HH-3E Jolly Green Giant

Awatar użytkownika
Maks
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 121
Rejestracja: 24 lip 2013 15:04
Rok urodzenia: 1996
Lokalizacja: Gniezno
Kontakt:

HH-3E Jolly Green Giant

Post autor: Maks »

Obrazek


ObrazekHH-3E Jolly Green Giant (2)- multi view by [Maks], on Flickr
Prezentuję model śmigłowca ratownictwa pola walki HH-3E Jolly Green Giant. Była to jedna z pierwszych wyspecjalizowanych maszyn tego typu. HH-3E powstał na bazie Sea Kinga (którego model zbudowałem już wcześniej), jednak z lekko przedłużonym i zmienionym kształtem kadłuba bo ten śmigłowiec nie potrzebował już "łodziowego" kadłuba dlatego z tyłu umieszczono rampę załadunkową. Green Giants weszły do służby w latach 60. XX wieku i najbardziej znane są z udziału w konflikcie w Wietnamie- wersję w kamuflażu z tego właśnie okresu zbudowałem. Helikoptery te zostały wycofane w połowie lat 90, zastąpiła je wersja Black Hawka o podobnym przeznaczeniu- Pave Hawk. Nazwa śmigłowca pochodzi od maskotki amerykańskiego producenta mrożonych warzyw- została nadana jako ksywka przez żołnierzy, ale dlaczego to nie mam pojęcia.

Obrazek
HH-3E Jolly Green Giant(1) by [Maks], on Flickr

Model zacząłem budować we wrześniu i był to jedna z bardziej wymagających MOCy pod względem komplikacji budowy. Jakkolwiek sam oryginał to bliźniacza wersja Sea Kinga, którego już zrobiłem to oba modele praktycznie nie mają wspólnych rozwiązań, nawet to co wygląda podobnie jest przeważnie zrobione inaczej w środku. Zostało to wymuszone przez użycie znacznie bardziej egzotycznych kolorów czyli Olive Green i Tan, szczególnie w tym pierwszym jest może z 10-15 typów sensownych klocków, brakuje takich podstawowych jak tile 1x2, 1x1 jakiekolwiek klocki z clipem, na szczęście wybór skosów jest całkiem przyzwoity. Kamuflaż był bardzo dużym wyzwaniem, zbudowałem już wiele wojskowych modeli, ale nigdy w kamuflażu. Teraz wyszło to chyba nieźle, po prostu starałem się prowadzić linie łączenia kolorów tak jak w oryginale, a tam gdzie się nie dało trzeba było lekko improwizować.

Tak wygląda oryginał:
Obrazek


Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Sporo fajnych zdjęć oryginału można znaleźć tutaj

Pozdrawiam.
Ostatnio zmieniony 23 gru 2016 01:44 przez Maks, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
jetboy
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 15905
Rejestracja: 09 lip 2013 17:03
Rok urodzenia: 1973
Lokalizacja: Warszawa koło Otwocka
Kontakt:

Re: HH-3E Jolly Green Giant

Post autor: jetboy »

Znakomite. Śmigła muszą być strasznie delikatne. Ile razy je rozwaliłeś podczas sesji zdjęciowej?
Najbardziej podoba mi się kamuflarz.
_____________________________________________
To KLOCKI LEGO, można z nich zbudować WSZYSTKO!
Awatar użytkownika
wesyr
Posty: 442
Rejestracja: 18 sty 2016 19:42
Rok urodzenia: 1980
Lokalizacja: Tychy
Kontakt:

Re: HH-3E Jolly Green Giant

Post autor: wesyr »

Miodzio. Kamuflaż jest prima sort. Szczerze podziwiam Wasze umiejętności.
Awatar użytkownika
Maks
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 121
Rejestracja: 24 lip 2013 15:04
Rok urodzenia: 1996
Lokalizacja: Gniezno
Kontakt:

Re: HH-3E Jolly Green Giant

Post autor: Maks »

Śmigło główne nie jest przesadnie delikatne. Jak widać, clipy są przyczepiona do koła pasowego (wedge belt na BL). Ten wedge belt ma mimimalnie grubszą krawędź niż plate (tak jak liftarmy) i dlatego clipy siedzą na nim bardzo mocno. A do mocowania samych łopat od spodu użyłem jeszcze fake-studów.
Awatar użytkownika
Janek
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 1689
Rejestracja: 06 cze 2015 10:05
Rok urodzenia: 2001
Lokalizacja: Krotoszyn/Poznań
Kontakt:

Re: HH-3E Jolly Green Giant

Post autor: Janek »

