Mikojan MiG-29 Polskich Sił Powietrznych

Lolek
Posty: 14
Rejestracja: 03 paź 2021 20:42
Rok urodzenia: 1989

Mikojan MiG-29 Polskich Sił Powietrznych

Post autor: Lolek »

Odkąd pamiętam MiG-29 był moim ulubionym samolotem myśliwskim (minimalnie wyprzedzając F-14 Tomcat). Był też pierwszym samolotem który zbudowałem w dużej skali. Od tego czasu minęło jednak 10 lat, a sam model, choć jak na swoje czasy naprawdę niezły, zdążył się mocno zestarzeć. W związku z tym zaraz po skończeniu Tomcata zabrałem się za MiGa, przy czym ze starego modelu została tylko i wyłącznie kinematyka podwozia - cała reszta była zbudowana od zera, aby wykorzystać nowo dostępne slope'y i wedge. Efekty tej pracy możecie zobaczyć poniżej.

O samym modelu: przedstawia on egzemplarz #108 z 23 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Mińsku Mazowieckim. Samolot ten był częścią oryginalnej dostawy z 1990 roku. W latach 2011-2014, razem z pozostałymi MiGami z Mińska został poddany modernizacji, skupiającej się głównie na poprawie systemów nawigacji, komputera misji oraz środowiska pracy pilota. Przy tej okazji, podobnie jak inne samoloty z jednostki, otrzymał on kamuflaż, nawiązujący do tradycji "Eskadry Kościuszkowskiej", której częścią był dywizjon 303. Patronem samolotu został porucznik Ludwik Paszkiewicz, który w barwach dywizjonu 303 zestrzelił 6 samolotów wroga w Bitwie o Anglię, ginąc 27.09.1940 roku podczas akcji. Model jest w typowej dla mnie skali 1:33. Wyposażony jest w otwierany kokpit, ruchome klapy i usterzenie, otwierany hamulec aerodynamiczny oraz składające się podwozie. Podwieszone uzbrojenie obejmuje dwie rakiety R-73 oraz zbiornik paliwa i jest typowe dla dyżurujących samolotów z 23 BLT. Ogólnie jestem zadowolony z rezultatów, jak można zauważyć na przedstawionym porównaniu, dokładność z rysunkami technicznymi jest całkiem niezła. Najbardziej dumny jestem chyba z konstrukcji garbu zakabinowego, gdyż nie tylko jest on poprawny z punktu widzenia rzutu bocznego, ale także całkiem nieźle zgadza się z przekrojami, co nie jest takie proste. Inny element zasługujący na uwagę to podczepione pod kątem wloty powietrza - w tej skali to chyba pierwszy model MiGa-29 w którym się ten element pojawia. Jak zwykle głównym problem jest wytrzymałość modelu - niestety, nie miałem dość miejsca by zablokować podwozie mechanicznie studem jak w Tomcacie, więc jest ono niestety podatne na wszelkie wstrząsy. Oprócz tego nie udało mi się idealnie trafić z ciemnoszarym kolorem na naklejkach, ale po 2 tygodniach prób i błędów, chciałem już po prostu skończyć robotę. Następny model - prawdopodobnie Tornado F3. Reszta zdjęć MiGa jest na Flickrze.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Ostatnio zmieniony 07 lis 2021 20:48 przez Lolek, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Toltomeja
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 2538
Rejestracja: 20 lip 2013 15:25
Rok urodzenia: 1995
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Mikojan MiG-29 Polskich Sił Powietrznych

Post autor: Toltomeja »

Świetny model! Podziwiam jak dobrze oddałeś kształt samolotu w takiej skali. Podoba mi się, że widać tak mało studów - wszystko, co się dało, jest pięknie wykaflowane.
Awatar użytkownika
Jaskier
Zarząd Stowarzyszenia
Posty: 7074
Rejestracja: 31 lip 2013 13:18
Rok urodzenia: 1995
Kontakt:

Re: Mikojan MiG-29 Polskich Sił Powietrznych

Post autor: Jaskier »

Bardzo ładny.
Podzielam zdanie Tolto - świetnie wygląda, nie widać prawie studów, a jednocześnie nie ma się wrażenia, że jest klejony na ślinę i się rozpadnie od patrzenia na niego.
Lolek
Posty: 14
Rejestracja: 03 paź 2021 20:42
Rok urodzenia: 1989

