Bell UH-1N Twin Huey

Awatar użytkownika
Maks
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 121
Rejestracja: 24 lip 2013 15:04
Rok urodzenia: 1996
Lokalizacja: Gniezno
Kontakt:

Bell UH-1N Twin Huey

Post autor: Maks »

Cześć, dzisiaj prezentuję kolejny nudny helikopter! :)
Obrazek
USAF UH-1N Twin Huey (1) by [Maks], on Flickr


Obrazek
USAF UH-1N Twin Huey (2) by [Maks], on Flickr

Bell UH-1 Huey to swego rodzaju archetyp poznawczy śmigłowca, wielu laików nawet nieświadomie kojarzy jego sylwetkę czy dźwięk silnika. Został zaprojektowany na zlecenie amerykańskiej armii w końcu lat 50. Był wtedy rewolucyjną konstrukcją, bo jako jeden z pierwszych helikopterów używał jako napędu efektywnej turbiny gazowej umieszczonej na dachu, zamiast hałaśliwego i wibrującego silnika gwiazdowego. Hueye stały się legendą wojny w Wietnamie, bo helikoptery były idealnym środkiem transportu wojska w kraju z tak dużą liczbą bagien i lasów.


Obrazek
USAF UH-1N Twin Huey (3) by [Maks], on Flickr

Obrazek
USAF UH-1N Twin Huey (6) by [Maks], on Flickr

Obrazek
USAF UH-1N Twin Huey (5) by [Maks], on Flickr

Twin Huey (oznaczony literką "N", stąd UH-1N, natomiast "UH" oznacza "utility helicopter") to wersja rozwojowa z przełomu lat 60 i 70. Główne różnice to użycie dwóch silników zamiast jednego do napędu i trochę dłuższy nos. Zbudowałem już jedną taką maszynę w zeszłym roku, to czerwono - biała wersja ratunkowa - wątek tutaj. Jako, że ten helikopter to jeden z trudniejszych tematów do zrobienia z klocków (ogromna liczba krągłości i krzywizn przy stosunkowo małych wymiarach) i wiele amerykańskich dzieciaków bardzo go kaleczy, byłem zadowolony z efektu i na podstawie tej platformy zbudowałem sobie drugi egzemplarz, bardziej wojskowy. Żeby nie budować kolejnego szarego modelu (niestety całkowicie zielone są póki co jeszcze niemożliwe do zrobienia z obecnie dostępnymi klockami), wyszukałem sobie wersję USAF (amerykańskie siły powietrze) w najbardziej fikuśnym kamuflażu:
Obrazek
Pozostało tylko kupić potrzebne klocki w olive green, dark
green i tanie.

Obrazek
USAF UH-1N Twin Huey (9) by [Maks], on Flickr
Obrazek
USAF UH-1N Twin Huey (7) by [Maks], on Flickr

Główna różnica względem tamtego starszego czerwonego Hueya jest taka, że nie ma zielonych flexów, dlatego musiałem trochę pokombinować w okolicach przedniej szyby. Wyszło chyba nawet lepiej, bo udało mi się zrobić boczne okienka z klocków trans clear. No i jeśli olive green miało być na modelu więcej niż jedynie symboliczna ilość, musiałem wymyślić jak zastąpić wedge plate 4 x 4, które na tyle kadłuba ma czerwony model. Użyłem paneli technic i wydaje mi się, że efekt jest bardzo dobry. Tutaj dwa grupowe zdjęcia z często wspominanym w tekście biało-czerwonym rodakiem :))

Obrazek
Twin Huey Twins by [Maks], on Flickr

Obrazek
Twin Huey Twins (2) by [Maks], on Flickr

Zapraszam jeszcze na mój instagram, gdzie jest kilka dodatkowych ujęć: zestaw 1, zestaw 2, zestaw 3

Gdyby i po tym ktoś jeszcze nie miał dosyć, to galeria Flickr jest tutaj.

Pozdrawiam, Maks
Awatar użytkownika
jetboy
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 15905
Rejestracja: 09 lip 2013 17:03
Rok urodzenia: 1973
Lokalizacja: Warszawa koło Otwocka
Kontakt:

Re: Bell UH-1N Twin Huey

Post autor: jetboy »

Swietne!
_____________________________________________
To KLOCKI LEGO, można z nich zbudować WSZYSTKO!
Awatar użytkownika
Janek
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 1689
Rejestracja: 06 cze 2015 10:05
Rok urodzenia: 2001
Lokalizacja: Krotoszyn/Poznań
Kontakt:

Re: Bell UH-1N Twin Huey

Post autor: Janek »

Totalny koks. Nie wiem czy jest ktoś w community budujący śmigłowce z taką lekkością. :D
"Jak się nie ma co się lubi, to się lubi co się ma."

Moje social media: INSTAGRAM | FLICKR | YOUTUBE
Awatar użytkownika
Informatyk
Posty: 63
Rejestracja: 14 mar 2021 11:07
Rok urodzenia: 2004
Lokalizacja: Warszawa

Re: Bell UH-1N Twin Huey

Post autor: Informatyk »

Batdzo fajny i przyjemny dla oka model. Dużo detali, szczegółów oraz dobre dopasowane naklejki. Nic dodać, nic ująć...
_______________________________________

Wszystko jest wykonalne, tylko trzeba czasu...
Awatar użytkownika
Zapalski
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 200
Rejestracja: 07 cze 2020 20:01
Rok urodzenia: 1991
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Bell UH-1N Twin Huey

Post autor: Zapalski »

Mega się prezentuje! Teraz tylko wystarczy zbudować kilka takich, puścić sobie w tle Walkire Wagnera i mozna poczuć zapach napalmu o poranku :D
_________________
Klocki, góry i czekolada to najlepsze, co nas na tym Świecie spotkało.

YouTube Instagram
Awatar użytkownika
Riventer
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 39
Rejestracja: 30 sty 2020 22:32
Rok urodzenia: 2005
Lokalizacja: Zgierz, Łódzkie

Re: Bell UH-1N Twin Huey

Post autor: Riventer »

Świetnie to wygląda, taki model byłby super dekoracją do pokoju :D
ODPOWIEDZ