Świetny model, robi wrażenie. Od dziobu do tylnego śmigła świetna robota.
Tylko znowu widzę te płytki do nóżek minifigów... To już staje się passé. :P
Awatar użytkownika
Jaskier
Zarząd Stowarzyszenia
Posty: 7074
Rejestracja: 31 lip 2013 13:18
Rok urodzenia: 1995
Kontakt:

Re: HH-3E Jolly Green Giant

Post autor: Jaskier »

Janek pisze:Tylko znowu widzę te płytki do nóżek minifigów... To już staje się passé. :P
Ciiiii...
Oni już tak mają, że jak im coś nie pasuje to blueprintów, to trzeba zwęzić albo wydłużyć. :P

Ja się tam nie znam, ale wygląda imponująco. Niczym ze sklepu modelarskiego. Jak to zawsze u Ciebie.
Przy okazji - jaka jest rola tej lancy? Bo coś mi mówi, że moja intuicja, iż jest to - nomen omen - lanca wykorzystywana podczas szarży, jest błędna.
Awatar użytkownika
Maks
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 121
Rejestracja: 24 lip 2013 15:04
Rok urodzenia: 1996
Lokalizacja: Gniezno
Kontakt:

Re: HH-3E Jolly Green Giant

Post autor: Maks »

Jaskier, rurka służy do pobierania paliwa w powietrzu, tutaj fotka bo duży rozmiar.

Nie byłem do końca zadowolony ze zdjęć, wiadomo jak to zimą jest kiedy ciężko o światło dzienne. Do tego chyba trochę przesadziłem chcąc mieć białe tło za wszelką cenę i to spowodowało, że kolory modelu się lekko wykrzaczyły. Dlatego prezentuję dodatkowe 12 zdjęć - użyłem do oświetlenia 5 lampek zamiast 3 żeby nie musieć potem rozjaśniać w programie graficznym. Zdjęcia z minimalną obróbką, myślę że wygląda na nich trochę lepiej.



Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek
Obrazek

Zapraszam do oglądania.
Awatar użytkownika
rASch
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 3120
Rejestracja: 14 maja 2013 20:37
Rok urodzenia: 1981
Lokalizacja: Radzionków
Kontakt:

Re: HH-3E Jolly Green Giant

Post autor: rASch »

Cud miód i orzeszki. Bardzo fajna maszyna. Kolejny raz, klasa sama w sobie ;)
Awatar użytkownika
Maks
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 121
Rejestracja: 24 lip 2013 15:04
Rok urodzenia: 1996
Lokalizacja: Gniezno
Kontakt:

Re: HH-3E Jolly Green Giant

Post autor: Maks »

Witam po przerwie i od razu odkopuję staroć. Mój helikopter, który opublikowałem w okresie świątecznym 2016 roku jakimś cudem przetrwał mój dark age, choć został z niego wtedy tylko kadłub. Kiedy wróciłem do klocków i postanowiłem go odbudować, pomyślałem też, by wymienić czarne klocki na dark green - co w 2016 wydawało mi się niemożliwe. Dzięki temu dużo lepiej odwzorowuje prawdziwy model i wygląda bardziej fancy, mając trzy rzadkie kolory.
Oprócz zmian w kolorze, wykonałem jakieś drobne poprawki w środku by wzmocnić model, zamocowałem węższe łopaty wirnika i nową rurkę do tankowania w powietrzu.

Obrazek
HH-3E Jolly Green Giant (4) by [Maks], on Flickr

W przypadku tego zdjęcia polecam wejść na Flickra i je powiększyć, wtedy wszystko bardzo dobrze widać.

Obrazek
HH-3E Jolly Green Giant (3) by [Maks], on Flickr

Wybaczcie za nachalną reklamę, ale patrząc że społeczeność Lego na Flickrze trochę umiera, dołączyłem sobie na instagrama. Średnio on się nadaje do publikowania MOCy, ale przynajmniej trochę większy ruch tam jest. Można zobaczyć dodatkowe dwa posty ze zdjęciami modelu .Zestaw 1, Zestaw 2 Z chęcią dodam do obserwowanych polskich AFOLi, więc jeśli macie insta to proszę o jakiegoś followa albo like'a :P

Tak, używam jeszcze przedpotopowego Brickshelfa, skąd wiedzieliście? Tutaj miniaturki:

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
eric trax
Posty: 232
Rejestracja: 18 maja 2014 01:04
Rok urodzenia: 1989
Lokalizacja: Wrocław

Re: HH-3E Jolly Green Giant

Post autor: eric trax »

Dawno nie widziałem tak dobrego camo z klocków lego. Jak genialnie to wygląda...
ODPOWIEDZ