Historia Polski, część I

Awatar użytkownika
Jaskier
Zarząd Stowarzyszenia
Posty: 7070
Rejestracja: 31 lip 2013 13:18
Rok urodzenia: 1995
Kontakt:

Historia Polski, część I

Post autor: Jaskier »

Hej!

W zeszłym tygodniu rozpocząłem publikowanie moich prac z serii Historia Polski. W jej skład wchodzić będą scenki o wymiarach 12x12 przedstawiające wybrane przeze mnie wydarzenia lub postacie z historii naszego kraju.

Pierwsza część projektu, której dotyczy ten wątek na forum, obejmować będzie okres od drugiej połowy X do początków XVI wieku i zawierać będzie dziesięć scenek, które - mam nadzieję - opowiedzą interesującą historię wejścia Polski na scenę średniowiecznej polityki międzynarodowej, jej rozwój społeczny, gospodarczy i militarny, aż do osiągnięcia dominującej roli w naszej części świata. Część pierwsza projektu skończy się w czasach panowania ostatnich Jagiellonów, u progu polskiego Złotego Wieku, któremu w dużej mierze poświęcona będzie kolejna część cyklu.

Przyjęty format jest z jednej strony dość ograniczający (niektóre wydarzenia mogą być kłopotliwe do przedstawienia na tak małej powierzchni), z drugiej jednak pozwala mi na realizację całego projektu we w miarę krótkim czasie i bez ponoszenia olbrzymich kosztów, pozwala również wyszaleć się pod względem zastosowanych technik, kolorów, popróbowania rozmaitych rozwiązań w małej skali.
Nowe scenki będę sukcesywnie dorzucał do pierwszego postu.

Chrzest Polski, 966
Obrazek
Przyjęcie chrztu przez polskiego władcę oznaczało porzucenie pogańskich zwyczajów i wierzeń, silniejsze połączenie państwa z chrześcijańskimi królestwami zachodniej Europy i uchronienie go przez widmem krucjat.
Wraz z chrześcijaństwem do Polski przybyli duchowni, którzy pomogli rozwinąć kulturę, literaturę, edukację i dyplomację.


Zjazd gnieźnieński, 1000
Obrazek
Druga scena z cyklu przenosi nas do roku 1000, gdy miał miejsce zjad gnieźnieński, kiedy to cesarz Otton III odbył pielgrzymkę do grobu świętego Wojciecha - męczennika, patrona Polski oraz Czech. Cesarz został przyjęty przez Bolesława Chrobrego, syna Mieszka I.
Otton III wręczył Chrobremu kopię włóczni św. Maurycego, a w zamian otrzymał relikwię św. Wojciecha. To właśnie ten moment przedstawiłem w zbudowanej scence.
Zjazd gnieźnieński przyczynił się do umocnienia pozycji księcia Bolesława, który w 1025 roku koronował się na pierwszego króla Polski.
Najważniejszym efektem tego wydarzenia było uniezależnienie polskiego Kościoła od niemieckiego poprzez utworzenie arcybiskupstwa w Gnieznie.


Henryk Sandomierski w Ziemi Świętej, 1154
Obrazek
Trzecia scena z cyklu przenosi nas o ponad sto lat, do czasów, gdy w celu uniknięcia walki o władzę pomiędzy synami, książę Bolesław Krzywousty zarządził podział państwa między potomków. Władzę zwierzchnią nad rodem i ziemiami miał pełnić najstarszy z dynastii Piastów.
Testament wszedł w życie w 1138 roku, rozpoczynając w Polsce trwający blisko dwa stulecia okres rozbicia dzielnicowego.
Jednym z synów księcia był Henryk Sandomierski. Wyruszył na krucjatę do Ziemi Świętej, gdzie wsławił się pobożnością i męstwem podczas walk z Saracenami.
Z jednej strony jako przedostatni z braci miał nikłe szanse na objęcie tytułu seniora, a sława krzyżowca mogła podnieść jego prestiż. Z drugiej strony średniowieczna Europa była teocentryczna, a zatem można przyjąć, że w rozumieniu Henryka Sandomierskiego jak i wielu współczesnych mu rycerzy, udział w wyprawie krzyżowej był powinnością i dobrym uczynkiem.


I najazd tatarski, 1241
Obrazek
Czwarta część cyklu przenosi nas do XIII wieku, gdy podzielone i osłabione państwo polskie kilkukrotnie nękane było najazdami Tatarów, którzy po podbiciu Rusi Kijowskiej w 1240 roku stanęli u wrót Europy.
Najazdy Tatarów miały charakter łupieżczy, czym osłabiały polską ekonomię. Umniejszeniu uległo znaczenie kraju na arenie międzynarodowej, opóźnił się proces jednoczenia Polski.
Ślad po tych wydarzeniach do dzisiaj utrwalony jest w polskiej kulturze - w postaci krakowskiego Lajkonika, urwanej melodii hejnału mariackiego, zabytkach, dziełach sztuki i legendach Sandomierza.


