Solaris Urbino 12 IV Electric

Awatar użytkownika
Pablo Brickasso
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 414
Rejestracja: 26 lut 2017 02:42
Rok urodzenia: 2000
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Solaris Urbino 12 IV Electric

Post autor: Pablo Brickasso »

To jest wpis z bloga. Aby przeczytać oryginalny wpis kliknij tutaj »



Przedstawiam mój najnowszy model - autobus elektryczny Solaris Urbino 12 IV generacji w malowaniu MZA Warszawa.

Nad całkowitą przebudową moich starych Solarisów myślałem już od jakichś dwóch lat. Przez ten czas układały mi się powoli w głowie różne techniki, których chciałbym użyć w budowie nowego modelu. Jeszcze w 2017 roku dzięki tipom Thietmaiera przerobiłem koła w starych autobusach z wykorzystaniem podwójnych opon. Koła te prawie bez żadnych modyfikacji przeszły do nowego modelu.

Pomysł by zbudować autobus elektryczny sięga Pixela 2018, kiedy to Jerac pokazał mi zdjęcie dachu jednego z warszawskich elektryków, które zrobił z piętra budynku na Nowym Świecie.

Pod koniec 2019, po zbudowaniu poznańskiego Solarisa Tramino, nabrałem chęci do wrócenia do tematu autobusów. Chciałem całkowicie przebudować resztki starych Solarisów z 6 na 8 studów.

Ostatecznie zdecydowałem się jednak na 7s, ze względu na to, że dzięki temu proporcje ładnie się zgadzały. Cała zasadnicza bryła pojazdu powstała podczas weekendowego przypływu weny po jednej z warszawskich integracji w styczniu 2020. Potem przez jakieś 2 miesiące pracowałem nad nadkolami, które są dosyć charakterystycznym elementem tego pojazdu. W pierwotnym założeniu miały one być zrobione z tile'i snotem, ale za namową Jeraca i kilku innych osób pokombinowałem z odwróconymi slope'ami 2x1. Koniec końców jestem bardziej zadowolony z tej płaskiej wersji.

W międzyczasie autobus zdążył jeszcze odwiedzić kolejną integrację w LEGO Store i bodajże lutowe spotkanie KMKM. W finalnej wersji model zadebiutował na makiecie ulicy Andersa, którą pokazaliśmy z Liwnikiem na czerwcowej wystawie WAWLUGu.

Na koniec wielkie podziękowania dla Jeraca za pomoc przy ulepszeniu niektórych elementów modelu. Gdyby nie jego pomoc i uwagi autobus finalnie wyglądałby nieco inaczej :) I jeszcze dla Thietmaiera za wspomniany patent z podwójnymi oponami :)

A teraz zapraszam do oglądania:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Pojazd ma otwierane drzwi i w pełni wyposażone wnętrze z biletomatem i kasownikiem.

Obrazek
Awatar użytkownika
SERVATOR
Posty: 3180
Rejestracja: 05 gru 2013 18:42
Rok urodzenia: 1973
Kontakt:

Re: Solaris Urbino 12 IV Electric

Post autor: SERVATOR »

Jest piękny! WSZYSTKO mi się w nim podoba a najbardziej nadkola. Dopiero niedawno zwróciłem na nie uwagę w nowych Solarisach.
Awatar użytkownika
eric trax
Posty: 232
Rejestracja: 18 maja 2014 01:04
Rok urodzenia: 1989
Lokalizacja: Wrocław

Re: Solaris Urbino 12 IV Electric

Post autor: eric trax »

Bardzo fajny a najbardziej podobają mi się detale na dachu!
Awatar użytkownika
romkoo
Posty: 390
Rejestracja: 30 wrz 2016 12:32
Rok urodzenia: 1982
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Solaris Urbino 12 IV Electric

Post autor: romkoo »

Bardzo ładny i te otwierane drzwi wyglądają super. Robi wrażenie :)
Awatar użytkownika
barneius
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 183
Rejestracja: 09 sty 2019 22:51
Rok urodzenia: 1976
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Solaris Urbino 12 IV Electric

Post autor: barneius »

A mi najbardziej podoba się sprytne wykorzystywanie slope'ów dzięki czemu uchwycone zostały najbardziej charakterystyczne kształty i sposób lakierowania poszycia. Bardzo ładny model.
- barneius heavy machinery and vessels industries -
Awatar użytkownika
Pablo Brickasso
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 414
Rejestracja: 26 lut 2017 02:42
Rok urodzenia: 2000
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Solaris Urbino 12 IV Electric

Post autor: Pablo Brickasso »

SERVATOR pisze:Jest piękny! WSZYSTKO mi się w nim podoba a najbardziej nadkola. Dopiero niedawno zwróciłem na nie uwagę w nowych Solarisach.
eric trax pisze:Bardzo fajny a najbardziej podobają mi się detale na dachu!
romkoo pisze:Bardzo ładny i te otwierane drzwi wyglądają super. Robi wrażenie :)
barneius pisze:A mi najbardziej podoba się sprytne wykorzystywanie slope'ów dzięki czemu uchwycone zostały najbardziej charakterystyczne kształty i sposób lakierowania poszycia. Bardzo ładny model.
Dzięki za komentarze! Miło mi, że model się podoba. Warto było spędzić nad nim trochę czasu :)
Awatar użytkownika
Thietmaier
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 7022
Rejestracja: 19 lip 2013 16:08
Rok urodzenia: 1996
Lokalizacja: Biała Podlaska/Kraków
Kontakt:

Re: Solaris Urbino 12 IV Electric

Post autor: Thietmaier »

Chwaliłem na instagramie, pochwalę tutaj - jest świetny. Masz rękę do pojazdów komunikacji miejskiej.
Jedyne co mi trochę nie pasuje, to tylne światło, zrobione z kafelka 1x1. Solarisy mają bardzo charakterystyczne tylne światła i pokusiłbym się o zrobienie ich z tych klocków:https://www.bricklink.com/v2/catalog/ca ... 48729b#T=C(są w kolorze lbg/czerwonym/pomarańczowym) tak jak zrobił to sp_lineup w jednym ze swoich autek, które pokazywał tutaj:
Obrazek
Wydaje mi się, że miejsce na zaczepienie powinno być. Patent ten fajnie wygląda, sam skorzystałem z niego w jednym modelu nad którym pracuje.

I jeszcze poproszę o wersję w krakowskim malowaniu :D No i jeszcze przegubowy ;)
_________________________________________________________
Prawo jest dla ludzi a nie ludzie dla prawa, a ignorantia iuris nocet
Awatar użytkownika
Sirius
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 4560
Rejestracja: 04 gru 2013 22:09
Rok urodzenia: 1991
Kontakt:

Re: Solaris Urbino 12 IV Electric

Post autor: Sirius »

Pierwsza rzecz na jaką zwróciłem uwagi na zdjęciach to fajny patent na słupki zakończone kulką ;) Potem zobaczyłem tę ładowarkę do autobusów i zrozumiałem, co to za dziwna konstrukcja stoi w Projekcie Andersa. Chyba jeszcze nie widziałem takich ładowarek i myślałem, że na makiecie to jakiś fragment przystanku. Sam autobus też super wygląda. Dobrze. że zrezygnowałeś z tych odstających nadkoli i postawiłeś na zachowanie lepszego kształtu i płynności.
Awatar użytkownika
Pablo Brickasso
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 414
Rejestracja: 26 lut 2017 02:42
Rok urodzenia: 2000
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Solaris Urbino 12 IV Electric

Post autor: Pablo Brickasso »

Thietmaier pisze:Chwaliłem na instagramie, pochwalę tutaj - jest świetny. Masz rękę do pojazdów komunikacji miejskiej.
Jedyne co mi trochę nie pasuje, to tylne światło, zrobione z kafelka 1x1. Solarisy mają bardzo charakterystyczne tylne światła i pokusiłbym się o zrobienie ich z tych klocków:https://www.bricklink.com/v2/catalog/ca ... 48729b#T=C(są w kolorze lbg/czerwonym/pomarańczowym) tak jak zrobił to sp_lineup w jednym ze swoich autek, które pokazywał tutaj:
Obrazek
Wydaje mi się, że miejsce na zaczepienie powinno być. Patent ten fajnie wygląda, sam skorzystałem z niego w jednym modelu nad którym pracuje.

I jeszcze poproszę o wersję w krakowskim malowaniu :D No i jeszcze przegubowy ;)
Wielkie dzięki za pomysł. TBH nie miałem za bardzo pomysłu na te tylne światła. Zrobiłem je tak z braku laku. Byłem z nich w miarę zadowolony, więc tak zostało. Ale chętnie wypróbuję ten patent z clawhandami. Tylko chyba niestety będzie trzeba nieco przerobić cały tył, żeby zmieść tam jakiegoś bara, na którym będzie się to trzymać.
Co do przegubowca, to juz nad nim pracuję. Może uda mi się go skończyć w tym miesiącu ;)
Sirius pisze:Pierwsza rzecz na jaką zwróciłem uwagi na zdjęciach to fajny patent na słupki zakończone kulką ;) Potem zobaczyłem tę ładowarkę do autobusów i zrozumiałem, co to za dziwna konstrukcja stoi w Projekcie Andersa. Chyba jeszcze nie widziałem takich ładowarek i myślałem, że na makiecie to jakiś fragment przystanku. Sam autobus też super wygląda. Dobrze. że zrezygnowałeś z tych odstających nadkoli i postawiłeś na zachowanie lepszego kształtu i płynności.
Dzięki. Ładowarki to dosyć świeża sprawa. Na tę chwilę poza zajezdniami stoją chyba tylko dwie. Pierwsza taka pojawiła się na Spartańskiej w lutym 2017.
Obrazek
Źródło: https://www.transport-publiczny.pl/mobi ... 55799.html" target="_blank

Ta na której lekko się wzorowałem stanęła na krańcu Kowiktorska pod koniec 2018 roku.
Obrazek
Źródło: http://www.omni-bus.eu/joomla/index.php ... &Itemid=48" target="_blank
Awatar użytkownika
pit
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 3905
Rejestracja: 16 maja 2013 13:28
Rok urodzenia: 1975
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Re: Solaris Urbino 12 IV Electric

Post autor: pit »

Przyznam że z autobusami mam tak, jak większość z helikopterami Maksa - wszystkie są takie same. :D
Ale rzeczywiście pomysł Thieta z barami jest niezły.
ODPOWIEDZ