Re: Mikojan MiG-29 Polskich Sił Powietrznych

Post autor: Lolek »

Bardzo dziękuję. Po Tomcacie nie bardzo już mam wybór i wszystkie kolejne modele muszę robić "na gładko", żeby pasowały do kompletu. Gdyby Lego powiększyło ofertę wedge tile'ów to byłoby to dużo prostsze, ale i tak nie jest źle. Jak chodzi o solidność konstrukcji, cóż...mogłoby być lepiej, ale mogłoby też być dużo gorzej. Problemem jest kilka słabych punktów, zwłaszcza w obrębie przejścia kadłub-skrzydło, gdzie konstrukcja musi być dość cienka, aby zapewnić miejsce na złożone podwozie. Prawdopodobnie w przyszłości będę kombinował żeby trochę ten aspekt poprawić, ale póki co i tak jakoś się to trzyma w całości.
Awatar użytkownika
Maks
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 121
Rejestracja: 24 lip 2013 15:04
Rok urodzenia: 1996
Lokalizacja: Gniezno
Kontakt:

Re: Mikojan MiG-29 Polskich Sił Powietrznych

Post autor: Maks »

Przepiękny. Najbardziej mi się podoba przednia krawędź natarcia skrzydeł oraz opadający fragment za kopułką kabiny. Super, że zamocowałeś go pod kątem. Często ludzie klepią modele nawet bardzo dużych samolotów, ale są nudne, bo wszystkie krzywizny zrobione są "schodkowo". Umiejętne korzystanie z "zawiasów", żeby to wszystko dobrze spasować wyróżnia dla mnie najlepszych budowniczych.

Też bardzo lubię MiGa-29 i nawet swego czasu trochę irytowało mnie, że tyle się mówiło o F-16 jakby to był nasz jedyny samolot, a o MiGu nikt nie pamiętał ;))
Lolek
Posty: 14
Rejestracja: 03 paź 2021 20:42
Rok urodzenia: 1989

Re: Mikojan MiG-29 Polskich Sił Powietrznych

Post autor: Lolek »

Dzięki! Muszę powiedzieć, że ten fragment kadłuba wyszedł mi jakoś przez przypadek - kombinowałem ze slope'ami jak uchwycić przekrój kadłuba i dopiero potem dotarło do mnie, że przecież można całość poprowadzić pod kątem i będzie jak ulał z każdej strony. Trochę było zabawy, żeby zmieścić przy takim rozwiązaniu złożone przednie podwozie, ale jakoś się udało. A co do F-16 - o ile jeszcze wczesne wersje do block 30/32 mają pewien swój urok, to jednak MiG-29 ze swoją zimnowojenną legendą to dla mnie zupełnie inna kategoria samolotów. Straszna szkoda, że koniec ich kariery w PSP jest taki a nie inny. Mądrze przeprowadzona modernizacja te 10-15 lat temu mogła naprawdę dać tym samolotom drugie życie, a zamiast tego będą powoli czekać na wyczerpanie się ich resursów.
Awatar użytkownika
Skowronek
Posty: 190
Rejestracja: 04 cze 2020 08:11
Rok urodzenia: 1990

Re: Mikojan MiG-29 Polskich Sił Powietrznych

Post autor: Skowronek »

@Lolek, zdradź tajemnicę - latasz jednym z nich? Tudzież przynajmniej serwisujesz / obsługujesz z ziemi?
Lolek
Posty: 14
Rejestracja: 03 paź 2021 20:42
Rok urodzenia: 1989

Re: Mikojan MiG-29 Polskich Sił Powietrznych

Post autor: Lolek »

Absolutnie nie, swój jedyny kontakt z MiGiem-29 mam gdy pójdę do Muzeum Lotnictwa :P
Awatar użytkownika
Sebabricks
Posty: 15
Rejestracja: 05 gru 2021 21:27
Rok urodzenia: 1985
Lokalizacja: Poznań

Re: Mikojan MiG-29 Polskich Sił Powietrznych

Post autor: Sebabricks »

Wow, mega, przepiękny model, kiedyś sklejałam modele samolotów, a takiego dla odmiany chętnie bym złożył :) Mucha nie siada, lubię perfekcyjne podejście do tematu, brawo!
ODPOWIEDZ