75290 Mos Eisley Cantina [video]

Moderator: nori

Awatar użytkownika
Jaskier
Zarząd Stowarzyszenia
Posty: 7073
Rejestracja: 31 lip 2013 13:18
Rok urodzenia: 1995
Kontakt:

Re: 75290 Mos Eisley Cantina [video]

Post autor: Jaskier »

To nie jest kwestia mema, to jest symbol tego, jak George Lucas psuł te filmy w kolejnych edycjach specjalnych i rozszerzonych i do dzisiaj nikt nie ma praw do emisji oryginalnych wersji. Jedyna opcja, to znaleźć jakiś stare kasety VHS, ale podejrzewam, że ciężko o takie rarytasy.
Liczyłem, że coś ruszy w tej kwestii po zakupie 20th. Century Fox przez Disneya, ale jednak nie (Fox był dystrybutorem obu poprzednich trylogii).

Jakiś czas temu szukałem trochę i jest fanowska wersja, odrestarurowana, pozbawiona Lucasowych dodatków, która obecnie jest chyba najlepszą opcją oglądania tych filmów.

Widzę, że Szczepan dopisał, więc tylko dodam, że zmiana z Greedo strzelającym jako pierwszym miała na celu odwrócenie sposobu postrzegania Hana Solo i zrobienie z niego nieco bardziej pozytywnej postaci, bo "bohater przecież nie strzeliłby pierwszy", co ujmuje dużo z historii Hana.
Awatar użytkownika
Szczepan
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 853
Rejestracja: 03 kwie 2015 10:28
Rok urodzenia: 1982
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: 75290 Mos Eisley Cantina [video]

Post autor: Szczepan »

Harmy's Despecialized Edition polecam szczerze. Wprawdzie nieco się zestarzały niektóre efekty, ale naprawdę lepiej się ogląda bez późniejszych, aż nazbyt nachalnych, prób wybielania wszystkich od Solo po Vadera.
Awatar użytkownika
jetboy
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 15905
Rejestracja: 09 lip 2013 17:03
Rok urodzenia: 1973
Lokalizacja: Warszawa koło Otwocka
Kontakt:

Re: 75290 Mos Eisley Cantina [video]

Post autor: jetboy »

Ja oglądałem oryginał w kinie. Miałem 6 albo 7 lat, kino pod chmurką w Krynicy Morskiej zawinięty w koc o astronomicznie późnej godzinie bo o 11 wieczór. Świerszcze próbowały zagłuszać. Tata mi czytał napisy na ucho. Jedno z najlepszych wspomnień z dzieciństwa.
_____________________________________________
To KLOCKI LEGO, można z nich zbudować WSZYSTKO!
Awatar użytkownika
Jaskier
Zarząd Stowarzyszenia
Posty: 7073
Rejestracja: 31 lip 2013 13:18
Rok urodzenia: 1995
Kontakt:

Re: 75290 Mos Eisley Cantina [video]

Post autor: Jaskier »

@Jetboy
Zazdraszam.

@Szczepan
Sporą część uroku te filmy zawdzięczały właśnie efektom specjalnym.
Ja zawsze wolę praktyczne, niż kiepskie CGI (jak np. ten Jabba z Nowej nadziei, muzykanci z Powrotu Jedi albo wtykanie wszędzie czegoś latającego).
Awatar użytkownika
Szczepan
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 853
Rejestracja: 03 kwie 2015 10:28
Rok urodzenia: 1982
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: 75290 Mos Eisley Cantina [video]

Post autor: Szczepan »

Oczywiscie, że oryginalne efekty są dużo bardziej klimatyczne niż raczkująca CGI, którą potem powtykano tu i ówdzie. Co nie zmienia faktu, że miejscami się zestarzały. W szczególności gonitwa na ścigaczach po lasach Endoru wymaga od widza przełknięcia mało naturalnych ruchów w pionie (a przynajmniej mnie to zawsze najbardziej raziło). Ale tego akurat nie poprawili w żadnej późniejszej wersji.
Bricks Planet
Posty: 183
Rejestracja: 10 paź 2014 08:45
Rok urodzenia: 1986
Lokalizacja: Epinal
Kontakt:

