Pottinger TERRASEM R3

Awatar użytkownika
eric trax
Posty: 232
Rejestracja: 18 maja 2014 01:04
Rok urodzenia: 1989
Lokalizacja: Wrocław

Pottinger TERRASEM R3

Post autor: eric trax »

Dzień dobry! Czas przedstawić wam kolejny model, który przez ostatni rok był projektem pobocznym. Tak to jest kiedy myśli się, że dość nieskomplikowany i mały MOC to będzie proste budowanie.

Obrazek

Obrazek

Poniżej zdjęcie na którym możecie porównać model z oryginalnym siewnikiem Pottinger Terrasem R3:

Obrazek

Co budować?

Wybór maszyny nie był taki oczywisty. Analizowałem budowę podobnych siewników w sumie 7 firm, kształty zbiorników, budowę ramy, działanie mechanizmów, wielkość kół. Model miał być solidny, pasujący skalą do mniejszych ciągników (~150KM), zbudowany z odpowiednich kolorów ze względu na dostępność części a mechanika na tyle prosta by udało się sterować nią tylko za pomocą wału odbioru mocy ciągnika. Nie chciałem też budować niczego nudnego więc wybrałem maszynę o trzech dominujących kolorach, bo to jest najbardziej fotogeniczne.

Mechanizmy

Model na pierwszy rzut oka wydaje się bardzo prostą maszyną i nie jest to do końca prawda. Siewnik Pottinger jest zawieszony na sztywnej ramie do której przyczepione są talerze oraz tylne sekcje siewnika. To sprawia, że nawet zbudowany z klocków model jest bardzo solidny. Głównym mechanizmem jest system cięgien w środku ramy, który ustawia przyrządy do pozycji transportowej lub roboczej. Sterowany jest za pomocą małego siłownika śrubowego napędzanego przez wał ciągnika. Tylna część to osiem takich samych sekcji siewnych i każda z nich ma niezależne zawieszenie tak aby dostosowywać się do nierówności terenu jak w prawdziwej maszynie. Całość uzupełniana jest przez ręcznie otwierane znaczniki, ramę z tylnymi znakami ostrzegawczymi która jest utrzymywana cały czas w poziomie niezależnie od pozycji mechanizmów siewnika. Na koniec otwierany zbiornik do którego można nasypać zboże :)

Wygląd

Niebanalne znaczenie miał wybór odpowiedniego modelu siewnika. Część z maszyn, które odrzuciłem miały problematyczne do odwzorowania kształty zbiornika które mogłyby wpływać na realizm modelu. Jest tu kilka ciekawych detali z których jestem bardzo zadowolony. Podest z otwieraną drabinką, klocek radar utrzymujący węże w odpowiedniej pozycji nawiązujący do elementu prawdziwej maszyny, zbiornik z przetłoczeniem. Na koniec masywny ale dość realistyczny wygląd redlic siewnika. Kiedy zaczynałem budować ten model nie sądziłem, że LEGO sprawi mi taką niespodziankę i wyprodukuje opony rolnicze w rozmiarze 56x26. Prototyp budowałem na oponach balonowych, nowy wzór bieżnika znacznie poprawia realizm modelu. Zdjęcie z ciągnikiem i ładowarką pokazuje jak fotogeniczny jest to model :D

Kolorystyka maszyn Pottinger spodobała mi się na tyle, że to nie ostatni model tego producenta który mam zamiar zbudować. Na dodatek brakuje mi jeszcze jednego siewnika ale tym razem czas na coś bardziej wypaśnego i w zdecydowanie droższym kolorze :)

Instrukcja budowy: https://rebrickable.com/mocs/MOC-74950/ ... -t3-seeder" target="_blank

Zapraszam do zapoznania się ze zdjęciami i krótkim video na którym widać działanie modelu.

https://www.youtube.com/watch?v=78RJ-_mEoy8" target="_blank

ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek
Awatar użytkownika
Szczepan
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 853
Rejestracja: 03 kwie 2015 10:28
Rok urodzenia: 1982
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Pottinger TERRASEM R3

Post autor: Szczepan »

Patrzę czasem na te wszystkie maszyny rolnicze, które powstają z klocków i nasuwa mi się na myśl sentencja rzucona przez mojego dobrego kolegę, gdy stał przed półką z książkami o Trudnych Tytułach: "Mój Boże, ja nie wiem, co to słowo znaczy, a ktoś o tym książkę napisał.".

