[MOC] Szkolny autobus z wyrzutnią rakiet

samolot
Posty: 64
Rejestracja: 07 kwie 2017 06:51
Rok urodzenia: 1977

[MOC] Szkolny autobus z wyrzutnią rakiet

Post autor: samolot »

ObrazekP1032476


Obrazek




Kolejny szalony pomysł Elona Muska?
Obniżyliśmy koszty transportu ładunków na orbitę?
Pójdźmy dalej i nie zacznijmy produkować mobilne zestawy do wynoszenia satelitów edukacyjnych dla bogatszych szkół?
Tak zróbmy to, kto bogatemu zabroni.
A może, mobilna wyrzutnia rakiet, zainspirowana sowieckimi pociągami rakietowymi.
Takie pociągi miały uniezależnić rakiety od podziemnych silosów łatwych do zlokalizowania przez przeciwnika. W czasie zimnej wojny zazwyczaj po obu stronach żelaznej kurtyny konstruowano odpowiedniki uzbrojenia posiadanego przez przeciwnika.
No więc amerykanie musieli to zrobić po swojemu, mniejsze i lepsze.
No i się zagalopowali...
Co wolicie to wybierzcie jedno i drugie absurdalne, ale taki też jest nowy konkurs na Eurobricksie "Zbuduj pojazd który transformuje"

GIF
Obrazek

Jakoś się uparłem żeby wygrać któryś z tych konkursów, byłem już drugi i trzeci, może tym razem się uda. A jak nie, to dalej będę próbował.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Autobus jest luźno inspirowany pojazdami firmy Blue Bird. Postawiłem bardziej na zgrabne połączenie technicowych paneli niż na dokładne odwzorowanie oryginału. Wszak chodziło o zbudowanie pojazdu który miał tylko udawać autobus.
Dla tego też nie miałem skrupułów aby zamiast budować słupki w oknach zastosować czarne panele i żółte naklejki.
Odchylane burty musiały być zrobione z paneli bowiem przy długości modelu prawie 70cm i ograniczeniach konkursowych co do ilości silników nie mogłem przesadzić z wagą.
Aby zbudować ramę sięgnąłem po rozwiązanie jakie zastosowałem wcześniej w moim URALu 5920 lekkie sztywne i o małej grubości 3 studów.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Na ramie zamocowana jest skrzynia rozdzielcza złożona z dwóch przekładni ślimakowych i kół zębatych redukujących obroty na wejściu silnika oraz przyspieszających na wyjściu na podnośniki śrubowe.
Sporo pracy zajęło mi takie dobranie przełożeń aby przy użyciu tylko jednego silnika osiągnąć równoczesne domknięcie burt bocznych, rakiety z dachem i tylnej klapy. Kluczem do sukcesu było zastosowanie w mechanizmie podnoszenia burt sześciu par kół zębatych z36 i z12 połączonych tak aby przez cały okres budowy można je było wzajemnie rozsuwać.
To rozwiązanie umożliwiło bardzo precyzyjną kalibrację procesu domknięcia wszystkich 4 elementów. Kiedy to się udało dodałem jeszcze mechanizm podnoszenia i obracania kabiny oba oparte o przekładnie ślimakowe. Na koniec zbudowałem jeszcze mechanizm skrętu kół, silnik V12 i wysuwane znaki stop, też na ślimakach. Zatem model ma aż 6 przekładni ślimakowych, mój rekord. Burty po pełnym otwarciu przylegają idealnie do podłoża i tworzą bardzo stabilną platformę startową nie było więc potrzeby instalowania dodatkowych podpór. Mechanizm podnoszenia rakiety po pełnym otwarciu uruchamia light bricka, taki gadget imitujący zapłon. Kiedy kabina operatorów jest obrócona w pozycji do startu wciąż można szybko zamknąć rakietę aby uchronić ją przed złymi warunkami atmosferycznymi.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Całość waży 3 kg ma 70 cm długości 16,5 cm szerokości i trzyma proporcje autobusu firmy Blue Bird, no może jest za szeroki o jednego studa. Nie udało mi się odwzorować tylnego zderzaka bo ruchome elementy zachodzą na siebie i musiałem tam zmieścić jeszcze "rękę boga" do sterowania.
Na start w konkursie zdecydowałem się 20 grudnia model powstał w zasadzie w dwa świąteczne tygodnie potem już tylko dopracowywałem detale i szukałem brakujących klocków (podziękowania dla Kubricka za ostatni brakujący panel)
1x PF L podnoszenie burt i rakiety
1x PF L podnoszenie kabiny
1x PF M obracanie kabiny
zasilanie 1x Buwizz

