Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie

Awatar użytkownika
Toltomeja
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 2537
Rejestracja: 20 lip 2013 15:25
Rok urodzenia: 1995
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie

Post autor: Toltomeja »

To jest wpis z bloga. Aby przeczytać oryginalny wpis kliknij tutaj »

Tym razem opis będzie mniej lakoniczny, niż zazwyczaj. Powód jest prosty - w tę pracę włożyłem wyjątkowo dużo czasu i wysiłku. Szczęśliwie się złożyło, że publikuję ją w roku, gdy AGH obchodzi swoją setną rocznicę.

Przedstawiam model w mikroskali kampusu Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, gdzie aktualnie studiuję. W gronie Zbudujców mamy co najmniej kilku absolwentów i aktualnych studentów AGH. Mam nadzieję, ze odnajdą tu znajome miejsca. ;)

Zacznijmy od początku...

Faza WIP

Pierwsze budynki powstały w połowie kwietnia. Zacząłem od najbardziej znanego, głównego A0 oraz tego, w którym spędzam najwięcej czasu - D17, Katedry Informatyki. Jako kolejne powstało Centrum Energetyki. Te budynki wyznaczyły mi skalę, której postanowiłem się trzymać już do końca (ok. 1:1250). Okazało się to niemałym wyzwaniem. Tworząc w tej skali, gdy budynki mają po 2 study szerokości, trudno jest dostosować ich wielkość i szczegóły.

Obrazek

W maju kontynuowałem mierzenie poszczególnych budynków i realizowanie ich w formie klockowej. Priorytetem było ich rozmieszczenie. Coraz bardziej dawał się we znaki brak przezroczystych plate'ów (a wkrótce także innych części). Na dodatek AGH postanowiło wybudować sobie nowy budynek dla Katedry Telekomunikacji. Jako że nie był jeszcze gotowy, polegałem na wizualizacjach.

Obrazek

Potem powoli zacząłem wypełniać przestrzeń między budynkami drogami i zielenią. Królował SNOT (Studs Not On Top), szalone konstrukcje z pralek, bracketów i drobnych plate'ów. Na tym etapie konstrukcja była jeszcze bardzo nietrwała, ale wkrótce się to zmieniło. Stale rozbierałem wszystkie segmenty i coś w nich zmieniałem - żeby było ładniej, dokładniej lub stabilniej. Bez wahania mogę powiedzieć, że z większości prototypów pokazanych powyżej nie został "klocek na klocku".

Obrazek

Potem przyszły wakacje. Spędziłem je we Francji, więc była to przymusowa 3-miesięczna przerwa od budowania. Na koniec przyszedł czas na zamówienie brakujących części i dopracowanie fragmentów, z których nie byłem zadowolony. No i prosta czarna podstawka.

Obrazek
(Wersja z mapą)

ObrazekObrazekObrazekObrazek
ObrazekObrazekObrazekObrazek

Pełna galeria na Flickrze

Czy to koniec?

Pomyślałem, że fajnie by było rozszerzyć model na zachód, aż do Miasteczka Studenckiego. Być może kiedyś wrócę do tego pomysłu, jednak na razie odszedł na dalszy plan. Powodów jest kilka: braki w klockach, ograniczone miejsce na biurku (już teraz obrócenie modelu o 180 stopni jest dość ryzykowne) i zbliżające się CCC (w którym chciałbym w tym roku wystawić przynajmniej dwie prace - są już w drodze).

Nie ma co ukrywać - im więcej buduję w mikroskali, tym bardziej mnie to wciąga. Naprawdę trudno było się zatrzymać. Kusi mnie, żeby zbudować przynajmniej część krakowskiego Starego Miasta w tej skali.

I cóż, znacie mnie... Jeśli nikt mnie przed tym nie powstrzyma, niedługo pewnie rozbiorę model. Szkoda żeby się kurzył, a zjadł sporo plate'ów DBG, które są pilnie potrzebne gdzieś indziej. Takie życie. ;)

Miłego oglądania!
Awatar użytkownika
rh
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 1559
Rejestracja: 15 maja 2013 07:18
Rok urodzenia: 1984
Lokalizacja: Kraków (Lubań)
Kontakt:

Re: Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie

Post autor: rh »

