[MOC] Żuk MITOR

Awatar użytkownika
solic
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 410
Rejestracja: 30 sie 2013 10:12
Rok urodzenia: 1975
Lokalizacja: Zabrze
Kontakt:

[MOC] Żuk MITOR

Post autor: solic »

Obrazek

Taka ciekawostka kolejowa - Mitor-01 – lekki pojazd szynowy zbudowany na bazie samochodu FSC Żuk. Założenie było takie, aby uzyskać tani w eksploatacji szynobus do obsługi nierentownych linii, którym groziło całkowite wyłączenie kursowania pociągów pasażerskich.
Prototyp został skonstruowany w 1995 r. przez profesora Włodzimierza Czyczułę z Politechniki Krakowskiej. Prędkość maksymalna pojazdu to 60 km/h. Mitor 01 mógł jednorazowo zabrać do 14 pasażerów. W roku 2000 odbył jazdy próbne na linii Tarnów-Szczucin. Niestety (a może stety) PKP nie było zainteresowane tym rozwiązaniem, dlatego projekt zakończono na prototypie.

Obrazek Obrazek


Model:
Zawsze podobały mi się drezyny zrobione z samochodów i chciałem coś takiego zbudować. Po przeszukiwaniu Internetu i trafieniu na MITOR-a, nie mogłem się mu oprzeć, tym bardziej, że pudełkowaty żuk wydawał się być stosunkowo łatwy do zbudowania w porównaniu np. z warszawą. No i stwarzał nadzieję na wmontowanie napędu.
Miał to być model budowany dla relaksu, ale im bardziej wgryzłem się w temat tym więcej czasu schodziło. Na zrobieniu części przedniej, z której w końcu byłbym w miarę zadowolony zeszła mi cała przerwa między Bożym Narodzeniem a Nowym Rokiem.

Model jeździ. Ma wbudowany wózek i battery box Powered Up, oba te elementy są w jednym członie (żuku). Upchanie tego było sporym wyzwaniem, wcześniej próbowałem również jakiegoś chińskiego batteryboxa wysokiego na 2 bricki z wbudowanym sterowaniem i akumulatorem. Zmieścił się, ale okazało się, że to cudo nie ma sterowania proporcjonalnego (a podobno miało być) i pojazd był za bardzo zrywny.
Zmieszczenie wózka i battery boxa Powered Up udało się… bo battery box jest bez dolnej pokrywy, a pin wystający z wózka ładnie mieści się między bateriami. Klapka z batteryboxa jeździ w drugim żuku – żeby się nie zgubiła:)

Od strony wizualnej na pewno dałoby się wycisnąć więcej detali. Tu mamy zero miejsca w środku na jakiekolwiek kombinacje, wzmocnienia. Poza tym chciałem, żeby model był w miarę wytrzymały, stąd konieczne pewne uproszczenia.

Galeria Flickr: https://www.flickr.com/photos/127129188 ... 845588316/

Film: https://youtu.be/QDYS8h-vYbo

Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek


Obrazek Obrazek


Tak na marginesie – budowanie czegokolwiek w kolorze jasnoszarym jest rewelacyjne – praktycznie każdy klocek jest dostępny w tym kolorze. Zrobiłem przymiarkę do podobnego żuka (drogowego) w olive green i medium nougat i tam już zaczynają się schody jeśli chodzi o dostępność niektórych kluczowych elementów.
-----
Pewnego dnia usiądę i to wszystko zbuduję...
Awatar użytkownika
Mateusz92
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 2415
Rejestracja: 15 gru 2015 23:05
Rok urodzenia: 1992
Lokalizacja: Zduny
Kontakt:

Re: [MOC] Żuk MITOR

Post autor: Mateusz92 »

Rozumiem brak miejsca co spowodowało konieczność użycia dużej liczby naklejek, ale jednak trochę rażą mnie te tylne światła. Tak czy inaczej pojazd będzie świetnym uzupełnieniem ciekawych pojazdów na naszej makiecie.
Awatar użytkownika
zago
Posty: 65
Rejestracja: 09 gru 2020 12:31
Rok urodzenia: 2008
Lokalizacja: Kalisz
Kontakt:

Re: [MOC] Żuk MITOR

Post autor: zago »

Naprawdę zacna praca. A nie było by można zasilić go jakimś mniejszym silnikiem np. z Circuit cubes?
_______________________________________________________________________
"Bez pracy nie ma kołaczy"
Awatar użytkownika
solic
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 410
Rejestracja: 30 sie 2013 10:12
Rok urodzenia: 1975
Lokalizacja: Zabrze
Kontakt:

Re: [MOC] Żuk MITOR

Post autor: solic »

Mateusz, też nie jestem szczególnie szczęśliwy z powodu tych tylnych świateł z naklejki. Budowałem je z klocków, ale po wielu próbach odpuściłem. Przede wszystkim one powinny być średnicy bara - stud wystający z neck bracketa był za duży, o zwykłym groszku nie wspominając. Zmieścić całego bara w ścianie, żeby końcówka wystawała to jest niewykonalne z powodu tylnego błotnika. Wymyśliłem róg wystający z bricka na 2/3:
Obrazek Obrazek
ale jednak krzywizna rogu powoduje, że ten brick trochę odstawał. A na ucięcie bara się nie zdecyduję.
Sprawę dodatkowo komplikuje fakt, że ściany i tył są w pionie przesunięte o pół płytki względem poziomu wózka - skutek nieparzystego wymiaru przedniej części zrobionej snotem. A ściany trzymają się tylko na jednym studzie przy przedniej szybie i właśnie na tym tylnym narożniku, więc to miejsce musi jakoś się trzymać.

