Iveco EuroTrakker

Awatar użytkownika
Thietmaier
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 7022
Rejestracja: 19 lip 2013 16:08
Rok urodzenia: 1996
Lokalizacja: Biała Podlaska/Kraków
Kontakt:

Iveco EuroTrakker

Post autor: Thietmaier »

Publikuję dziś mój kolejny model, tym razem dla odmiany będzie to ciężarówka.

Model inspirowany konkretną wersją Iveco EuroTrakker 6x4 z 3-stronną wywrotką i dźwigiem:
Obrazek
IvecoEuroTrakker.01 by Damian Z., on Flickr
Pierwowzór dla porównania:
Obrazek

Rozbudowuję swoją kolekcję ciężarówek z lat 90ych. Tego Trakkera to od dawna chciałem zbudować, ale nie potrafiłem za nic w świecie wymyślić tego grilla składającego się z 3 pasków, ale w końcu się zawziąłem i po spędzeniu kilku długich wieczorów i godzin udało mi się, przynajmniej wg mnie, oddać całkiem wiernie kabinę tej ciężarówki, co pozwoliło mi na kontynuowanie prac nad modelem.

Drugim założeniem przy budowie tego modelu było wykonanie w pełni działającego (jak na tę skalę, rzecz jasna) i zgodnego z oryginałem, mechanizmu trójstronnej wywrotki z otwieranymi klapami i pracującym siłownikiem. Z tym to gryzłem się też od paru lat, więc model ten jest ukoronowaniem mojego uporu przy budowaniu. Znowu wiele godzin spędzonych nad przyglądaniem się zdjęciom, wymyślaniem jak odwzorować ten mechanizm. Różnych pomysłów miałem masę, w końcu udało mi się skonstruować coś, co jest zarówno bardzo trwałe, czyste pod względem konstrukcji, spełniającego założenie działającego mechanizmu, otwieranych klap i siłownika. Zmiana strony na którą ma być wywrot jest dość proste, acz trzeba niestety przy tym uważać. Ale jeśli już ustawi się strony to wystarczy pociągnąć za skrzynię i się pięknie otwiera.

Dźwig bazuje na moich poprzednich dokonaniach na tym polu, jest kilka usprawnień/uproszczeń, ale w pełni się rozkłada (siłowniki pracują), podpory można rozstawić, ostatnia sekcja się wysuwa. Zamiast haka dałem łyżkę czerpakową do ładowania piasku/żwiru, bo tak zwykle takie wywrotki są wyposażane. Ale hak też dałoby się jakiś założyć.

Tutaj kilka zdjęć pokazujących co i jak działa w modelu.
Obrazek
IvecoEuroTrakker.03 by Damian Z., on Flickr

Obrazek
IvecoEuroTrakker.05 by Damian Z., on Flickr

Obrazek
IvecoEuroTrakker.07 by Damian Z., on Flickr

Obrazek
IvecoEuroTrakker.09 by Damian Z., on Flickr

Więcej zdjęć w albumie na Flickr
Można też lajkować i szerować post na Instagramie
_________________________________________________________
Prawo jest dla ludzi a nie ludzie dla prawa, a ignorantia iuris nocet
Awatar użytkownika
tybort
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 2201
Rejestracja: 24 lis 2013 12:02
Rok urodzenia: 1988
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Iveco EuroTrakker

Post autor: tybort »

Nie umiem się przyczepić, jest doskonała.

O, lusterka z tasaków! :)
Awatar użytkownika
Thietmaier
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 7022
Rejestracja: 19 lip 2013 16:08
Rok urodzenia: 1996
Lokalizacja: Biała Podlaska/Kraków
Kontakt:

Re: Iveco EuroTrakker

Post autor: Thietmaier »

Dzięki :) Lusterka z tasaków podpatrzone na instagramie u kogoś - spodobał mi się ten patent i będę stosował szeroko u siebie :)
_________________________________________________________
Prawo jest dla ludzi a nie ludzie dla prawa, a ignorantia iuris nocet
Awatar użytkownika
syzygy
Posty: 192
Rejestracja: 24 lut 2017 23:00
Rok urodzenia: 1987
Lokalizacja: Warszawa