https://bricksafe.com/pages/samolot/tc21-school-bus" target="_blank
Ostatnio zmieniony 29 sty 2022 17:50 przez samolot, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
jetboy
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 15905
Rejestracja: 09 lip 2013 17:03
Rok urodzenia: 1973
Lokalizacja: Warszawa koło Otwocka
Kontakt:

Re: [MOC] Szkolny autobus z wyrzutnią rakiet

Post autor: jetboy »

Świetny pomysł :) Wygląda dobrze jako autobus. Może maskę dało by się trochę poprawić, ale jako całość jest git. I ta funkcjonalność! You made my day!
_____________________________________________
To KLOCKI LEGO, można z nich zbudować WSZYSTKO!
Awatar użytkownika
Jaskier
Zarząd Stowarzyszenia
Posty: 7070
Rejestracja: 31 lip 2013 13:18
Rok urodzenia: 1995
Kontakt:

Re: [MOC] Szkolny autobus z wyrzutnią rakiet

Post autor: Jaskier »

Fenomenalne! :D
Awatar użytkownika
Toltomeja
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 2537
Rejestracja: 20 lip 2013 15:25
Rok urodzenia: 1995
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: [MOC] Szkolny autobus z wyrzutnią rakiet

Post autor: Toltomeja »

"Educational satellites", oczywiście... :D

Przydałby się taki do prowadzenia wojen między szkołami (może nie będę wskazywać które konkretnie mam na myśli, bo mogą tu być ich absolwenci lub co gorsza obecni uczniowie).
samolot
Posty: 64
Rejestracja: 07 kwie 2017 06:51
Rok urodzenia: 1977

Re: [MOC] Szkolny autobus z wyrzutnią rakiet

Post autor: samolot »

Cieszy nie że się podoba. Dziękuję, No to macie więcej zdjęć.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
parsom
Posty: 666
Rejestracja: 06 sty 2017 12:22
Rok urodzenia: 1978
Kontakt:

Re: [MOC] Szkolny autobus z wyrzutnią rakiet

Post autor: parsom »

Absolutny czad! Pomysł na miarę radzieckich szpiegów.
Rower, rower, ROWER!
SZAFA kontratakuje
Awatar użytkownika
Sirius
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 4560
Rejestracja: 04 gru 2013 22:09
Rok urodzenia: 1991
Kontakt:

Re: [MOC] Szkolny autobus z wyrzutnią rakiet

Post autor: Sirius »

Wyszło świetnie. Powodzenia w konkursie.
Klocki Fan
Posty: 41
Rejestracja: 15 sty 2022 21:53
Rok urodzenia: 2008
Lokalizacja: Warszawa

Re: [MOC] Szkolny autobus z wyrzutnią rakiet

Post autor: Klocki Fan »

Świetne! Funkcja z rozłożeniem całości jest ekstra! Powodzenia w konkursie!
Awatar użytkownika
pit
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 3904
Rejestracja: 16 maja 2013 13:28
Rok urodzenia: 1975
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Re: [MOC] Szkolny autobus z wyrzutnią rakiet

Post autor: pit »

Podoba się, podoba. :)
I jeszcze te zdjęcia na szkolnym boisku. :)
samolot
Posty: 64
Rejestracja: 07 kwie 2017 06:51
Rok urodzenia: 1977

Re: [MOC] Szkolny autobus z wyrzutnią rakiet

Post autor: samolot »

Dziękuję za ciepłe słowa i zapraszam do głosowania.
ODPOWIEDZ