Tramwaje Warszawskie 2019

Awatar użytkownika
Pablo Brickasso
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 414
Rejestracja: 26 lut 2017 02:42
Rok urodzenia: 2000
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Tramwaje Warszawskie 2019

Post autor: Pablo Brickasso »

To jest wpis z bloga. Aby przeczytać oryginalny wpis kliknij tutaj »

Od publikacji mojego pierwszego tramwaju na forum minęły już ponad 33 miesiące. Przez ten czas sporo się wydarzyło. Moja flota zwiększyła liczbę do 5 warszawskich wagonów. Same modele w różnych konfiguracjach zjeździły aż 9 wystaw, w tym 2 poza Warszawą.
Postanowiłem teraz zebrać wszystkie warszawskie tramwaje w wpisie zbiorczym m in. ze względu na to, że 3 z nich pojawiły się już na forum.

PESA 120N "Tramicus"
Najstarszy całkowicie niskopodłogowy tramwaj w taborze Tramwajów Warszawskich i zarazem najmłodszy model w mojej małej kolekcji. Zbudowanie tego modelu chodziło za mną od połowy 2018 roku. Wtedy to zrobiłem wstępny projekt w LDD. W tym samym czasie pojawiły się nowe brackety 1 x 1 inverted, które to wprowadziły rewolucję w konstrukcji całego pudła wagonu. Ostatecznie model powstał w pierwszym półroczu 2019 roku.
Jako ciekawostkę dodam, że cyferka z numerem linii na wyświetlaczu jest koszerna. Pochodzi ona z pakietu naklejek 853921 z serii Xtra.

Obrazek

Obrazek
PESA 120Na "Swing"
Najliczniejszy typ wagonu na warszawskich ulicach. Był to pierwszy zbudowany przeze mnie model. Od pierwszej wersji powstałej w 2016 roku przeszedł on sporo modyfikacji. Najpierw w drugiej połowie 2017 przebudowałem cały dach. Wymieniłem części 6081 na 6191 i dodałem więcej maszynerii. Poza tym wprowadziłem zasadniczą modyfikację konstrukcji pudła wagonu, przy użyciu wspomnianych już bracketów 1 x 1 inverted, dzięki której udało mi się obniżyć podłogę w tym modelu z czterech plate'ów wysokości do dwóch. Dodatkowo zmodyfikowałem również pantograf tak by wyglądał lepiej.

Obrazek

Obrazek

PESA 128N "Jazz DUO"
Model dwukierunkowego "Bufetu" przeszedł dużo mniej modyfikacji niż Swing. Najważniejsza zmiana dotyczy samego osprzętowienia dachu. Dodałem tu tego sporo więcej względem pierwotnej wersji. Oprócz tego zmiany doczekały się również drzwi. Po skończeniu Tramicusa wymieniłem wszystkie łapki trzymające drzwi z białych na czarne i same drzwi przebudowałem we wszystkich modelach tak by łapki te nie były widoczne od zewnątrz. W ramach małego smaczku, w tym modelu zdecydowałem się zamontować inny typ pantografu niż w pozostałych wagonach. Wiele "Bufetów" w Warszawie ma je wymienione, ze względu na łamliwość tych zamontowanych fabrycznie.

Obrazek

Obrazek

PESA 134N "Jazz"
Popularnie zwany "Pisklakiem" to najkrótszy typ niskopodłogowych tramwajów w Stolicy, mierzy niespełna 20 m. Był to mój pierwszy model tramwaju zaprojektowany od zera w LDD. Projekt był już gotowy w drugiej połowie 2017 roku, ale finalnie zbudowałem go dopiero na przełomie sierpnia i września 2018, na niedługo przed wystawą w bMALu. Projektując Jazza opracowałem również przeguby, które stały się standardem we wszystkich moich modelach tramwajów. Da się je łatwo odczepić, po czym tramwaj może bez problemu skręcać na legowych łukach, dzięki konstrukcji łączenia członów opartej na towballach.

Obrazek

Obrazek

Wagon typu K "Berlinka"
Jako ostatni zabytkowy wagon z kolekcji Tramwajów Warszawskich, którym można się przejechać na liniach turystycznych. Pierwotnie zbudowałem ten model w ramach dioramy przedstawiającej Powstanie Warszawskie zbudowanej wspólnie z Jankiem. Wagon robił tam za część barykady. Po rozebraniu Powstania uznałem, że nie będę rozkładać modelu Berlinki i przystosuję go do "ruchu liniowego". I tak po kilku drobnych modyfikacjach został włączony do makiety warszawskich tramwajów.

