[MOC] Ciągnik Porsche - Diesel Star 238

Awatar użytkownika
Naturalbornuser
Posty: 21
Rejestracja: 18 lut 2021 20:24
Rok urodzenia: 1986
Lokalizacja: Oświęcim
Kontakt:

[MOC] Ciągnik Porsche - Diesel Star 238

Post autor: Naturalbornuser »

Zaczęło się od tego, że zobaczyłem nasze rodzime modele z LEGO – Ursus 360 i 912. Postanowiłem podjąć się tematu i aby nie dublować modelu uznałem, że muszę znaleźć coś innego do zbudowania, koniecznie jakiś stary model ciągnika. Wybór padł na czerwone Porsche z dwucylindowym dieslem pod maską. Oryginał wygląda TAK. Mój model i prawdopodobnie mój główny MOC w tym roku na zdjęciach poniżej.


Obrazek

Obrazek

Obrazek


Założenia były takie oby odwzorować te wszystkie dźwigienki po bokach, ale także aby działanie układu skrętnego funkcjonowało jak w oryginale. Rozwiązałem to tak, że lewa strona (ta bardziej fotogeniczna) posiada skutki pierwszego założenia a skutki drugiego założenia czyli właściwe mechanizmy są po prawej stronie – tam znajduje się długa dźwignia od mostu skrętnego do przekładni kierowniczej. Wygląda to tak.

Obrazek


Pod kierownicą znajduje się napędzający skręt micromotor razem z przekładnią 3:1. Działa zupełnie sprawnie, mocy wystarcza na poruszanie kołami. Maska szerokości 6s, główna rama konstrukcji szerokości zaledwie 2s - całość jest w pełni zdalnie sterowana - jeździ, skręca – miejsce gdzie znajduje się silnik napędowy pozostawiam jako zagadkę :)
Kierownica w jakimś stopniu upodobniona do tej w oryginale, koła tylne jak i przednie „spłaszczone”, zwłaszcza tylne, które nie posiadają w środku felgi a trzymają się jedynie ściśnięte białymi dishami.


Obrazek


Chciałem najpierw użyć dużych opon w jodełką, które bardzo dobrze wyglądają we wspomnianym Ursusie 912 ale ani średnicą ani już na pewno szerokością nie odpowiadałyby temu modelowi.
Maska podnoszona, w środku mała atrapa dwucylindrowego diesla w układzie R2.


Obrazek

Obrazek


Przyczepa wzorowana na Ursusowej 6T, czyli ta chyba najbardziej popularna do wożenia węgla i snopek siana często jeszcze dziś. Przyczepa posiada przednią oś skrętną a wszystkie koła posiadają zawieszenie piórowe na wygiętych w dół hose rigid 3mm.


Obrazek


Po więcej zdjęć zapraszam na Flickr. Chociaż tu już wrzuciłem sporo, więc tam nic nowego praktycznie nie ma, a jak to wszystko działa można zobaczyć tu:


https://www.youtube.com/watch?v=q5GacPihAic
Awatar użytkownika
zago
Posty: 65
Rejestracja: 09 gru 2020 12:31
Rok urodzenia: 2008
Lokalizacja: Kalisz
Kontakt:

Re: [MOC] Ciągnik Porsche - Diesel Star 238

Post autor: zago »

Naprawdę fajny traktor. Brakuje mi tylko naklejki z logiem Porsche.
_______________________________________________________________________
"Bez pracy nie ma kołaczy"
Awatar użytkownika
syzygy
Posty: 192
Rejestracja: 24 lut 2017 23:00
Rok urodzenia: 1987
Lokalizacja: Warszawa

Re: [MOC] Ciągnik Porsche - Diesel Star 238

Post autor: syzygy »

Traktor jest fantastyczny :)
ODPOWIEDZ