Re: Iveco EuroTrakker

Post autor: syzygy »

Coś pięknego :)
Awatar użytkownika
Thietmaier
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 7022
Rejestracja: 19 lip 2013 16:08
Rok urodzenia: 1996
Lokalizacja: Biała Podlaska/Kraków
Kontakt:

Re: Iveco EuroTrakker

Post autor: Thietmaier »

Dzięki :) Chyba po raz pierwszy nikt nie ma żadnych uwag do modelu :)
Liczę jeszcze na notę od Krisa :)
_________________________________________________________
Prawo jest dla ludzi a nie ludzie dla prawa, a ignorantia iuris nocet
Awatar użytkownika
DawKub1922
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 260
Rejestracja: 29 maja 2016 20:51
Rok urodzenia: 1986
Lokalizacja: Olszowa
Kontakt:

Re: Iveco EuroTrakker

Post autor: DawKub1922 »

Koks!

Wem oryginalny nie jestem (:
Awatar użytkownika
goldsun
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 11461
Rejestracja: 16 lip 2013 14:56
Rok urodzenia: 1973
Lokalizacja: Bytom
Kontakt:

Re: Iveco EuroTrakker

Post autor: goldsun »

Thietmaier pisze: 02 cze 2022 16:06 Dzięki :) Chyba po raz pierwszy nikt nie ma żadnych uwag do modelu :)
...
Skoro się prosisz ... ;-p
1. Czy szyby nie byłyby lepsze w trans black?
2. Kształt drzwi - w tych plate poniżej okna jeszcze bardziej nie pasuje mi trans-clear. Dodatkowo - trans-black pasowałoby to do czarnego lusterko-tasaka, który teraz kolorystycznie nie pasuje w ogóle IMHO.
3. Nad tylnymi kołami brakuje nadkoli.
4. Groszki czarne pod szybą z przodu - czemu groszki, a nie plate? I czy nie lepiej byłoby tile, wtedy stud nie byłby tak widoczny w tej szybie?
--
Grzegorz Ludwiczek | Flickr
"Ludzie potrzebują wiary w bogów, bo wierzyć w ludzi jest o wiele trudniej" T.Pratchett
Nie jestem osobą aspołeczną, tylko selektywnie towarzyską.
Per ASperger ad astra
Awatar użytkownika
Skowronek
Posty: 190
Rejestracja: 04 cze 2020 08:11
Rok urodzenia: 1990

Re: Iveco EuroTrakker

Post autor: Skowronek »

@Goldsun @Thietmaier Ad. 4 mi ten groszek bardzo pasuje, klamka jest we wnęce i ten groszek oddaje tę wnękę, tile byłby płaski, baz sensu.
Jak mam się czegoś czepić do narożników pod szybami - zrobiłbym normalne brick, nie ścięte, bo dziwnie to wygląda jak się kończy szyba i tak wystaje nad narożnikiem. A w oryginale też nie jest to tak ścięte, owszem - jest zaokrąglone, ale tutaj za bardzo poszedłeś w cięcie w modelu moim zdaniem.
No i ten nadkola na tylnymi kołami - tu się zgadzam z @Goldsun, że brakuje
EDIT: uwagi @Goldsun 1-3 zgadzam się w pełni :P
Awatar użytkownika
goldsun
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 11461
Rejestracja: 16 lip 2013 14:56
Rok urodzenia: 1973
Lokalizacja: Bytom
Kontakt:

Re: Iveco EuroTrakker

Post autor: goldsun »

Skowronek pisze: 06 cze 2022 08:49 @Goldsun @Thietmaier Ad. 4 mi ten groszek bardzo pasuje, klamka jest we wnęce i ten groszek oddaje tę wnękę, tile byłby płaski, baz sensu.
Ja piszę o groszku z przodu, zaraz pod szybą. Nie z boku - na drzwiach.
--
Grzegorz Ludwiczek | Flickr
"Ludzie potrzebują wiary w bogów, bo wierzyć w ludzi jest o wiele trudniej" T.Pratchett
Nie jestem osobą aspołeczną, tylko selektywnie towarzyską.
Per ASperger ad astra
Awatar użytkownika
Thietmaier
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 7022
Rejestracja: 19 lip 2013 16:08
Rok urodzenia: 1996
Lokalizacja: Biała Podlaska/Kraków
Kontakt:

