John Deere 7710 i Joskin Trans Space

Awatar użytkownika
Thietmaier
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 7022
Rejestracja: 19 lip 2013 16:08
Rok urodzenia: 1996
Lokalizacja: Biała Podlaska/Kraków
Kontakt:

John Deere 7710 i Joskin Trans Space

Post autor: Thietmaier »

To jeszcze dwa modele ode mnie z mojej ulubionej tematyki maszyn rolniczych:

John Deere 7710 oraz przyczepa Joskin Trans Space:
Obrazek
JohnDeere&Joskin.02 by Damian Z., on Flickr

Pierwowzory wyglądają następująco:

Obrazek

Obrazek

W traktorze nie ma nic odkrywczego - bazuje bowiem na jakiś 80% rozwiązań konstrukcyjnych które zastosowałem w poprzednim New Hollandzie (ten niebieski), po prostu chciałem sobie zbudować jeszcze jeden do kolekcji, ale innej marki. Różnice są w użytych kolorach i detalach. Ale chyba przypomina swój pierwowzór :) Budując go zmodernizowałem błotniki tak, że koła się kręcą, co wcześniej było niemożliwe, bo ocierały się o błotniki. Jak przy poprzednim dostępna jest instrukcja budowy na Rebrickable.

Przyczepę zaś miałem zbudowaną jakiś czas temu, ale jeszcze na forum nie wrzucałem. Ta wersja jest dostosowana na potrzeby instrukcji, więc niektóre detale zostały uproszczone w tym celu, m. in. drabinka. Skrzynia ładunkowa się podnosi, siłownik działa, klapa się otwiera, koła się kręcą. Można ją zaczepić do ciagnika i jeździć po biurku całym zestawem :) Instrukcja dostępna jest na moim Rebrickable.

Kilka więcej zdjęć:
Obrazek
JohnDeere7710.01 by Damian Z., on Flickr

Obrazek
JohnDeere7710.05 by Damian Z., on Flickr

Obrazek
JoskinTransSpace.01 by Damian Z., on Flickr

Obrazek
JoskinTransSpace.07 by Damian Z., on Flickr

Obrazek
JohnDeere&Joskin.05 by Damian Z., on Flickr

Galerie na Flickr
Traktor: https://www.flickr.com/photos/thietmaie ... 0299036718
Przyczepa: https://www.flickr.com/photos/thietmaie ... 0299217257

Instrukcje na Rebrickable:
Traktor: https://rebrickable.com/mocs/MOC-109530 ... 0/#details
Przyczepa: https://rebrickable.com/mocs/MOC-110916 ... e/#details
_________________________________________________________
Prawo jest dla ludzi a nie ludzie dla prawa, a ignorantia iuris nocet
Awatar użytkownika
tybort
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 2201
Rejestracja: 24 lis 2013 12:02
Rok urodzenia: 1988
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: John Deere 7710 i Joskin Trans Space

Post autor: tybort »

Przyczepa piękna, doskonała i w ogóle klasa sama dla siebie.

Natomiast w ciągniku kilka rzeczy mnie kłuje:
- przednie koła - pewnie się nie da inaczej, ale te balonowe mają zupełnie inne proporcje niż te na zdjęciu; opony za daleko wyłażą poza felgę i mają za wysoki profil (tak to się chyba nazywa? że za grube są)
- rozstaw przednich kół - może to właśnie wina opon, ale wydaje się jakby traktor stał w rozkroku
- tylny błotnik - z przodu schodzi u ciebie aż do połowy koła, podczas gdy na zdjęciu oryginału kończy się wyraźnie wyżej. Nie dałoby się tego studa mniej zrobić? Wtedy też schodki byłyby wyżej.
- z przodu nie ma tych wihajstrów wszystkich - TUZ, tak? Może jakąś robołapkę albo clipa z bar-dziurą można by tam wrzucić, żeby symbolicznie za tego TUZ-a robił? Hmm... ni mo zielonych :(


Za to z tyłu TUZ śliczności :)
Awatar użytkownika
Thietmaier
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 7022
Rejestracja: 19 lip 2013 16:08
Rok urodzenia: 1996
Lokalizacja: Biała Podlaska/Kraków
Kontakt:

Re: John Deere 7710 i Joskin Trans Space

Post autor: Thietmaier »

Dzięki tybort :)
Odnosząc się do Twoich uwag, to na wstępie zaznaczę, że wszelkie odstępstwa wobec pierwowzoru wynikają częściowo z tego, że model został przygotowany pod instrukcję, a zatem konieczne było, aby był w miarę prosty do zbudowania i przedstawienia w instrukcji, solidny i trwały dla każdego kto kupi instrukcję, a także aby dostępność klocków była jak najszersza. Odnosząc się do konkretnych uwag:
- kwestia opon z przodu - jak poszukasz w google to znajdziesz też taki wersje ciągnika, które opony mają szersze - niefortunnie dobrałem zdjęcie - wziąłem pierwsze lepsze. Tutaj innych przykład, gdzie opony są znacznie szersze:
Obrazek
Kwestia profilu - pełna zgoda, ale w palecie opon lego nie ma takich, które by pasowały. Ja mam na to rozwiązanie w postaci naciągniętej tej opony (https://www.bricklink.com/v2/catalog/ca ... =30391#T=C na disha 3x3, ale takie coś nie przejdzie w instrukcji. W związku z czym musiałem skorzystać z tego co oferuje lego. Jest jeszcze ta opona: https://www.bricklink.com/v2/catalog/ca ... 8#T=C&C=11 ale wg mnie byłaby jeszcze gorsza - wysoki profil byłby bardziej wyraźny
- rozstaw kół - częściowo opony, ale też jest on zdeterminowany rozstawem tylnych kół, a to zaś determinuje zbudowanie i mocowanie błotników oraz zapewnienie miejsce na tylny TUZ no i wszelkie te kwestie dot. instrukcji :)
- tylny błotnik - faktycznie jest za długi, spróbuję sprawdzić czy mogę mocowanie tej części błotnika dać wyżej (obecnie znajduje się w połowie grubości ramy). Czekam na nowe brackety wysokie na 2s i szerokie na 1s które zamówiliśmy w lugbulku, które mogą w tym pomóc (górna część błotnika trzyma się na bracketach, tak samo jak boczna i żeby ustawić bok pod odpowiednim kątem, muszę mieć 1stud wolnej przestrzeni, inaczej się nie da tego tak wstawić jak teraz). To jest zdecydowanie element, który mógłbym poprawić, przyznam, że po prostu przeniosłem 1:1 rozwiązanie z New Hollanda i nie sprawdziłem czy aby na pewno jest ok :) I faktycznie mógłbym podciągnąć schodki do góry. W sumie po to wrzucam na nasze forum prace, bo wszędzie indziej w internecie nikt tych detali nie zauważa a i mi się czasem uda czegoś nie dopatrzeć.
- TUZ z przodu - jak na zdjeciu powyżej, są też wersje bez. W zielonym różnych łapek nie ma wręcz w ogóle, są droid army, ale marna dostępnoć, fleksy nie wchodzą w rachube (instrukcja), więc po prostu tym razem zrezygnowałem z TUZa.
_________________________________________________________
Prawo jest dla ludzi a nie ludzie dla prawa, a ignorantia iuris nocet
Awatar użytkownika
Mateusz92
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 2415
Rejestracja: 15 gru 2015 23:05
Rok urodzenia: 1992
Lokalizacja: Zduny
Kontakt:

Re: John Deere 7710 i Joskin Trans Space

Post autor: Mateusz92 »

Po prostu cudo! Niesamowicie mi się podoba. Chyba wspominałem już Ci o tych schodkach, że są dość nisko, ale to detal.
Awatar użytkownika
Thietmaier
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 7022
Rejestracja: 19 lip 2013 16:08
Rok urodzenia: 1996
Lokalizacja: Biała Podlaska/Kraków
Kontakt:

Re: John Deere 7710 i Joskin Trans Space

Post autor: Thietmaier »

Dzięki :) Jak dojdą mi nowe brackety i zrobię krótsze błotniki za słuszną uwagą tyborta, to może się uda schodki zamontować wyżej. Ew. zdejmę 3ci stopień i po kłopocie :)
_________________________________________________________
Prawo jest dla ludzi a nie ludzie dla prawa, a ignorantia iuris nocet
ODPOWIEDZ