Chevrolet El Camino SS 1970 (skala Creator Expert, bez PF)

Awatar użytkownika
syzygy
Posty: 192
Rejestracja: 24 lut 2017 23:00
Rok urodzenia: 1987
Lokalizacja: Warszawa

Chevrolet El Camino SS 1970 (skala Creator Expert, bez PF)

Post autor: syzygy »

Tak, można stwierdzić, że to (przedwczesne) odcinanie kuponów, bo zbudowałem już kiedyś El Camino:
http://zbudujmy.to/forum/viewtopic.php? ... =el+camino" target="_blank

Jednak chciałem go sobie odbudować bez PF na półkę, no i trochę udoskonalić. Rezygnacja z PF umożliwiła zmniejszenie skali, więc w sumie wyszedł tak właściwie nowy model, choć czerpiący dużo z poprzedniego.

Obrazek

Główna poprawka, to budowane curved slopami boki auta. Dziwne, że nikt nigdy nie zwrócił na to uwagi, ale El Camino (a zatem Chevelle też) jest bardzo obły – tam po bokach próżno szukać kawałka prostej, pionowej karoserii.
Obrazek

Dziwne też, że żaden creator expert nie był tak zbudowany – myślę, że dużo to daje wizualnie. A jak ładnie snotowe drzwi się zamykają – bez szpary i bez kombinowania żadnego. No i są cienkie, ale to chyba nie jest priorytet Lego (drzwi szerokie… na trzy study w ECTO-1).
Zmieniłem też wygląd przedniej maski, wcześniej nie było tych „serków” po bokach, a jest to dosyć charakterystyczny element maski tego auta. Serki są położone na (pradawnym) hinge plate, przez co maska jest odrobinę skośna imitując wygląd prawdziwego auta. Tzn. skos maski otwieranej jest po prostu na zawiasach, a te boki które się nie podnoszą są na hinge. Z tyłu też hinge’ami pojechałem, żeby zrobić delikatny spadek linii nadwozia, czego nie było wcześniej.
Samochód jest na kołach creator expert, wiec posiada mechanizm skrętu. Dołożyłem silnik ruchomy napędzany dyferencjałem. Zmieściłbym ten stary legowy silnik, ale tylko cztery cylindry wtedy by weszły, a tak jest sześć. A z tego co się zorientowałem, to wersja SS powinna mieć sześć. No i jakoś chyba ten „ręcznie robiony” silnik ostatnio jest modniejszy ;)Wiem, że silnik jest trochę za bardzo z przodu – dalej mam mechanizm skrętu i nie wszedłby na wysokość.

Napęd silnika jest trochę prostacko przeniesiony i tryb wystaje pod zderzakiem… specjalnie użyłem czarnego, bo tanowy mega podpadał. Tak jest w miarę znośnie :P
Nadkola na pace są zbudowane „schodkowo”, bo pierwszy schodek musiał być aż tak wysoko, żeby zakryć wystające szare nadkole (ten element który widać po drugiej stronie). A całość nie mogła być położona tak wysoko, bo śmiesznie by to wyglądało, stąd schody, nie wymyśliłem niczego lepszego.
Słupki mnie trochę wkurzają, bo wypadają dość łatwo z zaczepienia o dach. Oprócz tego całość jest dosyć stabilna, nic nie odpada itp. No może lusterka, które są z natury dość delikatne.
Naklejka (środkowy niebieski pasek) zrobiona sposobem Kubricka – kolorowy papier docięty nożem do tapet – dzięki za pomysł :) Kolor nie jest idealny, ale bardzo zbliżony i nie podpada jakoś (mam nadzieję).
Auto zaprojektowałem na czarnych częściach, których mam sporo. Zbudowałem właściwie przód i jeden bok i tylną klapę. Resztę dokończyłem w studio, robiąc jakieś poprawki i pilnując dostępności części (po drodze dowiedziałem się, że drogi i rzadki jest slope curved 4x2 w tym kolorze, więc musiał wystarczyć 4x1). Także finalny efekt zobaczyłem dopiero jak przyszły wszystkie części i zbudowałem model z własnej instrukcji ;) Jednak wprowadziłem jeszcze jakieś dość drobne poprawki i formatowanie instrukcji się kompletnie rozleciało (widok kroków, submodele itp.).
Będę wdzięczny za opinie :)

