PKP ST44-1112 - Towarzysz Gagarin

Awatar użytkownika
Mateusz92
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 2415
Rejestracja: 15 gru 2015 23:05
Rok urodzenia: 1992
Lokalizacja: Zduny
Kontakt:

PKP ST44-1112 - Towarzysz Gagarin

Post autor: Mateusz92 »

To jest wpis z bloga. Aby przeczytać oryginalny wpis kliknij tutaj »

Wstęp
Drugie podejście do modelu lokomotywy ST44. Dlaczego w ogóle się za nią zabrałem drugi raz? Historia jest dość ciekawa. Do poprzedniej wersji miała powstać instrukcja. Model został zbudowany w LDD i jak to w LDD można całość szybko kolorować. I pokolorowałem na dark green po czym Gagarin w tej wersji kolorystycznej spodobał mi się na tyle, że postanowiłem go zrealizować w wersji nie wirtualnej.

Model
Teoretycznie zbudowanie lokomotywy w innych kolorach wydawało się proste jak budowa cepa. Niestety szybko okazało się, że kolor dark green jest przepiękny, ale braki klockowe są potężne. I tak trzeba było wprowadzić poprawki ze względu na kolor, potem jeszcze doszły poprawki detali i ostatecznie ze starej lokomotywy zostały wózki i zbiorniki. Jeśli chodzi o kolor to cześć klocków jest pokolorowane naklejkami (kupiłem w tym celu kilka oryginalnych arkuszy z kolorem dark green przez co tak ładnie się zlewa z resztą). Najważniejszą poprawką są światła. Poprzednia wersja miała je za duże co jest bolączką dużej liczby klockowych modeli pojazdów szynowych PKP. Do szukania rozwiązania byłem niejako zainspirowany Gagarinem Mirka (zastosował felgi od samochodu, sposób lepszy, ale nie do końca mi pasował). Ostatecznie za reflektor robi ten element:
https://www.bricklink.com/v2/catalog/ca ... =0#T=C&C=0
w kolorze Pearl Light Gray owinięty żółtą naklejką (też z oryginalnego arkusza), w środku round tile 1x1 (w teorii "szkło" jest za małe, ale Pearl Light Gray dobrze czituje wielkość reflektora). Linkował ten klocek kiedyś Solic przy jakimś swoim zielonym parowozie. Z modelu ST44 Mirka jest jeszcze kilka inspiracji większych lub mniejszych (górne światło, komin, ryfle). Dodatkowo muszę jeszcze wspomnieć o wielkiej zasłudze BHsa który dołożył ostatnią cegiełkę pff klocek do lokomotywy :)
Wersja poprawiona na tyle mi się podoba, że w planach mam jeszcze jednego Gagarina (ale już w kolorystyce PKP Cargo).
Lokomotywa dostała jeszcze 2 cysterny, ponieważ tylko 3 platformy wyglądały za mało pro, a niebieskie węglarki jakoś mi się gryzły z całością.

Zdjęcia
Zdjęcia ponownie są autorstwa Boogiego więc zapraszam do ich oglądania i komentowania.

Obrazek

Obrazek
PKP ST44-1112 - Comrade Gagarin (02) by Mateusz Waldowski, on Flickr

Obrazek
PKP ST44-1112 - Comrade Gagarin (03) by Mateusz Waldowski, on Flickr

Obrazek
PKP ST44-1112 - Comrade Gagarin (04) by Mateusz Waldowski, on Flickr

Obrazek
PKP ST44-1112 - Comrade Gagarin (05) by Mateusz Waldowski, on Flickr

Obrazek
PKP ST44-1112 - Comrade Gagarin (06) by Mateusz Waldowski, on Flickr

Obrazek
PKP ST44-1112 - Comrade Gagarin (07) by Mateusz Waldowski, on Flickr

Obrazek
PKP ST44-1112 - Comrade Gagarin (08) by Mateusz Waldowski, on Flickr

Obrazek
PKP ST44-1112 - Comrade Gagarin (09) by Mateusz Waldowski, on Flickr

I cysterna

Obrazek
Tanker Wagon (01) by Mateusz Waldowski, on Flickr

Obrazek
Tanker Wagon (02) by Mateusz Waldowski, on Flickr

Obrazek
Tanker Wagon (03) by Mateusz Waldowski, on Flickr

Obrazek
Tanker Wagon (04) by Mateusz Waldowski, on Flickr
Awatar użytkownika
Sirius
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 4560
Rejestracja: 04 gru 2013 22:09
Rok urodzenia: 1991
Kontakt:

Re: PKP ST44-1112 - Towarzysz Gagarin

Post autor: Sirius »

Robi wrażenie, dark green faktycznie super się prezentuje. Jeszcze nie zdążyłeś dobrze wrzucić na forum, a już na The Lego Car Blog się pojawił. Gratulacje!
Awatar użytkownika
solic
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 410
Rejestracja: 30 sie 2013 10:12
Rok urodzenia: 1975
Lokalizacja: Zabrze
Kontakt:

Re: PKP ST44-1112 - Towarzysz Gagarin

Post autor: solic »

Pierwsze co od razu rzuciło mi się w oczy przeglądając zdjęcia - ooo jak dobrze dobrane reflektory:)

Ale całość jest bardzo ładna. Jest MOC, w ciemnozielonym to już całkiem full wypas.
-----
Pewnego dnia usiądę i to wszystko zbuduję...
Awatar użytkownika
DawKub1922
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 260
Rejestracja: 29 maja 2016 20:51
Rok urodzenia: 1986
Lokalizacja: Olszowa
Kontakt:

Re: PKP ST44-1112 - Towarzysz Gagarin

Post autor: DawKub1922 »

Co tu dużo mówić, Gagar - jest śliczny w tym malowaniu !!

