Pottinger TOP 762C

Awatar użytkownika
eric trax
Posty: 232
Rejestracja: 18 maja 2014 01:04
Rok urodzenia: 1989
Lokalizacja: Wrocław

Pottinger TOP 762C

Post autor: eric trax »

Po małej przerwie spowodowanej pracą nad specjalnym modelem, postanowiłem skończyć dwie maszyny, które dość długo stały na półkach. Jedną z nich jest przegrabiarka Pottinger TOP 762c. W dużym skrócie: maszyna ma za zadanie zgarnąć skoszoną trawę z szerokości około 6 metrów do wąskiego rzędu tak aby mogły ją zebrać wozy samo-załadowcze lub prasa belująca. Mała rzecz a cieszy :)

Obrazek

Tak wygląda oryginał. Jak pewnie zauważycie są delikatne różnice. Wynikają one głównie z kwestii optymalizacji listy elementów.

Obrazek

Funkcje:

Model choć prosty posiada trzy funkcje. Pierwszą z nich są sterowane tylne koła. To bardzo prosty mechanizm, który za pomocą cięgien skręca kołami przegrabiarki. Dzięki temu model podąża po śladach ciągnika i jest znacznie bardziej zwrotny. Ciekawostką jest to, że początkowo model nie miał posiadać tej funkcji. Uważałem, że cięgna zepsują wygląd już i tak masywnej ramy. Koniec końców udało się to zbudować w taki sposób, że cały mechanizm nie wpływa znacząco na wygląd. Ostatecznie jego działanie jest płynne i bardzo przyciąga wzrok.

Kolejne dwie funkcje są napędzane przez wał odbioru mocy wprost z ciągnika. Aby uzyskać sterowanie dwoma funkcjami musiałem zbudować skrzynię rozdzielczą. Tak więc przesuwając zębatkę przełączamy pomiędzy unoszeniem ramion przegrabiarki i napędem gwiazd. Podczas testów okazało się, że prędkość gwiazd nie jest zadawalająca, więc zmieniłem poprzedni układ z16/z16 na z20/z12. Udało się uzyskać zadawalający efekt ale unoszenie ciężkich ramion zaczęło sprawiać problemy. Dodałem, miękkie amortyzatory ustawiając ich geometrię działania tak, aby wspomagały podnoszenie w pierwszej fazie, kiedy siłownik jest równolegle do ramienia. Ograniczają one przy okazji drgania podczas opuszczania ramion.

Wygląd:
Pomysł na model zrodził się po tym jak wpadłem na zbudowanie gwiazd przegrabiarki tak, aby były one małe, estetyczne a przede wszystkim cały czas zachowywały stały kąt nachylenia grabi. Wszystkie rozwiązania z którymi się spotkałem, były to luźno latające elementy montowane na osiach lub ewentualnie technic pinach. Tutaj podstawą się octagony na których każde ramie jest montowane na plate z clipami. To daje stałe nachylenie grabi i zajmuje bardzo mało miejsca bo mieści się prawie na obrysie disha 6x6 i wygląda bardzo realistycznie.

Bardzo problematyczna okazała się rama. Wg skali powinna ona mieć 2x2 study przekroju. Oczywiście można uzyskać taki wymiar jednak model musiałby tylko stać na półce. Ostatecznie skończyło się na wymiarach bliżej 3x3. Nad i pod ramą są dodatkowe wzmocnienia które dodają dużo stabilności. Było to konieczne ponieważ są miejsca gdzie rama to tylko cztery axle.
Wszystko to podyktowane jest stworzeniem maszyny, która będzie współpracować ze zbudowanymi przeze mnie wcześniej ciągnikami. Niestety jedynym elementem, który może sterować funkcjami maszyny jest tylny WOM. Gdyby iść w pełną wierność względem oryginału do unoszenia ramion posłużyły by siłowniki pneumatyczne. To znacznie odchudziło by konstrukcję.

Instrukcja budowy:
https://rebrickable.com/mocs/MOC-73662/ ... -top-762c/" target="_blank

Na wstępie pisałem, że to mała rzecz a cieszy. Faktycznie tak jest. Zdumiewające jest to, że nawet mały i prosty model dojrzewający na półce dość długo może stać się maksymalnie przemyślaną konstrukcją.
Zapraszam do obejrzenia zdjęć i krótkiego wideo pokazującego działanie modelu.

Galeria:
Obrazek Obrazek Obrazek ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek

Video:
https://www.youtube.com/watch?v=OZb_a8C1iEI" target="_blank
Awatar użytkownika
Thietmaier
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 7021
Rejestracja: 19 lip 2013 16:08
Rok urodzenia: 1996
Lokalizacja: Biała Podlaska/Kraków
Kontakt:

Re: Pottinger TOP 762C

Post autor: Thietmaier »

To jest tak super, że napatrzeć się nie mogę! I Wygląda super i jeszcze to się wszystko rusza jak w prawdziwej. Ale Ty wiesz, że jesteś kozak, więc co ja Ci będę kadził.
Idę modernizować swoją zgrabiarkę - a na następnej wystawie musimy porobić zdjęcia porównawcze naszych modeli, bo to już kolejna rzecz, która obaj zrobiliśmy w swoich skalach :D
_________________________________________________________
Prawo jest dla ludzi a nie ludzie dla prawa, a ignorantia iuris nocet
Awatar użytkownika
pit
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 3904
Rejestracja: 16 maja 2013 13:28
Rok urodzenia: 1975
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Re: Pottinger TOP 762C

