Technika budowania dachu

Awatar użytkownika
goldsun
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 11461
Rejestracja: 16 lip 2013 14:56
Rok urodzenia: 1973
Lokalizacja: Bytom
Kontakt:

Technika budowania dachu

Post autor: goldsun »

Nietypowo, bo wrzucę zdjęcia czyjeś, zamiast swojego WIPa, ale z pytaniem: czy ktoś próbował zbudować w taki sposób dach?
Obrazek
ObrazekAn Unexpected Meeting (7) by Halhi141, on Flickr

Pytam, bo na zdjęciach wygląda, że nie ma żadnych zabezpieczeń, jakby trzymało się bez problemów, a ja od 2 tygodni kombinuję taki dach i moim zdaniem, nawet w zbudowanej ramce, jest bardzo kruchy i jak się rozsypie, to odbudowanie będzie trwało wieczność i będzie wymagać mega cierpliwości.
Próbuję z ramką, która by to utrzymała w całości, ale jakoś nie mam przekonania, bo cały czas tu jest pewien luz i w każdej chwili te piny mogą się wygiąć "do środka" i całość się posypie.
I się zastanawiam, czy to faktycznie tak jest, czy to ja nie widzę jakiegoś rozwiązania na trwałość takiego dachu. Na pewno nie działa "wciśnij mocniej" - tu są za duże luzy. Jak to się trzyma na jego zdjęciu - nie mam pojęcia - to samo zbudowane u mnie - po prostu się rozlatuje, nie da się bez czegoś co by podtrzymywało od spodu i to zamocowanego na czymś innym niż piny.
Tak wygląda w mojej ramce.
dach_technika_piny_20220213_102530.jpg
Podpowiem, ze już się zastanawiam nad zbudowaniem bardziej po technicowemu z liftarmami zamiast plate/brick i barami co jakiś czas, ale to całkiem inaczej wyjdzie.
--
Grzegorz Ludwiczek | Flickr
"Ludzie potrzebują wiary w bogów, bo wierzyć w ludzi jest o wiele trudniej" T.Pratchett
Nie jestem osobą aspołeczną, tylko selektywnie towarzyską.
Per ASperger ad astra
Awatar użytkownika
solic
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 410
Rejestracja: 30 sie 2013 10:12
Rok urodzenia: 1975
Lokalizacja: Zabrze
Kontakt:

Re: Technika budowania dachu

Post autor: solic »

Może sznurek przewleczony przez środek pinów?

Wszystkie zdjęcia tego obiektu są z jednej strony, druga strona dachu zrobiona jest z wedge plate, czyli pewnie jest kłopot z tym, żeby ten dach trzymał się sam z siebie.

Jakkolwiek to się trzyma, to zdecydowanie nie jest to technika dla budowli mających jeździć na wystawy.
-----
Pewnego dnia usiądę i to wszystko zbuduję...
Awatar użytkownika
Jaskier
Zarząd Stowarzyszenia
Posty: 7073
Rejestracja: 31 lip 2013 13:18
Rok urodzenia: 1995
Kontakt:

Re: Technika budowania dachu

Post autor: Jaskier »

Cały ten budynek wygląda, jakby się miał rozlecieć.
Awatar użytkownika
tybort
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 2201
Rejestracja: 24 lis 2013 12:02
Rok urodzenia: 1988
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Technika budowania dachu

Post autor: tybort »

Sam autor pisze w komentarzach do tego pierwszego zdjęcia, że piny się "loosely" trzymają, a na dole i na górze powciskał robołapki z fleksami, co widać na zdjęciach. Podejrzewam, goldsun, że twoje wnioski są spójne z tym, co osiągnął ten gość, i pewnie trzymało mu się to tylko przez czas potrzebny na zrobienie zdjęć dzięki temu, że te fleksy leciutko ściskają całość.
Awatar użytkownika
marki
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 3173
Rejestracja: 17 sty 2014 13:42
Rok urodzenia: 1970
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Technika budowania dachu

Post autor: marki »

Da się. Jak to widziałem to kombinowałem jak to zrobić.
Dziś to odtworzyłem i taki efekt.
Nawet wisząc w dół nie spadają. Powiem że im dalej w las tym sztywno się układa. Tam dokładne góry nie widać jak to jest podparte ale da się zrobić.
Nawet na fleksie kołyszą się i nie spadają. Q
Załączniki
20220213_192945.jpg
20220213_192846.jpg
20220213_192753.jpg
***** ***
___________________________________
Marek do garów, Ania do klocków! :)
Awatar użytkownika
goldsun
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 11461
Rejestracja: 16 lip 2013 14:56
Rok urodzenia: 1973
Lokalizacja: Bytom
Kontakt:

Re: Technika budowania dachu

Post autor: goldsun »

