Renault Magnum - hakowiec

Awatar użytkownika
Thietmaier
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 7022
Rejestracja: 19 lip 2013 16:08
Rok urodzenia: 1996
Lokalizacja: Biała Podlaska/Kraków
Kontakt:

Renault Magnum - hakowiec

Post autor: Thietmaier »

Dziś mam kolejny model do przedstawienia - model ciężarówki Renault Magnum generacji Millenium z zabudową hakowca i kontenerem do przewozu złomu:
Obrazek
RenaultMagunHooklift.01 by Damian Z., on Flickr

Model na którym się wzorowałem:
Obrazek

Hakowca zawsze chciałem zbudować do swojej kolekcji ciężarówek bo jest to bardzo fajna zabudowa i mechanizm, który może faktycznie działać po zbudowaniu z klocków. Pierwotnie planowałem zbudować cały mechanizm od podstaw, ale znalazłem taki model na Flickr:
Obrazek
23 by Сергей Антохин, on Flickr
i stwierdziłem, że nie ma sensu wyważać otwartych drzwi tylko skorzystam już z dostępnego rozwiązania ponieważ jest bardzo przemyślane i ewentualnie dokonam kilku modyfikacji o ile okażą się potrzebne. No i tak też zrobiłem - skopiowałem to, zmieniłem jedynie w zakresie zaczepienia haka i dodałem rolki z tyłu z małych kół od pociągu. I tak miałem gotową zabudowę.
Potem zacząłem szukać jakiejś ciężarówki do odwzorowania - akurat walała mi się biała kabina z prototypu poprzedniego modelu Magnumki i stwierdziłem, że nie ma co się wysilać i zrobię to na tej podstawie, ale powalczę z nowszą generacją. Kolor wybrałem biały, bo miałem pod ręką najwięcej klocków w tym kolorze, więc jest trochę nudno pod tym względem, ale z drugiej strony kontener fajnie kontrastuje :) Kabinę można by zrobić w dowolnym kolorze - ale nie wiem co by innego pasowało - jakieś sugestie? Może w przyszłości przefarbuję ją :)

Co do kontenera to starałem się oddać na nim pewne zużycie i rdzę - mam nadzieję, ze mi to wyszło i nie skończyło się efektem jajecznicy.

Jeszcze jedno - mechanizm hakowca faktycznie działa - podnosi bez problemu cały kontener, nic się nie łamię. Naprawdę świetna zabawka na biurko :D

Kilka dodatkowych zdjęć:
Obrazek
RenaultMagunHooklift.04 by Damian Z., on Flickr

Obrazek
RenaultMagunHooklift.05 by Damian Z., on Flickr

Obrazek
RenaultMagunHooklift.06 by Damian Z., on Flickr

Obrazek
RenaultMagunHooklift.02 by Damian Z., on Flickr

Obrazek
RenaultMagunHooklift.08 by Damian Z., on Flickr

Obrazek
RenaultMagunHooklift.09 by Damian Z., on Flickr

Po więcej zapraszam do albumu na Flickr lub jak kto woli na Instagram
_________________________________________________________
Prawo jest dla ludzi a nie ludzie dla prawa, a ignorantia iuris nocet
Awatar użytkownika
Riventer
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 39
Rejestracja: 30 sty 2020 22:32
Rok urodzenia: 2005
Lokalizacja: Zgierz, Łódzkie

Re: Renault Magnum - hakowiec

Post autor: Riventer »

Według mnie jest to naprawdę świetna konstrukcja. Bardzo podoba mi się widoczna dbałość o szczegóły. Kabina prezentuje się cudnie i bardzo dobrze że dodałeś działający mechanizm z hakiem do modelu. Co do kontenera, przynajmniej moim zdaniem, nie wyszedł jak jajecznica - wstawki kolorystyczne wyglądają dobrze i pasują. Ogólnie jestem pod wrażeniem jak ten model wygląda i czekam na więcej tego typu pojazdów :D
Awatar użytkownika
Thietmaier
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 7022
Rejestracja: 19 lip 2013 16:08
Rok urodzenia: 1996
Lokalizacja: Biała Podlaska/Kraków
Kontakt:

