6261 Raft Raiders

Moderator: nori

Awatar użytkownika
Bartex0805
Posty: 18
Rejestracja: 04 lut 2014 16:29
Rok urodzenia: 1988
Lokalizacja: Leszno
Kontakt:

6261 Raft Raiders

Post autor: Bartex0805 »

Obrazek

DANE TECHNICZNE:
Seria: System - Pirates
Rok premiery: 1992
Liczba elementów: 78
Spis części: Bricklink
Cena: Allegro 15-40zł

Zestaw ten był w czasach mojego dzieciństwa pierwszym, w którym za kumplowałem się z piratami Lego.

Na wstępie zapraszam tych bardziej leniwych użytkowników forum do obejrzenia recenzji w formie filmu. Ogólnie macie opcję do wyboru obejrzeć lub przeczytać, albo wybrać obie te opcje. Do tej pory wykonywałem już recenzję w formie tylko filmu i było trochę narzekania, że wolicie tekst. Teraz daję Wam wolną rękę, możecie wybrać, zapraszam.



OPAKOWANIE

Sam nie posiadam już pudełka, ale poniżej przedstawiam zdjęcia zaczerpnięte z galerii Brickshelf (autorstwa użytkownika Rober-to - w takim przypadku zawsze należy podać autora! (dop. nori)). Oczywiście, jak to bywało w tamtych czasach na tyle pudełka znalazło się miejsce na kilka zdjęć modeli alternatywnych.
http://www.brickshelf.com/gallery/Rober ... 070782.jpg" target="_blank
http://www.brickshelf.com/gallery/Rober ... 070784.jpg" target="_blank

ZAWARTOŚĆ

Na zawartość składają się rzecz jasna klocki oraz instrukcja. W przypadku tego zestawu klocki przechowuję w woreczku strunowym.

Obrazek

Instrukcja składana kilka razy, standardowo jak to czyniono w tej wielkości zestawach. Dziś takie instrukcje spotykamy najczęściej w zestawach pakowanych w foliowe woreczki tzw. polybagach. Cały proces budowy został zawarty w 15 krokach.

Obrazek Obrazek Obrazek

Wszystkie klocki razem:

Obrazek

CIEKAWE ELEMENTY

Warte uwagi elementy widoczne są na zdjęciu poniżej. Monety są często spotykane, natomiast żagiel z tym nadrukiem występuje tylko w tym zestawie, jednak jego kształt został także wykorzystany w zestawie 6057, zastosowano tam inny nadruk.

Obrazek

PRZEBIEG BUDOWY

Budowę rozpoczynamy od złożenia figurek, które dziś może nie wzbudzają wielkiej sensacji, ale kiedyś to było "coś". Otrzymujemy trzech piratów, kapitana oraz dwóch podwładnych sługusów. Jednemu z nich brakuje jednej nogi, natomiast sam kapitan ma też u jednej ręki hak zamiast dłoni. Każda figurka posiada broń. Oczywiście nie można zapominać o starym klocku rekinie, który to do dziś jest produkowany i dodawany do zestawów. Konstrukcja stara, ale nadal nie zastąpiona przez nową.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Po złożeniu figurek możemy przejść do budowy tratwy dla naszych Piratów, no bo w końcu muszą posiadać jakiś środek transportu.

Po 5 krokach:

Obrazek

Po 10 krokach:

Obrazek

Po 15 krokach i koniec.

Obrazek

GOTOWY ZESTAW

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

PODSUMOWANIE I OCENA

Zestaw jest w 100% warty posiadania go w swojej kolei. W mojej prywatnej ocenie zajmuje wysokie miejsce, ponieważ mam do tego zestawu ogromny sentyment. Ileż to było zabawy i godzin spędzonych przy tym zestawie ehh. Dziś patrząc na jego wykonanie, mogę stwierdzić jeden ogromny plus, żagle materiałowe to było coś. Zresztą nie tylko żagle ale także namioty. Aż dziwne, że dziś lego rezygnuje z materiału na rzecz plastiku w mniejszych zestawach,a nadal robi peleryny dla minifigów z materiału, ale to oczywiście plus. Nie było i nie będzie lepszych piratów niż Ci którzy pojawili się w latach dziewięćdziesiątych. Jedyna rzecz która dziś mi się nie podoba w tym zestawie, to brak klocków na spodniej części tratwy, które pozwalały by na bezproblemowe ślizganie się budowli po dywanie.

PLUSY:
-najlepsza tratwa piratów
-materiałowy żagiel
-brak naklejek i unikatowy nadruk na żaglu

MINUSY:
-brak klocków, które umożliwiały by poślizg tratwy na dywanie

Galeria Brickshelf
Awatar użytkownika
nori
Posty: 1467
Rejestracja: 15 maja 2013 08:53
Rok urodzenia: 1979
Kontakt:

Re: 6261 Raft Raiders

Post autor: nori »

Bardzo fajnie, że samemu nie mając pudełka poszukałeś i zalinkowałeś jego zdjęcia, jednak zawsze w takim przypadku podawaj dodatkowo jeszcze autora tychże zdjęć, najlepiej z linkiem do całej galerii.

Co do rekina, to nieco rozminąłeś się z prawdą, obecnie produkowane rekiny nieco różnią się od tych klasycznych, jest to bardzo zbliżona, ale jednak zmodyfikowana forma (ma np.: skrzela) - w recenzji taka informacja powinna się pojawić! Oprócz tego można było napomknąć o nieco większym rekinie, który pojawił się przy okazji serii Pirates II (nie mówiąc już o wersji Duplo).

