21340 Tales of the Space Age

Moderator: nori

Awatar użytkownika
jetboy
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 15905
Rejestracja: 09 lip 2013 17:03
Rok urodzenia: 1973
Lokalizacja: Warszawa koło Otwocka
Kontakt:

21340 Tales of the Space Age

Post autor: jetboy »

Dane techniczne:
Numer: 21340
Nazwa oryginalna: Tales of the Space Age
Seria:IDEAS
Rok wydania: 2023
Ilość elementów: 688
Cena: 249.99zł / £44.99 / $49.99 / 49.99€
Cena za element: 36.3 gr/ 6.5p / 7.3c / 7.3
Dostępność: LEGO exclusive
LEGO Ideas No. 48

Pisząc pierwszą od kilku lat recenzje na forum czuje się trochę jak nekromanta, czy też zdobywca złotej łopaty. Ale okazja jest nie byle jaka, bo recenzuje zestaw naszego forumowego kolegi Johana (Jan Woźnica), używającego też pseudonimy Johny.Carter.Creations
Zestaw ma mieć oficjalną premierę 5 maja, ale dzięki uprzejmości Janka, mogę go zrecenzować już dziś.

"Opowieści Ery Kosmicznej" (to moim zdaniem znacznie lepsze tłumaczenie tytułu niż legowe "Opowieści z czasów wyścigu kosmicznego") to 48 zestaw wydany w serii IDEAS. To jednocześnie pierwszy zestaw który został zaprojektowany przez naszego krajana. Projektowi kibicowałem od czasu kiedy pierwszy obrazek pojawił się jako MOC Ursa Major (Wielka Niedźwiedzica). Oryginalny projekt był tryptykiem zawierającą 3 obrazki. Jednak finalny projekt zawiera 4 obrazki, z których czwarty jest zaprojektowany przez LEGO a inspirowany innym obrazkiem który zbudował Janek https://www.instagram.com/p/Cbe59HjsgF2/?hl=en. Dodanie czwartego obrazka psuje trochę koncepcję tryptyku i może dziwić. I dziwi, ale niezrozumiałe dla AFOLi decyzje firmy to przecież nic nowego.

Skąd w ogóle pomysł na takie prace? Janek jest fanem fantastyki naukowej, astronomii i nauki - lubi poznawać i tworzyć nowe światy. Niewątpliwie inspiracją były plakaty stworzone przez Jet Production Laboratory, czyli jedną z filii NASA. Są one stylizowane na plakaty reklamujące miejsca do odwiedzenia, tyle że przedstawiają lokacje w Układzie Słonecznym. Swoimi pracami Janek też nawiązać do estetyki klasycznych okładek książek oraz plakatów filmowych ze złotej i srebrnej ery science fiction, czyli sprzed kilkudziesięciu lat. Luźną inspiracją klockową była praca Eero Okkonena.

Obrazek

Zestaw jest zapakowany w bardzo gustowne, utrzymane w konwencji zestawów dla dorosłych/IDEAS pudełko:
Obrazek
Obrazek

Dostajemy aż 5 zapakowanych w ochronne opakowanie instrukcji. To kartonowe opakowanie sprawia że instukcje nie pogniotą się w transporcie, chciało by się by takie rozwiązanie było częściej stosowane. Ale wracając do instrukcji: każdemu z modeli poświęcono jedną książeczkę, dzięki temu możliwe jest wspólne budowanie do 4 osób wtedy każdy buduje jeden obrazek. Ja niestety budowałem wszystkie sam i przyznam że przy czwartym byłem już nieco znużony, bo główna konstrukcja we wszystkich czterech budowlach jest taka sama, różnią się tylko detale i kolory rastrów. Piąta książeczka zawiera dane dotyczące zestawu i autora.

Obrazek
Obrazek

Klocki zapakowane są w 8 woreczków, po dwa ma każdy obrazek - łatwo się nimi podzielić, ale uwaga, kilka klocków które zostaje po zbudowaniu obrazka jest używanych w innych instrukcjach, np. białe różdżki. Warto na to zwrócić uwagę jeśli wspólnie budujemy bo można odnieść mylne wrażenie że czegoś brakuje.

Obrazek

Zawartość woreczków i co z nich powstaje:

Obrazek
Obrazek

Obrazek
Obrazek

Obrazek
Obrazek

Obrazek
Obrazek

Obrazek
Obrazek

Obrazek
Obrazek

Tutaj instrukcja proponuje zbudowanie 3 dodatkowych wersji z innymi gwiazdozbiorami - je jednak wybrałem Wielką Niedźwiedzicę. Oczywiście można też zbudować według własnej inwencji także zupełnie inne gwiazdozbiory, także ten liczący 5 i 3 gwiazdy ;)

Obrazek
Obrazek

Obrazek
Obrazek

A tak prezentują się wszystkie razem:

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Obrazki można ustawić w dowolnej konfiguracji. Jeśli chcemy je ustawić obok siebie można je spiąć technic pinami. Można je też zawiesić, służy do tego znane z serii mozajek mocowanie.