Szkoda, że w Astonie Bonda ten klocek to nadruk, a nie naklejka, bo bardzo pasowałyby te światła:
Obrazek

Zago dzięki. Nie mam silnika Circuit cubes, więc nie sprawdzę. Jakoś się zmieściło bez nielegowych rozwiązań. Był jeszcze plan B, czyli wózek w jednym żuku, a battery box w drugim, ale lepiej razem, wtedy oś napędowa jest dociążona, no i można jeździć pojedynczym żukiem.
-----
Pewnego dnia usiądę i to wszystko zbuduję...
Awatar użytkownika
jetboy
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 15905
Rejestracja: 09 lip 2013 17:03
Rok urodzenia: 1973
Lokalizacja: Warszawa koło Otwocka
Kontakt:

Re: [MOC] Żuk MITOR

Post autor: jetboy »

Zabawne i nieźle upakowane :)
_____________________________________________
To KLOCKI LEGO, można z nich zbudować WSZYSTKO!
Awatar użytkownika
Jaskier
Zarząd Stowarzyszenia
Posty: 7074
Rejestracja: 31 lip 2013 13:18
Rok urodzenia: 1995
Kontakt:

Re: [MOC] Żuk MITOR

Post autor: Jaskier »

Bardzo lubię takie "szalone" i oryginalne pomysły na MOCe. :D

To że działa, to tylko dodatkowy plus.
Awatar użytkownika
Toltomeja
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 2539
Rejestracja: 20 lip 2013 15:25
Rok urodzenia: 1995
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: [MOC] Żuk MITOR

Post autor: Toltomeja »

Ale dziwactwo. :D
Zastanawiam się dlaczego ktoś pomyślał że to dobry pomysł wsadzać Żuka na tory. Skoro pasażerów jest na tyle mało, że zmieszczą się do dwóch Żuków, to może logiczniej by było po prostu zrobić linię autobusową... Mimo wszystko cieszę się, że dzięki twojej pracy miałem okazję o tym usłyszeć.

Sam model bardzo udany, podoba mi się grill z przodu i karbowane boki zrobione z cegiełkowych bricków. Proste, a działa.
Awatar użytkownika
Benny80
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 7485
Rejestracja: 17 maja 2013 20:50
Rok urodzenia: 1980
Lokalizacja: Klein-Dombrowka, Landkreis Kattowitz
Kontakt:

Re: [MOC] Żuk MITOR

Post autor: Benny80 »

Ciekawe ustrojstwo - też nie słyszałem ;)
Wprawdzie model kanciaty w ch.. nawet jak na Żuka, ale rozumiem ograniczenia skali i bebechów. Mimo wszystko brawo!

Ps. Tołto, właśnie takie myślenie, tj. nierentowne na pociąg, a po co szynobus sprawiło, że wyburzono mnóstwo dworców i polikwidowano gro linii kolejowych, które wcale takie niepotrzebne nie były i dzisiaj bardzo ich brakuje.
Czy ja buduję? Pani kierowniczko, ja buduję cały czas.. na okrągło!

Imigrant zarobkowy: Brig, Valais, Switzerland
Imigrant: Trim, Co. Meath, Ireland
Imigrant: Fredensborg Kommune, Denmark
Awatar użytkownika
Master Won
Posty: 67
Rejestracja: 05 sty 2019 11:12
Rok urodzenia: 2001
Lokalizacja: Kraków

Re: [MOC] Żuk MITOR

Post autor: Master Won »

Świetny Żuk.Jako że sam buduje żuki to twoimi rozwiązaniami jestem zachwycony.Mój jest bardziej prostszy w budowie.Jeśli będę mógł wzorować się na twoich rozwiązaniach to może przebuduje moje żuki.
Awatar użytkownika
Kris Kelvin
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 11897
Rejestracja: 16 maja 2013 09:08
Rok urodzenia: 1976
Lokalizacja: Chateau de Mokotoff
Kontakt:

Re: [MOC] Żuk MITOR

Post autor: Kris Kelvin »

Wymyślić coś takiego to mogli tylko krakoscy inżynierowie :D

Ale model elegancko śmiga po torach.
Świat ten patrzył na Paszczaka z żałością i oczekiwaniem, a Paszczak odpowiadał mu spojrzeniem pełnym paniki.
ODPOWIEDZ