[MOC] Crusher unmanned combat vehicle

samolot
Posty: 64
Rejestracja: 07 kwie 2017 06:51
Rok urodzenia: 1977

[MOC] Crusher unmanned combat vehicle

Post autor: samolot »

Tym razem coś z zupełnie innej beczki. Crusher unmanned combat vehicle.

Obrazek



Żeby nie było, że tylko ruskie żelastwo buduję. Tym razem moja własna konstrukcja zainspirowana amerykańskim dronem bojowym Crusher.



Kiedy zobaczyłem go po raz pierwszy od razu spodobała mi się konstrukcja zawieszenia. Wkrótce zacząłem kombinować jak to zrobić z Lego. Problemem było to że do skali nie pasowały żadne Legowe opony, ale na szczęście miałem w domu MilSpece których użyłem w AJBANie.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Budowa zawieszenia poszła mi szybko, problemy zaczęły się podczas testów.
Marzyło mi się bowiem aby pojazd był dynamiczny, tu jednak na przeszkodzie stanęły: słabość silników Lego i miękka mieszanka gumy z jakiej wykonane są opony. Crusher nie posiada klasycznego układu skrętu, zmienia kierunek różnicując prędkość na kołach po obu stronach podobnie jak czołg. Możecie więc sobie wyobrazić jakie tarcie muszą pokonać silniki aby odwrócić model o masie ponad 3 kg na oponach o średnicy 13 cm.

W pierwszym wariancie opracowałem do niego specjalną skrzynię biegów a w zasadzie sześć zsynchronizowanych skrzyń biegów spiętych z sześcioma silnikami PF L. Naiwnie sądziłem, że uda mi się na jednym przełożeniu uzyskać doskonałe właściwości w terenie a na drugim dynamiczną jazdę po płaskim. W praktyce prędkości na obu biegach mimo dużej różnicy przełożeń niemal się nie różniły a skomplikowany układ zmiany biegów nie dawał się zsynchronizować.

Obrazek Obrazek

Uprościłem więc konstrukcję i zastosowałem mocniejsze silniki PF XL zredukowałem też przełożenie i zastosowałem piasty planetarne. Było nieco lepiej ale tylko na odpowiedniej nawierzchni typu drobny żwirek lub kamyczki. Na asfalcie gumy stawiały potężny opór zaś na śliskiej nawierzchni koła kręciły się w miejscu. Pomogło zastosowanie opon od Xeriona i w tym wariancie podwozie zaadoptowałem do mojego Ziła Peacemakera.



Jednak zastosowanie tych opon zmieniło całkiem proporcje modelu i nie nadawało się do Crushera. Konieczne były dalsze prace i zastosowanie rolek ograniczających pracę kół na boki oraz usztywnienie ramy pojazdu oraz jego odchudzenie no i użycie do napędu aż trzech buwizzów po jednym na każdą parę kół. 6x PF XL i 3x Buwizz oraz piasty planetarne to szatańskie połączenie i daje niesamowitą moc model targa w terenie jak smok ale manewruje dobrze jedynie na luźnej nawierzchni albo na parkiecie.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Trochę mi było głupio, że taki duży model a tak mało ma funkcji więc na pewnym etapie opracowałem do niego chwytak na wysięgniku którym mógł podbierać z pola walki „wartościowe pozostałości np: radioaktywne” ładować je do specjalnej komory a następnie otwierając luk w podwoziu zrzucać ładunek do podziemnych silosów. Ale całe to ustrojstwo ważyło i o sprawnym manewrowaniu pojazdem można było zapomnieć, dlatego je zdemontowałem.

Obrazek Obrazek Obrazek

Z ciekawostek, to udało mi się pierwszy raz w sensowny sposób wykorzystać ten element 19086.

Obrazek

Co do strony wizualnej to przez pewien czas chciałem się trzymać oryginału, ale szybko stwierdziłem, że jest po prostu brzydki i postanowiłem nadać mu nieco bardziej agresywną formę.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Pracuję już nad kolejną wersją tego pojazdu tym razem z bardziej klasycznym układem skrętu.
Film po raz pierwszy nie jest mojego autorstwa zrobił go przyjaciel od rowerów DR Ebike, ciekaw jestem jak wam się podoba.