Rządy Kazimierza Wielkiego, 1333-1370
Obrazek
Rozbicie dzielnicowe trwało do 1320 roku, gdy nastąpiła koronacja Władysława Łokietka, lecz to dopiero za rządów jego syna - Kazimierza - doszło do unifikacji i umocnienia królestwa.
W 1333 roku, gdu młody królewicz przejął władzę, Polska nie znajdowała się w najlepszej sytuacji - stronnictwa wewnętrzne i zewnętrzne nie były mu zbyt przychylne.
Mimo to, Kazimierz, przy użyciu dyplomacji lub siły oraz wprowadzeniu wewnętrzych reform był w stanie utrzymać się na tronie i wzmocnić kraj.
Dla upamiętnienia królewskich dokonań, które umożliwiły rozwój państwa na płaszczyznach społecznej, gospodarczej, militarnej i kulturowej, nadano mu przydomek "Wielki".
Do dzisiaj popularne jest przysłowie "zastał Polskę drewnianą a zostawił murowaną" symbolizujące szereg zmian, które zaszły za panowania tego króla.


Założenie Akademii Krakowskiej, 1364
Obrazek
Staraniem króla Kazimierza Wielkiego w 1364 roku w Krakowie założona została Akademia Krakowska, na której wykładano sztuki wyzwolone, prawo oraz medycynę.
Równie wiekowy jest zwyczaj juwenaliów - święta studentów. Na pewien okres żacy porzucali obowiązki, wybierali swojego "króla", a następnie przejmowali władzę nad miastem.
Piosenka żakowska "Breve regnum erigitur", opisująca ten zwyczaj, jest najstarszą znaną świecką pieśną z Polski.
Zwyczaj praktykowany jest do dzisiaj - świętu towarzyszą koncerty, imprezy, organizowany jest pochód juwenaliowy.
Obecna nazwa - Uniwersytet Jagielloński (UJ), nadana dla upamiętnienia wkładu dynastii Jagiellonów w jego rozwój, funkcjonuje od XIX wieku.


Statut Żup Krakowskich, 1368
Obrazek
Ze względu na własności konserwujące, sól była w przeszłości pożądanym i kosztownym towarem.
Wprowadzone przez Kazimierza Wielkiego reformy obejmujące kwestie handlu, eksportu, opodatkowania soli oraz opieki społecznej dla górników, miały wielki wpływ na państwo polskie.
Według historyków kopalnie soli w szczytowym okresie stanowiły 25% wszystkich dochodów królestwa.
Handel solą wydobywaną w Wieliczce i Bochni przyczynił się również do wzbogacenia mieszczan krakowskich oraz polskiej szlachty.
Kopalnia soli w Wieliczce nieopodal Krakowa, będąca perłą inżynierii, sztuki i architektury, znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO, rocznie odwiedzają ją setki tysięcy turystów.


Bitwa pod Grunwaldem, 1410
Obrazek
Bitwa, którą stoczyły sprzymierzone wojska polsko-litewskie z siłami Zakonu Krzyżackiego, należy do największych w historii średniowiecznej Europy.
Według słów kronikarza - Jana Długosza - przed bitwą Wielki Mistrz Ulrich von Jungingen przysłał posłów niosących "dwa nagie miecze". Gest ten miał wyzwać dowództwo polsko-litewskie i skłonić do rozpoczęcia walki.
Król Polski Władysław Jagiełło miał na ten podarunek odpowiedzieć słowami:
- Mieczów ci u nas dostatek, ale i te przyjmuję jako wróżbę zwycięstwa, którą mi sam Bóg przez wasze ręce zsyła.
Wojsko, śpiewając "Bogurodzicę", ruszyło do walki i po całym dniu starć siły zakonu zostały rozgromione.

Niestety, zwycięstwo nie zostało w pełni wykorzystane przez stronę polską - nie zdobyto Malborka, Zakon Krzyżacki nie przestał istnieć


Ołtarz Wita Stwosza, 1489
Obrazek
Sztuka sakralna w średniowieczu była niezwykle prominentna, również w Polsce. Jednym z najwybitniejszych jej przykładów jest Ołtarz Wita Stwosza znajdujący się w kościele Mariackim w Krakowie.
Wykonany został w latach 1477-89 przez przybyłego z Norymbergi rzeźbiarza Wita Stwosza.
Główną sceną ołtarza jest Zaśnięcie Marii Panny, na skrzydłach przedstawione są sceny z życia Maryi i Jezusa.
Jest to największy tego typu ołtarz w Europie - ma wymiary 11 x 13 metrów, a największe figury mierzą 2.8 metra.

Scenka przedstawia ołtarz tylko symbolicznie.


Hołd pruski, 1525
Obrazek
Hołd pruski miał miejsce w Krakowie po wcześniejszym zawarciu pokoju między Polską a zakonem krzyżackim.
W wyniku tego aktu Prusy Zakonne zostały przekształcone w Księstwo Pruskie, stając się lennem Polski, kończąc blisko trzy wieki wojen i napięć pomiędzy państwami.
Ostatnim wielkim mistrzem był Albrecht Hohenzollern, wystąpił on z zakonu i przyjął wyznanie luterańskie.
Królem Polski był wówczas Zygmunt I Stary z dynastii Jagiellonów.