Re: 75290 Mos Eisley Cantina [video]

Post autor: Bricks Planet »

hahaha, mysle ze dobrze to wytlumaczyles i wyczerpales temat :)
Awatar użytkownika
Jaskier
Zarząd Stowarzyszenia
Posty: 7073
Rejestracja: 31 lip 2013 13:18
Rok urodzenia: 1995
Kontakt:

Re: 75290 Mos Eisley Cantina [video]

Post autor: Jaskier »

To jak już jedziemy ze Star Wars trivia z kantyny, to uwielbiam to, w jaki sposób broniona jest pomyłka z potraktowaniem parseka jako jednostki czasu.
W jakiejś książce okołostarwarsowej tłumaczone to było tak, że Millenium Falcon jest tak szybki, że był w stanie skrócić Kessel Run z 20 do 12 parseków, ponieważ osiągana prędkość pozwalała mu na przelecenie bliżej czarnej dziury.
Awatar użytkownika
jetboy
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 15905
Rejestracja: 09 lip 2013 17:03
Rok urodzenia: 1973
Lokalizacja: Warszawa koło Otwocka
Kontakt:

Re: 75290 Mos Eisley Cantina [video]

Post autor: jetboy »

Jaskier pisze:To jak już jedziemy ze Star Wars trivia z kantyny, to uwielbiam to, w jaki sposób broniona jest pomyłka z potraktowaniem parseka jako jednostki czasu.
W jakiejś książce okołostarwarsowej tłumaczone to było tak, że Millenium Falcon jest tak szybki, że był w stanie skrócić Kessel Run z 20 do 12 parseków, ponieważ osiągana prędkość pozwalała mu na przelecenie bliżej czarnej dziury.
AFAIK dla zewnetrznego obserwatora przelot obok czarnej dziury trwał by dłużej, nie krócej.
_____________________________________________
To KLOCKI LEGO, można z nich zbudować WSZYSTKO!
Bricks Planet
Posty: 183
Rejestracja: 10 paź 2014 08:45
Rok urodzenia: 1986
Lokalizacja: Epinal
Kontakt:

Re: 75290 Mos Eisley Cantina [video]

Post autor: Bricks Planet »

Mysle ze gdy Lucas robil pierwsze filmy Star Wars nie rozmyslal az tak na temat wszystkich detali. Stworzone zostaly rozne pojazdy, definicje itd, ale nie maly one konkretnych historii ani pochodzenia. Nie wiemy nic o Falcon Millennium, Yodzie itd. Dopiero gdy saga sie rozwinela zaczeto dodawac pewne historie i rozwijac watki.
Awatar użytkownika
Amal
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 2874
Rejestracja: 18 maja 2013 02:37
Rok urodzenia: 1968
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: 75290 Mos Eisley Cantina [video]

Post autor: Amal »

Recenzja jak zwykle powalająca!

Szczepan pisze:Wiem właśnie, że u Ciebie strzelają razem. Ale w oryginalnej wersji Greedo w ogóle nie strzelał! Han go załatwił, gdy tamten gadał i koniec. W tym właśnie sęk, że Lucas z wersji na wersję zmieniał tę scenę najpierw dodając równoległy strzał Greedo, a potem przesuwając go w czasie tak, że to Greedo strzela pierwszy. Ale tak nie powinno być. Han shot first!
Tak w ogóle to strzelił pierwszy, bo JA go uprzedziłem o tym co się stanie! Pałętając się po po czasie, przestrzeni i wyobraźni, różnych ludzi spotykałem , tak więc nie jest dziwne, że gdzieś i kiedyś natknąłem się na Hana.
Obrazek
Lex est quod notamus (łac."prawem jest, co zapisane")
ODPOWIEDZ