ObrazekChevrolet El Camino SS (1970) by Jakub Marcisz, on Flickr
ObrazekA2 by Jakub Marcisz, on Flickr
ObrazekB1 by Jakub Marcisz, on Flickr
ObrazekC1 by Jakub Marcisz, on Flickr
ObrazekB2 by Jakub Marcisz, on Flickr
ObrazekA10 by Jakub Marcisz, on Flickr
ObrazekA6 by Jakub Marcisz, on Flickr
ObrazekA4 by Jakub Marcisz, on Flickr
ObrazekC3 by Jakub Marcisz, on Flickr
ObrazekD1 by Jakub Marcisz, on Flickr
ObrazekD4 by Jakub Marcisz, on Flickr
ObrazekD3 by Jakub Marcisz, on Flickr
ObrazekE1 by Jakub Marcisz, on Flickr


FILM: https://www.youtube.com/watch?v=5B-Axc8wexg" target="_blank
Rebrickable: https://rebrickable.com/mocs/MOC-99324/ ... e/#details" target="_blank
TLCB: https://thelegocarblog.com/2022/01/24/el-camino/" target="_blank
Awatar użytkownika
jetboy
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 15905
Rejestracja: 09 lip 2013 17:03
Rok urodzenia: 1973
Lokalizacja: Warszawa koło Otwocka
Kontakt:

Re: Chevrolet El Camino SS 1970 (skala Creator Expert, bez P

Post autor: jetboy »

Model wygląda fajnie, ale z tymi "drzwiami bez szpary" to popłynąłeś. Szpara jest na szerokośc jednego studa na wskroś całej maski, tyle że po drugiej stronie drzwi. Na piątym zdjęciu wyglada to okropnie. Poza tym szczegółem model jest świetny.
_____________________________________________
To KLOCKI LEGO, można z nich zbudować WSZYSTKO!
Awatar użytkownika
syzygy
Posty: 192
Rejestracja: 24 lut 2017 23:00
Rok urodzenia: 1987
Lokalizacja: Warszawa

Re: Chevrolet El Camino SS 1970 (skala Creator Expert, bez P

Post autor: syzygy »

..a no tak, jest wgłębienie. Podpada mniej lub bardziej, zależy z której strony się patrzy.
Chodziło mi o taką szparę jak np. w Mini, gdzie drzwi się nie domykają do końca, żeby nic nie wadziło. Ale fakt, jest to niewątpliwie minus, może wymyślę coś lepszego następnym razem.

Bardzo dziękuję za komentarz i zwrócenie uwagi na ten szczegół (bo jak widać zapomniałem o tym defekcie) :)
Awatar użytkownika
Jaskier
Zarząd Stowarzyszenia
Posty: 7074
Rejestracja: 31 lip 2013 13:18
Rok urodzenia: 1995
Kontakt:

Re: Chevrolet El Camino SS 1970 (skala Creator Expert, bez P

Post autor: Jaskier »

Co to za felgi? Z zestawowego Mustanga?
Awatar użytkownika
syzygy
Posty: 192
Rejestracja: 24 lut 2017 23:00
Rok urodzenia: 1987
Lokalizacja: Warszawa

Re: Chevrolet El Camino SS 1970 (skala Creator Expert, bez P

Post autor: syzygy »

tak
Awatar użytkownika
michallus
Posty: 56
Rejestracja: 15 gru 2016 18:22
Rok urodzenia: 1992
Lokalizacja: Warszawa

Re: Chevrolet El Camino SS 1970 (skala Creator Expert, bez P

Post autor: michallus »

Mój wymarzony samochód z dzieciństwa. Piękne wykonanie, bardzo podoba mi się uchwycenie bryły pojazdu i ogólnie cała tylna "paka". Czy mii się tylko wydaje, czy samochód ma niższy przód? Czy to chodzi o to, że jest dociśnięty przez silnik?
Nie lubią słowa singiel, uważają je za zbyt wyszukane jak na ich miarę. Wolą swojskie kawaler. Kawalerowie do wzięcia.
Awatar użytkownika
syzygy
Posty: 192
Rejestracja: 24 lut 2017 23:00
Rok urodzenia: 1987
Lokalizacja: Warszawa

Re: Chevrolet El Camino SS 1970 (skala Creator Expert, bez P

Post autor: syzygy »

Dzięki za opinię :)
Tak, jest pochylony do przodu, żeby wyglądał bardziej "sportowo" - tylna oś jest bricka wyżej.
Awatar użytkownika
pit
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 3905
Rejestracja: 16 maja 2013 13:28
Rok urodzenia: 1975
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Re: Chevrolet El Camino SS 1970 (skala Creator Expert, bez P

Post autor: pit »

Coraz lepiej wyglądają Twoje auta. :)
ODPOWIEDZ