Harry Potter - Hogwart minifig plus wnętrza

Awatar użytkownika
Migalart
Posty: 810
Rejestracja: 06 gru 2013 09:35
Rok urodzenia: 1978
Lokalizacja: Mysłowice
Kontakt:

Harry Potter - Hogwart minifig plus wnętrza

Post autor: Migalart »

Jakiś czas temu zauważyłem, że większość moich budowli wykonałem w czasie, gdy mojej córki nie było na świecie, albo była małym dzidziusiem. Postanowiłem, że zbuduję przynajmniej jedną większą makietę dla niej. Jako, że dość mocno jest w klimatach Harry Potter, wybór nie był trudny – Zamek Hogwart.
Jeżeli chodzi o samą budowlę to przez założenia własne pojawiły się dwie duże trudności:
- budowla jednocześnie musiała zachować proporcje zewnętrzne zamku i jednocześnie uwzględniać wnętrza – w skali minifig
- sam zamek postanowiłem budować z Dark Tan, wiec sporo elementów odpadło jako niedostępne w tym kolorze. No i samo zdobywanie klocków też trudniejsze, bo praktycznie nie dało się posiłkować zestawami Harry Potter, gdzie mury są z Light Tan.
Co do samego kształtu – dość mocno inspirowałem się 71043
Budowla składa się z około 100000 klocków. Tym razem dość sporo – około 3 miesiące przebiegał sam proces planowania i testowania kształtów i wymiarów i zamawiania głównej partii klocków. Samą główną wieżę robiłem 3 razy. Później poszło już w miarę sprawnie – około 6 miesięcy, ale całość dałoby się sprowadzić do około 20 roboczodni.
Wnętrza zawierają dużą część charakterystycznych miejsc dla różnych części Harry Potter – Komnatę Tajemnic, Wszystkie pomieszczenia prowadzące do profesora Quirrella z 1 cz, liczne sale lekcyjne. Elementy ruchome – klapy, obracające się schody, itp. Tak aby dało się fajnie bawić 😉.
Tradycyjnie zapraszam do mojej pełnej galerii: https://www.flickr.com/photos/migalart/



ObrazekLEGO Hogwart by Michał Kaźmierczak, on Flickr

ObrazekLEGO Hogwart by Michał Kaźmierczak, on Flickr

ObrazekLEGO Hogwart by Michał Kaźmierczak, on Flickr

ObrazekLEGO Hogwart - Interiors by Michał Kaźmierczak, on Flickr

ObrazekLEGO Hogwart - Interiors by Michał Kaźmierczak, on Flickr

ObrazekLEGO Hogwart- Interiors by Michał Kaźmierczak, on Flickr

ObrazekLEGO Hogwart - Interiors by Michał Kaźmierczak, on Flickr

ObrazekLEGO Hogwart - with the user and the builder :) by Michał Kaźmierczak, on Flickr
Awatar użytkownika
JK
Posty: 173
Rejestracja: 29 kwie 2017 21:04
Rok urodzenia: 1976

Re: Harry Potter - Hogwart minifig plus wnętrza

Post autor: JK »

Pierwsza myśl po wstępnym rzucie okiem - "Wow!". Po bliższej analizie powiedziałbym raczej - "dużo, drogo i z rozmachem, lecz bez finezji". Moim zdaniem zbudowane zbyt sztampowo, bez detali, niuansów i smaczków. Jak dla mnie to taki zgrubny szkic 3D, który teraz przez jakieś 3 lata możnaby dopracowywać. Jednocześnie widzę w tym fantastyczną zabawkę dla córki 🙂 Z tego punktu widzenia to jest coś!
Awatar użytkownika
Migalart
Posty: 810
Rejestracja: 06 gru 2013 09:35
Rok urodzenia: 1978
Lokalizacja: Mysłowice
Kontakt:

Re: Harry Potter - Hogwart minifig plus wnętrza

Post autor: Migalart »

