[MOC] Mechanical Flip Clock (LEGO Ideas)

Awatar użytkownika
Sariel
Posty: 917
Rejestracja: 01 paź 2013 10:46
Rok urodzenia: 1982
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

[MOC] Mechanical Flip Clock (LEGO Ideas)

Post autor: Sariel »

Obrazek

Taki tam projekcik na LEGO Ideas: https://ideas.lego.com/projects/070fd82 ... b12075d95d

Po naszemu nazywa się to bodajże zegar z klapkami. W każym razie zawsze bardzo mi się takie zegary podobały i z pewnym zdziwieniem stwierdziłem że chyba nikt jeszcze nie zbudował takiego działającego zegara z klocków. Stąd mój prosty projekt, którego założeniem była pełna mechanizacja, żadnych tam fikuśnych wynalazków typu Mindstormsy, 10 silników i programowanie. Tu jest tylko i wyłącznie mechanika z trzema bębnami napędzanymi przez jeden silnik 71427c01, bo jest to najcichszy silnik LEGO jaki znam (no, może poza micromotorem ale on by nie uciągnął), a zależało mi na tym żeby zegar fajnie brzmiał. Próbka dźwięku w filmie poniżej.

Zegar jest niezbyt urodziwy bo podobały mi się odsłonięte bębny i koła zębate i nie chciałem ich ukrywać w jakimś wielkim pudle. Jest też niezbyt dokładny, bo zależało mi na prostocie, więc odpuściłem sobie napędzanie jakimś programowalnym Mindstormsem albo obciążnik z wychwytem (bo to by wymagało dobudowania sporem wieży), więc finalnie spieszy się robiąc ok 1.15 sekundy na sekundę. Jako że z założenia wszystko działa na kołach zębatych LEGO które mają gigantyczne luzy, założyłem że i tak wielkiej precyzji uzyskać się nie da. Lepsza jest za to precyzja pomiędzy bębnami - od minutowego do 10-minutowego mamy redukcję 10:1 dwiema parami zębatek, i tutaj synchronizacja jest bezbłędna. Gorzej jest z bębnem godzinowym, który od sasiada dzieli redukcja 12:1 trzema parami zębatek, a żeby kierunek rotacji był zachowany to ostatnia para zębatek jest spięta łańcuchem zamiast bezpośrednio. Tutaj niestety luzy wychodzą i bęben co mniej więcej 3-4 cyfry przełącza się idealnie o czasie, a potem zwalnia, czasem do nawet 3 sekund. Nie mam pomysłu jak zmniejszyć tutaj liczbę zębatek bez wchodzenia w ślimacznice (mało precyzyjne bo tarcie) albo używanie kół od Hailfire Droida (które są ogromne plus zasadniczo przekreśliłyby sens dawania tego na Ideas). Dodam że przełożeń nie szukałem sam tylko leniwie wykorzystałem do tego zautomatyzowaną funkcję wyszukiwania przełożeń w mojej apce: https://play.google.com/store/apps/deta ... calculator

Wielkich wyzwań tu nie było, trochę kombinowałem z uzyskaniem 10-kąta i 12-kąta foremnego, ale jak zacząłem to robić po prostu z bricków 1x2 na zawiasach to już było z górki. W sumie 10-kąt był inspiracją całego projektu, bo 5-kątny łącznik z nowego Technicowego helikoptera podsunął mi pomysł na zegar, ale potem uznałem że w sumie musiałbym mieć 4 a najlepiej 8 takich łączników i zbankrutuję, a w sumie można to zrobić bez nich. Początkowo jako klapki próbowałem wykorzystać flagi 6x4, ale okazało się że są one tak lekkie że nie chcą opadać pod własnym ciężarem z powodu tarcia w pinach. W ogóle klapki to problem, bo prawdziwe zegary klapkowe uzyskują ładne cyfry dzięki temu że klapki są bardzo cienkie i skupione bardzo blisko, natomiast w LEGO jeśli spróbujecie skupić jakl najbliżej siebie 10 czy 12 klapek to pojawia się problem z miejscem na ich obrót - i dlatego właśnie bębny 10 i 12-klapkowe wyglądają dość kiepsko bo cyfry nie są w stanie rozłożyć się na całkiem pionowo. Możnaby to obejść zwiększając szparę między górną a dolną klapką, ale żeby klapki rozkładały się całkiem płasko to ta szpara musiałaby być niewiele mniejsza od pojedyńczej klapki.

Trochę kombinowałem z bębnem godzinowym, próbując pokazywać godziny dwiema cyframi na dwóch bębnach, ale jak się zastanowić to godziny na zegarze mają przedziwną sychronizację: w trybie 12-godzinnym mając 0 z przodu pokazujemy z tyłu od 0 do 9, a potem mając z przodu 1 pokazujemy tylko 1 i 2, potem powrót. W trybie 24-godzinnym jest jeszcze dziwniej. Mechanicznie wydało mi się to nie do ogarnięcia w rozsądnie prosty i generujący małe luzy sposób, więc poddałem się i zrobiłem 12 osobnych klapek. Chodził mi jeszcze po głowie wskaźnik AM/PM zsynchronizowany z tym bębnem, ale to już raczej przerost formy nad treścią, bo skomplikowałby całość bardzo mocno a słabo byłoby widać jego działanie.