Re: Iveco EuroTrakker

Post autor: Thietmaier »

goldsun pisze: 05 cze 2022 10:37
Thietmaier pisze: 02 cze 2022 16:06 Dzięki :) Chyba po raz pierwszy nikt nie ma żadnych uwag do modelu :)
...
Skoro się prosisz ... ;-p
1. Czy szyby nie byłyby lepsze w trans black?
2. Kształt drzwi - w tych plate poniżej okna jeszcze bardziej nie pasuje mi trans-clear. Dodatkowo - trans-black pasowałoby to do czarnego lusterko-tasaka, który teraz kolorystycznie nie pasuje w ogóle IMHO.
3. Nad tylnymi kołami brakuje nadkoli.
4. Groszki czarne pod szybą z przodu - czemu groszki, a nie plate? I czy nie lepiej byłoby tile, wtedy stud nie byłby tak widoczny w tej szybie?
Skowronek pisze: 06 cze 2022 08:49 @Goldsun @Thietmaier Ad. 4 mi ten groszek bardzo pasuje, klamka jest we wnęce i ten groszek oddaje tę wnękę, tile byłby płaski, baz sensu.
Jak mam się czegoś czepić do narożników pod szybami - zrobiłbym normalne brick, nie ścięte, bo dziwnie to wygląda jak się kończy szyba i tak wystaje nad narożnikiem. A w oryginale też nie jest to tak ścięte, owszem - jest zaokrąglone, ale tutaj za bardzo poszedłeś w cięcie w modelu moim zdaniem.
No i ten nadkola na tylnymi kołami - tu się zgadzam z @Goldsun, że brakuje
EDIT: uwagi @Goldsun 1-3 zgadzam się w pełni :P
Wasze uwagi są czysto kosmetyczne - zarówno kolor szyb jak i groszek pod szybą :) Szyb użyłem tr clear z przyczyn ekonomicznych - takie miałem i nie chciałem kupować specjalnie, bo mam taką swoją zasadę , że najpierw korzystam z tego co mam a potem kupuję. Groszek akurat był pod ręką na stole, faktycznie można zamienić na tile - na pewno okrągły bo chodziło właśnie o efekt zagłębienia. Chyba z Jeracem o tym na discordzie pisaliśmy, żeby właśnie taki efekt uzyskać. Pewnie wsadzę tam tile round lub podkówkę.

Kwestia ścięcia kabiny - brak jakiegokolwiek skosu byłby gorszy, przerabiałem temat przy masie innych modeli. Optymalnie byłoby tam wsadzić ten slope curved (https://www.bricklink.com/v2/catalog/ca ... =37352#T=C), bo ma idealny kształt, ale nie ma w wersji 1x1 - to (https://www.bricklink.com/v2/catalog/ca ... P=6091#T=C) nie wchodzi w rachubę z uwagi na to jak zbudowany jest grill. W tej skali ilość kompromisów na które trzeba iść jest dość spora :)

Nadkoli nie da się zbudować - próbowałem :) Albo inaczej, da się, ale wtedy nie będzie działał wywrót skrzyni na bok, a osobiście najbardziej zależało mi na tej funkcjonalności, bo jeszcze nikt w tej skali tego nie zbudował :) Zresztą, niejednokrotnie górnych części nadkoli w wywrotkach nie ma:
Obrazek
Także i ta uwaga jest czysto kosmetyczna :)
Mógłbym zawsze wypisywać każde minimalne odstępstwo od jakiegos tam przyjętego pierwowzoru i uzasadniać czemu jest tak a nie inaczej, ale po całym dniu siedzenia w pracy i klepania różnych pism nie chce mi się już klepać wypracowania przy prezentacji modelu :) Dla mnie to są oczywistości i wystarczy zgłębić googla, żeby wiedzieć, czy coś występuje w przyrodzie czy nie :)
_________________________________________________________
Prawo jest dla ludzi a nie ludzie dla prawa, a ignorantia iuris nocet
ODPOWIEDZ