Re: Renault Magnum - hakowiec

Post autor: Thietmaier »

Dzięki! Cieszę się, że się podoba.
W kontekście kontenera widzę, że zdania są podzielone - na Discordzie Jerac pisał, że trochę to nie wyszło, innym się podoba :) Ale powtarzam to za każdym razem - pierwsze koty za płoty. Pewnie wrócę do tego tematu za jakiś czas i spróbuję jeszcze powalczyć o lepszy efekt - człowiek ciągle się uczy budowania :)
_________________________________________________________
Prawo jest dla ludzi a nie ludzie dla prawa, a ignorantia iuris nocet
Awatar użytkownika
Mateusz92
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 2415
Rejestracja: 15 gru 2015 23:05
Rok urodzenia: 1992
Lokalizacja: Zduny
Kontakt:

Re: Renault Magnum - hakowiec

Post autor: Mateusz92 »

Już poprzednia magnumka była bardzo fajna, ale udowadniasz, że można zrobić tą ciężarówkę jeszcze lepiej. Nadal mam wrażenie za wysokiej kabiny, ale te slopy przy światłach to jakieś mistrzostwo świata.
Awatar użytkownika
DawKub1922
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 260
Rejestracja: 29 maja 2016 20:51
Rok urodzenia: 1986
Lokalizacja: Olszowa
Kontakt:

Re: Renault Magnum - hakowiec

Post autor: DawKub1922 »

Auto, konkretniej kabina wygląda świetnie. Mam dylemat wybrać ładniejszą, ta czy poprzednia, hmmm...
Wiem normalny nie jestem bo w tym przypadku jednak chyba bardziej moją uwagę przyciąga ta ciapatość kontenera (:
Model świetny !!
Awatar użytkownika
Thietmaier
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 7022
Rejestracja: 19 lip 2013 16:08
Rok urodzenia: 1996
Lokalizacja: Biała Podlaska/Kraków
Kontakt:

Re: Renault Magnum - hakowiec

Post autor: Thietmaier »

Mateusz92 pisze:Już poprzednia magnumka była bardzo fajna, ale udowadniasz, że można zrobić tą ciężarówkę jeszcze lepiej. Nadal mam wrażenie za wysokiej kabiny, ale te slopy przy światłach to jakieś mistrzostwo świata.
Dzięki! Co do tej wysokości to odpowiem jak poprzednio - o ile za wysoka? :D Płytka? dwie? Tam można jeszcze coś pozmieniać, chociaż będzie trzeba wywalić jeden serek i inaczej zbudować bok szyby, ale nie jest to niemożliwe :) Co do świateł - tam nie ma żadnej filozofii - ba, to się nawet trzyma jak należy, nie na wcisk :D
DawKub1922 pisze:Auto, konkretniej kabina wygląda świetnie. Mam dylemat wybrać ładniejszą, ta czy poprzednia, hmmm...
Wiem normalny nie jestem bo w tym przypadku jednak chyba bardziej moją uwagę przyciąga ta ciapatość kontenera (:
Model świetny !!
Dzięki! Starałem się jak tylko potrafiłem z tą rdzą na kontenerze :)

Po takim miłym przyjęciu nie pozostaje mi nic innego, jak dorobić przyczepę do przewozu kontenerów i drugi taki kontener :D
_________________________________________________________
Prawo jest dla ludzi a nie ludzie dla prawa, a ignorantia iuris nocet
Awatar użytkownika
Skowronek
Posty: 190
Rejestracja: 04 cze 2020 08:11
Rok urodzenia: 1990

Re: Renault Magnum - hakowiec

Post autor: Skowronek »