Post autor: pit »

Teraz wiem, jak nazywa się to koromysło, co u wujka zawsze stało i ze dwa razy widziałem jak używa - oczywiście nie ta wersja. :)

A model jak zwykle imponujący; śmiga aż miło. :)
Awatar użytkownika
Mateusz92
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 2415
Rejestracja: 15 gru 2015 23:05
Rok urodzenia: 1992
Lokalizacja: Zduny
Kontakt:

Re: Pottinger TOP 762C

Post autor: Mateusz92 »

Jakie to jest świetne! Wszystko mi się tutaj podoba - jak jeździ/skręca, skrzynia rozdzielcza, kręcenie się tych "grabi". Zdjęcie główne z trawkami koks. Aż mi się przypomniały wakacje u wuja na wsi i jeżdżenie Ursusem. :)
Awatar użytkownika
jetboy
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 15905
Rejestracja: 09 lip 2013 17:03
Rok urodzenia: 1973
Lokalizacja: Warszawa koło Otwocka
Kontakt:

Re: Pottinger TOP 762C

Post autor: jetboy »

Najpierw myślałem że to Thieta, bo wygląda tak dobrze jak jego modele. Po chwili, zaraz! Ale to jest większe! To pewnie Eric, i pewnie jeszcze wszystko działa... :)
Super wyszło! Znakomita prezentacja. Ta muzyka sprawia że się z przyjemnością oglądało.
_____________________________________________
To KLOCKI LEGO, można z nich zbudować WSZYSTKO!
Awatar użytkownika
SERVATOR
Posty: 3180
Rejestracja: 05 gru 2013 18:42
Rok urodzenia: 1973
Kontakt:

Re: Pottinger TOP 762C

Post autor: SERVATOR »

Eric czy próbowałeś rzucić pod tę maszynę prawdziwe siano?
Awatar użytkownika
eric trax
Posty: 232
Rejestracja: 18 maja 2014 01:04
Rok urodzenia: 1989
Lokalizacja: Wrocław

Re: Pottinger TOP 762C

Post autor: eric trax »

Dzięki Panowie. Nie spodziewałem się takiego pozytywnego odbioru :D
jetboy pisze:Ta muzyka sprawia że się z przyjemnością oglądało.
To moje nowe odkrycie, Country rock :D Muzyka dynamiczna i fajnie nawiązuje do rolniczych maszyn
SERVATOR pisze:Eric czy próbowałeś rzucić pod tę maszynę prawdziwe siano?
W sumie to zapomniałem bo chciałem użyć tych plastikowych. Może będzie jeszcze okazja to sprawdzę i nagram jakiś filmik. Ze zwykłą trawą będzie problem bo jednak te ramiona nie są zamocowane zbyt mocno to jedno. Druga sprawa i coś czego w tej skali nie da się odwzorować to unoszenie grabi. W momencie kiedy grabie zbliżają się do osi przegrabiarki są unoszone aby przestały popychać trawę a ta mogła spokojnie ostać na środku rzędu. W mojej wersji można liczyć tylko na moment odśrodkowy a podejrzewam, że zaczęło by ją rozrzucać po pokoju.
Awatar użytkownika
Kris Kelvin
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 11897
Rejestracja: 16 maja 2013 09:08
Rok urodzenia: 1976
Lokalizacja: Chateau de Mokotoff
Kontakt:

Re: Pottinger TOP 762C

Post autor: Kris Kelvin »

8/10
Świat ten patrzył na Paszczaka z żałością i oczekiwaniem, a Paszczak odpowiadał mu spojrzeniem pełnym paniki.
Awatar użytkownika
Thietmaier
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 7021
Rejestracja: 19 lip 2013 16:08
Rok urodzenia: 1996
Lokalizacja: Biała Podlaska/Kraków
Kontakt:

Re: Pottinger TOP 762C

Post autor: Thietmaier »

eric trax pisze:
SERVATOR pisze:Eric czy próbowałeś rzucić pod tę maszynę prawdziwe siano?
W sumie to zapomniałem bo chciałem użyć tych plastikowych. Może będzie jeszcze okazja to sprawdzę i nagram jakiś filmik. Ze zwykłą trawą będzie problem bo jednak te ramiona nie są zamocowane zbyt mocno to jedno. Druga sprawa i coś czego w tej skali nie da się odwzorować to unoszenie grabi. W momencie kiedy grabie zbliżają się do osi przegrabiarki są unoszone aby przestały popychać trawę a ta mogła spokojnie ostać na środku rzędu. W mojej wersji można liczyć tylko na moment odśrodkowy a podejrzewam, że zaczęło by ją rozrzucać po pokoju.
Co prawda nie moja bajka, ale mam podejrzenie, że z uwagi na dość spore prześwity w grabiach to trawki mogą im umykać albo się blokować. No chyba że będą tego olbrzymie ilości na kupie. Ale bez sprawdzenia to tylko teoretyzowanie moje :)
_________________________________________________________
Prawo jest dla ludzi a nie ludzie dla prawa, a ignorantia iuris nocet
ODPOWIEDZ