Sterowanie silnikiem - czego potrzeba

Masz pytanie, ale nie chcesz się jeszcze rejestrować? Zapraszamy tutaj!
Awatar użytkownika
hajduk

Sterowanie silnikiem - czego potrzeba

Post autor: hajduk »

Cześć.
Chcę zbudować zestaw realizujący dla mnie konkretne zadanie, a mianowicie ruch silnika co pewien określony przeze mnie czas - np kilka(naście) obrotów, lub kilka sekund obrotów co 4 minuty. Silnik powienien raczej mieć wolne obroty, max 2-3 na sekundę. Czego potrzebuję aby to zbudować? Doczytałem, że potrzebuję hib z serii Powered Up. Czy hub służy do sterowania? Czy hub i pojemnik na baterie to to samo? Czy w hubie mogę ustawić ten czas akcji itd? Podpowiedzcie pls czego potrzebuję od a do z aby to zbudować. Nie pytam oczywiście o takie szczegóły, że np aby połączyć silnik z kołem zębatym to potrzebuję ośkę itd.
Dzięki z góry.
Awatar użytkownika
Skowronek
Posty: 190
Rejestracja: 04 cze 2020 08:11
Rok urodzenia: 1990

Re: Sterowanie silnikiem - czego potrzeba

Post autor: Skowronek »

Hub PU to jednocześnie odbiornik BT i pojemnik na baterie. Do niego podłączasz silniki. Będziesz potrzebował zaprogramować kod w aplikacji Powered Up. Nie jest to przesadnie skomplikowane, układanie komend przedstawionych graficznie jedna po drugiej. Ewentualnie można pobawić się w Pythonie i wgrać soft do huba. Z hubem komunikujesz się przez smartfon / tablet z Android / iOS, jak wgrasz własny soft - możesz bezpośrednio przez pad od konsoli działający na BT. Ale w Twoim przypadku najwygodniej będzie przez smartfon / tablet. Zobacz sobie też apkę Sariela https://play.google.com/store/apps/deta ... otorstable o silnikach, tam masz wszystkie informacje odnośnie RPM, torque etc. Jest dostępna tylko na Androida. Mam nadzieję, że pomogłem :)

TL:DR - potrzebujesz hub, baterie / akumulatorki, silnik(i), szpej techniczny typu ośki, zębatki etc., telefon/tablet z Android / iOS, aplikację PoweredUp. Telefon/tablet parujesz z hubem, do huba podłączasz silniki, szpej skłądasz gdzieś po drodze, w apce układasz komendy, puszczasz i powinno śmigać. Pomocna apka Sariela - patrzy wyżej.
Awatar użytkownika
hajduk

Re: Sterowanie silnikiem - czego potrzeba

Post autor: hajduk »

Cześć,
Dziękuję bardzo za odpowiedź. A co do akumulatorków/baterii to są to jakieś specjalne Lego, czy zwykłe baterie np. paluszki?
Awatar użytkownika
Skowronek
Posty: 190
Rejestracja: 04 cze 2020 08:11
Rok urodzenia: 1990

Re: Sterowanie silnikiem - czego potrzeba

Post autor: Skowronek »

Nie, żadne specjalne, zwykłe AA/AAA w zależności od baterii / huba, zwykły hub technic PU jest na 6 AA. Najbardziej popularne są chyba akumulatorki z IKEA. Aktualnie trzeba mieć też śrubokręt, żeby odkręcić kilka śrubek trzymających klapę baterii - ot, wymogi prawne wymusiły zmianę we wzorze.
Awatar użytkownika
hajduk

Re: Sterowanie silnikiem - czego potrzeba

Post autor: hajduk »

Super. Dzięki bardzo!
ODPOWIEDZ