Bardzo ładna praca, bardzo lubię też wygląd Renault Magnum, co do kontenera - super wyszedł, jako propozycja rozwoju: przełam sterylność prostokątów, ta rdza i plamy kolorów po są zbyt idealne, może użyj serków, może wciśnij jakiegoś groszka, pokombinuj, żeby nie było to wszystko takie idealnie prostokątne :) Może technic bricks Ci pomogą? tam można w pin hole coś wcisnąć. No i nie byłym sobą jakbym nie zapytał, czy nie dałoby się zmienić tego wysięgnika na mały, technicowy linear actuator, wyprowadzić na lewo krótkim axle mechanizm do poruszania nim i z12 na końcu... wiem, że to system i głównie ma wyglądać, ale tak miałby fajną funkcję :)
Awatar użytkownika
Mateusz92
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 2415
Rejestracja: 15 gru 2015 23:05
Rok urodzenia: 1992
Lokalizacja: Zduny
Kontakt:

Re: Renault Magnum - hakowiec

Post autor: Mateusz92 »

Nie umiem Ci odpowiedzieć czy to jest kwestia jednej czy dwóch płytek. Myślę, że pomoże już jeśli przednia oś będzie wchodzić głębiej w kabinę. Teraz w nadkolach koła mają bardzo dużo miejsca, powiedziałbym nawet za dużo względem oryginału.
Awatar użytkownika
Thietmaier
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 7022
Rejestracja: 19 lip 2013 16:08
Rok urodzenia: 1996
Lokalizacja: Biała Podlaska/Kraków
Kontakt:

Re: Renault Magnum - hakowiec

Post autor: Thietmaier »

Skowronek pisze:Bardzo ładna praca, bardzo lubię też wygląd Renault Magnum, co do kontenera - super wyszedł, jako propozycja rozwoju: przełam sterylność prostokątów, ta rdza i plamy kolorów po są zbyt idealne, może użyj serków, może wciśnij jakiegoś groszka, pokombinuj, żeby nie było to wszystko takie idealnie prostokątne :) Może technic bricks Ci pomogą? tam można w pin hole coś wcisnąć. No i nie byłym sobą jakbym nie zapytał, czy nie dałoby się zmienić tego wysięgnika na mały, technicowy linear actuator, wyprowadzić na lewo krótkim axle mechanizm do poruszania nim i z12 na końcu... wiem, że to system i głównie ma wyglądać, ale tak miałby fajną funkcję :)
Nie mam siłownika, więc nie powiem. Ale on teraz i tak działa, nie zrobiłem zdjęć, ale sprawdź sobie galerię gościa od którego odgapiłem mechanizm - tam on posługuje się korbką którą kręci i całość się rusza.
Na zdjęciu które podlinkowałem korbka jest widoczna - u mnie też można to zastosować. Tam jest też bardzo sprytny myk, że można zablokować tą korbką ramę hakowca i wtedy to działa jak wywrotka. Gość który to zrobił dla mnie jest geniuszem :D
Mateusz92 pisze:Nie umiem Ci odpowiedzieć czy to jest kwestia jednej czy dwóch płytek. Myślę, że pomoże już jeśli przednia oś będzie wchodzić głębiej w kabinę. Teraz w nadkolach koła mają bardzo dużo miejsca, powiedziałbym nawet za dużo względem oryginału.
A, bo ja myślałem, że chodzi Ci tylko o wysokość części szoferki, która jest niezależna od reszty. Faktycznie można by spróbować kabinę osadzić niżej względem kół! Sprawdzę to.
_________________________________________________________
Prawo jest dla ludzi a nie ludzie dla prawa, a ignorantia iuris nocet
Awatar użytkownika
pit
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 3905
Rejestracja: 16 maja 2013 13:28
Rok urodzenia: 1975
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Re: Renault Magnum - hakowiec

Post autor: pit »

Mnie ta rdza pasuje - widać, że kontener już swoje wypracował.
ODPOWIEDZ