[MOC] Parowóz wąskotorowy Px48 1922

Awatar użytkownika
DawKub1922
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 260
Rejestracja: 29 maja 2016 20:51
Rok urodzenia: 1986
Lokalizacja: Olszowa
Kontakt:

[MOC] Parowóz wąskotorowy Px48 1922

Post autor: DawKub1922 »

Dziś chciałbym przedstawić swój kolejny MOC, mianowicie model polskiego parowozu wąskotorowego Px48 1922. Niestety nie dysponuję żadnym zdjęciem oryginału z nr 1922 (a z 100% pewnością wiem, iż egzemplarz z tym numerem również istniał), dlatego budowę wzorowałem m.in. na numerach 1765 (Śmigiel) i 1920 (sam tender). Przez co wygląd i kształt pewnych elementów jak np. aparatura wokół kotła czy nadstawka na skrzyni węglowej mogą być nieco abstrakcyjne w stosunku do oryginału. Model budowałem około 2,5 miesiąca (z licznymi przerwami) a kolejne 1,5 m-ca, czekałem głównie na kalki. Jedyne nie legowe modyfikacje, na które sobie pozwoliłem w tym konkretnym modelu, to podmalowanie reflektorów oraz dodanie kalkomanii dla lepszego efektu finalnego. Jest to chyba pierwszy model zbudowany w myśl zasady: „zbuduj, odstaw na półkę (w celu przemyślenia zastosowanych rozwiązań), opublikuj”. Oprócz odwzorowania wyglądu zewnętrznego, próbowałem również odwzorować wnętrze budki. Z powodu braku miejsca przesunięcie korbowodów względem wiązarów jest bardzo małe, i niemożliwe (chyba) jest aby móc oddać prawdziwe ich położenie, przez co mogą wyglądać nieco nienaturalnie – jednak na swoją obronę dodam, iż nigdy nie widziałem jeszcze parowozu z obu stron jednocześnie (czy to na żywo czy w modelarstwie). Minusami modelu jest to, iż jest to mój kolejny model statyczny -niestety. Między innymi dlatego, że 2ga i 4ta oś jest zamontowana na stałe a w dodatku imitacja wiązarów jest zamontowana do każdego koła w tym samym miejscu. Wyzwaniem również było „klejenie” kalek. Model zbudowany jest dokładnie z 485 elementów.

Prawdopodobnie, model można by zbudować inaczej i być może lepiej, jednak moja wersja przedstawia się następująco, zapraszam do galerii:

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Oraz naturalnie foto poglądowe oryginału:

Obrazek Obrazek

POZdrawiam
Awatar użytkownika
rASch
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 3120
Rejestracja: 14 maja 2013 20:37
Rok urodzenia: 1981
Lokalizacja: Radzionków
Kontakt:

Re: [MOC] Parowóz wąskotorowy Px48 1922

Post autor: rASch »

Myślę że reflektory są zbyt duże. Za duże. Poza tym rewelacja.
Awatar użytkownika
DawKub1922
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 260
Rejestracja: 29 maja 2016 20:51
Rok urodzenia: 1986
Lokalizacja: Olszowa
Kontakt:

Re: [MOC] Parowóz wąskotorowy Px48 1922

Post autor: DawKub1922 »

Dzięki =)
To fakt, iż reflektory są duże, zbyt duże. O ile z przodu to jeszcze jakoś wygląda, o tyle na tendrze, wyszło to tak trochę wszystko na "kupie". Jednak trudno chyba zastosować tu coś innego...?

POZdrawiam
Awatar użytkownika
rASch
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 3120
Rejestracja: 14 maja 2013 20:37
Rok urodzenia: 1981
Lokalizacja: Radzionków
Kontakt:

Re: [MOC] Parowóz wąskotorowy Px48 1922

Post autor: rASch »

Granulki, stare poczciwe garnuszki.
Jellyeater
Posty: 1707
Rejestracja: 13 paź 2014 10:59
Rok urodzenia: 1984

Re: [MOC] Parowóz wąskotorowy Px48 1922

Post autor: Jellyeater »

Niby reflektor jest na pół kotła wysokości. W obydwu. Ale też mi się to rzuciło w oczy, że coś jest nie tak.

