6940 Alien Moon Stalker

Moderator: nori

Awatar użytkownika
Amal
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 2874
Rejestracja: 18 maja 2013 02:37
Rok urodzenia: 1968
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

6940 Alien Moon Stalker

Post autor: Amal »

6940 Alien Moon Stalker

Obrazek

Rok:1986
Seria: Space Classic
Ilość elementów: 259 peeron , 252 bricklink
Ilość figurek: 2 (czerwony i niebieski kosmonauta)
Wymiary pudełka: 28,5 x 29 x 5,45 cm


PUDEŁKO I ZAWARTOŚĆ

Mieszanka szarych elementów i zielonych szybek dała świetny efekt wizualny. Ten mix wcale jednakże nie był niczym nowatorskim. Przypomnę wczesne 6901 czy choćby 6861. Widać narzekania nie było. Układ powtórzono z doskonałym skutkiem komercyjnym. Duża też zasługa elementów zadrukowanych, no i … modułowości.
Pudełko całkiem spore i jak zwykle niemożliwie kolorowe (jak na czasy PRL-owskiej szarości) a zawartość umieszczona w plastikowej zamykanej wyściółce.
Z tyłu pudełka i na wewnętrznej stronie wieka – modele alternatywne

Obrazek

Obrazek

BUDOWA - Model Główny

Na pewno jeden z ciekawszych zestawów kosmicznych. Oto bowiem rzesza fanów, spragniona gwiezdno-wojennych przygód, otrzymuje zestaw, który wykazuje podobieństwo do kroczącej machiny AT-AT. Chyba jeszcze w Centrali nikt nie myślał poważnie o licencji, jednak produkt – choć podobny, nie można było w żaden sposób oskarżać o plagiat.
Oczywiście sposób poruszania się, tułów, układ głowy takie podobieństwa czyni, jednakże w zasadzie to już wszystko. Designerzy zadbali o to, by przypominał także… roślinożernego dinozaura typu np.Iguanodon lub Triceratops, gasząc tym samym ewentualne zapędy korporacji adwokackich. Model ma także ogon, ale w tym kolosie nie służy on tylko do utrzymywania równowagi.
Po zbudowaniu otrzymujemy oryginalną, dość monumentalną konstrukcję, która świetnie uzupełnia świat legowych statków kosmicznych, baz, stacji, robotów oraz pojazdów kołowych.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Wspomniałem już słowo o modułowości : odpinany kokpit oraz kuper dają nam dwa niezależne małe jednostki latające o odmiennych charakterach i przeznaczeniu. Stateczkiem odczepianym z części przedniej modelu można wzbić się na rekonesans nawet na wyższy pułap. Druga jednostka predystynowana jest raczej do pracy przy np.czyszczenia terenu przygotowywanego pod stację stałą. Uwagę przyciąga też mechanika nóg. Sprawdziło się proste rozwiązanie oparte na płaskich, obrotowych elementach 2x2. Warto tez dwa słowa poświęcić wnętrzu. Dwie rakietki sondujące -lub jak kto woli – zaczepne wyróżniają się białym kolorem, którego użycie ani nie razi ani nie zlewa się z szarością kolosa.
Obrazek

Modele alternatywne
Jest ich pięć. Utrzymują wysoki poziom modelu głównego i stanowią znakomite uzupełnienie zestawu.

Model I
Lokalna stacja wypadowa. Nie jest duża, w zasadzie dwuosobowa, ale wystarczająca do celów np. szpiegowskich. Dzięki zastosowaniu kątowych filarów nadaje budowli cech nieziemskości. Pomysłowe wykorzystanie zawiasów w tym modelu, zwiększa zasięg detekcyjny urządzeń. Na dachu – dwa małe patrolowce, trochę antenek i można działać…