Obrazek

Obrazek

Przystanek
A tak wygląda teraz makieta, na której prezentowałem modele podczas wystaw. Przeszła ona długą ewolucję od pierwszego Pixela, na którym to debiutowała w postaci przystanku na 2,5 BP. Od tamtej pory rozbudowałem makietę do 6 BP i dodałem wieszaki, czyli łączenia pomiędzy linią nośną, a przewodem jezdnym sieci trakcyjnej. Dodatkowo ulepszyłem słupy trakcyjne, by były wytrzymalsze i ładniejsze.

Obrazek

Kolekcja
Na koniec rodzinne foto, czyli wszystkie 5 modeli na jednym zdjęciu.

Obrazek

Co dalej?
Mam już trochę planów na przyszłość związanych z modelami tramwajów.

- Instrukcje. Aktualnie jestem na zaawansowanym etapie projektowania pierwszej instrukcji do Swinga. Po jej skończeniu zamierzam przygotować również do pozostałych modeli. Wszystkie chciałbym wprowadzić do sprzedaży w pierwszej połowie 2020.

- Naklejki. Dzięki poradom BHsa wiem już w co należy się zaopatrzyć, żeby przygotować dobrej jakości własne naklejki. Same grafiki już zaprojektowałem i myślę, że po wprowadzeniu kilku drobnych poprawek na początku przyszłego roku będą już w końcu gotowe.

- Napęd, który wciąż pozostaje otwartą sprawą. Porzuciłem ten temat po pierwszej próbie w 2017 roku. Zastosowałem wtedy zamiast kół zębatki 6589, które to pełniły ich funkcję. Ale napęd ten miał wiele wad. Po pierwsze był bardzo mało wydajny. A po drugie tramwaj nie mógł przejeżdżać przez zwrotnice z powodu zębatki doprowadzającej napęd, która zahaczała o tor do skrętu.
Mam już nowy pomysł by wydrukować na drukarce 3D customowe małe kółka pociągowe z wejściem na axla. Nawet już je zaprojektowałem przy użyciu bricklinkowego Part Designera. Teraz zostało już tylko ogarnięcie jakiejś dobrej drukarni 3D.
Obrazek
Ale jest jeszcze druga opcja. Zamontowanie dużych kółek pociągowych. Tylko to z kolei wiązałoby się z przebudową całego modelu. Nie wiem jeszcze w którą stronę ostatecznie pójdę - w customy, czy w przebudowę.

- Swing DUO. Poza tym do zbudowania pozostał mi jeszcze jeden warszawski  w pełni niskopodłogowy tramwaj - PESA Swing DUO, który również chciałbym dołączyć do mojej kolekcji. Planuję jego budowę na 2020.

- Czarne Lornetki. Za sprawą zestawu 31104 z pierwszej przyszłorocznej fali Creatora powrócą czarne lornetki! Jak na razie mam ich tylko 2 sztuki, które wykorzystałem przy zdjęciach większości modeli. Pasują one idealnie do pantografów. Mam nadzieję, że już niedługo będzie możliwość zakupu ich w hurtowej ilość :)

- Zajezdnia. Cały czas chodzi też za mną zbudowanie zajezdni dla wszystkich modeli. Mam już nawet całą szufladkę OKT plate'ów 1 x 2 dk red kupionych z myślą o tym projekcie. Możliwe, że uda się go zrealizować w 2021. Póki co szykujemy z Liwnikiem małą tematyczną makietkę na kwiecień 2020.

- Hyundaie. A już w 2021 roku prosto z Korei przyjedzie do Warszawy pierwszy nowiutki Tramwaj Hyundaia. Tramwaje Warszawskie zakupiły 3 różne typy wagonów, a w sumie 123 sztuki w zamówieniu podstawowym.
Mieszkańcy wybrali niedawno wygląd czoła tych tramwajów. Zacząłem więc już wstępnie myśleć jak zbudować tę mordkę z klocków :)

Mam nadzieję, że nie przynudzałem za bardzo rozbudowanym opisem i dziękuję za uwagę! Pozdrawiam,
Pablo

