[MOC] Claas Scorpion 756

Awatar użytkownika
eric trax
Posty: 232
Rejestracja: 18 maja 2014 01:04
Rok urodzenia: 1989
Lokalizacja: Wrocław

[MOC] Claas Scorpion 756

Post autor: eric trax »

Obiecuję, że to już ostatni model w tym roku :) Przed wami ładowarka teleskopowa Claas Scorpion 756

Obrazek

Nie będę się zbytnio rozpisywał bo i tak mało kto czyta całość. Pomysł na ładowarkę w skali 1:17 zrodził się już dość dawno jednak budowę odkładałem na dalszy plan. Ciągle żyłem w przekonaniu, że nie da się zrobić innej niż technicowa które będzie sensownie działać. Dla porównania oryginał wygląda tak:

Obrazek

Napęd i skręt:

Wydawać by się mogło, że podwozie takiej ładowarki to nic skomplikowanego. W zasadzie tak jest, jeśli pozbędziemy się kilku trybów sterowania sprawa staje się znacznie prostsza. Zostaje niestety napęd na wszystkie koła. Szukając inspiracji i punktu zaczepienia do budowy ładowarki przeglądałem zdjęcia innych modeli. Zdecydowałem, że za punkt wyjścia wezmę Manitou mojego kolegi Lorensa. Odwróciłem jego powozie o 180 stopni i usunąłem w zasadzie wszystko poza pozycjami silników i listwami sterującymi. Dzięki temu zyskałem znacznie więcej miejsca na pozostałe elementy. Zbudowałem swoją sztywniejszą ramę. Do napędu posłużył motor L dzięki któremu ładowarka wbija się w fasolę jak w masło :D Do sterowania posłużyło servo, które zapewnia możliwość dynamicznego skręcania i powrotu kół do wyjściowej pozycji. Podczas testów problematyczne okazały się CV Jointy. Jako, że mają głębokość 1,5 studa osie wpadały w nie głębiej niż założyłem przez co pod obciążeniem dyfry wypluwały uwolnione zębatki z12. Rozwiązałem ten problem wkładając z CV Jointy flexy obcięte na grubość 0,5 studa.

Ramię i jego funkcje:

W tym wypadku sprawa komplikowała się znacznie bardziej. Wszyscy korzystają ze sprawdzonych rozwiązań w postaci paneli technic, które zajmują mało miejsca i dają niebywałą sztywność. Biorąc pod uwagę swój styl budowana nie mogłem sobie na nie pozwolić. Skończyło się na ścianach z plate i tile oraz górną i dolną ścianą z liftarmów. Konstrukcja ta jest wystarczająco wytrzymała i wygląda znacznie lepiej niż rozwiązania technic. Całe ramię obsługują trzy silniki medium. Pierwszy z nich znajduje się pomiędzy tylną osią a mocowaniem ramienia i odpowiada za unoszenie. Drugi wbudowany jest w samo ramię i odpowiada za wysuwanie bomu. Trzeci umieściłem na jego końcu aby z pomocą przekładni ślimakowej sterować narzędziami. Umieszczenie dwóch silników w ramieniu było konieczne ze względu na ilość dostępnego miejsca. Niestety są też wady. Jak widać na filmie ramię nie wysuwa się zbyt mocno ze względu na jeden z silników w środku. Całość dzięki nowemu siłownikowi podnosi się na wysokość 36 cm i uważam to za dobry wynik.

Wygląd:

Ładowarki teleskopowe są raczej proste w odwzorowaniu. Pozwoliłem sobie uprościć obudowę silnika (w tym wypadku bboxa) aby uniknąć dziwnego łączenia klocków. Bok kabiny starałem się urozmaicić za pomocą klocków ograniczając ilość naklejek do dwóch. Od wersji pierwotnej najwięcej zmienił się kuper. Został skrócony o jednego studa wraz z odchudzeniem przeciwwag. Dzięki temu ładowarka ma znacznie lepsze proporcje, wygląda na lżejszą i mniejszą. Oryginał w przeciwieństwie do mojego modelu ma bardzo duży prześwit. Podnosząc kabinę jak i pomost po prawej stronie oraz używając poniżej czarnych klocków podniosłem optycznie prześwit.

