Sikorsky RH-53D Sea Stallion

Awatar użytkownika
Maks
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 121
Rejestracja: 24 lip 2013 15:04
Rok urodzenia: 1996
Lokalizacja: Gniezno
Kontakt:

Sikorsky RH-53D Sea Stallion

Post autor: Maks »

Dzień dobry,

Obrazek
RH-53D Sea Stallion (4) by [Maks], on Flickr

Obrazek
RH-53D Sea Stallion (6) by [Maks], on Flickr

Dzisiaj prezentuję największy helikopter w swoim dorobku - jest to Sikorsky RH-53D Sea Stallion w wersji do przeciwdziałania minom morskim w barwach US Navy. Budowa zajęła mi prawie rok (chociaż oczywiście z przerwami :)), a sama maszyna w najdalszym zasięgu łopat ma ponad 80cm długości.

Obrazek
RH-53D Sea Stallion (2) by [Maks], on Flickr

Obrazek
RH-53D Sea Stallion (3) by [Maks], on Flickr

Kilka słów o oryginale, który wygląda tak:

Obrazek

Sea Stallion powstał w połowie lat 60. na zamówienie amerykańskiej piechoty morskiej jako odpowiedź na radziecki Mi-6, który pod koniec lat 50. zszokował świat zachodni swoimi rekordami prędkości i załadunku. Mało brakowało, aby w przetargu zwyciężyła morska wersja słynnego śmigłowca Chinook, ale okazało się że jego dwa duże śmigła utrudniały lądowanie na większości statków. Najbardziej znany wariant Sea Stalliona to malowany na jasną szarość typowo transportowy CH-53D USMC, podobna wersja do dzisiaj lata jeszcze w armii niemieckiej. Prezentowany przeze mnie RH-53D to maszyna przygotowana do ciągnięcia trału przeciwminowego, który podpinano pod tę kratownicę widoczną w tylnej części helikoptera. Trału już nie chciało mi się budować, bo byłem zbyt zmęczony modelem, ale kiedyś na pewno powstanie.

Obrazek
RH-53D Sea Stallion (14) by [Maks], on Flickr

Obrazek
RH-53D Sea Stallion (12) by [Maks], on Flickr

Obrazek
RH-53D Sea Stallion (11) by [Maks], on Flickr

Jak na zdjęciach można zauważyć, funkcje modelu to otwierane boczne drzwi oraz składana podpórka przy ogonie. Do tego udało mi się też zrobić składane łopaty wirnika, które ma większość śmigłowców pokładowych w celu ograniczenia zajmowanego przez nie miejsca.

Obrazek
RH-53D Sea Stallion (16) by [Maks], on Flickr

Obrazek
RH-53D Sea Stallion (19) by [Maks], on Flickr

Galeria flickr dostępna pod tym linkiem.

Gdyby ktoś chciał jeszcze zajrzeć na instagram, to zapraszam: post 1, post 2 i post 3.

Zapraszam do oglądania!
Awatar użytkownika
jetboy
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 15905
Rejestracja: 09 lip 2013 17:03
Rok urodzenia: 1973
Lokalizacja: Warszawa koło Otwocka
Kontakt:

Re: Sikorsky RH-53D Sea Stallion

Post autor: jetboy »

W dziedzinie śmigłowców jesteś po prostu mistrzem!
Znakomitą konstrukcje podkreślają jeszcze doskonale dobrane neklejki. I takie prace mnie przekonują żeby też używać naklejek.
_____________________________________________
To KLOCKI LEGO, można z nich zbudować WSZYSTKO!
Awatar użytkownika
Mateusz92
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 2421
Rejestracja: 15 gru 2015 23:05
Rok urodzenia: 1992
Lokalizacja: Zduny
Kontakt:

Re: Sikorsky RH-53D Sea Stallion

Post autor: Mateusz92 »

Jest po prostu znakomicie, po prostu patrzę się zachwycam! Powiem nawet, że to Twój najlepszy model.
Awatar użytkownika
Thietmaier
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 7025
Rejestracja: 19 lip 2013 16:08
Rok urodzenia: 1996
Lokalizacja: Biała Podlaska/Kraków
Kontakt:

Re: Sikorsky RH-53D Sea Stallion

Post autor: Thietmaier »

Fantastyczny model. Duży, ale dopracowany, pełen świetnych detali.
Widzę, że nawet technicowe panele potrafiłeś wykorzystać i zgrabnie połączyć z systemową resztą :)
_________________________________________________________
Prawo jest dla ludzi a nie ludzie dla prawa, a ignorantia iuris nocet
Lolek
Posty: 14
Rejestracja: 03 paź 2021 20:42
Rok urodzenia: 1989

Re: Sikorsky RH-53D Sea Stallion

Post autor: Lolek »

Już pisałem na flickrze, ale model jest rewelacyjny i bardzo oryginalny, co nie jest takie proste biorąc pod uwagę relatywnie dużą popularność Stallion'ów. Moje ulubione części to zdecydowanie sekcja silniki/wirnik i część ogonowa - przejścia, które tam zrobiłeś są niesamowicie płynne i mimo złożonej geometrii klocków wyglądają bardzo naturalnie. Patrząc na ten model łatwo zapomnieć, że to wszystko jest upakowane na kadłubie szerokim na zaledwie 7 studów, co wcale nie daje aż tyle miejsca do manewru. Nie mogę się doczekać kolejnego Twojego modelu, a jakby to jeszcze był Mi-24...
ODPOWIEDZ