DAF CF 85 - wywrotka

Awatar użytkownika
Thietmaier
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 7021
Rejestracja: 19 lip 2013 16:08
Rok urodzenia: 1996
Lokalizacja: Biała Podlaska/Kraków
Kontakt:

DAF CF 85 - wywrotka

Post autor: Thietmaier »

Kolejny model który wyszedł spod mojej ręki to wywrotka na podwoziu marki DAF CF 85:

ObrazekDAFCF85.01 by Damian Z., on Flickr

Inspiracja dla porównania:

Obrazek

Wywrotkę chciałem zbudować do towarzystwa dla wcześniej prezentowanej ładowarki Hitachi. Musiałem sobie jednak wybrać jakiś model ciężarówki który posłuży do tego celu, a nie chciałem korzystać już z wcześniej zbudowanych rzeczy, więc tak sobie grzebałem w sieci, rozglądałem się na mieście co się porusza w takiej roli i coś mnie trafiło żeby skorzystać ze starego już modelu marki DAF, jako że wydawał się zrabialny z klocków bez konieczności pójścia na wiele kompromisów, tak aby ostateczny model wyglądał jak należy. Wydaje mi się, ze udało się ten cel osiągnąć, ale oczywiście można znaleźć jakieś uchybienia, jak to w klockach. Mi się podoba na tę chwilę, nie wiem czy jest coś co w nim bym poprawił, wydaje mi się, że najbardziej charakterystyczne elementy oddałem. Choć na pierwszy rzut oka może się wydawać że jest tam jakiś kosmos, bo w końcu są tutaj paski o grubość pół płytki, study w sumie w obrębie kabiny są w chyba w każdym możliwym kierunku, to zapewniam że model jest w pełni wytrzymały i wszystko się trzyma - nic nie wisi, nie jest wciśnięte itd. - jest solidnie zrobione.

Z funkcji to oczywiście skrzynia jest podnoszona, a tylna klapa uchyla się pod naciskiem wysypywanego ładunku:

Kilka dodatkowych ujęć:

Obrazek
DAFCF85.03 by Damian Z., on Flickr

Obrazek
DAFCF85.05 by Damian Z., on Flickr

Obrazek
DAFCF85.04 by Damian Z., on Flickr

Wywrotce może zawsze towarzyszyć ładowarka dzięki 3 osiowej przyczepie niskopodwoziowej - ot taki nieskomplikowany dodatek, bo akurat miałem klocki pod ręką i się samo poskładało w sumie.

Obrazek
DAFCF85.07 by Damian Z., on Flickr

Obrazek
DAFCF85.09 by Damian Z., on Flickr

Dodatkowo zrobiłem jeszcze prostą dioramę pokazującą ładowarkę i wywrotkę przy pracy. Nic specjalnego, zdjęcia wyszły takie sobie. Mam w planach coś większego i lepszego, ale to zależy czy czas i miejsce pozwoli to zbudować.

Obrazek
DAFCF85.11 by Damian Z., on Flickr

Obrazek
DAFCF85.13 by Damian Z., on Flickr

A więcej znajdziecie na Flickr lub Instagramie
_________________________________________________________
Prawo jest dla ludzi a nie ludzie dla prawa, a ignorantia iuris nocet
Awatar użytkownika
Insomnia
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 868
Rejestracja: 06 sty 2018 22:58
Rok urodzenia: 1978
Lokalizacja: Białystok
Kontakt:

Re: DAF CF 85 - wywrotka

Post autor: Insomnia »

Nie wiem ile Ty już takich modeli zbudowałeś ale wygląda na to, że masz już na to dobry patent. Nie dość, że budujesz je szybko to jeszcze świetnie. Ja nawet nie zdawałem sobie sprawy z istnienia niektórych sprzętów, które budujesz więc przy okazji dowiaduję się czegoś nowego. No i najważniejsze, że używasz klocków a nie tylko je gromadzisz jak jakiś klockowy chomik :)
____________________________
Moja radosna twórczość: Flickr
Sklep BrickLink: Extra Extra Bricks
Awatar użytkownika
tybort
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 2201
Rejestracja: 24 lis 2013 12:02
Rok urodzenia: 1988
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: DAF CF 85 - wywrotka

Post autor: tybort »

Ładna. Tan idealnie pasuje na ten taki mydelniczkowy, sprany kolor do niczego nie podobny w rzeczywistym pojeździe ;)
Podoba mi się zaokrąglona burta, ale na zdjęciu pierwowzoru burty wydają się proste. To własna inwencja, czy bywały i takie zabudowy?
Awatar użytkownika
Thietmaier
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 7021
Rejestracja: 19 lip 2013 16:08
Rok urodzenia: 1996
Lokalizacja: Biała Podlaska/Kraków
Kontakt:

Re: DAF CF 85 - wywrotka

Post autor: Thietmaier »