JK pisze: 24 lip 2022 09:41 Pierwsza myśl po wstępnym rzucie okiem - "Wow!". Po bliższej analizie powiedziałbym raczej - "dużo, drogo i z rozmachem, lecz bez finezji". Moim zdaniem zbudowane zbyt sztampowo, bez detali, niuansów i smaczków. Jak dla mnie to taki zgrubny szkic 3D, który teraz przez jakieś 3 lata możnaby dopracowywać. Jednocześnie widzę w tym fantastyczną zabawkę dla córki 🙂 Z tego punktu widzenia to jest coś!
Dzięki za komentarz.
Muszę przyznać Ci rację. Biorąc pod uwagę każdy fragment indywidualnie oraz to jakie rzeczy da się zrobić z klocków - detale dałoby się zrobić z dużo większą finezją. Moim priorytetem (poza odtworzeniem kluczowych lokacji do zabawy) było uchwycić właściwe proporcje samego zamku - co wydaje mi się, wyszło całkiem nieźle na tle kilku innych prób które kojarzę.
Awatar użytkownika
Insomnia
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 869
Rejestracja: 06 sty 2018 22:58
Rok urodzenia: 1978
Lokalizacja: Białystok
Kontakt:

Re: Harry Potter - Hogwart minifig plus wnętrza

Post autor: Insomnia »

Wygląda jak zestaw na sterydach. Na pewno jest wielki, bawialny i na bank każde dziecko i legowy laik to doceni. Dla kogoś kto buduje, cieżko będzie znaleźć tu jednak coś ciekawego. Skały są słabe, mury praktycznie gładkie a woda jest niebieskim baseplate’em. No ale zbudowałeś to dla córki więc na bank spełnia swoją rolę
____________________________
Moja radosna twórczość: Flickr
Sklep BrickLink: Extra Extra Bricks
Awatar użytkownika
bigfig2000
Posty: 75
Rejestracja: 20 paź 2020 14:09
Rok urodzenia: 1988
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Re: Harry Potter - Hogwart minifig plus wnętrza

Post autor: bigfig2000 »

Cóż, zgadzam się z przedmówcami, a z drugiej strony doceniam ogrom pracy i wiem, że jakby chcieć to zrobić na 100%, to może ten post opublikowałbyś za 10 lat mając brodę godną Dumbledore'a :D Nie jestem jakimś giga fanem HP, ale czytałem go dwie dekady temu i dużo frajdy mam rozpoznając poszczególne scenki.

Chyba największy zarzut mam do tego, że twórcy tego zamku zawsze wzorują się na filmowej wizji :D Chciałbym zobaczyć taki wyczesany w kosmos zamek wg. czyjejś oryginalnej wizji. Tak samo jest z motywem nory Bilbo Bagginsa... Wszystkie wyglądają identycznie, bo wszystkie są jakby prosto z filmu od Petera Jacksona
Konto na Flickr: https://www.flickr.com/photos/191902850@N06" target="_blank
Instagram: https://www.instagram.com/bigfig2000/" target="_blank
Awatar użytkownika
goldsun
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 11464
Rejestracja: 16 lip 2013 14:56
Rok urodzenia: 1973
Lokalizacja: Bytom
Kontakt:

Re: Harry Potter - Hogwart minifig plus wnętrza

Post autor: goldsun »

Duży, na pewno bawialny dla dziecka.
Ale zdecydowanie proporcje to mi nie pasują.

Dla porównania:
Obrazek
Obrazek
- duża okrągłą wieża jest za wysoka i za chuda
- wielka sala obok tej wieży, powinna być wyższa
- kwadratowe wieżyczki z prawej też wyglądają na za szerokie
Tak - zadecydowanie widać tu inspirowanie się zestawem (też tę okrągłą wieżę ma za wysoką), a nie filmowym Hogwartem.
Woda ... no weź, to trochę kompromitujące ...