Co do cystern, to są mi jakieś znajome =P.
Jest w nich jednak coś, co mi troszkę nie pasuje, mianowicie imho, "korba" hamulca zrobiona z kierownicy, jest dla mnie taka "amerykannnska", i nie pasuje do "naszych" wagonów.

Poza tym super, fajny składzik wyszedł =)

POZdrawiam
Awatar użytkownika
romkoo
Posty: 390
Rejestracja: 30 wrz 2016 12:32
Rok urodzenia: 1982
Lokalizacja: Gdańsk

Re: PKP ST44-1112 - Towarzysz Gagarin

Post autor: romkoo »

Niesamowicie wygląda, fascynujące jest jak potrafisz wiernie odwzorować rzeczywistą lokomotywę w modelu.
Awatar użytkownika
Mateusz92
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 2415
Rejestracja: 15 gru 2015 23:05
Rok urodzenia: 1992
Lokalizacja: Zduny
Kontakt:

Re: PKP ST44-1112 - Towarzysz Gagarin

Post autor: Mateusz92 »

Dziękuje za komentarze i miłe słowo.

Sirius
W tym dark greenie się zadurzyłem poniekąd. Może kolorowanie klocków naklejkami to już jechanie po bandzie, ale niech ktoś mi powie, że ten kolor nie jest cudny. :D

Solic
No reflektory to była bolączka poprzedniej wersji. Jest lepiej, nie idealnie, ale w porównaniu do round plate 2x2 to przeskok o lata świetlne.

DawKub1922
Widzisz na flickrze napisałem, że inspiracje z modeli cystern zbudowanych przez DawKub1922, Maciej Drwięge, Rascha, tutaj zapomniałem, mój błąd. :)
Korba z łapek minifigów jest taka trochę na siłę i mało korbowa w moim odczuciu dlatego są kierownice. Co prawda naklejka na tablicy bezwzględnie sugeruje jaki to model wagonu i można się czepiać odstępstw od oryginału, ale zasadniczo jest to jakaś cysterna. Jeśli chodzi o wagony towarowe to nie mam jakoś ciśnienia żeby idealnie odwzorowywać oryginały.

Romkoo
Cóż mogę powiedzieć, staram się ;)
Awatar użytkownika
Thietmaier
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 7022
Rejestracja: 19 lip 2013 16:08
Rok urodzenia: 1996
Lokalizacja: Biała Podlaska/Kraków
Kontakt:

Re: PKP ST44-1112 - Towarzysz Gagarin

Post autor: Thietmaier »

Co tu duzo pisać - jest przepiękna. Kolorystyka dużo lepsza niż barwy PKP Cargo - dużo lepiej wyglada w tych barwach.
Reflektory wg mnie w końcu idealnej wielkości - najlepszy patent na nie.
Będę się ślinić do Waszej makiety na wystawie w Poznaniu :D
_________________________________________________________
Prawo jest dla ludzi a nie ludzie dla prawa, a ignorantia iuris nocet
Fuku
Posty: 343
Rejestracja: 24 sty 2019 12:45
Rok urodzenia: 1992

Re: PKP ST44-1112 - Towarzysz Gagarin

Post autor: Fuku »

Bardzo ładny model, fajnie ze nie poszedłeś na łatwiznę jak większość tylko dałeś górną część dachu od dolnej o pół płytki. Szkoda tylko, że tej części https://www.bricklink.com/v2/catalog/ca ... ope%5D#T=C" target="_blank nie ma w odpowiednim kolorze ;/
Awatar użytkownika
barneius
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 183
Rejestracja: 09 sty 2019 22:51
Rok urodzenia: 1976
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: PKP ST44-1112 - Towarzysz Gagarin

Post autor: barneius »

Na pociągach się nie znam ale lokomotywa robi znakomite wrażenie. Wszystkie kształty nawet dla laika są w pełni znajome i na pierwszy rzut oka wiadomo o jaki pojazd chodzi. Ciemnozielony kolor - sztos. Bardzo podoba mi się użycie skosów 1x2 z dziurami w pionowej płaszczyźnie.
- barneius heavy machinery and vessels industries -
Awatar użytkownika
Kalais
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 2428
Rejestracja: 14 lut 2016 18:13
Rok urodzenia: 1981
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: PKP ST44-1112 - Towarzysz Gagarin

Post autor: Kalais »

Jak zawsze mega!
ODPOWIEDZ