Dressta TD-25M series-1

Awatar użytkownika
Bricksley
Posty: 78
Rejestracja: 24 lip 2013 18:49
Rok urodzenia: 1991
Lokalizacja: Stalowa Wola

Dressta TD-25M series-1

Post autor: Bricksley »

Tak, wiem, model chwilę temu skończony, większość pewnie widziała. Jednak myślę warto i tutaj wstawić jak się nie zrobiło od razu ;)

Obrazek
Dressta TD-25M series-1
by Bricksley, on Flickr

Skala 1:18, całość oparta na nowej elektronice co jest niejako nowością dla mnie, choć nie takie było założenie od początku. Model długo za mną chodził, pojawienie się żółtych sprocketów 7s już niejako dało sygnał, ale dopiero info o żółtych ogniwach w 42131 dało nadzieję na fajny wygląd (wiadomo farba z gąsienic szybko schodzi więc i obecne DBG by dały radę, no ale ;) ). Niestety szybko przyszło rozczarowanie gdyż obecne gąsienice 5s byłyby idealne, 7s są nieco za szerokie, ale jako że często gęsto w realnych maszynach oprócz kilku standardowych rozmiarów gąsienic spełnia się wymagania klienta (podobnie z wielkością i rodzajem osprzętów), tak nieco przymknąłem na to oko skupiając się na skali tych niezmiennych elementów czego wynikiem jest 1:18 :) Jako elektronikę były plany postawienia na PF co w przypadku pneumatyki dawało mi pewne plusy, niestety skoro model miał jeździć na makiecie Brick Creek i pewnie innych wystawach to sterowanie IR odpada, a jako że preferuję koszerność padło na hub z Minstormsa Robot Inventor, oczywiście nie jest to idealne, ale ma pewne zalety, z których chętnie skorzystałem :)

ObrazekDressta TD-25M series-1 by Bricksley, on Flickr
ObrazekDressta TD-25M series-1 by Bricksley, on Flickr

Jako że prawdziwa maszyna wyposażona jest w napęd hydrokinetyczny to rozsądnym byłoby użycie do napędu subtraktora - dobrze odzwierciedla ten rodzaj napędu i skrętu, ale że model wolnym miejscem w środku nie chwali się wybór poszedł na standardowe 2x silniki (PU L) do napędu, po jednym na stronę (z12/z20 -> planetarna piasta), ale żeby nie było "na leniwca" to programowo odwzorowane jest 2-stopniowy mechanizm skrętu więc sumarycznie jeździ poprawnie (uwaga w Pszczynie nie do końca było to rozwiązane, poprawki w programie zdążyłem dopiero po wystawie ;)) , a że hub może odtwarzać dźwięki to dostaliśmy sygnał cofania oraz sygnał ostrzegawczy (klakson) :)

Ramy trakcyjne zgodnie z oryginałem 3-pkt. mocowanie (przyp. sprocekty są na sztywno do ramy i nie są połączone z ramą trakcyjną), jako pivot shaft użyte małe obrotnice, belka stabilizatora wahliwa (brak mocowania na pin do ramy trakcyjnej - zgodne z realem), zatem by rama nie miała tendencji "chodzenia" na boki podobnie jak w rzeczywistości są zbudowane ślizgi (rama główna-ramy trakcyjne). W konsekwencji ramy trakcyjne wahają się zgodnie z oryginałem, ale masa modelu zrobiła swoje i nie jest to efektywne - choć wyglądem w pełni zgodne. Same koła napinające zrobione na gładko (tak, da się), brak napinacza - we wczesnych wersjach był i nawet działał, ale że potrzebny zakres był niewielki, a te klockowe (amortyzatory) mają dużą bezwładność w początkowej fazie ruchu niestety poskutkowało usunięciem tego dodatku.
ObrazekDressta TD-25M series-1 by Bricksley, on Flickr
ObrazekDressta TD-25M series-1 by Bricksley, on Flickr