Galeria
https://bricksafe.com/pages/samolot/crusher" target="_blank

https://www.facebook.com/PawelStefaniukSAMOLOT" target="_blank
Awatar użytkownika
barneius
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 183
Rejestracja: 09 sty 2019 22:51
Rok urodzenia: 1976
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: [MOC] Crusher unmanned combat vehicle

Post autor: barneius »

Ma w sobie coś z M577 Armored Personnel Carrier (to ten pojazd z Aliens, jeśli komuś nie chce się googlować). Świetnie wygląda i do tego konstrukcja zapewniająca ten gigantyczny prześwit robi wrażenie. A ten "prawdziwy" to swoją drogą mocno przerażająca maszyna.
- barneius heavy machinery and vessels industries -
Awatar użytkownika
Szczepan
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 853
Rejestracja: 03 kwie 2015 10:28
Rok urodzenia: 1982
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: [MOC] Crusher unmanned combat vehicle

Post autor: Szczepan »

samolot pisze:Film po raz pierwszy nie jest mojego autorstwa zrobił go przyjaciel od rowerów DR Ebike, ciekaw jestem jak wam się podoba.
Wartość artystyczna bez wątpienia wysoka, ale mnie osobiście te ciągłe najazdy, naloty, odbicia, zmiany kierunków, drżenia i przeskoki z kadru do kadru rozpraszają i ciężko mi się w ogóle skupić na tym, co miało być główną treścią filmu, czyli modelu. Ale to moje zdanie.
Ostatnio zmieniony 03 lut 2021 10:45 przez Szczepan, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
jetboy
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 15905
Rejestracja: 09 lip 2013 17:03
Rok urodzenia: 1973
Lokalizacja: Warszawa koło Otwocka
Kontakt:

Re: [MOC] Crusher unmanned combat vehicle

Post autor: jetboy »

Jak zwykle miazga!
Pomyśl o zastosowaniu nowych zastepników buggy motors od buwizza.

Dynamiczny montaż jest trochę zbyt dynamiczny i przeszkadza w oglądaniu. Zgadzam się ze Szczepanem w tej kwestii.
_____________________________________________
To KLOCKI LEGO, można z nich zbudować WSZYSTKO!
samolot
Posty: 64
Rejestracja: 07 kwie 2017 06:51
Rok urodzenia: 1977

Re: [MOC] Crusher unmanned combat vehicle

Post autor: samolot »

Dziękuję za opinie. Film potraktowaliśmy z kolegą jako eksperyment więc na przyszłość wyciągniemy wnioski. Co do nowych silników to fajnie by było ale koszt 6 sztuk studzi mój zapał do wymiany. :)
Awatar użytkownika
Kris Kelvin
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 11906
Rejestracja: 16 maja 2013 09:08
Rok urodzenia: 1976
Lokalizacja: Chateau de Mokotoff
Kontakt:

Re: [MOC] Crusher unmanned combat vehicle

Post autor: Kris Kelvin »

Wygląda jak trialówka. Mam nadzieję, że nie jesteś trialowcem?
Świat ten patrzył na Paszczaka z żałością i oczekiwaniem, a Paszczak odpowiadał mu spojrzeniem pełnym paniki.
samolot
Posty: 64
Rejestracja: 07 kwie 2017 06:51
Rok urodzenia: 1977

Re: [MOC] Crusher unmanned combat vehicle

Post autor: samolot »

Nie nie jestem Trialowcem, ale wciąż się zastanawiam czy nie iść tą drogą.
Awatar użytkownika
Kris Kelvin
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 11906
Rejestracja: 16 maja 2013 09:08
Rok urodzenia: 1976
Lokalizacja: Chateau de Mokotoff
Kontakt:

Re: [MOC] Crusher unmanned combat vehicle

Post autor: Kris Kelvin »

Szkoda. Będzie to koniec naszej krótkiej znajomości.
Świat ten patrzył na Paszczaka z żałością i oczekiwaniem, a Paszczak odpowiadał mu spojrzeniem pełnym paniki.
samolot
Posty: 64
Rejestracja: 07 kwie 2017 06:51
Rok urodzenia: 1977

Re: [MOC] Crusher unmanned combat vehicle

Post autor: samolot »

Wobec tego jeszcze przemyślę swoją ewentualną karierę trialowca :)
Awatar użytkownika
Kris Kelvin
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 11906
Rejestracja: 16 maja 2013 09:08
Rok urodzenia: 1976
Lokalizacja: Chateau de Mokotoff
Kontakt:

Re: [MOC] Crusher unmanned combat vehicle

Post autor: Kris Kelvin »

Zalecam :)
Świat ten patrzył na Paszczaka z żałością i oczekiwaniem, a Paszczak odpowiadał mu spojrzeniem pełnym paniki.
ODPOWIEDZ