[WIP] W9STD MANfred - Ciągnik siodłowy na 9 stud szerokości

Awatar użytkownika
Skowronek
Posty: 190
Rejestracja: 04 cze 2020 08:11
Rok urodzenia: 1990

[WIP] W9STD MANfred - Ciągnik siodłowy na 9 stud szerokości

Post autor: Skowronek »

Boszzz, ile ja się zbieram, żeby zrobić ten temat. Ale do rzeczy.

Buduję ciężarówkę z Technic w skali 1:35, szeroką na 9 (dziewięć) stud, inspirowaną modelem MAN TGX 33.520 (560) 6x4.

Krótkie wprowadzenie: zachorowałem swego czasu na zestaw 42062 Container Yard, głównie dla ciężarówki, choć mechanizm chwytaka telehandlera też jest bardzo fajny. Kiedy go wreszcie kupiłem to stwierdziłem, że wszystko fajnie, tylko czemu naczepa ma tylko 1 oś?! Pasowało coś z tym zrobić, przy okazji stwierdziłem, że poszerzę o 2 study całosć (z 7 do 9) i ogólnie zbuduję swój model. Szybko z no-name ciągnika 4x2 przeszedłem na wersję 6x2/6x4, do tego naczepa, i wszystko pod wymiary rzeczonego MAN-a, odpowiednio przeliczone w skali - tabelka poniżej.

Obrazek123 by Jakub Skowronek, on Flickr

Model pierwotny był wariacją na temat poszerzenia 42062 i utrzymania podobnego grilla, jeszcze bez inspiracji MAN-em, tutaj poglądowe zdjęcie:

ObrazekIMG_20210728_011343 by Jakub Skowronek, on Flickr

Dawno już poszedł w zapomnienie, eksperymentowałem w nim z nowym typem dyferencjału, żeby może zrobić wersję RC z PF, ale potem zrezygnowałem z tego.
W międzyczasie zaczęła powstawać naczepa, którą tutaj tylko krótko zaprezentuję, a tak to mam zamiar ją opublikować jako osobnego MOC-a, z uwagi na dalsze plany jej rozwoju w kierunku plandeki z materiału i innych wersji.

ObrazekIMG_20211006_000940 by Jakub Skowronek, on Flickr

Jedynym mechanizmem w naczepie jest rozkładanie podpór za pomocą małego siłownika

ObrazekIMG_20211006_001019 by Jakub Skowronek, on Flickr

Naczepa również jest w skali 1:35.
Tu zdjęcie naczepy z ładunkiem i szkieletem ciągnika:
ObrazekIMG_20211006_001332 by Jakub Skowronek, on Flickr

Po drodze były kolejne wersje kabiny, dość obiecująca była ta:
ObrazekIMG_20211028_005109 by Jakub Skowronek, on Flickr

ObrazekIMG_20211028_005104 by Jakub Skowronek, on Flickr

Jednak pokazałem ją Kubrickowi i stwierdził, że brakuje globu - racja... żeby go dorobić musiałem sporo pozmieniać, tu wersja pośrednia:

ObrazekIMG_20211119_003430 by Jakub Skowronek, on Flickr

Aktualnie prezentuje się tak (po drodze znowu kilka wersji) i to nie koniec na pewno.
ObrazekIMG_20211125_011737 by Jakub Skowronek, on Flickr

Co do mięska, czyli mechanizmów, bo to w końcu Technic, choć bardzo mały - jest mój autorski mechanizm siodła i jego zamykania, nie przypomina oryginały pod względem wyglądu, ale nie zmieściłem standardowego siodła ze względu na brak miejsca (musiałem się zmieścić na wysokość).
ObrazekIMG_20210923_154545 by Jakub Skowronek, on Flickr
Z ciekawostek najmniejsza wersja jaką opracowałem wyglądała tak:
ObrazekIMG_20210923_124607 by Jakub Skowronek, on Flickr
Mam też filmik, jak to działa, postaram się wrzucić na YT i podlinkować tutaj.
Poza tym jest wyciągarka z selektorem biegów - można wybrać między zestawe z16-z16 lub z20-z12. Różnica niby niewielka, ale jednak ją czuć. No i luz do rozwijania.
ObrazekIMG_20211122_002653 by Jakub Skowronek, on Flickr
ObrazekIMG_20211124_003058 by Jakub Skowronek, on Flickr

Na ten moment tyle, dużo więcej zdjęć w galerii na Flickr, chętnie wysłucham wszelkich konstruktywnych krytyk i uwag, nie jestem jeszcze doświadczonym budowniczym, ale na tym projekcie mam wrażenie, że uczę się dużo podstaw nie tylko budowania, ale i planowania, skalowania etc. - po prostu takiej okołoprojektowej roboty. No i już wiem, że ta skala dla Technica to morderstwo, w sensie da się, ale jednak lepiej byłoby to robić Systemem w SNOT. Niemniej w międzyczasie, zanim doszedłem do tego wniosku, wpadły mi do głowy jeszcze inne pomysły na pojazdy w tej skali, nawet już coś zacząłem konstruować, zobaczymy, co z tego wyjdzie, może zbiorę się do założenia tematów WIP dla nich szybciej niż dla MANfreda.
ODPOWIEDZ