Więcej zdjęć na moim FlickrzeInstagramie.
Awatar użytkownika
tybort
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 2201
Rejestracja: 24 lis 2013 12:02
Rok urodzenia: 1988
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Tramwaje Warszawskie 2019

Post autor: tybort »

Wiem, że nie o to chodzi, że to nieważne, itd., ale widziałem już dzisiaj twoje tramwaje na flickrze i bardzo mi się spodobało, że pamiętałeś o "bumpach" z tanowych plate'ów przed przejściem przez torowisko i przez jezdnię :)
Awatar użytkownika
Liwnik
Posty: 126
Rejestracja: 25 sie 2016 22:12
Rok urodzenia: 1989
Lokalizacja: Warszawa Jelonki
Kontakt:

Re: Tramwaje Warszawskie 2019

Post autor: Liwnik »

Wszystkie tramwaje są świetne. Fajnie też wyszły słupy z trakcją.
Zanim dojadą Hyundaie możesz zbudować ubota albo batyskaf.
Pozdrawiam, Liwnik
-------
https://www.instagram.com/liwnik/
Awatar użytkownika
JK
Posty: 173
Rejestracja: 29 kwie 2017 21:04
Rok urodzenia: 1976

Re: Tramwaje Warszawskie 2019

Post autor: JK »

Świetnie prezentuje się Twoja kolekcja. Czyli koncentrujesz się teraz głównie na komercjalizacji projektu. A tak się zastanawiałem, czy rozważałeś może zbudowanie modeli historycznych warszawskich tramwajów. Mogłoby to być również bardzo ciekawe.
Awatar użytkownika
Jerac
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 7835
Rejestracja: 14 maja 2013 19:44
Rok urodzenia: 1985
Kontakt:

Re: Tramwaje Warszawskie 2019

Post autor: Jerac »

Mówiłem na wystawach na żywo, ale zostawię też tutaj.

idealne. Szczególnie zmiany które wdrażasz z kolejnymi wersjami, i to że bez problemu potrafię odróżnić starszą pesę od nowszej kriokomory, a przecież nie znam się na tramwajach. Super!

Liczę na to że z czasem projekt będzie rozwijał się w stronę dużej centrali przesiadkowej albo może zajezdni.
Szarnywirk
Awatar użytkownika
Insomnia
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 868
Rejestracja: 06 sty 2018 22:58
Rok urodzenia: 1978
Lokalizacja: Białystok
Kontakt:

Re: Tramwaje Warszawskie 2019

Post autor: Insomnia »

Dla mnie to mistrzostwo świata
____________________________
Moja radosna twórczość: Flickr
Sklep BrickLink: Extra Extra Bricks
Awatar użytkownika
Jaskier
Zarząd Stowarzyszenia
Posty: 7073
Rejestracja: 31 lip 2013 13:18
Rok urodzenia: 1995
Kontakt:

Re: Tramwaje Warszawskie 2019

Post autor: Jaskier »

Czapki z głów!
Awatar użytkownika
ctr_bricks
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 299
Rejestracja: 07 lis 2018 12:09
Rok urodzenia: 1995
Kontakt:

Re: Tramwaje Warszawskie 2019

Post autor: ctr_bricks »

Ilość detali przy tej skali jest imponująca! :)
____________________________________________
MOCs: FlickrInstaReddit
Awatar użytkownika
Kalais
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 2428
Rejestracja: 14 lut 2016 18:13
Rok urodzenia: 1981
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Tramwaje Warszawskie 2019

Post autor: Kalais »

Fajnie się czytało.

Nie napiszę nic konstruktywnego, moje zdanie znasz, tramwaje są extra :)

Jak chcesz robić instrukcje, to na pewno nie idź w customowe części.

P.S. Nie wiedziałem, że było takie głosowanie. Głosowałbym na B ;) Ten "uśmiechnięty" wygląda karykaturalnie trochę.
Awatar użytkownika
Thietmaier
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 7022
Rejestracja: 19 lip 2013 16:08
Rok urodzenia: 1996
Lokalizacja: Biała Podlaska/Kraków
Kontakt:

Re: Tramwaje Warszawskie 2019

Post autor: Thietmaier »

Twoje tramwaje to mistrzostwo świata - chylę czoła, masz rękę do nich.
_________________________________________________________
Prawo jest dla ludzi a nie ludzie dla prawa, a ignorantia iuris nocet
ODPOWIEDZ