Co do samej recenzji - przyjemna, choć w pewnych momentach zabrakło delikatnego szlifu, ale ogólnie czyta się bardzo dobrze.

A co do modelu - to tutaj nie jestem obiektywny, dla mnie prywatnie starzy Piraci to rewelacja i poza może małymi wyjatkami, wszystkie zestawy z tej serii uważam za bardzo dobre. Tę tratwę także!

Wielkie, ogromne dzięki za formę pisana, filmiku bym niestety nie obejrzał, a tak mogłem przypomnieć sobie ten zestaw!
8studs | Adventurers | "He's a total freak, but in a good sense."
Obrazek
Bricks Planet
Posty: 183
Rejestracja: 10 paź 2014 08:45
Rok urodzenia: 1986
Lokalizacja: Epinal
Kontakt:

Re: 6261 Raft Raiders

Post autor: Bricks Planet »

Dorzucam sie z moim nowym filmikiem :)

https://www.youtube.com/watch?v=TWeu-ahchpk" target="_blank

Obrazek
Awatar użytkownika
dzidek1983
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 5469
Rejestracja: 21 sie 2015 08:38
Rok urodzenia: 1983
Lokalizacja: Mielec
Kontakt:

Re: 6261 Raft Raiders

Post autor: dzidek1983 »

Miałem, miałem... łezka kręci się w oku. Dawniej genialny do zabawy, teraz genialny dla samego patrzenia i wspominania. Mój pierwszy zestaw jaki miałem z Lego w ogóle.
Something, something, something, dark side... Something, something, something, complete...
Bricks Planet
Posty: 183
Rejestracja: 10 paź 2014 08:45
Rok urodzenia: 1986
Lokalizacja: Epinal
Kontakt:

Re: 6261 Raft Raiders

Post autor: Bricks Planet »

Trzeba przyznac ze zestaw jest fajny. Gdy nie bylo mozna miec statku, to byla najwieksza tratwa, ktora poruszala sie po wodach pirackich. W zestawie jest skarb, rekin, maly masz, zagiel, "drabinki", duzo beczek i oryginalni piraci :)
Awatar użytkownika
Jaskier
Zarząd Stowarzyszenia
Posty: 7067
Rejestracja: 31 lip 2013 13:18
Rok urodzenia: 1995
Kontakt:

Re: 6261 Raft Raiders

Post autor: Jaskier »

*tratwa

Bardzo przyjemny zestaw, masa pożytecznych części, aż trzy figurki, akcesoria, no i rekin.
Filmik jak zwykle na najwyższym poziomie.
Awatar użytkownika
dzidek1983
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 5469
Rejestracja: 21 sie 2015 08:38
Rok urodzenia: 1983
Lokalizacja: Mielec
Kontakt:

Re: 6261 Raft Raiders

Post autor: dzidek1983 »

Pamiętam jak budowałem statki (na które nie było mnie stać) za pomocą tego żagla. Dawniej im mniej klocków tym inwencja była większa.
Teraz na odwrót, żeby być docenionym trzeba mieć dużo i różnych żeby MOC wychodził ciekawy, pomysłowy i ładny. :) (no prawie zawsze :P)
Something, something, something, dark side... Something, something, something, complete...
Bricks Planet
Posty: 183
Rejestracja: 10 paź 2014 08:45
Rok urodzenia: 1986
Lokalizacja: Epinal
Kontakt:

Re: 6261 Raft Raiders

Post autor: Bricks Planet »

dzidek1983 pisze:Pamiętam jak budowałem statki (na które nie było mnie stać) za pomocą tego żagla. Dawniej im mniej klocków tym inwencja była większa.
Teraz na odwrót, żeby być docenionym trzeba mieć dużo i różnych żeby MOC wychodził ciekawy, pomysłowy i ładny. :) (no prawie zawsze :P)
Hahaha robilem to samo ! Mialem jeszcze taki maly stateczek Rycerzy z zaglem smoka. Nie pamietam teraz numeru, ale pewnie kojazyczie. Robilem sobie z tego statki na dwoch zaglach. Kiedys nie bylo tez internetu i wszystkich instrukcji dostepnych na kazdej stronie. Podgladalo sie katalogi jak sie tylko dalo, by zobaczyc jak to jest zbudowane :) Najgorsze w tym wszystkim jest to, ze w dziecinstwie nie mialem nawet jednej armaty !
Awatar użytkownika
dzidek1983
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 5469
Rejestracja: 21 sie 2015 08:38
Rok urodzenia: 1983
Lokalizacja: Mielec
Kontakt:

Re: 6261 Raft Raiders

Post autor: dzidek1983 »

Tak miałem (właściwie to dalej mam, tylko żagiel czas zeżarł) ten zestaw.
Obrazek
Też budowałem z katalogów. :)
Something, something, something, dark side... Something, something, something, complete...
Bricks Planet
Posty: 183
Rejestracja: 10 paź 2014 08:45
Rok urodzenia: 1986
Lokalizacja: Epinal
Kontakt:

Re: 6261 Raft Raiders

Post autor: Bricks Planet »

Haha! Dokladnie! Bardzo fajny zestaw! Tez mam, ale tez w kiepskim stanie, gdyby nie to zrobilbym filmik. Az 5 ludzikow w nim jest !
ODPOWIEDZ