[MOC] 8462 Instrukcja do futurystycznego holownika

samolot
Posty: 64
Rejestracja: 07 kwie 2017 06:51
Rok urodzenia: 1977

[MOC] 8462 Instrukcja do futurystycznego holownika

Post autor: samolot »

Przedstawiam dziś moją wizję klasycznego zestawu z 1998 r. Czyli Futurystyczny holownik drogowy wykonany "współczesnymi metodami" czyli z użyciem paneli.

Instrukcja
https://rebrickable.com/mocs/MOC-95602/ ... ncarnation" target="_blank


Obrazek



Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Model zbudowany został specjalnie na trwający właśnie konkurs TC 20 na Eurobricksie.
Kiedy ogłoszono zasady konkursu wyciągnąłem z szafy stare katalogi Lego w poszukiwaniu inspiracji. I dość szybko trafiłem na zestaw 8462. Jako historyk od razu pomyślałem że to model w sam raz dla mnie. Pojawienie się tego modelu w serii Technic było bowiem swoistym zwiastunem mającego wkrótce nadejść kryzysu firmy Lego. Oczywiście niewielu wówczas zdawało sobie z tego sprawę ale po latach oglądając stare katalogi można dojść do takiego wniosku.

Obrazek

Jeszcze fajny temat, holownik, jeszcze fajny, niebieski kolor, jeszcze pneumatyka i ciekawe funkcje.
Ale co to za dziwne koła nie pasujące do niczego, co to za futurystyczna kabina, no i ten dziwny kolor we wnętrzu.

Ech jednak to fajny pojazd, bawialny, coś w nim jest. Nawet ten kolor we wnętrzu skojarzył mi się z farbą używaną w kokpitach sowieckich samolotów.

Od razu dostrzegłem w nim potencjał i pomyślałem zabawię się z tą kabiną, wziąłem panele dark azzure których mam sporo i błyskawicznie poczułem ogromną frajdę z budowania. Po paru dniach model był w zasadzie gotowy. Muszę powiedzieć, że była to czysta przyjemność taka radość budowania której każdemu życzę. Nie to co wieloletnia udręka z Kettenkradem :).

Cały czas czułem rozterkę bo reguły konkursu mówiły, trzymaj się jak najbliżej oryginału. A ja miałem ochotę "popłynąć". Poszaleć dodać nowe funkcje wykorzystać potencjał oryginału i możliwości płynące z zastosowania nowoczesnych klocków. Odtwarzanie z liftarmów jeden do jeden nadwozia uznałem za nudne.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Skończyło się na dodaniu jednej funkcji pneumatycznej (którą każdy holownik powinien posiadać czyli tylnych podpór. Boczne zmusiły by mnie do wydłużenia modelu więc nie wchodziły w grę.

Dużo wolnego miejsca w konstrukcji podwozia spowodowało że uległem pokusie zrobienia zawieszenia i układu napędowego z małym fejkowym 6 cylindrowym silniczkiem. No i jak już zrobiłem ten silnik to kabina musiała się odchylać aby dało się go zobaczyć Obracające się koło kierownicy jest w dzisiejszych czasach obowiązkowym punktem programu a w tej skali stanowi pewne wyzwanie.

Fajne było prowadzenie budowy równolegle z wątkiem wip (chyba się do tego przekonałem) masę detali poprawiłem dzięki uwagom innych użytkowników (zwłaszcza Sapera, dzięki). Może nie jest tak źle na Eurobriksie z tym brakiem krytyki.

Kiedy pojawił się na rynku pojazd 42124 z nowymi oponami pomyślałem fajne ale chyba nie dla mnie, do czego ja to wykorzystam. Zamówiłem 4 oponki na wszelki wypadek bez przekonania. Ale kiedy podczas eksperymentów z kołami założyłem je na Tow Trucka wiedziałem , że to strzał w dziesiątkę.


Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

No to tyle, zdecydowanie, mój "najprzyjemniejszy" model.

https://bricksafe.com/pages/samolot/8462-reincarnation" target="_blank
Ostatnio zmieniony 20 gru 2021 16:46 przez samolot, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
jetboy
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 15905
Rejestracja: 09 lip 2013 17:03
Rok urodzenia: 1973
Lokalizacja: Warszawa koło Otwocka
Kontakt:

Re: [MOC] 8462 Reinkarnacja futurystycznego holownika drogow

Post autor: jetboy »

Mam mieszane uczucia. Niby wygląda fajnie, niby dobrze oddaje idee pierwowzoru, ale jakoś mi nie podchodzi. Może to kwestia tego że brakuje oryginalnych starych felg? Nie wiem. Uważam że to jest naprawdę solidny MOC, ale z jakiegoś powodu pozostawia mnie w stanie konsternacji.
_____________________________________________
To KLOCKI LEGO, można z nich zbudować WSZYSTKO!
samolot
Posty: 64
Rejestracja: 07 kwie 2017 06:51
Rok urodzenia: 1977

Re: [MOC] 8462 Reinkarnacja futurystycznego holownika drogow

Post autor: samolot »

jetboy pisze:Mam mieszane uczucia. Niby wygląda fajnie, niby dobrze oddaje idee pierwowzoru, ale jakoś mi nie podchodzi. Może to kwestia tego że brakuje oryginalnych starych felg? Nie wiem. Uważam że to jest naprawdę solidny MOC, ale z jakiegoś powodu pozostawia mnie w stanie konsternacji.
Twoja konsternacja jest dla mnie komplementem, wszak oryginalny model był bardzo kontrowersyjny i u wielu osób do dziś wzbudza mieszane uczucia, więc mój model też taki powinien być. Czyż nie?
A co do starych kół, to oglądnij proszę jeszcze raz zdjęcia, specjalnie zrobiłem też sesję na starych felgach.
Awatar użytkownika
jetboy
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 15905
Rejestracja: 09 lip 2013 17:03
Rok urodzenia: 1973
Lokalizacja: Warszawa koło Otwocka
Kontakt:

Re: [MOC] 8462 Reinkarnacja futurystycznego holownika drogow

Post autor: jetboy »

samolot pisze:
jetboy pisze:Mam mieszane uczucia. Niby wygląda fajnie, niby dobrze oddaje idee pierwowzoru, ale jakoś mi nie podchodzi. Może to kwestia tego że brakuje oryginalnych starych felg? Nie wiem. Uważam że to jest naprawdę solidny MOC, ale z jakiegoś powodu pozostawia mnie w stanie konsternacji.
Twoja konsternacja jest dla mnie komplementem, wszak oryginalny model był bardzo kontrowersyjny i u wielu osób do dziś wzbudza mieszane uczucia, więc mój model też taki powinien być. Czyż nie?
A co do starych kół, to oglądnij proszę jeszcze raz zdjęcia, specjalnie zrobiłem też sesję na starych felgach.
Na starych bardziej mi się podoba, ale nadal jest konsternacja :) Ale moc jest bardzo solidny.
_____________________________________________
To KLOCKI LEGO, można z nich zbudować WSZYSTKO!
Awatar użytkownika
Maks
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 121
Rejestracja: 24 lip 2013 15:04
Rok urodzenia: 1996
Lokalizacja: Gniezno
Kontakt:

Re: [MOC] 8462 Reinkarnacja futurystycznego holownika drogow

Post autor: Maks »

Bardzo mi się podoba wygląd jaki uzyskałaś - piękny retro dizajn, ładnie uchwyciłeś charakterystyczne elementy zestawu, który oglądałem w jakimś katalogu jako kilkulatek.
Sam model ma bardzo fajny masywny, taki bulky wygląd, przywodzi trochę na myśl jakiś łazik księżycowy. Zarówno na starych jak i nowych kołach jest bardzo dobrze.

Modelik wywołuje u mnie dużą chęć pobawienia się, przełączania pneumatycznych pstryczków i ugniatania zawieszenia czyli efekt "chcę to" - bardzo dobra robota.
samolot
Posty: 64
Rejestracja: 07 kwie 2017 06:51
Rok urodzenia: 1977

Re: [MOC] 8462 Reinkarnacja holownika Instrukcja

Post autor: samolot »

No i stało się, dzięki współpracy z Saperem instrukcja do holownika jest już dostępna na Rebrickablu.

https://rebrickable.com/mocs/MOC-95602/ ... ncarnation" target="_blank

W modelu zaszły niewielkie zmiany, ma teraz nieco większy skok zawieszenia, kierownica automatycznie wraca do właściwej pozycji podczas odchylania kabiny, do napędu trafiły stare dyfry, w paru miejscach wzmocniłem strukturę.
Zbudowałem też pomarańczową wersję pojazdu możecie ją zobaczyć na moim Facebooku https://www.facebook.com/PawelStefaniukSAMOLOT" target="_blank
Zapraszam

Obrazek

Obrazek
ODPOWIEDZ