Narodziny Wenus, Lego Art

Awatar użytkownika
Firunna
Posty: 5
Rejestracja: 10 wrz 2019 12:27
Rok urodzenia: 1990

Narodziny Wenus, Lego Art

Post autor: Firunna »

Obrazek

Pamiętam jak kilka lat temu zobaczyłem wystawę obrazów w Galerii Mokotów (szczególnie podobało mi się Babie Lato zbudowane bokiem). Wtedy już postanowiłem zrobić *kiedyś* coś podobnego, ale przerażały mnie trochę ilości klocków potrzebnych do zbudowania czegoś takiego. 2 Miesiące temu kupiłem sobie pierwszy zestaw Lego Art (Mapę Świata) i zacząłem eksperymenty. Wiedziałem do czego dążę, ale z projektu na projekt zwiększałem skalę i badałem granice.

Obrazek

Zawsze chciałem zbudować Narodziny Wenus Sandra Botticellego, ale żeby to jakoś wyglądało, potrzebna jest naprawdę duża skala (żeby twarze nie były zrobione z kilku pikseli). Oryginalny obraz ma 172 x 278 cm, mój - 130 x 206 cm, więc jest trochę mniejszy (ale to i tak rozmiar 4 x Mapa Świata 31203), ale już w tym rozmiarze postawienie go pionowo stanowiło dla mnie wyzwanie. W sumie to mało powiedziane, bo gimnastykowałem się z nim z godzinę 😃 Moja Wenus składa się z około 40.000 klocków, do jej zbudowania użyłem round plate’ów i round tile w 27 kolorach, co już trochę sprawiało mi problemów ze względu na zaburzenie widzenia barw. Miesiąc temu wrzucałem na grupki facebookowe mój poprzedni twór (160x160 studów), ale słusznie zwrócono mi uwagę, że warto byłoby wypełniać czarne tło, bo widać open study i średnio to wygląda. Tym razem budując Wenus nie popełniłem tego błędu - powierzchnia może nie jest wypełniona w 100% ale kluczowe miejsca są zapełnione.

Obrazek

Tutaj doszedłem do limitu wielkości obrazów w 100% z Lego. Już ten nie jest zbyt stabilny, a większe już z pewnością wymagałyby jakiegoś sztywnego stelażu. Jak uda mi się zdobyć finansowanie to porwę się na obraz o 4 krotnie większej powierzchni, niż to, ale wtedy zacznę projekt od usztywnienia konstrukcji. Nie chcę też sklejać, ani przykręcać klocków, aby ich nie niszczyć, dlatego pomyślę nad czymś, co pozwoli na rozłożenie MOCa bez szkód w klockach.
Awatar użytkownika
Toltomeja
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 2538
Rejestracja: 20 lip 2013 15:25
Rok urodzenia: 1995
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Narodziny Wenus, Lego Art

Post autor: Toltomeja »

Robi wrażenie! Świetnie by się sprawdziło na wystawie.
Z ciekawości: używałeś jakiegoś oprogramowania do projaktowania mozaik, czy podszedłeś do tematu po swojemu?
Awatar użytkownika
Firunna
Posty: 5
Rejestracja: 10 wrz 2019 12:27
Rok urodzenia: 1990

Re: Narodziny Wenus, Lego Art

Post autor: Firunna »

Korzystałem z projektu na githubie Lego Art Remix. Pozwala na dynamiczną regulację kolorów, cieni, saturacji, kontrastu, określenia rozmiaru jako wielokrotność płytki 16x16 studów, no i dobranie dostępnych elementów z palety barw. Ciekawe jest też badanie różnych algorytmów do kwantyzacji, bo wyniki bywają całkiem różne. Tutaj wariant Floyd-Steinberg dał najlepsze cieniowanie, no ale i tak finalnie po skończeniu budowania dodałem jeszcze około 5 tysięcy elementów żeby poprawić algorytm w ciemniejszych miejscach takich jak korona drzewa.

O wystawach myślałem, ale z kolei nie mam aż tak dużo klocków żeby sobie pozwolić na zamrożenie 40k z tego obrazu. Trochę mnie to szarpnęło finansowo i nie jestem w stanie wydać drugi raz tyle samo żeby zbudować kolejny projekt, a mam ich jeszcze kilka w kolejce.
Awatar użytkownika
Toltomeja
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 2538
Rejestracja: 20 lip 2013 15:25
Rok urodzenia: 1995
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Narodziny Wenus, Lego Art

Post autor: Toltomeja »

Firunna pisze: 31 maja 2023 10:17O wystawach myślałem, ale z kolei nie mam aż tak dużo klocków żeby sobie pozwolić na zamrożenie 40k z tego obrazu. Trochę mnie to szarpnęło finansowo i nie jestem w stanie wydać drugi raz tyle samo żeby zbudować kolejny projekt, a mam ich jeszcze kilka w kolejce.
Nie musisz zamrażać tych klocków na stałe. Jeśli akurat trafi się wystawa w chwili gdy masz gotowy obraz, możesz go tam pokazać, a po wystawie rozebrać.
Awatar użytkownika
Firunna
Posty: 5
Rejestracja: 10 wrz 2019 12:27
Rok urodzenia: 1990

Re: Narodziny Wenus, Lego Art

Post autor: Firunna »

Dajcie znać jak coś będzie grane. Zamierzam w dalszym ciągu budować kolejne obrazy, więc coś się może akurat zgra.
Awatar użytkownika
Toltomeja
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 2538
Rejestracja: 20 lip 2013 15:25
Rok urodzenia: 1995
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Narodziny Wenus, Lego Art

Post autor: Toltomeja »

Będziem pisać na forum na bieżąco, ale możliwe że dopiero jesienią.
Awatar użytkownika
zago
Posty: 65
Rejestracja: 09 gru 2020 12:31
Rok urodzenia: 2008
Lokalizacja: Kalisz
Kontakt:

Re: Narodziny Wenus, Lego Art

Post autor: zago »

Pewnie kosztowało cię to dużo pracy ale efekt jest epicki.
_______________________________________________________________________
"Bez pracy nie ma kołaczy"
Awatar użytkownika
Firunna
Posty: 5
Rejestracja: 10 wrz 2019 12:27
Rok urodzenia: 1990

Re: Narodziny Wenus, Lego Art

Post autor: Firunna »

Potrafię nawet powiedzieć ile. Około 70 godzin budowania + 10 na projekt, szukanie najkorzystniejszych ofert na materiał, zamówienia itp. Nie była to moja pierwsza mozaika, także już jakieś know how i wprawę do budowania mam. Pierwsza duża mozaika zajęła mi prawie tyle samo czasu, a była o 60 płytek 16x16 studów mniejsza.
ODPOWIEDZ