Na plus:
- obrazy z postaciami w nich
- łazienka z przejściem (i rurami) do komnaty z wężem
--
Grzegorz Ludwiczek | Flickr
"Ludzie potrzebują wiary w bogów, bo wierzyć w ludzi jest o wiele trudniej" T.Pratchett
Nie jestem osobą aspołeczną, tylko selektywnie towarzyską.
Per ASperger ad astra
Awatar użytkownika
Migalart
Posty: 810
Rejestracja: 06 gru 2013 09:35
Rok urodzenia: 1978
Lokalizacja: Mysłowice
Kontakt:

Re: Harry Potter - Hogwart minifig plus wnętrza

Post autor: Migalart »

Goldsun - dzięki za uwagi

Co do proporcji -to nawet w różnych filmach są różne :P . Ja się głównie wzorowałem a) zestawem b) modelem kartonowym 3d, który można sobie dokładnie obejrzeć z każdej strony c) modelem z Londynu który służył w części filmów. Najciekawsze jest, że w 7 części zupełnie inaczej poprowadzony jest główny mocy (skręt o 90 stopni).
Jeszcze te 2 ujęcia, które pokazujesz mają mocno zaburzone proporcje z powodu szerokiego obiektywu powiekszającego elementy bliżej.

Co do wody - zgoda w 100%, jest do d. Dobra woda to czysta kwestia dodatkowej kasy, bez zadnej kreatywnosci, mając kasę można odwalić super wodę. Można się domyśleć, że zamek już całkiem sporo kosztował...to nie był priorytet w tej budowli, aczkolwiek - same mury moglyby być bardziej ciekawe.

Masz dobre oko, że wypatrzyłeś te rury. Faktycznie tak to jest pomyślane, jeszcze się umywalki podnoszą :)
Awatar użytkownika
Migalart
Posty: 810
Rejestracja: 06 gru 2013 09:35
Rok urodzenia: 1978
Lokalizacja: Mysłowice
Kontakt:

Re: Harry Potter - Hogwart minifig plus wnętrza

Post autor: Migalart »

Goldsun - te foty co wrzuciłeś (które tak ogólnie to kojarzę) , uświadomiłeś mi, że kolor zamku na zdjęciach jest mocno zakłamany. Głowna idea i spory wysiłek polegał na zastosowaniu DARK TAN, gdzie zawsze jest Light tan. Ale na zdjęciach to i tak wygląda jak ligh tan. Zamek powinien wyglądać bardziej tak: ObrazekHogwart - problem with colors by Michał Kaźmierczak, on Flickr
W realu jest coś pośredniego.
Awatar użytkownika
Toltomeja
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 2549
Rejestracja: 20 lip 2013 15:25
Rok urodzenia: 1995
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Harry Potter - Hogwart minifig plus wnętrza

Post autor: Toltomeja »

Robi wrażenie. Może dałoby się bardziej go dopracować w niektórych miejscach, ale to nie jest najważniejsza rzecz jeśli służy do zabawy. Zazdroszczę córce i chętnie zobaczę zamek po jej przeróbkach. :)
Awatar użytkownika
Maks
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 121
Rejestracja: 24 lip 2013 15:04
Rok urodzenia: 1996
Lokalizacja: Gniezno
Kontakt:

Re: Harry Potter - Hogwart minifig plus wnętrza

Post autor: Maks »

Ojej, MOCa widziałem już dawno temu, wróciłem zajrzeć w komentarze i zszokowała mnie troszkę ta ilość narzekania :) Jeśli Polacy są w czymś mistrzami, to na pewno w tym.

Mi się model po prostu... bardzo podoba! Jest wielki i wywołuje chęć zabawy, a same bryły wież są zrobione moim zdaniem bardzo kunsztownie. Jedyne co to te małe wieżyczki z nałożonych "szaszłykowo" felg zastąpiłbym panelami albo macaroni brickami, żeby dało się wkomponować w nie jakieś okienka czy drobniejsze detale, bo troszkę odstają od świetnej całości.
ODPOWIEDZ