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Model II

To statek powietrzny o dość oryginalnym designie i niesprecyzowanym charakterze. Otwarty dok z umieszczonym na skraju elementem nadawczo-odbiorczym, a także przegubowe ramię, podpowiadają nam, że chodzi o precyzyjne umieszczanie instrumentów do analizy Czegoś Bardzo Ważnego. Plusem jest szczelna, zamykana kabina pilota i sporo miejsca w doku.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Model III
Również bardzo oryginalny statek powietrzny z odpinaną kabiną i funkcją stacjonarną. Tym razem, kątowe filary, stanowią podstawę tego niskopułapowego urządzenia. Dały one efekt wyniesienia całej konstrukcji, co działa wyraźnie na plus. Nie wiem dlaczego ale przypomina mi nieco prom desantowy „Cheyenne” z Obcego 2. Podczas akrobacji uważać trzeba na boczne czarne silniczki. Świetnie wyglądają i równie szybko odpadają. Taki już ich urok. Ogon nie ucieka bezwładnie na boki, co jest zasługą elastycznych wężyków.
Odnoszę także wrażenie, że po odseparowaniu kabiny przedniej, statek dalej może mieć właściwości, jeśli nie latające, to przynajmniej lewitujące.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Model IV
Bardzo udane odzwierciedlenie przesympatycznego przedstawiciela fauny kredowej - Ankylozaura. Zdjęcie na pudełku przedstawia ów pojazd pełzający w sposób pozostawiający budowniczemu wybór wariantu: z ogonem lub bez. Uznałem, że z chwytnym ogonem jest ciekawszy. Nieco problemu sprawia prawidłowe złożenie czterech łap, ale po kilku próbach efekt mogłem uznać za zadowalający. Tak jak w przypadku ogona modelu III, głowa stanowiąca jednocześnie panel sterowniczy nie ucieka na boki. Przytrzymywana jest przez elastyczne wężyki. Problem jest z kosmonautą siedzącym w brzuchu stwora. Trzeba nieco rozebrać ściankę, aby go wywlec z siedzenia. Jednak to naprawdę drobiazg.
Po zbudowaniu owego „żółwia”, materiału zostało jeszcze na budowę suplementu stacji w postaci zadaszonego Bardzo Ważnego Urządzenia – być może dźwigni uruchamiającej detonację zdalnie kierowanych rakiet…

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Model V

O ile model główny może przypominać tak dinozaura jak i machinę AT-AT, tak w przypadku tego modelu szala przechyla się wyraźnie na stronę gwiezdno-wojennej AT-ST. Dwa przednie elementy wbite w „pralki” trudno uznać za zęby. Wszechobecne różnorakie silniczki też dorzucają swoje trzy grosze w tej materii, zaś ogon… chyba jednak nie ogon zważywszy na to skąd on … się wznosi. Podobnie jak model główny – świetnie przebiera nogami.

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Całość kapitalnie się uzupełnia. Ocena 6.

Obrazek

Obrazek
Lex est quod notamus (łac."prawem jest, co zapisane")
Awatar użytkownika
Havoc
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 1310
Rejestracja: 14 maja 2013 20:00
Rok urodzenia: 1982
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: 6940 Alien Moon Stalker

Post autor: Havoc »

No ten zestaw pamiętam z katalogów i zawsze mi się podobał. System chodzenia jak w Alienatorze z pierwszego Blacktrona. Jak zawsze super recenzja i fajne modele alternatywne.
Awatar użytkownika
pit
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 3904
Rejestracja: 16 maja 2013 13:28
Rok urodzenia: 1975
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Re: 6940 Alien Moon Stalker

Post autor: pit »

Havoc pisze:No ten zestaw pamiętam z katalogów i zawsze mi się podobał.
Czytając recenzję, myślałem żeby napisać praktycznie to samo, ale okazało się, że Havoc mnie uprzedził. :)
Tomek
Posty: 4
Rejestracja: 06 sty 2022 10:55
Rok urodzenia: 2006

Re: 6940 Alien Moon Stalker

Post autor: Tomek »

Ten zestaw jest po prostu świetny ( tak jak świetna jest recenzja :D). Główna konstrukcja jest bardzo dobra, tak jak modele alternatywne, bardzo mi się podoba.
Awatar użytkownika
Amal
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 2874
Rejestracja: 18 maja 2013 02:37
Rok urodzenia: 1968
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: 6940 Alien Moon Stalker

Post autor: Amal »

Dziękuję serdecznie wszystkim czytelnikom!
Lex est quod notamus (łac."prawem jest, co zapisane")
Awatar użytkownika
tbzz
Posty: 161
Rejestracja: 03 lis 2013 21:47
Rok urodzenia: 1979
Lokalizacja: Olsztyn/Szczytno
Kontakt:

Re: 6940 Alien Moon Stalker

Post autor: tbzz »

To jeden z najciekawszych setów z szarego space. Uwielbiałem go wypatrywać w starych katalogach. Jak zwykle recka świetna! A oryginał zdecydowanie wolę od alternatywnych konstrukcji.
Blog http://legosoul.wordpress.com/"
Instagram @legos_soul
Awatar użytkownika
nori
Posty: 1467
Rejestracja: 15 maja 2013 08:53
Rok urodzenia: 1979
Kontakt:

Re: 6940 Alien Moon Stalker

Post autor: nori »

Jeden z ciekawszych, a z pewnością bardziej charakterystycznych modeli, który strasznie swego czasu kusił. I do dzisiaj kusi, ma po prostu to "coś" w sobie. Modele alternatywne już o wiele mniej ciekawe, choć ten trzeci całkiem ładnie się prezentuje. Amal, pisz więcej, super się Ciebie czyta!
8studs | Adventurers | "He's a total freak, but in a good sense."
Obrazek
ODPOWIEDZ