Tatra T-813 8x8 Kolos

Awatar użytkownika
Sariel
Posty: 917
Rejestracja: 01 paź 2013 10:46
Rok urodzenia: 1982
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Tatra T-813 8x8 Kolos

Post autor: Sariel »

Obrazek

Dane techniczne:
Wymiary: dł. 56s / szer. 17s / 22s
Waga: 1.72 kg
Zawieszenie: tatrowe
Napęd: 2 x PF XL z redukcją 3:1
Silniki: 2 x PF XL, 1 x PF M, 1 x PF Servo

Najbardziej oklepana ciężarówka świata, bo każdy szanujący się trialowiec zbudował ją już conajmniej 5 razy ;) Mnie naszło, bo bawiłem się obejmami kątowymi i nowymi piastami, i tak mnie zaciekawiło jakie by z tego wyszło najwęższe możliwe tatrowe zawieszenie z napędem i skrętem. I tak powstał model, którego założeniem było właśnie zachowanie jak najmniejszej skali przy mechanicznie realistycznym tatrowym napędzie, zawieszeniu i skręcie. Akurat skręt działa nieco inaczej niż w prawdziwej T-813, ale geometria się zgadza a w tej skali ciężko wyrzeźbić coś innego. A skala wynosi circa 1:18 zamiast trialowych 1:13, i osie mają zaledwie 15 kropek szerokości z kołami i oponami włącznie. A propos opon, model był też okazją do testu tych oto cudów, czyli Rock Crusherów od RC4WD w rozmiarze 1.2", specjalnie stworzonych do kół LEGO 43.2mm D. x 18mm: http://ebricks.ru/products/category/brickedition" target="_blank

Model wygląda jak widać, działa jak widać na filmie, podkreślam ograniczenia skali (15 studowe osie, to bardziej Mikrus niż Kolos). Od początku założyłem że prawdziwa trialówka to to nie będzie, nie z cienkimi z12 przy każdym kole i kompletnym brakiem dyfrów, więc redukcja jest raczej skromna i obliczona raczej na śmiganie niż wjeżdżanie pod ściany. Model z jednej strony wyszedł dość ciężki jak na tę skalę, z drugiej strony mała skala to kij mający dwa końce, czyli małe koła pod wielkie przeszkody nie podjadą. Mimo ograniczonego (umyślnie, coby brak dyfrów i przyczepne opony nie zmieliły z12) skrętu Taterka jest dość żwawa i skręca bez problemu, ale jednocześnie naprężenia w układzie przeniesienia napędu są na tyle duże, że raz zdarzyło mi się zmielić knoba.

Oprócz napędu, zawieszki i skrętu, mamy tu jeszcze miniaturową wersję V12 wciśniętą do kabiny z zachowaniem proporcji (na styk), napędzaną osobnym Mediumem podpiętym pod dyskretny przełącznik na burcie (analogiczny przełącznik na drugiej burcie włącza ciężarówkę) światła, koguty na dachu, płócienną plandekę i symbolicznie otwierany tył. Z modelu jestem raczej zadowolony, z nieprzesadzonymi przeszkodami sobie radzi i nie kłuje mnie w oczy, choć wygląd "robią" przede wszystkim niekoszerne opony. Marzyła mi się jeszcze wyciągarka, ale brakło miejsca, i tak wielkiej gimnastyki wymagało wciśnięcie V12 i działającej kierownicy przed przednią oś.

Galeria: http://www.brickshelf.com/cgi-bin/gallery.cgi?f=574709" target="_blank

Kilka fotek:
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

I film:
Awatar użytkownika
Benny80
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 7481
Rejestracja: 17 maja 2013 20:50
Rok urodzenia: 1980
Lokalizacja: Klein-Dombrowka, Landkreis Kattowitz
Kontakt:

Re: Tatra T-813 8x8 Kolos

Post autor: Benny80 »

Nikt przez miesiąc nie skomentował? Eh, sezon ogórkowy w pełni..

Model bardzo rozpoznawalny i ładnie wykonany. Plandeka i opony też się ładnie komponują do całości.
Przyczepiłbym się do silnika, który jest za duży lub za wysoko posadzony i za bardzo wystaje w kabinie, ale rozumiem dbałość o funkcjonalność.
Sam model bardzo zgrabnie radzi sobie w terenie, zwłaszcza jak na nie-trialówkową skalę. Gratuluję, wg mnie bardzo udany model ;)

ps. Opony tanie nie są, ale widzę, że się ogarniają. Możesz określić, czy są raczej miękkie czy twarde - myślę o nich do cięższego modelu?
Czy ja buduję? Pani kierowniczko, ja buduję cały czas.. na okrągło!

Imigrant zarobkowy: Brig, Valais, Switzerland
Imigrant: Trim, Co. Meath, Ireland
Imigrant: Fredensborg Kommune, Denmark
Awatar użytkownika
jetboy
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 15905
Rejestracja: 09 lip 2013 17:03
Rok urodzenia: 1973
Lokalizacja: Warszawa koło Otwocka
Kontakt:

Re: Tatra T-813 8x8 Kolos

Post autor: jetboy »

Wydawało mi się że już komentowałem.
Bardzo mi się ten model podoba - niby trialówka, ale zrobiona w najlepszym Sarielowym stylu. Szkoda ze koła są nielegowe, ale dzięki temu wygląda znacznie lepiej. Pewnie jak zwykle od razu rozebrałeś. Szkoda, bo bym chętnie ją zobaczył na jakiejś wystawie.
_____________________________________________
To KLOCKI LEGO, można z nich zbudować WSZYSTKO!
Jellyeater
Posty: 1707
Rejestracja: 13 paź 2014 10:59
Rok urodzenia: 1984

Re: Tatra T-813 8x8 Kolos

Post autor: Jellyeater »

Komentowali na LP. I nawet by głosowali jako MOC miesiąca gdyby nie to, że nie zostało wystawione. :-P
Nie jestem fanem firmy TLG, ani nawet zestawów które wypuszczają, zwłaszcza teraz (fanem Adventurers i Classic Pirates i owszem).
Jestem przede wszystkim fanem samych klocków i budowania z nich - za Goldsun
Awatar użytkownika
Sariel
Posty: 917
Rejestracja: 01 paź 2013 10:46
Rok urodzenia: 1982
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Tatra T-813 8x8 Kolos

Post autor: Sariel »

Benny80 pisze:ps. Opony tanie nie są, ale widzę, że się ogarniają. Możesz określić, czy są raczej miękkie czy twarde - myślę o nich do cięższego modelu?
Są bardziej miękkie niż Legowe, ale nie jakoś bardzo. Wydaje mi się że są sporo twardsze niż wersja 1.9", bo pewnie stosunek grubości ścianek do wielkości całej opony inny.
Jellyeater pisze:I nawet by głosowali jako MOC miesiąca gdyby nie to, że nie zostało wystawione. :-P
Publika jest zmęczona moimi 2 MOCami miesiąca przez 5 lat. Publika potrzebuje spokoju żeby głosować na czterdziesty kombajn/traktor ;)
Awatar użytkownika
adijedi
Posty: 74
Rejestracja: 07 lut 2017 00:43
Rok urodzenia: 1988

Re: Tatra T-813 8x8 Kolos

Post autor: adijedi »

no nie wiem ja tam nie zachwycam się jakimiś poradzieckimi wozami, fajnie zbudowane z bricksów, wolę coś futurystycznego, czekam aż Sariel zbuduje coś szybkiego ;] ma sporo projektów, TATRA to po prostu jeden z ciekawych pomysłów
ODPOWIEDZ