Podsumowanie:

Ten rok upłynął mi pod znakiem budowania wielu mniejszych modeli. Bardzo wiele się nauczyłem. Jest to chyba najbardziej dopracowany z moich modeli. Swoją premierę mógł mieć miesiąc temu jednak czekałem na nowy siłownik z zestawu 42100. Dzięki temu ramie zyskało odpowiednią geometrię. W międzyczasie z nudów wieżyczki IR wymieniłem na Sbricki by sterować modelem za pomocą pada. Jeśli nabierze się wprawy zabawa daje bardzo wiele frajdy. Mam kolejny fajny model na wystawy :)

Jak zwykle chciałem podziękować wszystkim, którzy służyli mi swoją konstruktywną krytyką. Specjalne podziękowania dla MW, który odstąpił mi swoją figurkę od niedawna znaną jako Wieslav The Corn :D

Zdjęcia:

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Video:

https://www.youtube.com/watch?v=5JYeLDnquDw&t" target="_blank

Ciekawy komentarz:
Cari Kincannon pisze:Sariel would be proud.
:D
Awatar użytkownika
gmkkk

Re: [MOC] Claas Scorpion 756

Post autor: gmkkk »

Nie znam się ale się wypowiem;)

Model bardzo ładny, kolory, kształty miodzio ale te białe tile/jumpery (schodki można by zastąpić LBG z naklejką srebrną (w kilku zestawach city nawet są takie naklejki np 7906) albo chromem, no i gdzie błotniki nad kołami? Czy dbg nie byłby by lepszy od lbg?
Ale to szczegóły...
Model super i oczywiście bardzo funkcjonalny. Z przyjemnością zobaczę go na wystawie.
Awatar użytkownika
jetboy
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 15905
Rejestracja: 09 lip 2013 17:03
Rok urodzenia: 1973
Lokalizacja: Warszawa koło Otwocka
Kontakt:

Re: [MOC] Claas Scorpion 756

Post autor: jetboy »

Ta kabina jest kosmiczna! Nic wiecej nie widze, bo się jaram kabiną!

(pare minut później) Jeste MEGA! Przeszedłeś samego siebie!
_____________________________________________
To KLOCKI LEGO, można z nich zbudować WSZYSTKO!
Awatar użytkownika
Thietmaier
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 7022
Rejestracja: 19 lip 2013 16:08
Rok urodzenia: 1996
Lokalizacja: Biała Podlaska/Kraków
Kontakt:

Re: [MOC] Claas Scorpion 756

Post autor: Thietmaier »

Cudeńko! Wygląda ślicznie - tak jak jetboy pisze - kabina jest genialna. Ta mozaika w drzwiach jest niesamowita, fajnie że uniknąłeś naklejek.

Na filmie działa bardzo sprawnie, aż chciałoby się nią pobawić :)
_________________________________________________________
Prawo jest dla ludzi a nie ludzie dla prawa, a ignorantia iuris nocet
Awatar użytkownika
eric trax
Posty: 232
Rejestracja: 18 maja 2014 01:04
Rok urodzenia: 1989
Lokalizacja: Wrocław

Re: [MOC] Claas Scorpion 756

Post autor: eric trax »

gmkkk pisze: Model bardzo ładny, kolory, kształty miodzio ale te białe tile/jumpery (schodki można by zastąpić LBG z naklejką srebrną (w kilku zestawach city nawet są takie naklejki np 7906) albo chromem, no i gdzie błotniki nad kołami? Czy dbg nie byłby by lepszy od lbg?
Schodki są LBG a reszta DBG sprawdź ustawienia monitora :D

