Fuchs MHL 320

Awatar użytkownika
Thietmaier
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 7020
Rejestracja: 19 lip 2013 16:08
Rok urodzenia: 1996
Lokalizacja: Biała Podlaska/Kraków
Kontakt:

Fuchs MHL 320

Post autor: Thietmaier »

Nie zwalniając tempa prezentuję kolejny model z mojej kolekcji - tym razem jest to maszyna przeładunkowa marki Fuchs model MHL320

Obrazek
FuchsMHL320.02 by Damian Z., on Flickr

Obrazek

Model ten miał stanowić pewne dopełnienie poprzednio prezentowanego przeze mnie hakowca na podwoziu Renault Magnum. Chciałem po prostu zbudować taką maszynę, którą mógłbym razem prezentować z hakowcem i żeby były sobie bliskie w zakresie branży w jakiej oba mogłyby być użyte. Stąd padł pomysł na koparkę przeładunkową, które w głównej mierze wykorzystywane są na złomowiskach, skupach złomu, stacjach kolejowych przy załadunku i rozładunku wagonów, portów przeładunkowych węgla, kruszyw, drzewa, tak samo tartaki itp. - tam gdzie trzeba poprzerzucać z jednego na drugie miejsce pewnej ilość materiałów. Pomysł taki gnieździł mi się w głowie od jakiś 2 lat odkąd miałem w pracy do czynienia z pewnym projektem na budowę zakładu przetwórstwa metali.

Wybrałem sobie modeli marki Fuchs z 2óch powodów - po 1sze we wspomnianym przeze mnie projekcie wpadła mi w ręce oferta na maszynę tej marki, a po 2gie spodobała mi się to połączenie niebieskiego, białego i dbg, a ponadto bylem całkiem nieźle zaopatrzony w klocki w tych kolorach :)

Model jak zwykle miał stanowić odzwierciedlenie oryginału, nie tylko pod względem wyglądu, ale również ruchomych elementów i pewnych funkcji. Tak też, idąc od dołu - podpory się opuszczają, koła ruszają, wieża obraca o 360, ramiona można dowolnie ustawiać (siłowniki są pozowalne), tak samo można podnieść kabinę, a chwytakiem da się jako tako złapać jakieś klocki. Całkiem fajna zabawka z tego wyszła, poza tym, że ramiona dość ciężko się ustawia, bo trochę przekombinowałem przy oddawaniu poszczególnych kształtów wieży i jest tam kilka słabych punktów. Plus pałętające się sznurki nie ułatwiają zabawy - ale za to oddają realizm.

Miałem również plany żeby zbudować kawałek złomowiska, ale nie potrafię budować bałaganu (Insomnia, poproszę korepetycję) i złomu no i rozmiarowo musiałbym to zrobić min 2x2 BP, dlatego trochę zrewidowałem plany i zrobiłem taki kawałek dioramki z płotem i lekkim bałaganem pod nim (wzorowałem się lekko na jakiś dioramach, które znalazłem na pofilach na Instagramie modelarzy, którzy kolekcjonują modele maszyn w skali 1/32).
Takie coś mi wyszło:
Obrazek
FuchsMHL320.13 by Damian Z., on Flickr
Tu zdjęcie z kontenerem z hakowca:
Obrazek
FuchsMHL320.15 by Damian Z., on Flickr

Możliwe, że z czasem sobie na tym jeszcze popracuję, więc jakieś wskazówki mile widziane :)
Model te będzie rozwijany bo chcę nabyć magnes z nowych zestawów City i jeszcze myślę nad łyżką do węgla/kruszyw - może kiedyś będzi okazja na zdjęcie na jakieś bocznicy na makiecie kolejowej :D

Kilka dodatkowych zdjęć:
Obrazek
FuchsMHL320.01 by Damian Z., on Flickr
Obrazek
FuchsMHL320.03 by Damian Z., on Flickr
Obrazek
FuchsMHL320.04 by Damian Z., on Flickr
Obrazek
FuchsMHL320.05 by Damian Z., on Flickr
https://www.flickr.com/photos/thietmaie ... ateposted/" target="_blank

A po więcej zapraszam na Flickrlub na mojego Instagrama.

