[MOC] Lokomotywa Sm42

Awatar użytkownika
solic
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 410
Rejestracja: 30 sie 2013 10:12
Rok urodzenia: 1975
Lokalizacja: Zabrze
Kontakt:

[MOC] Lokomotywa Sm42

Post autor: solic »

Obrazek

Tą lokomotywę chyba wszyscy znają.
Niewątpliwie jest to lokomotywa chyba najczęściej budowana przez polskich AFOli-kolejarzy, co najmniej kilka (jak nie kilkanaście) egzemplarzy powstało.

Mój model powstał za sprawą... jednego klocka, a dokładnie zaokrąglonego narożnika, który w pojawił się w kolorze zielonym w tegorocznych zestawach Mario. Ten klocek zmobilizował mnie do zbudowania Sm-ki w klasycznym malowaniu. Element dostępny jest od sierpnia, ale z dostępnością na Bricklinku ciągle słabo, najkorzystniejszym sposobem ich zdobycia okazał się zakup dwóch polybagów z Yoshim.

Przedni pasek w kształcie podwójnego V zbudowany z serków to taka trochę sztuka dla sztuki, chciałem ambitnie, choć szczerze mówiąc naklejka chyba byłaby ładniejsza. Serki same z siebie niezbyt dobrze trzymają się na miejscu, konieczne było użycie od środka naklejek zapobiegających wypadnięciu serków oraz fakestudów łączących serki parami. Cześć serków jest podwójna, które trzymają się jak należy na studzie.

Dla porządku dodam, że lokomotywa posiada napęd PF - dwa wózki, wieża zabudowana w tylnej części, a w przedniej klapka do łatwego dostępu do battery boxa.

Klika zdjęć:

Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek


Więcej zdjęć w galerii na Fickrze: https://www.flickr.com/photos/127129188 ... 0303604397
-----
Pewnego dnia usiądę i to wszystko zbuduję...
Awatar użytkownika
tybort
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 2201
Rejestracja: 24 lis 2013 12:02
Rok urodzenia: 1988
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: [MOC] Lokomotywa Sm42

Post autor: tybort »

solic pisze: 11 lis 2022 19:10Przedni pasek w kształcie podwójnego V zbudowany z serków to taka trochę sztuka dla sztuki, chciałem ambitnie, choć szczerze mówiąc naklejka chyba byłaby ładniejsza. Serki same z siebie niezbyt dobrze trzymają się na miejscu, konieczne było użycie od środka naklejek zapobiegających wypadnięciu serków oraz fakestudów łączących serki parami. Cześć serków jest podwójna, które trzymają się jak należy na studzie.
Właśnie bardzo ładne te paski z serków są. I idealnie spasowane, zarówno serki same ze sobą, jak i z naklejką.

Górne światło jest z tego?
Obrazek
Gofer
Posty: 15
Rejestracja: 04 lip 2022 14:11
Rok urodzenia: 2010
Lokalizacja: Rzeszów

Re: [MOC] Lokomotywa Sm42

Post autor: Gofer »

Tak jak mówiłem bardzo ładne
Awatar użytkownika
solic
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 410
Rejestracja: 30 sie 2013 10:12
Rok urodzenia: 1975
Lokalizacja: Zabrze
Kontakt:

Re: [MOC] Lokomotywa Sm42

Post autor: solic »

Dzięki.
Tybort, tak górne światło z tego co pokazałeś, oklejone naklejką lego. W sumie naklejkami, bo nie znalazłem na tyle dużej zielonej jednolitej naklejki lego, więc jest w kawałkach.
-----
Pewnego dnia usiądę i to wszystko zbuduję...
Awatar użytkownika
Mateusz92
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 2421
Rejestracja: 15 gru 2015 23:05
Rok urodzenia: 1992
Lokalizacja: Zduny
Kontakt:

Re: [MOC] Lokomotywa Sm42

Post autor: Mateusz92 »

Na pierwszym zdjęciu z boku lokomotywa prezentuje się wyśmienicie. Jeśli chodzi o ten nowy element to nie uszedł mojej uwadze, Meler miał go też zastosowanego w swojej SU42 której się przypatrywałem w Poznaniu i prawdę mówiąc mam mieszane uczucia czy ten narożnik rzeczywiście się tak super sprawdza (a może po prostu się opatrzyłem starego sposobu :) ). V-ki ze serków bardzo mi się podobają i fajnie, że nie poszedłeś na łatwiznę. Trochę razi mnie to, iż przednie reflektory nie są na brzegach oraz dość nisko umieszczone bufory, ale to detale.
Natomiast największym plusem jest dla mnie ten element w kolorze zielonym:
Obrazek
Awatar użytkownika
solic
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 410
Rejestracja: 30 sie 2013 10:12
Rok urodzenia: 1975
Lokalizacja: Zabrze
Kontakt:

Re: [MOC] Lokomotywa Sm42

Post autor: solic »

Dzięki, ten curved slope 1 x 2 znakomicie ułatwia budowanie, bez niego też da się w miarę ładnie zaokrąglenia budować, ale jednak z tym klockiem łatwiej.
-----
Pewnego dnia usiądę i to wszystko zbuduję...
Awatar użytkownika
Kalais
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 2428
Rejestracja: 14 lut 2016 18:13
Rok urodzenia: 1981
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: [MOC] Lokomotywa Sm42

Post autor: Kalais »

Cudo!
Awatar użytkownika
Thietmaier
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 7024
Rejestracja: 19 lip 2013 16:08
Rok urodzenia: 1996
Lokalizacja: Biała Podlaska/Kraków
Kontakt:

Re: [MOC] Lokomotywa Sm42

Post autor: Thietmaier »

Te nowe narożne łuki faktycznie robią robotę, a zygzak z serków to wisienka na torcie, nawet jeśli kształt nie jest idealny, to jednak osobiście preferuję oddanie nawet malowania z klocków.
Świetna robota, chyba najlepsza esemka z klocków :)
_________________________________________________________
Prawo jest dla ludzi a nie ludzie dla prawa, a ignorantia iuris nocet
Awatar użytkownika
zago
Posty: 65
Rejestracja: 09 gru 2020 12:31
Rok urodzenia: 2008
Lokalizacja: Kalisz
Kontakt:

Re: [MOC] Lokomotywa Sm42

Post autor: zago »

Mega dobrze oddaje orginał według mnie
_______________________________________________________________________
"Bez pracy nie ma kołaczy"
ODPOWIEDZ