Toltomeja pisze:Nie ma co ukrywać - im więcej buduję w mikroskali, tym bardziej mnie to wciąga. Naprawdę trudno było się zatrzymać. Kusi mnie, żeby zbudować przynajmniej część krakowskiego Starego Miasta w tej skali.
Buduj, buduj, ta skala po pierwsze, że jest genialna dając możliwość zbudowania sporego fragmentu miasta na względnie malutkim kawałku, a po drugie - no Panie - czapki z głów. To jest rewelacyjne :) Powodujesz we mnie kompleksy ...
Awatar użytkownika
Jaskier
Zarząd Stowarzyszenia
Posty: 7070
Rejestracja: 31 lip 2013 13:18
Rok urodzenia: 1995
Kontakt:

Re: Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie

Post autor: Jaskier »

Świetne!
Awatar użytkownika
rh
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 1559
Rejestracja: 15 maja 2013 07:18
Rok urodzenia: 1984
Lokalizacja: Kraków (Lubań)
Kontakt:

Re: Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie

Post autor: rh »

A właśnie, póki pamiętam - pierwsze trzy zdjęcia z etapu tworzenia masz jako private ...
Jedyne co mnie boli w takiej skali - że tu nawet samochodziki cięzko zrobić na ulicy. Są te wystające kafle, co podejrzewam, że są samochodami - ale za to ulice puste - a to się w tamtej okolicy nie zdarza :D
Awatar użytkownika
Jaskier
Zarząd Stowarzyszenia
Posty: 7070
Rejestracja: 31 lip 2013 13:18
Rok urodzenia: 1995
Kontakt:

Re: Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie

Post autor: Jaskier »

rh pisze:A właśnie, póki pamiętam - pierwsze trzy zdjęcia z etapu tworzenia masz jako private ...
Jedyne co mnie boli w takiej skali - że tu nawet samochodziki cięzko zrobić na ulicy. Są te wystające kafle, co podejrzewam, że są samochodami - ale za to ulice puste - a to się w tamtej okolicy nie zdarza :D
Może to się w nocy dzieje? xD

Pokazałem znajomym z uczelni i zapropsowali. ;)
Awatar użytkownika
Toltomeja
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 2537
Rejestracja: 20 lip 2013 15:25
Rok urodzenia: 1995
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie

Post autor: Toltomeja »

rh pisze:A właśnie, póki pamiętam - pierwsze trzy zdjęcia z etapu tworzenia masz jako private ...
Jedyne co mnie boli w takiej skali - że tu nawet samochodziki cięzko zrobić na ulicy. Są te wystające kafle, co podejrzewam, że są samochodami - ale za to ulice puste - a to się w tamtej okolicy nie zdarza :D
O, dzięki. Prywatne były celowo, ale sądziłem że Flickr ogarnie linki żeby to działało.

Samochody na ulicy rzeczywiście powinny być, jednak ze względów konstrukcyjnych nie wszędzie jest to możliwe. Tam, gdzie ulica nie idzie pod kątem prostym, pod spodem jest misterny układ pralek i różnych innych wynalazków, więc jumper już by się tam nie zmieścił. Powiedzmy, że to taka utopijna wizja AGH. :)
Awatar użytkownika
Sirius
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 4560
Rejestracja: 04 gru 2013 22:09
Rok urodzenia: 1991
Kontakt:

Re: Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie

Post autor: Sirius »

Świetny MOC. Zaskoczyło mnie, że jest cały kampus. Pamiętam, że na jakiejś integracji wspominałeś, że budajesz AGH, ale wydawało mi się, że mówiłeś tylko o jednym budynku. Fajnie wygląda w porównaniu do zdjęcia z mapy. Może samochody z rolek dla minifigurek? Pewnie byłyby za szerokie ale może będą pasować?
Awatar użytkownika
Toltomeja
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 2537
Rejestracja: 20 lip 2013 15:25
Rok urodzenia: 1995
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie

Post autor: Toltomeja »

Sirius pisze:Może samochody z rolek dla minifigurek? Pewnie byłyby za szerokie ale może będą pasować?
Jako szerokość drogi przyjąłem od 2 plate'ów do 1 studa, więc nie ma takiej opcji. :p
Awatar użytkownika
Sirius
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 4560
Rejestracja: 04 gru 2013 22:09
Rok urodzenia: 1991
Kontakt:

Re: Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie

Post autor: Sirius »

Na drogach by się nie mieściły ale na parkingach nie rzucałoby się to tak w oczy ;)
Awatar użytkownika
jetboy
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 15905
Rejestracja: 09 lip 2013 17:03
Rok urodzenia: 1973
Lokalizacja: Warszawa koło Otwocka
Kontakt:

Re: Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie

Post autor: jetboy »

Jest MOC! Jak dla mnie rewelacja!
_____________________________________________
To KLOCKI LEGO, można z nich zbudować WSZYSTKO!
ODPOWIEDZ