Modelarstwo z LEGO niezmiennie mnie fascynuje, ja nie potrafię wyjść poza schemat "takie mam klocki, to zobaczmy, co uda mi się z nich zbudować". A potem widzę taki model siewnika i w sumie to zanim nie przeczytam opisu, nawet nie wiem, na co patrzę, ale wiem, że muszę się dobrze przyjrzeć zdjęciom, żeby się upewnić, które jest modelu, a które oryginału... Nic, tylko czapki z głów.

Choć dlaczego ktoś miałby budować siewniki zamiast okrętów gwiezdnych? Nigdy nie zrozumiem.
Awatar użytkownika
M_longer
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 1639
Rejestracja: 20 lip 2013 05:43
Rok urodzenia: 1989
Kontakt:

Re: Pottinger TERRASEM R3

Post autor: M_longer »

Ja chciałbym tylko dodać od siebie, że odtworzenie na potrzeby instrukcji traxowego systemu rur siewnych kosztowało mnie kilka siwych włosów więcej...

Obrazek
Awatar użytkownika
pit
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 3905
Rejestracja: 16 maja 2013 13:28
Rok urodzenia: 1975
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Re: Pottinger TERRASEM R3

Post autor: pit »

Mały MOC, powiadasz. :)
Awatar użytkownika
Kris Kelvin
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 11897
Rejestracja: 16 maja 2013 09:08
Rok urodzenia: 1976
Lokalizacja: Chateau de Mokotoff
Kontakt:

Re: Pottinger TERRASEM R3

Post autor: Kris Kelvin »

8/10
Świat ten patrzył na Paszczaka z żałością i oczekiwaniem, a Paszczak odpowiadał mu spojrzeniem pełnym paniki.
Awatar użytkownika
eric trax
Posty: 232
Rejestracja: 18 maja 2014 01:04
Rok urodzenia: 1989
Lokalizacja: Wrocław

Re: Pottinger TERRASEM R3

Post autor: eric trax »

Szczepan pisze:Choć dlaczego ktoś miałby budować siewniki zamiast okrętów gwiezdnych? Nigdy nie zrozumiem.
Zawsze można zbudować kosmiczny siewnik :D Na marginesie dzięki za opinię, cieszy mnie, że taki model jest w stanie zainteresować kogoś więcej
pit pisze:Mały MOC, powiadasz. :)
Jak na moje standardy to 2 w skali do 5 :D
Kris Kelvin pisze:8/10
Hola hola. Gdzieś przeczytałem, że Ci się nie podoba a 8/10 to wybitna nota :D
Awatar użytkownika
Kris Kelvin
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 11897
Rejestracja: 16 maja 2013 09:08
Rok urodzenia: 1976
Lokalizacja: Chateau de Mokotoff
Kontakt:

Re: Pottinger TERRASEM R3

Post autor: Kris Kelvin »

Może Cię to zdopinguje do odejścia od tematu obornika :)
Świat ten patrzył na Paszczaka z żałością i oczekiwaniem, a Paszczak odpowiadał mu spojrzeniem pełnym paniki.
Awatar użytkownika
Thietmaier
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 7022
Rejestracja: 19 lip 2013 16:08
Rok urodzenia: 1996
Lokalizacja: Biała Podlaska/Kraków
Kontakt:

Re: Pottinger TERRASEM R3

Post autor: Thietmaier »

Ty musisz tak budować? Dla mnie pełny odjazd :) Zdjęcia z telehandlerem bardzo realistyczne.
_________________________________________________________
Prawo jest dla ludzi a nie ludzie dla prawa, a ignorantia iuris nocet
Awatar użytkownika
eric trax
Posty: 232
Rejestracja: 18 maja 2014 01:04
Rok urodzenia: 1989
Lokalizacja: Wrocław

Re: Pottinger TERRASEM R3

Post autor: eric trax »

Thietmaier pisze:Ty musisz tak budować? Dla mnie pełny odjazd :)
Nie narzekaj tylko bier się za wersje mini :D
Awatar użytkownika
Thietmaier
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 7022
Rejestracja: 19 lip 2013 16:08
Rok urodzenia: 1996
Lokalizacja: Biała Podlaska/Kraków
Kontakt:

Re: Pottinger TERRASEM R3

Post autor: Thietmaier »

Powoli zacząłem dłubać ;) Zobaczymy co mi wyjdzie :D
A Ty zrob kombajn ziemniaczany Grimme 260 - jak przyjdzie lugbulk będę robił w swojej skali bo zamówiłem tam ogniwa :)
_________________________________________________________
Prawo jest dla ludzi a nie ludzie dla prawa, a ignorantia iuris nocet
ODPOWIEDZ