jetboy pisze:Ta kabina jest kosmiczna! Nic wiecej nie widze, bo się jaram kabiną!
(pare minut później) Jeste MEGA! Przeszedłeś samego siebie!
Thietmaier pisze:Cudeńko! Wygląda ślicznie - tak jak jetboy pisze - kabina jest genialna. Ta mozaika w drzwiach jest niesamowita, fajnie że uniknąłeś naklejek.
Nie uniknąłem bo są dwie :) Zasadniczo nie bardzo wiem co w niej wyjątkowego ot kabina :D Mozaika nie jest idealna ale też krzywizny na drzwiach są dość trudne do oddania. Fajnie że udało się połapać zbliżone kąty aby to wyglądało jak wygląda
Thietmaier pisze:Na filmie działa bardzo sprawnie, aż chciałoby się nią pobawić :)
To dość lekki model więc będzie dynamiczny mimo zastosowania Lki do napędu. W rzeczywistości jest równie sprawny więc w Poznaniu będziesz mógł ocenić na ile film oddaje rzeczywistość :)
Awatar użytkownika
gmkkk

Re: [MOC] Claas Scorpion 756

Post autor: gmkkk »

Przyjrzałem się dobrze, masz rację co do kolorów.

Ale błotników nie dojrzałem;)

Tak czy inaczej kolejny super model, gratki!
Awatar użytkownika
M_longer
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 1639
Rejestracja: 20 lip 2013 05:43
Rok urodzenia: 1989
Kontakt:

Re: [MOC] Claas Scorpion 756

Post autor: M_longer »

Chciałbym tylko poinformować, że w temacie instrukcji coś się powoli ruszyło:

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
eric trax
Posty: 232
Rejestracja: 18 maja 2014 01:04
Rok urodzenia: 1989
Lokalizacja: Wrocław

Re: [MOC] Claas Scorpion 756

Post autor: eric trax »

Tak więc Marek skończył prace nad instrukcją. Muszę przyznać, że model jest cholernie trudny do zbudowania ale to jak został przestawiony krok po kroku... chapeau bas

Ta instrukcja jest tak profesjonalnie zrobiona, że nawet na mnie zrobiła wrażenie. Brawo!

Rebrickable: https://rebrickable.com/mocs/MOC-35607/ ... rpion-756/" target="_blank

Selfy: https://sellfy.com/p/nteyxk/" target="_blank

Obrazek
Awatar użytkownika
eric trax
Posty: 232
Rejestracja: 18 maja 2014 01:04
Rok urodzenia: 1989
Lokalizacja: Wrocław

Re: [MOC] Claas Scorpion 756

Post autor: eric trax »

Będę musiał przyznać sobie złotą łopatę za odkopanie tematu :D

Jest jednak ważny powód. Wiele z osób które stało się szczęśliwymi posiadaczami tego modelu prosiło mnie o dodatkowe narzędzia. W tak zwanym "międzyczasie" powstało kilka rzeczy. Udało się je zebrać, stworzyć darmową instrukcję, którą udostępniliśmy jako dodatek

W skład zestawu wchodzą widły do balotów, widły do palet oraz paleta, chwytak do bel i widły z chwytakiem służące do usuwania obornika. Oczywiście takich narzędzi jest więcej jednak zależało mi aby pakiet operował na jak najbardziej dostępnej liście elementów tak aby jego budowa nie wymagała wielkich nakładów.

Jako ciekawostkę dodam, że narzędzia ewoluowały z wersji zmotoryzowanej, które przygotowałem dla siebie. Potrzeba dwóch mikromotorów i dodatkowego kabla w ramieniu ale tym zajmę się kiedy będę miał więcej wolnego czasu

Instrukcja:
https://rebrickable.com/mocs/MOC-62281/ ... achements/" target="_blank
https://sellfy.com/m1longer/p/claas-sco ... achements/" target="_blank

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
Thietmaier
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 7022
Rejestracja: 19 lip 2013 16:08
Rok urodzenia: 1996
Lokalizacja: Biała Podlaska/Kraków
Kontakt:

Re: [MOC] Claas Scorpion 756

Post autor: Thietmaier »

Bardzo fajny ten osprzęt. Widły to żaden rocket science, ale już oba chwytaki świetnie odwzorowane :)
Były jakieś próby z belami/obornikiem? Oczywiście zbudowanymi z klocków, bo zapachu prawdziwego obornika to pewnie byś długo nie mógł się pozbyć :D
_________________________________________________________
Prawo jest dla ludzi a nie ludzie dla prawa, a ignorantia iuris nocet
ODPOWIEDZ