McDonnell Douglas F-4J Phantom II

Awatar użytkownika
Maks
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 121
Rejestracja: 24 lip 2013 15:04
Rok urodzenia: 1996
Lokalizacja: Gniezno
Kontakt:

McDonnell Douglas F-4J Phantom II

Post autor: Maks »

Witam w tę niedziele wieczór.
Obrazek
F-4J Phantom II (6) by [Maks], on Flickr

Obrazek
F-4J Phantom II (5) by [Maks], on Flickr

Przedstawiam model amerykańskiego myśliwca F-4 Phantom w barwach ichniejszej marynarki wojennej, a konkretnie ich słynnego dywizjonu "Jolly Rogers" wyróżniającego się "czachami" na statecznikach. Samoloty tego konkretnie dywizjonu często występują w amerykańskich filmach sensacyjnych, ja poznałem to malowanie oglądając jako dziecko "Krytyczną decyzję" - choć tam noszą je F-14, następcy Phantoma w tej jednostce.
Obrazek

Obrazek
F-4J Phantom II (17) by [Maks], on Flickr


Powojenne myśliwce z napędem odrzutowym wyglądały właściwie jak dawne Mustangi czy Thunderbolty z wlotem powietrza zamiast śmigła i skośnymi skrzydłami. Wciąż były to samoloty dość niewielkie i przenoszące niewiele podwieszanego uzbrojenia, jak najsłynniejsze samoloty tej ery F-86 Sabre i MiG-15. Począwszy jednak od połowy lat 50. myśliwce zaczęto wyposażać w skrzydła w układzie delta, a ich rozmiary mocno się zwiększały. Ukoronowaniem tego procesu po zachodniej stronie żelaznej kurtyny był właśnie F-4 Phantom II, samolot ważący maksymalnie 28 ton, czyli tyle co 15 lat wcześniej ciężkie bombowce.

Obrazek
F-4J Phantom II (15) by [Maks], on Flickr

Obrazek
F-4J Phantom II (14) by [Maks], on Flickr

Dodatkowo, dzięki bardzo mocnym silnikom i nowym pokładowym katapultom samolot tak wielki jak Phantom mógł startować z lotniskowców. Od końca lat 70. był powoli zastępowany przez maszyny z serii "teen fighters", jednak z powodzeniem służył aż do początku XXI wieku, a z sił powietrznych Japonii wycofywany jest dopiero w tym roku.

Obrazek
F-4J Phantom II (7) by [Maks], on Flickr


Obrazek
F-4J Phantom II (13) by [Maks], on Flickr

To moja pierwsza próba budowy modelu samolotu i nie wszystko udało się tak jakbym tego chciał. W środku zbudowany jest dosyć chaotycznie, a kwestie takie jak funkcjonalność niestety musiałem odpuścić. Podwozie jest stałe, nie chowa się, bo np. u nasady skrzydła jego grubość wynosi szalone 3 płytki, więc ciężko myśleć o próbie budowy luk na chowane koła. Co nie znaczy, że w następnym modelu nie będę próbował tego zrobić. Dodatkowo, z uwagi na fakt umieszczenia tylnych goleni podwozia w połowie skrzydła, kadłub musi być podparty na środku klockami trans clear. Ale zawsze priorytetem jest jednak dla mnie wygląd, a modele muszą po prostu ładnie wyglądać na półce.

Skala to 1:40, a samolot ma ok 47/48 cm długości.

Obrazek
F-4J Phantom II (16) by [Maks], on Flickr

Zapraszam do followowania mnie i dania lajka na instagramie:

Zestaw 1
Zestaw 2


Galeria Flickr

Pozdrawiam i bezproblemowego poniedziałku życzę!
Awatar użytkownika
Sariel
Posty: 917
Rejestracja: 01 paź 2013 10:46
Rok urodzenia: 1982
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: McDonnell Douglas F-4J Phantom II

Post autor: Sariel »

Piękny, tylko gryzą mnie trochę w oczy te odstające miejscami nalepki. Zastanawiam się czy nie lepiej było je pociąć na mniejsze fragmenty tak żeby każdy był przyklejony na płasko.
Awatar użytkownika
pit
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 3904
Rejestracja: 16 maja 2013 13:28
Rok urodzenia: 1975
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Re: McDonnell Douglas F-4J Phantom II

Post autor: pit »

No niezły. :)
Widać, że miejscami musiałeś się nakombinować, żeby uzyskać te wszystkie krzywizny.
Jak trzymają się końcówki skrzydeł?

Lubię czytać Twoje opisy, bo zawsze można się czegoś ciekawego dowiedzieć.
Ale nad naklejkami rzeczywiście musisz popracować. :)
Awatar użytkownika
Jaskier
Zarząd Stowarzyszenia
Posty: 7067
Rejestracja: 31 lip 2013 13:18
Rok urodzenia: 1995
Kontakt:

Re: McDonnell Douglas F-4J Phantom II

Post autor: Jaskier »

Bardzo mi się podobają skrzydła przez to, że wycisnąłeś w nich z klocków tyle, ile się da. Bardzo ładnie zgrane krzywizny.

Nie przekonuje mnie natomiast cały fragment samolotu od początku kokpitu do miejsca rozpoczęcia skrzydeł. Chyba głównie przez ten wlot powietrza czy co to to jest (to z naklejką z gwiazdą i paskami).
No ale to już kwestia osobistych preferencji - ja wolę czasem pójść na kompromis i uprościć, zbudować coś bardziej klockowo.
Awatar użytkownika
Thietmaier
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 7020
Rejestracja: 19 lip 2013 16:08
Rok urodzenia: 1996
Lokalizacja: Biała Podlaska/Kraków
Kontakt:

Re: McDonnell Douglas F-4J Phantom II

Post autor: Thietmaier »

Miodzio! Wyprofilowanie skrzydeł pierwsza klasa, pozostałe dziwne zagięcia i zakamarki też wyszły Ci świetnie. Nie wiem czy widziałem lepiej zbudowany samolot z lego, a na pewno bijesz o głowę Mad physicista - mniejsza skala a dużo lepsze odwzorowanie.