Traktat krakowski był pierwszą w Europie umową o charakterze międzypaństwowym pomiędzy władcą katolickim a protestanckim.

____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Zapraszam do komentowania! ;)
Awatar użytkownika
Toltomeja
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 2537
Rejestracja: 20 lip 2013 15:25
Rok urodzenia: 1995
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Historia Polski, część I

Post autor: Toltomeja »

Bardzo schludnie zbudowane, z czytelnym przekazem. Podoba mi się polska flaga na ramce - niby tylko dwa kafle, a dobrze podkreślają przynależność do serii. Czekam na kolejne części z niecierpliwością i wysokimi oczekiwaniami.
Awatar użytkownika
Jaskier
Zarząd Stowarzyszenia
Posty: 7070
Rejestracja: 31 lip 2013 13:18
Rok urodzenia: 1995
Kontakt:

Re: Historia Polski, część I

Post autor: Jaskier »

Dzięki!
Chciałem mieć spójną formę i taka "narożna" ramka od razu przyszła mi do głowy. Na zdjęciach też to chyba całkiem fajnie się prezentuje.
Polski akcent w niej jest podpatrzony ze zbudujcowego projektu z 2018 roku - wtedy w ramce były dwa slope'y ukłądające się w biało-czerwoną flagę.
Awatar użytkownika
darksavant
Posty: 10
Rejestracja: 04 lut 2023 16:46
Rok urodzenia: 1981

Re: Historia Polski, część I

Post autor: darksavant »

Świetne prace. Jako miłośnik średniowiecza jestem nimi zachwycony. Zarówno pomysł na serię jak i wykonanie zasługują na pochwałę.
Awatar użytkownika
Jaskier
Zarząd Stowarzyszenia
Posty: 7070
Rejestracja: 31 lip 2013 13:18
Rok urodzenia: 1995
Kontakt:

Re: Historia Polski, część I

Post autor: Jaskier »

Dzięki! Cieszę się, że się podobają. ;)

Dodałem trzecią scenkę, kolejna już w ten piątek! :D
Awatar użytkownika
Combo
Posty: 60
Rejestracja: 19 sty 2021 09:29
Rok urodzenia: 1991
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Historia Polski, część I

Post autor: Combo »

Zjazd gnieźnieński to mój faworyt. Bardzo schludne. Przy chrzcie Polski widziałem na IG inne wersje "sufitu" i ta kamienna - gdybyś trochę nad nią posiedział - podobała mi się bardziej :) To drewniane zadaszenie wydaje się być super masywne, bardziej niż to kamienne sklepienie.
Zapraszam o tu! https://www.instagram.com/combricks/" target="_blank
Awatar użytkownika
Jaskier
Zarząd Stowarzyszenia
Posty: 7070
Rejestracja: 31 lip 2013 13:18
Rok urodzenia: 1995
Kontakt:

Re: Historia Polski, część I

Post autor: Jaskier »

No niestety, to sklepienie mnie pokonało i po kilku wieczorach walki z nim się poddałem. :(

Dodałem kolejną scenkę. ;)
Awatar użytkownika
Jaskier
Zarząd Stowarzyszenia
Posty: 7070
Rejestracja: 31 lip 2013 13:18
Rok urodzenia: 1995
Kontakt:

Re: Historia Polski, część I

Post autor: Jaskier »

Dodałem piątą scenkę. ;)
Awatar użytkownika
Thietmaier
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 7020
Rejestracja: 19 lip 2013 16:08
Rok urodzenia: 1996
Lokalizacja: Biała Podlaska/Kraków
Kontakt:

Re: Historia Polski, część I

Post autor: Thietmaier »

Piąta jest moją ulubioną, jak dotychczas. Ale cała seria jest super pod względem pomysłu i wykonania :)
Ty je wszystkie masz już zbudowane i teraz wrzucasz czy budujesz w takim szalonym tempie? :D
_________________________________________________________
Prawo jest dla ludzi a nie ludzie dla prawa, a ignorantia iuris nocet
Awatar użytkownika
Jaskier
Zarząd Stowarzyszenia
Posty: 7070
Rejestracja: 31 lip 2013 13:18
Rok urodzenia: 1995
Kontakt:

Re: Historia Polski, część I

Post autor: Jaskier »

Mam je zbudowane zawczasu. Chrzest Polski zacząłem robić w lipcu albo sierpniu zeszłego roku. :P
Po opublikowaniu pierwszej części zrobię sobie przerwę od tej tematyki i będę powoli budował scenki do części drugiej, żeby też mieć zapas.

Insza inszość, że takie miniaturki buduje się dosyć szybko i jedyną przeszkodą mógłby być tylko brak zasobów.
ODPOWIEDZ