja: 20 lip 2013 15:25
Rok urodzenia: 1995
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: [MOC] Tatuśku, uważaj na genofagi!!

Post autor: Toltomeja »

Gdyby nie komentarz Jaskra, możliwe że nie zauważyłbym że to podwodna scenka. Faktycznie są ryby za oknem, co jest pewną wskazówką, ale może naturalniej wyglądałoby to na niebieskim tle. Jeśli hodzi o kolorystykę samej pracy, to nie mam nic do zarzucenia - wygląda wystarczająco podwodnie.

Bardzo fajnie wyszła panorama miasta za oknami, wszędzie jest masa szczegółów. Ogólnie bardzo mi się podoba.
Awatar użytkownika
bigfig2000
Posty: 75
Rejestracja: 20 paź 2020 14:09
Rok urodzenia: 1988
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Re: [MOC] Tatuśku, uważaj na genofagi!!

Post autor: bigfig2000 »

Dzięki za konstruktywne komentarze :)
Toltomeja pisze: 08 mar 2023 16:14 Gdyby nie komentarz Jaskra, możliwe że nie zauważyłbym że to podwodna scenka. Faktycznie są ryby za oknem, co jest pewną wskazówką, ale może naturalniej wyglądałoby to na niebieskim tle. Jeśli hodzi o kolorystykę samej pracy, to nie mam nic do zarzucenia - wygląda wystarczająco podwodnie.
Oczywiście pracą nawiązuję do gry, gdzie akcja dzieje się pod wodą, ale szczerze powiedziawszy, to czy sama scenka dzieje się pod wodą, czy nie praktycznie nie ma dla niej znaczenia według mnie. Zgadzam się, że najbardziej zjebałem dobór tła. Uczciwie przyznam, że szkoda było mi kasy na niebieskie tło, a na tą chwilę dysponuję jedynie czarnym, białym i tym morelowym... Wpierw robiłem zdjęcia na czarnym, ale oczywiście znikało mi na nim pół MOCka :P
Jaskier pisze: 08 mar 2023 09:50 natomiast kolorystyka kompletnie do mnie nie przemawia. Jest zbyt ciepło - nie kojarzy się to z zatopionym miastem, tan to był moim zdaniem niewłaściwy wybór, kolor tła również nietrafiony.
Przez to bez podpisu nie szłoby rozpoznać, na czym się wzorowałeś.
Odnośnie tła już przyznałem powyżej rację, natomiast nie zgadzam się z Twoją opinią na temat kolorystyki. Tym bardziej, że parę takich opinii się pojawiło więc postaram się tu usprawiedliwić moje decyzje. Rapture zostało wybudowane w latach '40 i towarzyszyła mu stylistyka tego okresu - wspomniany przeze mnie styl art deco (dużó kontrastujących zdobień), dużo neonów, ostra czerwień nawiązująca do komunizmu (czynnik fabularny gry) itd. To jest bardzo kolorowa mieszkanka. W grze oczywiście Rapture jest w momencie rozkładu - dużo zniszczeń i wszechobecny półmorok, ale w mojej pracy musiałem wybrać albo stawiam na 100% odwzorowania klimatu gry, a tym samym tworzę wizualną papkę (w pierwszej wersji wrzuciłem tam jeszcze zniszczone ściany, podłogę i barykady, które też są w grze), albo kosztem 100% odwzorowania klimatu stawiam na odbiór - a zdawałem sobie sprawę, że więszość odbiorców MOCka, gry nie zna więc czytałbym sporo komentarzy typu "fajne, ale nieczytelne lub jednolite". Praca jest kolorystycznie podzielona: dół bardzo czarny, warstwa przechodnia brązowe schody i podłoga biało-czarna, środek jasny i sufit znowu ciemny. Dzięki kolorowi tan mogłem nadać kontrastu i czytelnośći w obszarze, gdzie najwięcej się dzieje. Czy mógłem użyć innego koloru? Mogłem, bo najbardziej by mi tam pasował sand green lub sand blue, ale po pierwsze sam mam ograniczone zasoby tych kolorów, a po drugie w ogóle są ograniczone typy klocków w tych barwach. Odcienie brązu lub dark tan odpadały, bo zlewałyby się z drewnianymi schodami, szary i czarny chciałem zachować dla "elementów ze stali". Także podsumowując, to nie jest kwestia, który z nas ma rację, tylko jak podchodzę do kompozycji swoich prac :)
Konto na Flickr: https://www.flickr.com/photos/191902850@N06" target="_blank
Instagram: https://www.instagram.com/bigfig2000/" target="_blank
Awatar użytkownika
Janek
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 1689
Rejestracja: 06 cze 2015 10:05
Rok urodzenia: 2001
Lokalizacja: Krotoszyn/Poznań
Kontakt:

Re: [MOC] Tatuśku, uważaj na genofagi!!

Post autor: Janek »

Ciekawa praca, sporo się dzieje! Fajne figurki i ta podwodna panorama.
Myslę, że na ciemniejszym tle, łatwiej byłoby zczaić, że całość dzieje się pod wodą. Ja samą grę akurat kojarzę, więc nie mam z tym problemu, ale inni jak widać mogą mieć problem. :P
"Jak się nie ma co się lubi, to się lubi co się ma."

Moje social media: INSTAGRAM | FLICKR | YOUTUBE
Awatar użytkownika
jetboy
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 15905
Rejestracja: 09 lip 2013 17:03
Rok urodzenia: 1973
Lokalizacja: Warszawa koło Otwocka
Kontakt:

Re: [MOC] Tatuśku, uważaj na genofagi!!

Post autor: jetboy »

Kolejna praca z gry, super! Chociaż w bioshocka nie grałem, ale big daddy jest rozpoznawalny nawet dla mnie.
_____________________________________________
To KLOCKI LEGO, można z nich zbudować WSZYSTKO!
Awatar użytkownika
bigfig2000
Posty: 75
Rejestracja: 20 paź 2020 14:09
Rok urodzenia: 1988
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Re: [MOC] Tatuśku, uważaj na genofagi!!

Post autor: bigfig2000 »

W głównym poście pozwoliłem dorzucić sobie kilka zdjęć, które zrobiłem na czarnym tle i przy latarkowym, punktowym świetle :) Była zapytania/prośby o taką formę prezencji więc postanowiłem pobawić się przed rozebraniem MOCka. Mam nadzieję, że choć trochę usatysfakcjonowałem tych, których pierwotna forma nie zadowoliła :D
jetboy pisze: 28 kwie 2023 18:15 Kolejna praca z gry, super! Chociaż w bioshocka nie grałem, ale big daddy jest rozpoznawalny nawet dla mnie.
Dzięki :) Nie jestem typem notorycznego gracza, ale parę tytułów z dziecińśtwa wryło się w moją podświadomość. Na pewno popełnię jeszcze jeden growy MOCek - a przynajmniej taki mam plan. Stay tuned!! :P
Konto na Flickr: https://www.flickr.com/photos/191902850@N06" target="_blank
Instagram: https://www.instagram.com/bigfig2000/" target="_blank
Awatar użytkownika
Jaskier
Zarząd Stowarzyszenia
Posty: 7074
Rejestracja: 31 lip 2013 13:18
Rok urodzenia: 1995
Kontakt:

Re: [MOC] Tatuśku, uważaj na genofagi!!

Post autor: Jaskier »

Moim zdaniem zmiana tła dużo dała.
Fajnie, że pokusiłeś się o taki test.
ODPOWIEDZ