Nie myślałeś o zbudowaniu kawałka hangaru z jakąś przestrzenią przed, rozłożonym uzbrojeniem, jakimś pojazd do przewozu rakiet. Strzelam - 2x2 BP podstawki. Mogłoby to wyglądać spektakularnie.
Coś takiego jak tutaj:
ObrazekSpitfire Hangar Diorama by Didier Burtin, on Flickr
_________________________________________________________
Prawo jest dla ludzi a nie ludzie dla prawa, a ignorantia iuris nocet
Awatar użytkownika
Maks
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 121
Rejestracja: 24 lip 2013 15:04
Rok urodzenia: 1996
Lokalizacja: Gniezno
Kontakt:

Re: McDonnell Douglas F-4J Phantom II

Post autor: Maks »

Sariel pisze:Piękny, tylko gryzą mnie trochę w oczy te odstające miejscami nalepki. Zastanawiam się czy nie lepiej było je pociąć na mniejsze fragmenty tak żeby każdy był przyklejony na płasko.
pit pisze:Ale nad naklejkami rzeczywiście musisz popracować. :)
Niestety trafił mi się jakiś bardzo felerny papier samoprzylepny, słabo trzymający co mnie zaskoczyło, bo kosztował tyle samo co używany przeze mnie wcześniej, który sprawował się bez zarzutu. Naklejek chyba bym nie dał rady precyzyjnie pociąć niestety, to przekracza możliwości moich dłoni, zawsze byłem antytalentem jeśli chodzi o wycinanki.
pit pisze:
Jak trzymają się końcówki skrzydeł?
Każde na dwóch zestawach plate 1x2 with bar handles + plate 1x1 with clip horizontal.
pit pisze:Lubię czytać Twoje opisy, bo zawsze można się czegoś ciekawego dowiedzieć.
Dziękuję bardzo, miło wiedzieć, że ktoś czyta moje wypociny!
Thietmaier pisze:Miodzio! Wyprofilowanie skrzydeł pierwsza klasa, pozostałe dziwne zagięcia i zakamarki też wyszły Ci świetnie. Nie wiem czy widziałem lepiej zbudowany samolot z lego, a na pewno bijesz o głowę Mad physicista - mniejsza skala a dużo lepsze odwzorowanie.
Dziękuję bardzo. Serce rośnie od takich słów!
Jaskier pisze:Bardzo mi się podobają skrzydła przez to, że wycisnąłeś w nich z klocków tyle, ile się da. Bardzo ładnie zgrane krzywizny
Również dziękuję!


Co do makietki, to bardziej myślałem o zrobieniu kiedyś podstawki imitującej część pokładu lotniskowca. Ale to muszę się zaopatrzyć w tile 8x16, które tanie nie są :)
Awatar użytkownika
Thietmaier
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 7020
Rejestracja: 19 lip 2013 16:08
Rok urodzenia: 1996
Lokalizacja: Biała Podlaska/Kraków
Kontakt:

Re: McDonnell Douglas F-4J Phantom II

Post autor: Thietmaier »

6x6 chyba wychodzą taniej :) Ewentualnie te nowe ulice 16x16 - tez mogą zdać egzamin .
_________________________________________________________
Prawo jest dla ludzi a nie ludzie dla prawa, a ignorantia iuris nocet
Awatar użytkownika
Sami and Bricks
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 25
Rejestracja: 21 sie 2020 09:48
Rok urodzenia: 2006

Re: McDonnell Douglas F-4J Phantom II

Post autor: Sami and Bricks »

Kawał dobrej roboty!
Bryła wygląda świetnie, genialnie zrobione skrzydła, silniki i wszystkie inne detale.
Moje social media: INSTAGRAM | FLICKR
Awatar użytkownika
jetboy
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 15905
Rejestracja: 09 lip 2013 17:03
Rok urodzenia: 1973
Lokalizacja: Warszawa koło Otwocka
Kontakt:

Re: McDonnell Douglas F-4J Phantom II

Post autor: jetboy »

Świetny. Najbardziej podobają mi się te skrzydła zbudowane pod kątem. Ale i reszta to majstersztyk. Faktyzcnie odstające naklejki troche psują wrażenie, ale i tak wygląda nieziemsko!
_____________________________________________
To KLOCKI LEGO, można z nich zbudować WSZYSTKO!
Awatar użytkownika
Maks
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 121
Rejestracja: 24 lip 2013 15:04
Rok urodzenia: 1996
Lokalizacja: Gniezno
Kontakt:

Re: McDonnell Douglas F-4J Phantom II

Post autor: Maks »

Sami and Bricks, Jetboy - bardzo dziękuję za miłe komentarze.

Pojawiły się pytania, jak zamocowane są skrzydła, jak wygląda spód samolotu - to trzasnąłem fotkę. Jak mówiłem - nic ciekawego tu nie ma, bieda piszczy. Po prostu za mało miejsca jak na moje umiejętności, by dodać jakieś funkcje.

Obrazek
Phantom undercarriage by [Maks], on Flickr

Dlatego, żeby nie wstawiać tylko takiego brzydkiego zdjęcia zrobiłem jeszcze foto z załogą i drabinką. Kiedyś kupię jeszcze tile 6x6 i 8x16 żeby zrobić podstawkę udającą pokład lotniskowca i psu drogi nie pokażę :))


Obrazek
Phantom with crew by [Maks], on Flickr
ODPOWIEDZ