EU07 - uniwersalna lokomotywa elektryczna

Awatar użytkownika
meler
Posty: 107
Rejestracja: 26 lis 2016 12:20
Rok urodzenia: 1973
Lokalizacja: Warszawa

EU07 - uniwersalna lokomotywa elektryczna

Post autor: meler »

EU07 - najpopularniejsza uniwersalna lokomotywa elektryczna na polskich torach. Produkowana na podstawie angielskiej licencji lokomotywy EU06 w fabrykach Pafawag Wrocław i HCP Poznań. Lokomotywę EU07 zaprojektowano do prowadzenia pociągów pośpiesznych z prędkością 125km/h lub lekkich pociągów towarowych (masa do 2000t i pręd. maks. 70km/h), stąd jej nazwa E (Elektryczna) U (uniwersalna). Od 1995 modernizowana na model o oznakowaniu EP07.

Obrazek

Model powstał dość dawno, ale nie było okazji zaprezentować go. Po debiucie na wystawie w Bemowie, zamówiłem nowe naklejki i zwiększyłem moc przez dodanie drugiego silnika by mógł uciągnąć ciężkie wagony piętrowe. Wymiary to 43 kropek długości, 8 szerokości oraz 10 klocków wysokości. Budując lokomotywę skoncentrowałem się na oddaniu zaokrągleń frontu, stąd ponad połowa modelu jest zbudowana kropkami w bok lub w dół. Zabrakło mi pomysłów na wypełnienie luki pod przednią szybą, ale popracuję jeszcze nad tym może jak pokombinuję z szybami po podpowiedziach Maćka Drwięgi.

Pierwotnie naklejki zrobiłem starą metodą czyli drukarką laserową na papierze samoprzylepnym, później wymieniłem je na winyle, jednak gdyby ktoś był zainteresowany to zieleń jaką pierwotnie uzyskałem to RGB 0, 135, 60.

Poniżej kilka zdjęć solo oraz w trzech dość charakterystycznych zestawieniach: z wagonami osobowymi, z wagonami piętrowymi oraz z węglarkami. Te ostatnie to takie luźne nawiązanie do znanej pracy Maćka.

Na końcu załączam film, może nieco przydługi, dlatego śmiało przewijajcie okrążenia lokomotywy na pętli :) Nie-legowe tory występujące w filmie to:
łuki R104 od bricktracks.com
łuki R88 od me-models.com
zwrotnice R104 od trixbrix.eu

Zapraszam do oglądania i komentowania.

Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Film
https://www.youtube.com/watch?v=C8vH2BEjRbc" target="_blank
Ostatnio zmieniony 30 paź 2018 23:04 przez meler, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Pablo Brickasso
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 414
Rejestracja: 26 lut 2017 02:42
Rok urodzenia: 2000
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: EU07 - uniwersalna lokomotywa elektryczna

Post autor: Pablo Brickasso »

Tak jak mówiłem na Bemowie. Lokomotywa jest idealna. Na pierwszy rzut oka widać o jaki model chodzi. Podobnie wagony - świetna robota.
Awatar użytkownika
Mateusz92
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 2415
Rejestracja: 15 gru 2015 23:05
Rok urodzenia: 1992
Lokalizacja: Zduny
Kontakt:

Re: EU07 - uniwersalna lokomotywa elektryczna

Post autor: Mateusz92 »

Rozpoznawalna od pierwszego spojrzenia! Trochę razi szpara pod szybami więc mam nadzieję, że uda Ci się z nią coś jeszcze podziałać. Drugie co mi się rzuca w oczy to odstające światła. Można by spróbować je zbudować w drugą stronę tzn. studami na zewnątrz, a nie do środka i na końcu dać tile round 2x2 trans clear (co prawda ten element oficjalnie nie występuje, ale ostatnio widziałem, że jakiś sklep miał kilkanaście sztuk, chyba był to ten sam gdzie ja je kupowałem) i wtedy tam gdzie masz naklejkę dać tile 1x3. Myślę, że mogą wtedy bardziej przylegać do czoła. Niestety round tile 2x2 z dziurką albo z studem na srodku nie występują :( Tak czy inaczej gratuluję udanego modelu, wraz z piętrusami wygląda SUPER. A i Twoje węglarki mi za bardzo nie pasują do EU07 bo wyglądają jak te z szerokiego toru, a jak wiadomo tam siódemki nie jeździły :P
Awatar użytkownika
DawKub1922
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 260
Rejestracja: 29 maja 2016 20:51
Rok urodzenia: 1986
Lokalizacja: Olszowa
Kontakt:

Re: EU07 - uniwersalna lokomotywa elektryczna

Post autor: DawKub1922 »

Model bardzo udany, zwłaszcza podobaja mi sie "krzywizny" bądź zaokrąglenia czoła. Jak już kiedyś, gdzieś napisalem: 7ka jak prawdziwa!
Moje gratki!!

POZdrawiam
Awatar użytkownika
meler
Posty: 107
Rejestracja: 26 lis 2016 12:20
Rok urodzenia: 1973
Lokalizacja: Warszawa

Re: EU07 - uniwersalna lokomotywa elektryczna

Post autor: meler »

Dziękuję Wam bardzo.

Mateusz92: nie da się ukryć, są wyłupiaste, bo zakrzywione slope'y ograniczają możliwość redukcji reflektora gdy używam żółte okrągłe płytki 2x2 (które najlepiej zlewają się z frontem), ale spróbuję to zmienić na biały "tile round 2x2 with open stud" z tym samym szkiełkiem, a wszystko przymocowane głębiej na "technic, Pin Connector Round 1L". Powinno chyba zagrać kolorystycznie, wrzucę zdjęcie niedługo.
Awatar użytkownika
Mateusz92
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 2415
Rejestracja: 15 gru 2015 23:05
Rok urodzenia: 1992
Lokalizacja: Zduny
Kontakt:

Re: EU07 - uniwersalna lokomotywa elektryczna

Post autor: Mateusz92 »

Chodziło mi o to, że round plate 2x2 zabudowany tak jak masz teraz przez umiejscowienie studów do środka lokomotywy odpycha na wysokość studa jeszcze dodatkowo reflektor od czoła więc jakby tam był round tile (tak jak piszesz) lub ten round plate w drugą stronę to szpara byłaby mniejsza.
Awatar użytkownika
meler
Posty: 107
Rejestracja: 26 lis 2016 12:20
Rok urodzenia: 1973
Lokalizacja: Warszawa

Re: EU07 - uniwersalna lokomotywa elektryczna

Post autor: meler »

Zrobienie studami w drugą stronę jest możliwe, ale wtedy przykrywam płaskim trans-clear tile 2x2, którego nie brałem pod uwagę ze względu na cenę. Sprawdzę z białym okrągłym kaflem z "open stud" od spodu.
Awatar użytkownika
Mateusz92
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 2415
Rejestracja: 15 gru 2015 23:05
Rok urodzenia: 1992
Lokalizacja: Zduny
Kontakt:

Re: EU07 - uniwersalna lokomotywa elektryczna

Post autor: Mateusz92 »

Jak ten biały round tile open stud za bardzo rzucał się w oczy to ja bym go okleił żółtą naklejką. Akurat w kolorze żółtym są na pewno jakieś naklejki (obstawiam, że w serii Technic) z których można by bezproblemowo wyciąć tak długi pasek aby obkleić cały obwód.
Awatar użytkownika
rASch
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 3120
Rejestracja: 14 maja 2013 20:37
Rok urodzenia: 1981
Lokalizacja: Radzionków
Kontakt:

Re: EU07 - uniwersalna lokomotywa elektryczna

Post autor: rASch »

Piękna maszyna, co stoi na szynach.
Mateusz już swoje wypunktowal. Myślę że te grille z boków są jednak za bardzo wcisniete w pudło, taka dziura się robi.
Udany model.
ODPOWIEDZ