[MOC] Monster Mustang

Awatar użytkownika
Sariel
Posty: 917
Rejestracja: 01 paź 2013 10:46
Rok urodzenia: 1982
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

[MOC] Monster Mustang

Post autor: Sariel »

Obrazek

Dane techniczne:
Wymiary: dł. 55s / szer. 22s / wys. 16s
Masa: 1.185 kg
Zawieszenie: brak
Napęd: AWD z różnymi przełożeniami między przednią a tylną osią dwoma silnikami BuWizz
Silniki: 2 x BuWizz motor, 1 x C+ L

Przedstawiam taki wątpliwej urody eksperyment (mowa o samochodzie, nie o moim mopsie ;) ). Jakiś czas temu napatrzyłem się co potrafią takie profesjonalne modele RC do driftu i naszło mnie żeby spróbować przenieść niektóre rozwiązania na klocki i zobaczyć jak to wyjdzie. Rozwiązania sprowadzają się w sumie do użycia plastikowych kół #44777, postawienia ich wszystkich z dość ekstremalnym negatywnym camberem, i co najważniejsze - do AWD z dyfrem tylko w przedniej osi i z wolniejszym przełożeniem na przednią oś niż na tylną. Dzięki temu samochód ma większą tendencję do zawijania się niż z RWD bo przednie koła "ciągną", ale jednocześnie tył jedzie szybciej od przodu co nadaje tendencję do kręcenia bączków. Zbudowałem kilka prostych drifterów RWD wcześniej i muszę powiedzieć że żaden nie kręcił bączków tak ładnie jak ten, wcześniej ciężko było wykręcić jedno kółko na śliskich płytkach, tutaj można zawijać po normalnej drewnianej podłodze do woli, w zasadzie ciężko z takiego bączka wyjść jak już się zacznie. Z drugiej strony przeniesienie napędu na przednie koła ogranicza ich możliwy promień skrętu do tego na co pozwalają CV jointy, więc coś za coś. Dylemat wydaje mi się nie do rozwiązania dopóki LEGO nie wymyśli jakichś bardziej "giętkich" przegubów.

Model jednocześnie testuje wydajność silników BuWizz, która wypada ogólnie na poziomie 110% wydajności oryginalnych silników RC buggy, oraz BuWizza 3.0 który pozwala lepiej te silniki zasilić oraz umożliwia wykorzystanie silnika C+ L jako serva do skrętu. Działa to wszystko bardzo ładnie, aczkolwiek musiałem robić przerwy na ostygnięcie silników jak za często nimi hamowałem. Poza tym wyszły kwestie wytrzymałości układu napędowego, a konkretnie problemy z axlami na wale napędowym wysuwającymi się z axle joinerów i z z12 wwiercającą się w ramkę która ją trzymała.

Model był inspirowany Mustangiem w wersji do driftu bo podobało mi się jego malowanie, ale potem odpuściłem sobie bo musiałbym praktycznie cały model zamienić w jedną wielką nalepkę. Z inspiracji Technicowym Batmobilem buda jest całkowicie czarna i ma nowe nadkola, w ramach kolejnego eksperymentu postrzelałem fotki na żółtym tle żeby tę czerń jakoś przełamać. Ogólnie wygląda to w ogóle niepodobnie, chociaż wymiary i proporcje się zgadzają. Po części jest to wina przodu który z założenia miał być ultrapancerny i wytrzymywać zderzenia czołowe bez napraw, co sprawiło że ograniczyłem użycie elementów systemowych do absolutnego minimum. Mamy więc model brzydki ale nierozpadający się, poza jedną sytuacją kiedy pies usiadł mi na wydechu ;)

Podsumowując, można powiedzieć że balansowanie między wyglądem a osiągami dało taki efekt że ani jedno ani drugie nie wypada super - osiągi były o niebo lepsze kiedy podwozie nie było dociążone budą, myślę że prawie 1.2 kg to jednak dużo na taki model, co widać po ilości zmielonych części w przeniesieniu napędu. Tutaj ograniczeniem były koła - wolałbym zmniejszyć cały model, no ale chciałem użyć oryginalnych kół LEGO a one narzucają pewną skalę.

Kilka fotek:
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

I film:
Awatar użytkownika
jetboy
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 15905
Rejestracja: 09 lip 2013 17:03
Rok urodzenia: 1973
Lokalizacja: Warszawa koło Otwocka
Kontakt:

Re: [MOC] Monster Mustang

Post autor: jetboy »

Świetnie driftuje. Silniki od buwizza będzie trzeba kiedyś kupić. I tak planowałem, ale to dodatkowy powód.
_____________________________________________
To KLOCKI LEGO, można z nich zbudować WSZYSTKO!
Awatar użytkownika
Jaskier
Zarząd Stowarzyszenia
Posty: 7074
Rejestracja: 31 lip 2013 13:18
Rok urodzenia: 1995
Kontakt:

Re: [MOC] Monster Mustang

Post autor: Jaskier »

Piękności!
Awatar użytkownika
pit
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 3905
Rejestracja: 16 maja 2013 13:28
Rok urodzenia: 1975
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Re: [MOC] Monster Mustang

Post autor: pit »

Nieźle kręci.
Czy on Ci na tej podłodze zostawia ślad po gumach, czy ją rysuje? :)
Awatar użytkownika
Sariel
Posty: 917
Rejestracja: 01 paź 2013 10:46
Rok urodzenia: 1982
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: [MOC] Monster Mustang

Post autor: Sariel »

To nie są gumy więc raczej coś tam rysuje.
ODPOWIEDZ