Ratusz w Ostródzie

Awatar użytkownika
Sirius
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 4574
Rejestracja: 04 gru 2013 22:09
Rok urodzenia: 1991
Kontakt:

Ratusz w Ostródzie

Post autor: Sirius »

To jest wpis z bloga. Aby przeczytać oryginalny wpis kliknij tutaj »

Od dawna miałem ochotę zbudować coś z moich rodzinnych stron. Co prawda na Warmii i Mazurach nie ma tak charakterystycznych i popularnych zabytków jak w innych częściach Polski ale mimo wszystko nie brakuje tu ciekawych obiektów. W moim mieście można znaleźć kilka budowli, które potrafią przyciągnąć wzrok, jednak uznałem, że najlepszym rozwiązaniem będzie zbudowanie obiektu, który nie dotrwał do naszych czasów.

Ratusz w Ostródzie w pierwotnym kształcie powstał prawdopodobnie w drugiej połowie XVIII wieku. Znajdował się na Nowym Rynku (obecnie Plac Tysiąclecia).Prezentowany poniżej kształt, budynek otrzymał na początku XX wieku. Po I Wojnie Światowej, a potem w latach 30. ratusz przebudowywano, ale w mojej ocenie były to zmiany na gorsze. Niestety historia ratusza kończy się w 1945 roku, kiedy to „wyzwoliciele” Ostródy zrównali  z ziemią cały Nowy Rynek. Obecnie od czasu do czasu pojawiają się pomysły żeby ratusz odbudować, jednak na tą chwilę nie są chyba znane żadne szczegóły.

Budując opierałem się na pocztówkach i zdjęciach z epoki. Z uwagi na fakt, że były to czarno-białe grafiki (czasem pokolorowane przez autora) pojawiały się pewne rozbieżności, co do kolorystyki.  Ogólnie jestem zadowolony z odwzorowania. Jedynie iglica na wieży zegarowej jest wynikiem niedoboru klocków w kolorze sand green oraz goniącego mnie terminu na publikację.

Dziękuję:

- BHsowi za grafiki, których jednak na razie jeszcze nie ma na modelu ;)

- Jetboy’owi za wsparcie klockowe i sesję zdjęciową ratusza, wszystkie zdjęcia są jego autorstwa.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Jedna z pocztówek, z których korzystałem:

Obrazek
Awatar użytkownika
jetboy
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 15905
Rejestracja: 09 lip 2013 17:03
Rok urodzenia: 1973
Lokalizacja: Warszawa koło Otwocka
Kontakt:

Re: Ratusz w Ostródzie

Post autor: jetboy »

Jak już mówiłem, bardzo mi się podoba. Ogromny postęp od czasu Żurwia Gdańskiego. Chociaż jedna sprawa wciąż pozostawia pewien niedosyt. Tak tam jak i tu nrakuje kilku figurek które by ożywiły scenkę.

Przy okazji robienia zdjęć wyszło na to, że musze sobie dokupić filtr polaryzacyjny, bo szybki pod pewnymi kątami sprawiają problemy.
_____________________________________________
To KLOCKI LEGO, można z nich zbudować WSZYSTKO!
Awatar użytkownika
Janek
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 1752
Rejestracja: 06 cze 2015 10:05
Rok urodzenia: 2001
Lokalizacja: Krotoszyn/Poznań
Kontakt:

Re: Ratusz w Ostródzie

Post autor: Janek »

Świetny model. Dach wyszedł ci lepiej niż w Żurawiu. ;)

Chciałbym kiedyś zobaczyć krotoszyński ratusz w klockowej wersji... :P
Awatar użytkownika
LePrzemo
Posty: 832
Rejestracja: 18 sty 2014 16:41
Rok urodzenia: 1983
Lokalizacja: Wrocław

Re: Ratusz w Ostródzie

Post autor: LePrzemo »

bardzo fajna praca :)
Hej Kolego Klocki Lego To Zabawa Na Całego
Awatar użytkownika
Lusiojad
Posty: 138
Rejestracja: 17 mar 2016 21:33
Rok urodzenia: 2003
Lokalizacja: Lipno

Re: Ratusz w Ostródzie

Post autor: Lusiojad »

Świetne. Zachwyca ilośc detali i odwzorowanie rzeczywistego obiektu. Według mnie lepiej wygląda bez figurek.
Awatar użytkownika
przem
Posty: 746
Rejestracja: 08 cze 2014 10:36
Rok urodzenia: 1980
Lokalizacja: Katowice

Re: Ratusz w Ostródzie

Post autor: przem »

jetboy pisze:[...]Przy okazji robienia zdjęć wyszło na to, że musze sobie dokupić filtr polaryzacyjny, bo szybki pod pewnymi kątami sprawiają problemy.
nie kupuj tanich noname'ów, praktycznie w ogóle nie działają.
ja używam kilku sztuk marumi dhg i bardzo je sobie chwalę - generalnie polecam marumi (byle nie najniższej serii)
Awatar użytkownika
crises
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 4245
Rejestracja: 14 maja 2013 19:29
Rok urodzenia: 1976
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Ratusz w Ostródzie

Post autor: crises »

O jakie to ładne jest. Kolory pasują bardzo dobrze. Nie ma to jak beżowo-szaro-czerwone zestawienie. Iglica rzeczywiście trochę "udziwniona", ale nie przeszkadza to zbytnio. Ogólnie dach bardzo mi się podoba. Brak ludzików mi nie przeszkadza, teraz to jest taki duży zestaw architecture.
Przywieź ratusz na jakąś naszą wystawę. Chciałbym zobaczyć go na żywo.
Awatar użytkownika
Stelario
Posty: 3189
Rejestracja: 21 sty 2015 20:22
Rok urodzenia: 1984

Re: Ratusz w Ostródzie

Post autor: Stelario »

Nie wsadzajcie szybek w okna to nie będzie problemów z odbłaskami. :D
Bardzo ładny budynek. Czy to jest prywatna konstrukcja czy na zamówienie?
Awatar użytkownika
Thietmaier
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 7055
Rejestracja: 19 lip 2013 16:08
Rok urodzenia: 1996
Lokalizacja: Biała Podlaska/Kraków
Kontakt:

Re: Ratusz w Ostródzie

Post autor: Thietmaier »

Piękny! A dach z roundbricków tutaj świetnie wygląda, dużo lepiej niż w Żurawiu. Nie wiem tylko czy nie lepiej byłoby tarczę zegara minimalnie wyciągnąć z głębi.
_________________________________________________________
Prawo jest dla ludzi a nie ludzie dla prawa, a ignorantia iuris nocet
Awatar użytkownika
Sirius
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 4574
Rejestracja: 04 gru 2013 22:09
Rok urodzenia: 1991
Kontakt:

Re: Ratusz w Ostródzie

Post autor: Sirius »

@Stelario - inicjatywa jest prywatna
@Crises - chciałbym żeby Ratusz trochę pożył i pojeździł na wystawy, ale nie wiem jeszcze jak mi się uda to ogarnąć w kontekście, raz, mojej nadchodzącej przeprowadzki, dwa, faktu, że na wystawy jeżdżę głównie pociągiem ;)
@Thietmaier - faktycznie, może o groszek warto to jeszcze wysunąć.
ODPOWIEDZ