Czy TLG cięło płyty bazowe?

Masz pytanie, ale nie chcesz się jeszcze rejestrować? Zapraszamy tutaj!
Awatar użytkownika
Szczepan
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 853
Rejestracja: 03 kwie 2015 10:28
Rok urodzenia: 1982
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Czy TLG cięło płyty bazowe?

Post autor: Szczepan »

Takie pytanie mam: czy wiecie może, czy w fabrycznych zestawach zdarzały się cięte płyty bazowe? W sensie - płyty o mniejszych rozmiarach (np. 8 x 24, 16 x 24) wycinane z większych? Któryś już raz kupując stary zestaw z przełomu lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych dostaję płytę, która jest ewidentnie przycięta z dwóch lub trzech stron. Byłem przekonany, że to współczesny sposób na tanie uzyskanie drogiej płyty, jednak ostatnio spotkałem się z tezą, jakoby wcale tak nie było i przycinanie płyt było praktykowane przez samo TLG. Ktoś ma na ten temat informacje ze źródła?
Awatar użytkownika
Toltomeja
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 2537
Rejestracja: 20 lip 2013 15:25
Rok urodzenia: 1995
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Czy TLG cięło płyty bazowe?

Post autor: Toltomeja »

Nie wiem czy o to chodzi, ale niektóre płyty rzeczywiście są lekko odbarwione na krawędziach, tak jakby były w tym miejscu przycięte. Zawsze zakładałem, że to wynika z procesu produkcji, np. obcięcia nadmiaru plastiku po wyjęciu z formy. Ale to tylko moje zgadywanie, informacji ze źródła nie mam.
Awatar użytkownika
Szczepan
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 853
Rejestracja: 03 kwie 2015 10:28
Rok urodzenia: 1982
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Czy TLG cięło płyty bazowe?

Post autor: Szczepan »

Tak, ja mam właśnie kilka takich, gdzie niektóre krawędzie są bielsze i nierówno wybarwione, np.:
Obrazek, Obrazek

Zacząłem szukać po recenzjach zestawów, z których takie płyty pochodzą i znalazłem podobne zdjęcia, np.:
.

A w szczególności ta recenzja, gdzie rozpakowywany jest zestaw MISB i płyta też ma takie krawędzie:
Obrazek, .Obrazek.

Wygląda na to, że faktycznie cięli płyty na mniejsze. Kto by przypuszczał...
Awatar użytkownika
jetboy
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 15905
Rejestracja: 09 lip 2013 17:03
Rok urodzenia: 1973
Lokalizacja: Warszawa koło Otwocka
Kontakt:

Re: Czy TLG cięło płyty bazowe?

Post autor: jetboy »

Nie wiem czy cieli, ale płyty bazowe nie są robione tak jak typowe klocki. Podgrzane arkusze plastiku są prasowane specjalną prasą która je wycina i wytłacza study. Przy zużytej formie na krawędziach mogą się pojawić odbarwienia i ślady cięcia. Produkcja plyt bazowych jest przez lego outsourcowana. Czy nadal tak jest - nie wiem. Ostatnio miałem w rękach chińskie podróby płyt bazowych robione na wtryskarkach - mają one charakterystyczne ślady od wtrysku.
Ostatnio zmieniony 30 lis 2021 00:10 przez jetboy, łącznie zmieniany 1 raz.
_____________________________________________
To KLOCKI LEGO, można z nich zbudować WSZYSTKO!
Awatar użytkownika
lechkulina
Posty: 96
Rejestracja: 08 lip 2019 19:22
Rok urodzenia: 1986
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Czy TLG cięło płyty bazowe?

Post autor: lechkulina »

Na pewno stare BP produkowane przez Samsonite były cięte z większych arkuszy. Czy te kupowane bezpośrednio od Lego też są (tak jak wspomniał jetboy Lego samo w sobie ich nie produkuje) to można się tylko domyślać i logicznie na to patrząc to tak. Ten temat co jakiś czas pojawia się na YT na kanałach BrickTsar i BrickTrains (polecam jak ktoś lubi posłuchać o starych zestawach/elementach etc.) gdzie pokazane były niebieskie BP z okolic lat 80, gdzie cięcie było ekstremalnie widoczne z jednej strony. Oczywiście to tylko domysły, nic potwierdzonego.

Pozdrawiam

lech
ODPOWIEDZ