Osprzęt roboczy - początkowo zakładałem pełne ruchy wszystkiego, niestety miejsce, jeszcze raz miejsce oraz specyfika sterowania hydrauliką lemiesza (w rzeczywistości większość ruchów jest ze sobą połączona) spowodowały iż zostały tylko 2 podstawowe ruchy - ale na potrzeby klockowe myślę wystarczające. Stąd mamy:
- podnoszenie/opuszczanie zrywaka, przechył (pitch) tylko ręczny, ale siłowniki wraz z przewodami są ;)
- podnoszenie/opuszczanie lemiesza, brak ruchu tilt (przechył na bok) oraz pitch (nachył do przodu - coś co w 42131 błędnie nazywane jest tilt ;)),
ObrazekDressta TD-25M series-1 by Bricksley, on Flickr
ObrazekDressta TD-25M series-1 by Bricksley, on Flickr
ObrazekDressta TD-25M series-1 by Bricksley, on Flickr

Jako że z prawdziwą maszyną mam styczność na co dzień, w tym z dokumentacją czy procesem produkcji to niejako ten nadmiar wiedzy w pewnych momentach przeszkadzał. Wiadomo model z klocków to nie model redukcyjny, a człowiek chętnie chciałby wiele szczegółów (najlepiej wszystkie) uchwycić ;) Stąd nie powiem, trochę czasu detale zajęły, oczywiście są takie które zauważą nieliczne jednostki a dla większości będą tłem, no nie mniej nie żałuję poświęconego im czasu.
ObrazekDressta TD-25M series-1 by Bricksley, on Flickr
ObrazekDressta TD-25M series-1 by Bricksley, on Flickr
ObrazekDressta TD-25M series-1 by Bricksley, on Flickr
ObrazekDressta TD-25M series-1 by Bricksley, on Flickr
ObrazekDressta TD-25M series-1 by Bricksley, on Flickr

Galeria: https://www.flickr.com/photos/97083384@ ... 0301644382

Film: https://www.youtube.com/watch?v=XEnSIZWsKI4
Pozdrawiam, Bricksley :)
Facebook Flickr YouTube
Awatar użytkownika
Thietmaier
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 7022
Rejestracja: 19 lip 2013 16:08
Rok urodzenia: 1996
Lokalizacja: Biała Podlaska/Kraków
Kontakt:

Re: Dressta TD-25M series-1

Post autor: Thietmaier »

Techninicznie i mechanicznie to ja się nie wypowiem, ale wizualnie ten model robię robotę. Jest świetny w każdym calu. Kawał dobrej roboty - jeździłbym takim :D
_________________________________________________________
Prawo jest dla ludzi a nie ludzie dla prawa, a ignorantia iuris nocet
mari8546
Posty: 10
Rejestracja: 24 sie 2022 13:00
Rok urodzenia: 1996

Re: Dressta TD-25M series-1

Post autor: mari8546 »

Muszę przyznać, że wygląda to naprawdę rewelacyjnie!
__________________
https://duzylolek.pl/bokserki-koszulki-odziez-3xl-8xl-meskie
Awatar użytkownika
Bricksley
Posty: 78
Rejestracja: 24 lip 2013 18:49
Rok urodzenia: 1991
Lokalizacja: Stalowa Wola

Re: Dressta TD-25M series-1

Post autor: Bricksley »

Thietmaier pisze: jeździłbym takim :D
W sumie to okazja się może taka trafić, wszakże nie zamierzam w najbliższym czasie przeprowadzać rozbiórki, a jako że są wystawy to może coś się zgra :)

Fajnie, że się podoba :)
Pozdrawiam, Bricksley :)
Facebook Flickr YouTube
Awatar użytkownika
Kalais
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 2428
Rejestracja: 14 lut 2016 18:13
Rok urodzenia: 1981
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Dressta TD-25M series-1

Post autor: Kalais »

Dobra robota :)

P.S. Z ciekawości zgooglowałem sprawdzić czy ma naprawdę żółte gąsienice w realu. I faktycznie, ma ;)
ODPOWIEDZ