MAN TGS Plastisol 18.440 Straż Pożarna GCBA

Awatar użytkownika
Mrosik
Posty: 67
Rejestracja: 26 sie 2013 22:48
Rok urodzenia: 1985
Lokalizacja: Poznań

MAN TGS Plastisol 18.440 Straż Pożarna GCBA

Post autor: Mrosik »

Witam,

Chciałbym przedstawić mój najnowszy MOC (pierwszy na tym forum): MAN TGS Plastisol 18.440 Straż Pożarna GCBA:
Obrazek

Parę słów wstępu:
Jest to czwarta odsłona tego MOCa - pierwsza była gotowa 2 dni przed wystawą w Rzeszowie, ale musiało zostać przebudowana, bo miała błąd konstrukcyjny. Wersja druga była gotowa jeden dzień przed Rzeszowem, ale niestety została zburzona przez mojego psa. Wersja trzecia miała powstać w nocy przed wystawą w Rzeszowie, ale nie pozwolił mi na to samochód, który zepsuł się w drodze do Rzeszowa. Następnie model trafił na pół roku na półkę, na której czekał na wyrok - rozbiórka czy odbudowa, bo miałem go serdecznie dość.
W czasie zimowej przerwy świątecznej postanowiłem, że go odbuduję tak aby pokazać coś robiłem w 2013 roku, wrzucę tylko zdjęcia na forum z krótkim opisem i rozłożę go na klocki pierwsze. I tak miała powstać wersja trzecia... Tymczasem prezentuję wersję czwartą - w czasie odbudowy wersji trzeciej stwierdziłem, że jakoś tak nie wypada prezentować czegoś co ma niedoróbki. I tak w wersji czwartej wyeliminowałem problemy występujące we wcześniejszych wersjach: przerobiłem układ kierowniczy, zwiększyłem redukcję w zwolnicach, usunąłem skrzynię biegów, wzmocniłem ramę, przerobiłem zawieszenie, wzmocniłem łączenie bliźniaków, zmieniłem układ napędowy z tył plus dołączany przód na stały z możliwością zablokowania sprzęgła. W międzyczasie zamieniłem szare felgi na czarne (jak to ktoś kiedyś powiedział "na czarnej feldze jazda inna") - model prezentował się znacznie lepiej i postanowiłem, że nie zostanie rozebrany na klocki pierwsze.

Inspiracja:
Obrazek
Na Rzeszów planowałem zrobić MANa TGS na kołach Uminoga, tylko nie wiedziałem w jakiej wersji. Przeglądałem różne zdjęcia i najbardziej spodobał mi się MAN TGA z zabudową firmy Plastisol, który służy na lotnisku w Rotterdamie. Warto zwrócić uwagę na jednolitą podwójną kabinę. Mimo, że nie występuje ona w ofercie MANa (oferowane są tylko podwójne kabiny dla TGL i TGM) to prezentuje się bardzo ładnie. Plastisol oferuje dwie wersje: krótką (4 osoby) i długą (8 osób) dla MANa TGA (podejrzewam, że też dla TGS, który jest jego następca).

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Dane techniczne:
Waga: 7,4kg
Wymiary (dł x szer x wys): 69 x 24 x 31 cm

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Osprzęt:
2 x PF XL do napędu (zasilane z osobnych BBoxów; przełożnie 1:11),
1 x PF M do skrętu (przełożenie: 1:66)
9 x światła PF (2 x do mrugania, 1 x światła z przodu, 1 x światła z tyłu, 5 x oświetlenie)
1 x PF M do mrugania światłami PF
2 x stare światła
2 x stare klocki dźwiękowe
1 x PF M do napędu atrapy silnika V8
1 x PF XL do napędu 2 pomp w kompresorze
1 x PF M do sterowania armatka wodną
2 x BBox
Pojemność zbiornika wodnego: 330ml
Zawieszenie: osie zależne, amortyzowane
Napęd: stały 4x4 ze sprzęgłem dla przedniej osi z możliwością zablokowania

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Co się udało a co nie:
Nie jestem zadowolony: z braku bocznych przetłoczeń na słupku B (nie mam na razie pomysłu jak to zrobić, żeby było ładnie). Wydaje mi się, że drabinka jest za gruba dla tej skali. No i powinna być rzędowa szóstka zamiast V8.
Jestem zadowolony: z układu napędowego (mimo ponad 7kg nic nie stuka nic nie puka, kardany też dają radę), pompy wodnej, wnętrza i przodu kabiny.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Oznaczenia:
18 - masa całkowita pojazdu 18 ton (oznaczenie MAN)
440 - moc silnika w koniach mechanicznych (oznaczenie MAN)
GCBA - gaśniczy, ciężki, beczka (zbiornik wodny) z autopompą (takimi skrótami posługuje się Polska Straż Pożarna; podaje się jeszcze pojemność beczki (w m3) i wydajnośc (w hl/min)
349 F 25 - infiks F - województwo lubuskie, prefiks 349 - OSP Stary Kisielin, sufiks 25 - pierwszy ciężki gaśniczy


Zapraszam do komentowania.


Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek

Galeria:
- Flickr
- Brickshelf
- WIP

Wideo:
Ostatnio zmieniony 01 mar 2014 21:19 przez Mrosik, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
bonczyk85
Posty: 107
Rejestracja: 20 lip 2013 16:07
Rok urodzenia: 1985
Lokalizacja: Wyszków/Warszawa

Re: MAN TGS Plastisol 18.440 Straż Pożarna GCBA

Post autor: bonczyk85 »

O rety, to naprawdę jest z klocków??? (moja reakcja po zobaczeniu pierwszego zdjęcia). Naprawdę piękny model!
My sets:): http://www.brickset.com/search/?ownedBy=bonczyk85
Kolekcjonować czy budować... a może jedno i drugie...?
Michał_M
Posty: 5
Rejestracja: 09 lut 2014 10:21
Rok urodzenia: 1990

Re: MAN TGS Plastisol 18.440 Straż Pożarna GCBA

Post autor: Michał_M »

Normalnie brak słów. Ogromny szacun za dokładność i znajomość oryginalnej konstrukcji.

Zastanawiają mnie dwie rzeczy:
- co w nim waży aż 7kg?
- jak odbywa się sterowanie? podczerwień, bluetooth czy jeszcze coś innego?
Jeśli jest to napisane w osprzęcie za pomocą oznaczeń (których nie znam) to przepraszam z góry.
Awatar użytkownika
Thietmaier
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 7022
Rejestracja: 19 lip 2013 16:08
Rok urodzenia: 1996
Lokalizacja: Biała Podlaska/Kraków
Kontakt:

Re: MAN TGS Plastisol 18.440 Straż Pożarna GCBA

Post autor: Thietmaier »

Jakież to śliczne! I jakie powolne. Wygrałoby wyścig ze ślimakiem? :P
_________________________________________________________
Prawo jest dla ludzi a nie ludzie dla prawa, a ignorantia iuris nocet
Awatar użytkownika
rASch
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 3120
Rejestracja: 14 maja 2013 20:37
Rok urodzenia: 1981
Lokalizacja: Radzionków
Kontakt:

Re: MAN TGS Plastisol 18.440 Straż Pożarna GCBA

Post autor: rASch »

Widzialem zdjecia na bsie. Swietny model. Znam tez kogos koku ta tematyka bardzo pasuje.
Masa spora. Wiekszosc obciaza tylna os jak wiidze po zdjeciach. Nie przygladalem sie zawieszce czy sa tam legowe amory?
jesli tak to moze dalo by sie im skrocinc skok by troche ta d..a sie podniosla.
Awatar użytkownika
jetboy
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 15905
Rejestracja: 09 lip 2013 17:03
Rok urodzenia: 1973
Lokalizacja: Warszawa koło Otwocka
Kontakt:

Re: MAN TGS Plastisol 18.440 Straż Pożarna GCBA

Post autor: jetboy »

Robi wrażenie. Naprawdę udany!
_____________________________________________
To KLOCKI LEGO, można z nich zbudować WSZYSTKO!
Smigol
Posty: 535
Rejestracja: 05 sie 2013 06:55
Rok urodzenia: 1985
Lokalizacja: Ziemia

Re: MAN TGS Plastisol 18.440 Straż Pożarna GCBA

Post autor: Smigol »

Thietmaier pisze:I jakie powolne.
Spoko, spoko, przecież nigdzie się nie pali :)
Ciężki wóz musi ciężko jeździć.

A tak poważniej to, bardzo ładny eM aaA eN (ogląda się Na osi, a co). Fajnie ma kropeczki na przednim zderzaku.

I pytanie poza konkursem: Czy na zdjęci głównym brakuje kawałka karoserii przy atrapie chłodnicy, czy to jakiś cień?
Awatar użytkownika
Bricksley
Posty: 78
Rejestracja: 24 lip 2013 18:49
Rok urodzenia: 1991
Lokalizacja: Stalowa Wola

Re: MAN TGS Plastisol 18.440 Straż Pożarna GCBA

Post autor: Bricksley »

Smigol pisze: Czy na zdjęci głównym brakuje kawałka karoserii przy atrapie chłodnicy, czy to jakiś cień?
Cień od bocznych owiewek.
Pozdrawiam, Bricksley :)
Facebook Flickr YouTube
Awatar użytkownika
Dejw
Posty: 254
Rejestracja: 17 lip 2013 19:53
Rok urodzenia: 1994

Re: MAN TGS Plastisol 18.440 Straż Pożarna GCBA

Post autor: Dejw »

Przednie koła się rozjeżdżają. Myślę, że da się to naprawić, np. rolkami dociskającymi koła z boku. Mógłby też lepiej jeździć. Ale ogólnie to bardzo mi się podoba. Szkoda, że nie ma zdjęć bebechów, albo chociaż jakiegoś opisu.
Awatar użytkownika
tbzz
Posty: 161
Rejestracja: 03 lis 2013 21:47
Rok urodzenia: 1979
Lokalizacja: Olsztyn/Szczytno
Kontakt:

Re: MAN TGS Plastisol 18.440 Straż Pożarna GCBA

Post autor: tbzz »

Wow! Świetna sprawa. I te detale. Zadbałeś o niejeden drobiazg. I jeszcze to oświetlenie. Efekt znakomity! Gratulacje.
Blog http://legosoul.wordpress.com/"
Instagram @legos_soul
ODPOWIEDZ