Insomnia pisze:Nie wiem ile Ty już takich modeli zbudowałeś ale wygląda na to, że masz już na to dobry patent. Nie dość, że budujesz je szybko to jeszcze świetnie. Ja nawet nie zdawałem sobie sprawy z istnienia niektórych sprzętów, które budujesz więc przy okazji dowiaduję się czegoś nowego. No i najważniejsze, że używasz klocków a nie tylko je gromadzisz jak jakiś klockowy chomik :)
Dzięki :) No zbudowałem tego sporo, ale żeby nie było, że jestem jakiś sprinterem w budowaniu - to co wrzucam niekoniecznie powstało w ostatnim czasie - często są to modele które są mniej więcej gotowe od paru miesięcy. Staram się to powoli wszystko opublikować, do czego głównie motywuje mnie konto na Instagramie. A że zacząłem od publikowania starych rzeczy to co zbuduję nowego czeka cierpliwie w kolejce. Ale powoli kończą mi się modele, tak do końca roku mam jeszcze co pokazywać :) No i z tym używaniem klocków to coś jest bo staram się pozużywać wszystko co mam, a przynajmniej większość :)
tybort pisze:Ładna. Tan idealnie pasuje na ten taki mydelniczkowy, sprany kolor do niczego nie podobny w rzeczywistym pojeździe ;)
Podoba mi się zaokrąglona burta, ale na zdjęciu pierwowzoru burty wydają się proste. To własna inwencja, czy bywały i takie zabudowy?
Również dziękuję. Też mi się tan podoba w tej ciężarówce :)
Co do burt, to nie wzorowałem się na tym co jest w podlinkowanym modelu a coś bardziej w ten deseń:
Obrazek

Także bywały takie, ale trochę jest w tym inwencji twórczej, na którą mimo wszystko sobie pozwalam o ile jest akceptowalna w jakiś ramach :)
_________________________________________________________
Prawo jest dla ludzi a nie ludzie dla prawa, a ignorantia iuris nocet
Awatar użytkownika
DawKub1922
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 260
Rejestracja: 29 maja 2016 20:51
Rok urodzenia: 1986
Lokalizacja: Olszowa
Kontakt:

Re: DAF CF 85 - wywrotka

Post autor: DawKub1922 »

Tradycyjnie, GRUBO (: Świetny model, wiele fajnych rozwiązań, fajnie wyszły te błotniki pod szoferką...
Czekam na wincy (:
Awatar użytkownika
Thietmaier
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 7021
Rejestracja: 19 lip 2013 16:08
Rok urodzenia: 1996
Lokalizacja: Biała Podlaska/Kraków
Kontakt:

Re: DAF CF 85 - wywrotka

Post autor: Thietmaier »

Dzięki :) Spokojnie będzie jeszcze trochę modeli :)
_________________________________________________________
Prawo jest dla ludzi a nie ludzie dla prawa, a ignorantia iuris nocet
Awatar użytkownika
eric trax
Posty: 232
Rejestracja: 18 maja 2014 01:04
Rok urodzenia: 1989
Lokalizacja: Wrocław

Re: DAF CF 85 - wywrotka

Post autor: eric trax »

Ależ kosmos! Od razu widać że to MAN i w dodatku konkretnej serii. Całość jest idealna jak na tę skalę, błotniki, zderzaki, atrapa no i skrzynia. Zastanawia mnie jednak przednia szyba. Jest zdecydowanie bardziej pochylona niż w rzeczywistości. Kiedy patrzy się na model jest spoko ale już w porównaniu z oryginałem zastanawiam się czy proste nie były by lepsze...
Awatar użytkownika
Thietmaier
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 7021
Rejestracja: 19 lip 2013 16:08
Rok urodzenia: 1996
Lokalizacja: Biała Podlaska/Kraków
Kontakt:

Re: DAF CF 85 - wywrotka

Post autor: Thietmaier »

eric trax pisze:Ależ kosmos! Od razu widać że to MAN i w dodatku konkretnej serii. Całość jest idealna jak na tę skalę, błotniki, zderzaki, atrapa no i skrzynia. Zastanawia mnie jednak przednia szyba. Jest zdecydowanie bardziej pochylona niż w rzeczywistości. Kiedy patrzy się na model jest spoko ale już w porównaniu z oryginałem zastanawiam się czy proste nie były by lepsze...
To chyba coś poszło nie tak skoro piszesz że MAN a miał być DAF :D
Szyby owszem, są za bardzo pochylone, ale proste chyba byłby gorsze. Rozwiązaniem byłyby słupki pod odpowiednim kątem, ale ucierpiała by trwałość modelu, a tego wolałbym uniknąć.
_________________________________________________________
Prawo jest dla ludzi a nie ludzie dla prawa, a ignorantia iuris nocet
Awatar użytkownika
eric trax
Posty: 232
Rejestracja: 18 maja 2014 01:04
Rok urodzenia: 1989
Lokalizacja: Wrocław

Re: DAF CF 85 - wywrotka

Post autor: eric trax »

Thietmaier pisze: To chyba coś poszło nie tak skoro piszesz że MAN a miał być DAF :D
Pardąąą. Miał być DAF ale jak zwykle głowę miałem gdzie indziej, bo akurat dyro mi wparował do biura jak posta pisałem:)
Awatar użytkownika
Thietmaier
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 7021
Rejestracja: 19 lip 2013 16:08
Rok urodzenia: 1996
Lokalizacja: Biała Podlaska/Kraków
Kontakt:

Re: DAF CF 85 - wywrotka

Post autor: Thietmaier »

Spoko, tak coś czułem że to jakiś chochlik, ale nie mogłem się powstrzymać :)
_________________________________________________________
Prawo jest dla ludzi a nie ludzie dla prawa, a ignorantia iuris nocet
ODPOWIEDZ