Czyli hint polega na tym, żeby było "na ścisk"? No to nie jest dobre rozwiązanie, a na pewno nie do transportu.
Za to mnie się udało w ramce chyba to ustabilizować i mam pomysł jak wzmocnić (tile lub ostatecznie flex na tych pinach, że niby jakaś belka/łączenie. Dach i tak w kilku miejscach będzie łamany, więc i tak takie łączenia faktycznie będą i pewnie będę je zakrywać tile'ami).
Ponieważ domek ma docelowo być częścią większej makiety, ale mam zamiar wcześniej mieć go gotowego i do pokazania również pojedynczo, to zrobię prawdopodobnie test i przywiozę do Radomia (o ile zdążę i wystawa się odbędzie). Zobaczymy czy się rozsypie w transporcie.
--
Grzegorz Ludwiczek | Flickr
"Ludzie potrzebują wiary w bogów, bo wierzyć w ludzi jest o wiele trudniej" T.Pratchett
Nie jestem osobą aspołeczną, tylko selektywnie towarzyską.
Per ASperger ad astra
Awatar użytkownika
Skowronek
Posty: 190
Rejestracja: 04 cze 2020 08:11
Rok urodzenia: 1990

Re: Technika budowania dachu

Post autor: Skowronek »

Podstawową kwestią jest to, że to jest nielegalne połączenie, bo wywiera nacisk / presję na klocki - po prostu je niszczy, ale rozumiem, że na pewnym poziomie zaawansowania budowania z systemu już wszystko jest dozwolone? Tu akurat klocek najbardziej typowy z typowych technic, w zasadzie podstawowy w technic jak ryż w diecie w Chinach, a za takie połączenie fani technic spalili by na stosie i rozrzucili popiół pod wiatr na cztery strony świata.
Awatar użytkownika
goldsun
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 11461
Rejestracja: 16 lip 2013 14:56
Rok urodzenia: 1973
Lokalizacja: Bytom
Kontakt:

Re: Technika budowania dachu

Post autor: goldsun »

Skowronek pisze:Podstawową kwestią jest to, że to jest nielegalne połączenie, bo wywiera nacisk / presję na klocki - po prostu je niszczy, ale rozumiem, że na pewnym poziomie zaawansowania budowania z systemu już wszystko jest dozwolone? Tu akurat klocek najbardziej typowy z typowych technic, w zasadzie podstawowy w technic jak ryż w diecie w Chinach, a za takie połączenie fani technic spalili by na stosie i rozrzucili popiół pod wiatr na cztery strony świata.
Hehe ;-)
Mam absolutnie wyrąbane czy to jest technika legalna czy nielegalna.
Co więcej - cała makieta od podstaw będzie "niekoszerna", więc jakby z założenia jest to dla mnie kompletnie nieistotne. ;-)
W pewnym momencie się wyrasta z bycia fanbojem. To jest hobby, więc będę tych swoich klocków ożywać tak jak będzie mi pasować. ;-)
--
Grzegorz Ludwiczek | Flickr
"Ludzie potrzebują wiary w bogów, bo wierzyć w ludzi jest o wiele trudniej" T.Pratchett
Nie jestem osobą aspołeczną, tylko selektywnie towarzyską.
Per ASperger ad astra
Awatar użytkownika
marki
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 3173
Rejestracja: 17 sty 2014 13:42
Rok urodzenia: 1970
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Technika budowania dachu

Post autor: marki »

Goldsun + 1
Skowronek wyciągaj zapałki, zobaczymy czy są legalne :)

Jak chcesz połączyć klocki bez nacisku ? Telepatycznie?
***** ***
___________________________________
Marek do garów, Ania do klocków! :)
Awatar użytkownika
Skowronek
Posty: 190
Rejestracja: 04 cze 2020 08:11
Rok urodzenia: 1990

Re: Technika budowania dachu

Post autor: Skowronek »

marki pisze:Goldsun + 1
Skowronek wyciągaj zapałki, zobaczymy czy są legalne :)
Jak chcesz połączyć klocki bez nacisku ? Telepatycznie?
Połączenie nielegalne: "połączenie między klockami LEGO, które jest zbyt kruche lub obciąża którekolwiek z klocków. Chociaż wielu konstruktorów LEGO w Internecie używa wielu z tych nielegalnych technik, zastosowanie ich w swoich konstrukcjach może spowodować wypaczenie lub pęknięcie klocków.". Brawo, złapałeś mnie na kiepskim sformułowaniu tego, tutaj lepiej to ujęli. Ale fakt, podnoszenie tego na tym forum totalnie mija się z celem, więc cofam, róbta co chceta czy nie mój cyrk, nie moje małpy, nie moje klocki ;)
ODPOWIEDZ