Obrazek

Jak by ich jednak nie eksponować to zawsze prezentują się stylowo i mogą upiększyć każde wnętrze. Minimalizm i kreatywność! To jest idea LEGO Ideas a nie jakieś pokoje z seriali.

Ciekawe klocki
W zestawie jest jeden nadrukowany element, tile 1x1 w 8 sztukach (licząc zapasowe). 2 czarne jumpery 1x2 round, 3x czarne Bar with Light Cover (Bulb) i 3x czarne Bar 1L with Angled Hollow Stud

Obrazek

Zestaw obfituje w dużą ilość czarnych technic brików 1x1 oraz czarnych klocków 1x2, z ciekawych klocków jest jeszcze czarny "lejek" który pierwotnie w trans-clear zadebiutował w minifigach kolekcjonerski z super bohaterami.

Ciekawostki
Na tyłach dwóch z 4 obrazków możemy odnaleźć ukryta polską flagę.

Obrazek

Jeszcze zanim projekt na IDEAS zdobył wymagane 10000 głosów, pojawiały się prace inspirowane budowlami Janka, to dla niego najwyższa forma uznania. Także Janek sam buduje modele alternatywne do zestawu, wkrótce możemy się spodziewać ich publikacji.

Podsumowując. Zestaw nie ma funkcji zabawy, za to prezentuje się znakomicie i z pewnością ucieszy nie tylko fanów klocków ale także miłośników astronomii i po prostu ładnych rzeczy. Zestaw jest jednym z wierniej oddanych zrealizowanych projektów Ideas. Zmiany są minimalne i ograniczają się do zastąpienia gwiazdek tilami z nadrukiem oraz użyciem tili zamiast grilli co jest niefortunne bo dzięki temu tracimy detal widoczny dopiero po bliższym spojrzeniu (ślady jadącego pojazdu). Nic jednak straconego, bo możemy przecież te tile wymienić na grille z własnych zasobów klockowych albo kupić je na bricklinku. Szkoda że nie udało się umieścić czwartego projektu Janka, bo jest on drugim moim ulubionym z całej serii. Czarna dziura w wersji lego
wygląda dobrze z daleka, ale z bliska już gorzej. Pozostałe obrazki prezentują się znakomicie z każdej perspektywy. Możliwość budowy jednocześnie przez 4 osoby to znakomity sposób na integrację. Zestaw jest umiarkowanym dawcą części, ale jeśli uda się go kupić na przecenie, ta opcja stanie się bardziej atrakcyjna. Czy warto zestaw kupić? To każdy z was musi ocenić sam. Ja swój egzemplarz dostałem, ale kupię co najmniej jeszcze jeden żeby móc zbudować modele alternatywne. "Opowieści Ery Kosmicznej" to także znakomity pomysł na prezent, także dla nie klockowych znajomych.

Zalety:
- Wygląd
- Możliwość customizacji
- Przystępna cena
- Możliwość budowy przez kilka osób na raz
- Możliwość łatwego zawieszenia i prezentacji w różnych konfiguracjach
- Zbudowane obrazki można zmieścić w pudełku po zestawie bez ich rozkładania

Wady:
- Zestaw typowo ekspozycyjny, nie nadaje się do zabawy

Zachęcam też do przeczytania wywiadu z Jankiem na stronie WAWLUGu

Johan będzie miał dwa spotkania autorskie, w Arkadii (12 maja) i w Gdańsku (17 maja). Jeśli chcecie zdobyć autograf na pudełku to nie przegapcie okazji.
_____________________________________________
To KLOCKI LEGO, można z nich zbudować WSZYSTKO!
Awatar użytkownika
Jaskier
Zarząd Stowarzyszenia
Posty: 7074
Rejestracja: 31 lip 2013 13:18
Rok urodzenia: 1995
Kontakt:

Re: 21340 Tales of the Space Age7

Post autor: Jaskier »

Dzięki za recenzję, Jetboy!

Rozmawialiśmy z Jankiem w ramach podcastu, ale taki opis zestawu stanowi bardzo fajne uzupełnienie, gdyż nie mieliśmy możliwości zobaczenia zestawu na żywo i chyba nie ma na BL jeszcze dostępnej listy części.

Zestaw jest bardzo estetyczny w swoim minimalizmie. Nie planuję go kupować, ale chodzi mi po głowie zbudowanie czegoś w ramach nawiązania do niego. ;)
Awatar użytkownika
Johan
Posty: 177
Rejestracja: 13 gru 2015 19:57
Rok urodzenia: 1993
Kontakt:

Re: 21340 Tales of the Space Age

Post autor: Johan »

Gdyby ktoś zastanawiał się jak dobrze wyeksponować obrazki na niskiej półce, przygotowałem instrukcję do podstawki-sztalugi: o, tutaj. Sam używam takich na wystawach. Nadają się też do innych małych obrazków, ale baseplate już jest do nich za duży.
ODPOWIEDZ