Wreszcie kwestia napędu - myślałem o mechanizmie krokowym, ale klapki go w zasadzie nie wymagają, a im dłużej testowałem zegar tym bardziej podobał mi się mechanizm mierzący czas który obraca się nieprzerwanie zamiast na raty. Trochę daje do myślenia w kwestii przemijania czasu :) Owszem, obrót jest nieco szarpany z racji oporów na górnej klapce i z powodu mechanizmu ruszającego dwukropkiem (który też nie był taki prosty jak się wydaje bo żeby miał duży zakres ruchu bez sprężyn czy gumek, konieczne było wybalansowanie ciężaru dźwigni z dwukropkiem a oporów jakie na bębnie minutowym generuje dźwigienka "zbierająca" z niego ruch do dwukropka), no ale tu znowu wychodzą luzy w zębatkach i raczej ciężko to zniwelować do zera.

To tyle. Będę wdzięczny za każdy głos, ale zdaję sobie sprawę że są ciekawsze i ładniejsze projekty na Ideas, a nasz kolega już bezpowrotnie zgarnął szansę bycia pierwszym Polakiem który wyda swój zestaw tą drogą :)

Fotki:
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

I video:
Awatar użytkownika
MOCarny
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 47
Rejestracja: 13 gru 2021 12:33
Rok urodzenia: 2006
Lokalizacja: Katowice

Re: [MOC] Mechanical Flip Clock (LEGO Ideas)

Post autor: MOCarny »

Bardzo fajny pomysł! Widziałbym taki zegar na moim biurku
Kamil "MOCarny" Banasik
_M_W_
Posty: 4
Rejestracja: 14 wrz 2022 12:54
Rok urodzenia: 1972

Re: [MOC] Mechanical Flip Clock (LEGO Ideas)

Post autor: _M_W_ »

Wygląda na zwykły zegar jakich wiele w IKEA :) ale dopiero teraz widać jaki musi być skomplikowany mechanizm aby wszystko działało. Bardzo fajnie tobie wyszedł ten czasomierz i widać ile musiałeś się nagłowić aby to wszystko się zsynchronizowało i działało w czasie rzeczywistym
Awatar użytkownika
Sariel
Posty: 917
Rejestracja: 01 paź 2013 10:46
Rok urodzenia: 1982
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: [MOC] Mechanical Flip Clock (LEGO Ideas)

Post autor: Sariel »

No więc jakimś psim smędem projekt zegara w 2 tygodnie z groszami zdobył 5000 głosów, więc po pierwsze namawiam do głosowania: https://ideas.lego.com/projects/070fd82 ... b12075d95d
A po drugie popełniłem video które odpowiada na kwestię tego jak dokładny jest taki zegarek. Chciałbym napisać że jest to szalenie fascynujące i wymaga obejrzenia, ale fakty są takie że to po prostu dwa zegary - mój i katodowy - cykające obok siebie przez 3 minuty:

Awatar użytkownika
Jaskier
Zarząd Stowarzyszenia
Posty: 7074
Rejestracja: 31 lip 2013 13:18
Rok urodzenia: 1995
Kontakt:

Re: [MOC] Mechanical Flip Clock (LEGO Ideas)

Post autor: Jaskier »

Gratulacje z okazji stuff picka!
Awatar użytkownika
Kalais
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 2428
Rejestracja: 14 lut 2016 18:13
Rok urodzenia: 1981
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: [MOC] Mechanical Flip Clock (LEGO Ideas)

Post autor: Kalais »

Fajne, nawet już jakiś czas temu zagłosowałem. Mechanizm zrobił na mnie niesamowite wrażenie.

Zastanawiam się czy jest szansa, żeby chodził dokładnie, bez tego 1.15 sekundy na sekundę? Bo mam wrażenie, że tak patrząc od strony zestawu LEGO, to chyba by się nie zdecydowali na wydanie zegara, który nie dokładnie pokazuje czas.
Awatar użytkownika
Sariel
Posty: 917
Rejestracja: 01 paź 2013 10:46
Rok urodzenia: 1982
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: [MOC] Mechanical Flip Clock (LEGO Ideas)

Post autor: Sariel »

Kalais pisze: 17 lis 2022 08:53 Zastanawiam się czy jest szansa, żeby chodził dokładnie, bez tego 1.15 sekundy na sekundę? Bo mam wrażenie, że tak patrząc od strony zestawu LEGO, to chyba by się nie zdecydowali na wydanie zegara, który nie dokładnie pokazuje czas.
Szansa jak najbardziej jest, bo to tylko kwestia prędkości silnika, a gdyby faktycznie miał z tego powstać zestaw to Powered Up / Control + jak najbardziej pozwala taką prędkość ustawić na sztywno. A LEGO zdecydowało się na wydanie maszyny do pisania która nie może napisać nawet jednej litery, więc wiesz... :)
Awatar użytkownika
solic
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 410
Rejestracja: 30 sie 2013 10:12
Rok urodzenia: 1975
Lokalizacja: Zabrze
Kontakt:

Re: [MOC] Mechanical Flip Clock (LEGO Ideas)

Post autor: solic »

Sariel wiesz, zawsze mogą wypuścić wersję jak fortepian, tzn. działa jak się postawi obok własnego smartfona:)

A konstrukcja jest mega - super pomysł i super wykonanie.
-----
Pewnego dnia usiądę i to wszystko zbuduję...
ODPOWIEDZ