Volvo FH12 i Volvo EC240Blc

Awatar użytkownika
Thietmaier
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 7022
Rejestracja: 19 lip 2013 16:08
Rok urodzenia: 1996
Lokalizacja: Biała Podlaska/Kraków
Kontakt:

Volvo FH12 i Volvo EC240Blc

Post autor: Thietmaier »

Z kronikarskiego obowiązku publikuje moje 2 ostatnie modele, które od jakiegoś czasu hulają już po social mediach.

Są to dwa modele spod marki Volvo - ciągnik siodłowy FH12 oraz koparka gąsienicowa EC 240 Blc:
Obrazek
VolvoFH12andEC240BLC.02 by Damian Z., on Flickr
Tutaj zdjęcia poglądowa oryginałów na których się wzorowałem:
Ciężarówka:
Obrazek
Koparka:
Obrazek

Jak widać stale rozwijam swoją kolekcję maszyn budowlanych i ciężarówek, co stanowi małą odskocznię od bliskiego mi tematu maszyn rolniczych a przy okazji równie ciekawym polem do eksploatacji i wymyślania nowych ciekawych rozwiązań konstrukcyjnych.

Pierwszą zacząłem składać koparkę, a to głównie z tego powodu, że miałem niewykorzystane ogniwa do gąsienic i stwierdziłem że pora coś z nich zrobić. Model dość długo przeleżał w pudle w fazie wip, a to dlatego że uparłem się na skorzystanie z żółtych łuków, które do niedawna były wyłącznie w 1 sztuce w zestawie z łodzią beatlesów. Ceny tego klocka zaczęły sięgać do 50 zł/szt w związku z czym odpuściłem i stwierdziłem, że może lego wyda ten element w jakiś zestawie. Miałem szczęście bo w ub. roku tak się zdarzyło. Dzięki naszemu axlowi wszedłem w posiadanie brakującego elementu i powoli zacząłem kończyć model, chociaż prawdę powiedziawszy ostatnie poprawki i przerobienie niemal całej kabiny miało miejsce miesiąc temu - zaraz zanim zrobiłem sesję zdjęciową.
Z cech i funkcji modelu to ramiona się ruszają, a atrapy siłowników "działają". Udało mi się uzyskać naprawdę niezły zakres ruchów i fajnie jest sobie pobawić się tym ramieniem :) Moje ulubione detale to kable ze sznurków które dodają realizmu. Teraz planuję zbudować kawałek skarpy na której tę koparkę postawię.

Druga powstawała ciężarówka. Baaardzo długo chciałem poskładać ten konkretny model z pierwszej generacji FH, ale za nic w świecie nie umiałem zrobić zderzaka ze światłami. Aż w końcu wpadł ten jeden pomysł i nagle bach bach miałem gotową prawie całą kabinę. Nie ukrywam, że gdyby nie nowe brackety 1x1 to model ten by nie powstał - użyłem ich tu ich bardzo dużą liczbę, w przeróżnych miejscach i konfiguracjach i od tego modelu są to moje ulubione klocki.
Pierwotnie kabinę miałem białą, ale była zbyt nudna, więc przemalowałem ją na czerwono z białym paseczkiem - tutaj lekka inspiracja kolorystyczna ze zdjęcia powyżej. Długo też myślałem czy robić wersję z pełnymi owiewkami i z jaką ilością osi będzie model. Ostatecznie jest pełny pakiet owiewek i 3 osiowy ciągnik. A skoro miałem już koparkę i taki ciągnik to nie długo zajęło mi zdecydowanie o zbudowaniu naczepy niskopodłogowej do jej transportu, co po częście było też zainspirowane przez pewien profil na instagramie, który śledzę, a jego autor dzieli się swoją kolekcją modeli w skali 1:50 i przeważają tam maszyny i pojazdy Volvo :)
Naczepa ma kilka fajnych ficzerów, m. in rozkładane najazdy oraz rozkładane boczne oznakowanie przy transporcie gabarytów.
Jak widać ciężarówka ma części zdjęć ma dodany znaczek - pomysł ten podsunął mi Johan na discordzie (dzięki raz jeszcze!) i pomimo wstępnej niechęci do tego rozwiązania przekonałem się do niego i uważam że jednak pasuje.


Dość pisania, czas na oglądanie:

Obrazek
VolvoEC240BLC.01 by Damian Z., on Flickr

Obrazek
VolvoEC240BLC.05 by Damian Z., on Flickr

Obrazek
VolvoEC240BLC.07 by Damian Z., on Flickr

Obrazek
VolvoFH12.01 by Damian Z., on Flickr

Obrazek
VolvoFH12.05 by Damian Z., on Flickr

Obrazek
VolvoFH12andEC240BLC.08 by Damian Z., on Flickr

Obrazek
VolvoFH12andEC240BLC.04 by Damian Z., on Flickr


A po więcej rzecz jasna zapraszam do albumów na Flickr:
1. Ciężarówka
2. Koparka
albo można je też znaleźć na moim Instagramie
Ostatnio zmieniony 25 paź 2021 08:40 przez Thietmaier, łącznie zmieniany 1 raz.
_________________________________________________________
Prawo jest dla ludzi a nie ludzie dla prawa, a ignorantia iuris nocet
Awatar użytkownika
Mateusz92
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 2415
Rejestracja: 15 gru 2015 23:05
Rok urodzenia: 1992
Lokalizacja: Zduny
Kontakt:

Re: Volvo FH12 i Volvo EC240Blc

Post autor: Mateusz92 »

Dla mnie ten zestaw jest po prostu mega. Każdy pojazd z osobna zasługuje na poświęcenie uwagi żeby przyjrzeć się wszystkim smaczkom i detalą (np. światła koparki, ten łuczek w koparce, łyżwa w Volvo, kółka w naczepie).
Ostatnio zmieniony 25 paź 2021 07:46 przez Mateusz92, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Janek
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 1689
Rejestracja: 06 cze 2015 10:05
Rok urodzenia: 2001
Lokalizacja: Krotoszyn/Poznań
Kontakt:

Re: Volvo FH12 i Volvo EC240Blc

Post autor: Janek »

Klasa sama w sobie!
"Jak się nie ma co się lubi, to się lubi co się ma."

Moje social media: INSTAGRAM | FLICKR | YOUTUBE
Awatar użytkownika
Thietmaier
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 7022
Rejestracja: 19 lip 2013 16:08
Rok urodzenia: 1996
Lokalizacja: Biała Podlaska/Kraków
Kontakt:

Re: Volvo FH12 i Volvo EC240Blc

Post autor: Thietmaier »

Dzięki Panowie za miłe słowa :)
_________________________________________________________
Prawo jest dla ludzi a nie ludzie dla prawa, a ignorantia iuris nocet
ODPOWIEDZ