Volvo G990 Grader - LEGO Technic 42114 Model B

Awatar użytkownika
eric trax
Posty: 232
Rejestracja: 18 maja 2014 01:04
Rok urodzenia: 1989
Lokalizacja: Wrocław

Volvo G990 Grader - LEGO Technic 42114 Model B

Post autor: eric trax »

Mogę śmiało powiedzieć, że od kiedy zobaczyłem pierwsze zdjęcia zestawu 42114 już miałem pomysł na model alternatywny. Niestety jak to zwykle bywa pomysł musiał odczekać swoje abym przelał go na klocki.

Obrazek

Zdjęcie dla porównania z oryginałem:

Obrazek

Mimo tego, że zestaw 42114 ma problemy z przegubem i dość ograniczoną liczbę przydatnych elementów zobaczyłem w nim potencjał. Wystarczyło mi sześć kół i naklejki volvo aby dojść do wniosku, że przecież Volvo produkuje także równiarki. Natchniony tym pomysłem kotłowałem w sobie plany na budowę różnych części modelu prawie przez rok.

Podstawowym założeniem było to aby model korzystał z oficjalnego profilu sterującego modelem A. To wymuszało użycie skrzyni biegów. Ten temat zgłębiłem budując Mining Dump Trucka. Mimo masywnej tylnej części umieszczenie skrzyni biegów i silników okazało się problematyczne. Skierowałem zwolnice w dół aby zyskać więcej miejsca i to był właściwy kierunek budowania. Dzięki temu zostało mi sporo miejsca na detale takie jak chłodnica, atrapa silnika i wewnętrzny filtr powietrza. Dzięki tym elementom przyjemnie buduje się tylną część i cały proces się nie nudzi.

Jeszcze przed rozpoczęciem pracy nad równiarką wiedziałem, że przednia część będzie wyzwaniem. Od razu spojrzałem realistycznie na układ kierowniczy i nie traciłem czasu na prowadzenie napędu przez ramę. Umieściłem silnik nad przednią osią na tyle daleko na ile pozwoliła mi długość kabla. Dzięki temu skręt pracuje swobodnie, dużo lepiej niż w modelu A i nie ma luzów.

Przednia rama to jest całkiem ciekawa historia. Obawiałem się, że sam długi odcinek będzie się uginał. Okazało się jednak, że największym problemem jest solidne zamocowanie ramy do tylnej części tak, aby całość się nie uginała i była dość sztywna. Ostatecznie cała kabina włącznie z dachem stabilizuje cały pojazd który jest bardzo długi bo ma, aż 67cm.

Obrazek

Jestem zadowolony również z sekcji lemiesza. Ładny wygląd tej części udało mi się uzyskać przez odwrócenie siłowników śrubowych. Dzięki temu mocowania nie są tak masywne. Lemiesz obraca się na małej obrotnicy i jest stabilizowany liftarmami po bokach aby wyeliminować luzy. Można go zablokować w siedmiu pozycjach: prostopadłej czyli 0 stopni i lewej/prawej pod kątami 30, 36, 43 stopni.

Ciekawostką jest rozmieszczenie elementów control plus. Technic hub znalazł się w centralnym miejscu aby umożliwić łatwy dostęp do pojemnika z bateriami. Dzięki temu mogłem umieścić silniki w skrajnych częściach modelu. Kable są wykorzystane w 100% i żaden silnik nie mógłby być oddalony nawet o jeden stud dalej.

Dodatkową ciekawą funkcją jest zrywak. Opuszcza się go manualnie i blokuje w skrajnych pozycjach. Wyszedł bardzo estetycznie i bardzo pozytywnie wpływa na wygląd całego modelu. Jeśli mowa o wyglądzie modelu. Marton z forwartsticker zaprojektował dla tego modelu customowy zestaw naklejek dzięki czemu całość wygląda obłędnie.

Galeria zdjęć i film :)

https://www.youtube.com/watch?v=uF4Dekxero8" target="_blank

Obrazek Obrazek Obrazek ObrazekObrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Mateusz92
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 2415
Rejestracja: 15 gru 2015 23:05
Rok urodzenia: 1992
Lokalizacja: Zduny
Kontakt:

Re: Volvo G990 Grader - LEGO Technic 42114 Model B

Post autor: Mateusz92 »

Pierwsze moje skojarzenie to zestaw 8451 bo tam też wozidło przegubowe można przebudować w równiarke. :)
Obrazek
Awatar użytkownika
Thietmaier
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 7021
Rejestracja: 19 lip 2013 16:08
Rok urodzenia: 1996
Lokalizacja: Biała Podlaska/Kraków
Kontakt:

Re: Volvo G990 Grader - LEGO Technic 42114 Model B

Post autor: Thietmaier »

Nie wiem czy za każdym razem komentuje Twoje modele B, ale wiedz, że za każdym razem mam opad szczęki. A równiarka wyszła Ci tak znakomicie, że wcale nie wygląda jak model B. Olbrzymi szacun, że potrafisz zrobić coś tak ładnego, przemyślanego i sensownego z ograniczonej puli klocków. Dla mnie to jest poziom wyżej niż robienie modeli z pełnej gamy klocków.
_________________________________________________________
Prawo jest dla ludzi a nie ludzie dla prawa, a ignorantia iuris nocet
Awatar użytkownika
eric trax
Posty: 232
Rejestracja: 18 maja 2014 01:04
Rok urodzenia: 1989
Lokalizacja: Wrocław

Re: Volvo G990 Grader - LEGO Technic 42114 Model B

Post autor: eric trax »

Mateusz92 pisze:Pierwsze moje skojarzenie to zestaw 8451 bo tam też wozidło przegubowe można przebudować w równiarke. :)
Faktycznie zapomniałem o tym zestawie! Może dlatego, że te przejściowe sety z pierwszego rzutu liftarmów i obrzydliwymi panelami staram się wypierać z wspomnień :D

Thietmaier pisze:A równiarka wyszła Ci tak znakomicie, że wcale nie wygląda jak model B.
Coś w tym jest. Obecnie stoi na biurku i co jakiś czas na nią cmokam. Chyba, podoba mi się chyba bardziej niż buldożer! W każdym razie dzięki :D
Thietmaier pisze:Olbrzymi szacun, że potrafisz zrobić coś tak ładnego, przemyślanego i sensownego z ograniczonej puli klocków. Dla mnie to jest poziom wyżej niż robienie modeli z pełnej gamy klocków.
To trzeba podziękować Longerowi, że wciągnął mnie w tą zabawę. Muszę przyznać, że budowanie modeli B rządzi się swoimi prawami ale jest super odświeżające. W czasach kiedy Lego produkuje coraz więcej nowych elementów w każdym możliwym kolorze, budować jest łatwiej. Ograniczona pula zmusza do myślenia i kreatywności, aż mi się stare czasy przypominają. Chciało by się rzec "kiedyś to było" :D
Awatar użytkownika
Thietmaier
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 7021
Rejestracja: 19 lip 2013 16:08
Rok urodzenia: 1996
Lokalizacja: Biała Podlaska/Kraków
Kontakt:

Re: Volvo G990 Grader - LEGO Technic 42114 Model B

Post autor: Thietmaier »

eric trax pisze:
Thietmaier pisze:A równiarka wyszła Ci tak znakomicie, że wcale nie wygląda jak model B.
Coś w tym jest. Obecnie stoi na biurku i co jakiś czas na nią cmokam. Chyba, podoba mi się chyba bardziej niż buldożer! W każdym razie dzięki :D
Zdecydowanie lepsza niż buldożer, a on już zawiesił wysoko poprzeczkę :)
eric trax pisze:
Thietmaier pisze:Olbrzymi szacun, że potrafisz zrobić coś tak ładnego, przemyślanego i sensownego z ograniczonej puli klocków. Dla mnie to jest poziom wyżej niż robienie modeli z pełnej gamy klocków.
To trzeba podziękować Longerowi, że wciągnął mnie w tą zabawę. Muszę przyznać, że budowanie modeli B rządzi się swoimi prawami ale jest super odświeżające. W czasach kiedy Lego produkuje coraz więcej nowych elementów w każdym możliwym kolorze, budować jest łatwiej. Ograniczona pula zmusza do myślenia i kreatywności, aż mi się stare czasy przypominają. Chciało by się rzec "kiedyś to było" :D
Ah ten Longer i jego dar przekonywania :D Co nie zmienia faktu, że masz po prostu olbrzymiego skilla w tym temacie. Po efektach wydawać by się mogło, że z olbrzymią łatwością wychodzą Ci te modele alternatywne, chociaż nie wiem ile musiałeś się namęczyć żeby taki efekt osiągnąć :)
Trochę kadzę, ale po prostu nie mogę wyjść z podziwu :)
_________________________________________________________
Prawo jest dla ludzi a nie ludzie dla prawa, a ignorantia iuris nocet
Awatar użytkownika
Jerac
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 7835
Rejestracja: 14 maja 2013 19:44
Rok urodzenia: 1985
Kontakt:

Re: Volvo G990 Grader - LEGO Technic 42114 Model B

Post autor: Jerac »

Technicznie to ja się nie wypowiem - jeździ i działa, i mimo iż jest z dziurawego budulca to wygląda całkiem nieźle.