PS: Kabina jest biała, wbrew zdjęciu poglądowemu bowiem to zależy od malowania - są zarówno białe i szare :)
_________________________________________________________
Prawo jest dla ludzi a nie ludzie dla prawa, a ignorantia iuris nocet
Awatar użytkownika
Jakeof
Posty: 63
Rejestracja: 22 sty 2016 22:02
Rok urodzenia: 1993
Lokalizacja: Osięciny

Re: Fuchs MHL 320

Post autor: Jakeof »

Super, sam bym lepiej tego nie wymyślił. No i doczekałem się przewodów hydraulicznych :)
Awatar użytkownika
DawKub1922
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 260
Rejestracja: 29 maja 2016 20:51
Rok urodzenia: 1986
Lokalizacja: Olszowa
Kontakt:

Re: Fuchs MHL 320

Post autor: DawKub1922 »

RE-WE-LA-CJA ! Czy tam inny koks (:
Wuchta detali, co chwila dostrzegam coś ciekawego. Bomba po prostu.

Ja bym coś takiego widział na bocznicy kolejowej w trakcie prac przy kasacji jakiegoś loka.
Kiedyś chyba to popełnię (:
Awatar użytkownika
Jaskier
Zarząd Stowarzyszenia
Posty: 7070
Rejestracja: 31 lip 2013 13:18
Rok urodzenia: 1995
Kontakt:

Re: Fuchs MHL 320

Post autor: Jaskier »

Ta cała dłubanina z drobnicy, flexów i sznureczków z tyłu jest fenomenalna.
Awatar użytkownika
Thietmaier
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 7020
Rejestracja: 19 lip 2013 16:08
Rok urodzenia: 1996
Lokalizacja: Biała Podlaska/Kraków
Kontakt:

Re: Fuchs MHL 320

Post autor: Thietmaier »

Dziękuję Panowie za ciepłe słowa. Cieszy mnie, że model się spodobał.

Jakeof - staram się nie zapominać o przewodach - większość maszyn nad którymi w ostatnim czasie pracuję jak najbardziej te przewody ma :) Przy czym bywają upierdliwe, szczególnie gdy trzeba coś na szybko poprawić, przebudować :D
_________________________________________________________
Prawo jest dla ludzi a nie ludzie dla prawa, a ignorantia iuris nocet
Awatar użytkownika
Kris Kelvin
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 11895
Rejestracja: 16 maja 2013 09:08
Rok urodzenia: 1976
Lokalizacja: Chateau de Mokotoff
Kontakt:

Re: Fuchs MHL 320

Post autor: Kris Kelvin »

8/10
Świat ten patrzył na Paszczaka z żałością i oczekiwaniem, a Paszczak odpowiadał mu spojrzeniem pełnym paniki.
Awatar użytkownika
Thietmaier
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 7020
Rejestracja: 19 lip 2013 16:08
Rok urodzenia: 1996
Lokalizacja: Biała Podlaska/Kraków
Kontakt:

Re: Fuchs MHL 320

Post autor: Thietmaier »

Kris Kelvin pisze:8/10
Solidna, tłusta 4ka to jest to co lubię najbardziej.
Chyba tylko zdjęcia z Błażejem podniosłyby mi rating.
_________________________________________________________
Prawo jest dla ludzi a nie ludzie dla prawa, a ignorantia iuris nocet
Awatar użytkownika
Riventer
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 39
Rejestracja: 30 sty 2020 22:32
Rok urodzenia: 2005
Lokalizacja: Zgierz, Łódzkie

Re: Fuchs MHL 320

Post autor: Riventer »

Świetna konstrukcja i super detale :D
ODPOWIEDZ