Ale wyjaśnijcie mi jak do cholery ta maszyna działa? Lemiesz jest między osiami - w którą stronę by to nie jechało, samo sobie będzie robiło ślady po świeżo wyrównanym kawałku. O co tu chodzi? Czemu on nie jest po prostu z przodu, albo z tyłu?
Szarnywirk
Awatar użytkownika
eric trax
Posty: 232
Rejestracja: 18 maja 2014 01:04
Rok urodzenia: 1989
Lokalizacja: Wrocław

Re: Volvo G990 Grader - LEGO Technic 42114 Model B

Post autor: eric trax »

Thietmaier pisze:Zdecydowanie lepsza niż buldożer, a on już zawiesił wysoko poprzeczkę :)
Potraktuję Twoją opinię jako bardziej obiektywną niż moja :D


Thietmaier pisze: Po efektach wydawać by się mogło, że z olbrzymią łatwością wychodzą Ci te modele alternatywne, chociaż nie wiem ile musiałeś się namęczyć żeby taki efekt osiągnąć :)
Masz trochę racji. Budowa trwała 3 tygodnie + 1 tydzień na małe poprawki przy kopiowaniu modelu do studio. Kolejne 2 miesiące to: customowe naklejki, instrukcja budowania, modele testowe, zdjęcia, video promocyjne. Tutaj widać rozkład czasu i to co robi tak naprawdę efekt. Ostatnio podciągnąłem się z robieniu zdjęć to też mnie cieszy.
Thietmaier pisze: Trochę kadzę, ale po prostu nie mogę wyjść z podziwu :)
Zarumieniłem się więc Ci wyszło :D
Jerac pisze:Technicznie to ja się nie wypowiem - jeździ i działa, i mimo iż jest z dziurawego budulca to wygląda całkiem nieźle.

Ale wyjaśnijcie mi jak do cholery ta maszyna działa? Lemiesz jest między osiami - w którą stronę by to nie jechało, samo sobie będzie robiło ślady po świeżo wyrównanym kawałku. O co tu chodzi? Czemu on nie jest po prostu z przodu, albo z tyłu?
Ślady nie mają znaczenia, to dość lekkie maszyny, więc prawie nie zostawiają kolein. To ma służyć raczej wyrównaniu dróg gruntowych czy podbudowy zanim przejadą się po nich walce. Podstawowe wersje ruszają lemieszem w 2-3 płaszczyznach. Te zaawansowane nawet w 6ciu płaszczyznach, co pozwala zrobić nawet mały rów melioracyjny. Żeby jednak odwzorować coś takiego trzeba iść w większą skalę i niestety pneumatykę. Coś w ten deseń:

https://rebrickable.com/mocs/MOC-54777/ ... r/#details" target="_blank
Awatar użytkownika
Thietmaier
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 7021
Rejestracja: 19 lip 2013 16:08
Rok urodzenia: 1996
Lokalizacja: Biała Podlaska/Kraków
Kontakt:

Re: Volvo G990 Grader - LEGO Technic 42114 Model B

Post autor: Thietmaier »

Warto dodać, że w niektórych równiarkach montuje się też dodatkowy lemiesz z przodu.
I w sumie każdy buldożer czy inne urządzenie do wyrównania gruntu zostawi jakiś tam mniejszy czy większy ślad i dopiero po zagęszczeniu gruntu ślady są minimalne. Jak ganiałem z płytą wibracyjną rok temu pomagając ojcu w budowie domku to idąc za zagęszczarką ziemia była tak ubita że nie zostawiałem niemal śladów buta i trzeba było zrobić naprawdę duży nacisk żeby odcisnąć podeszwę :)
_________________________________________________________
Prawo jest dla ludzi a nie ludzie dla prawa, a ignorantia iuris nocet
Awatar użytkownika
Jerac
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 7835
Rejestracja: 14 maja 2013 19:44
Rok urodzenia: 1985
Kontakt:

Re: Volvo G990 Grader - LEGO Technic 42114 Model B

Post autor: Jerac »

W sumie to nie pomyślałem. Buldożery przecież z definicji mają z przodu lemiesz i zawsze zostawiają ślady. Niezostawiający śladów buldożer musiałby mieć lemiesz ciągniony za maszyną.
Szarnywirk
Awatar użytkownika
M_longer
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 1639
Rejestracja: 20 lip 2013 05:43
Rok urodzenia: 1989
Kontakt:

Re: Volvo G990 Grader - LEGO Technic 42114 Model B

Post autor: M_longer »

Jerac pisze:Niezostawiający śladów buldożer musiałby mieć lemiesz ciągniony za maszyną.
Buldożer w technologii Stealth.
ODPOWIEDZ