Myślę o tej budce maszynisty. Jak ją zbudować, by nie była pod kątem prostym. Ale w tej skali to chyba nie bardzo.

I jak robisz zdjęcia, to przysłona większa niż 2.8 by się przydała. Tak 11.

Poza tym piękny jest.
Nie jestem fanem firmy TLG, ani nawet zestawów które wypuszczają, zwłaszcza teraz (fanem Adventurers i Classic Pirates i owszem).
Jestem przede wszystkim fanem samych klocków i budowania z nich - za Goldsun
Awatar użytkownika
glaz_pimpur
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 5725
Rejestracja: 16 maja 2013 21:13
Rok urodzenia: 1975
Kontakt:

Re: [MOC] Parowóz wąskotorowy Px48 1922

Post autor: glaz_pimpur »

DawKub1922 pisze:Dzięki =)
To fakt, iż reflektory są duże, zbyt duże. O ile z przodu to jeszcze jakoś wygląda, o tyle na tendrze, wyszło to tak trochę wszystko na "kupie". Jednak trudno chyba zastosować tu coś innego...?

POZdrawiam
Rozumiem, że okrągłe tile 1*1 z oponką wokół będą za małe? Są jeszcze główki ludzików tr clear, ale ane są z kolei wysokie.
Duplo Users Poland Assosiation
Awatar użytkownika
jetboy
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 15905
Rejestracja: 09 lip 2013 17:03
Rok urodzenia: 1973
Lokalizacja: Warszawa koło Otwocka
Kontakt:

Re: [MOC] Parowóz wąskotorowy Px48 1922

Post autor: jetboy »

Dla mnie bomba, tylko ja nie jestem modelarze redukcyjnym więc przerysowane elementy są ok. Zdjęcia faktycznie przydały by się z większą głębią ostrości. Ale i tak jest super!
_____________________________________________
To KLOCKI LEGO, można z nich zbudować WSZYSTKO!
Awatar użytkownika
solic
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 410
Rejestracja: 30 sie 2013 10:12
Rok urodzenia: 1975
Lokalizacja: Zabrze
Kontakt:

Re: [MOC] Parowóz wąskotorowy Px48 1922

Post autor: solic »

Podoba mi się dużo szczegółów w budce maszynisty i w okolicach kotła. Fajnie, że tam dużo się dzieje.

A teraz odrobina konstruktywnej krytyki: pomost wzdłuż kotła jest za nisko, na zdjęciu oryginału widać mnóstwo miejsca między kołami a pomostem, w modelu pomost jest praktycznie zaraz nad kołami.
Reflektory zdecydowanie przerośnięte. Jak już wcześniej koledzy pisali, dla wąskotorówki w tej skali rondle z groszkiem w środku będą zdecydowanie lepsze.

Z czego zrobione są czarne obwódki reflektorów?
-----
Pewnego dnia usiądę i to wszystko zbuduję...
Awatar użytkownika
DawKub1922
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 260
Rejestracja: 29 maja 2016 20:51
Rok urodzenia: 1986
Lokalizacja: Olszowa
Kontakt:

Re: [MOC] Parowóz wąskotorowy Px48 1922

Post autor: DawKub1922 »

Dziękuję za wszystkie komentarze i tę konstruktywną krytykę =)

Jellyeater Nad zdjęciami pracuję z modelu na model =)
jetboy Te przerysowane elementy, to wg mnie taki kompromis w tym modelarstwie redukcyjnym.
rASch, glaz_pimpur, Reflektory z np. tile 1*1 czy to w garnku czy w oponce, może bardziej będą pasowały do skali jednak mnie jakoś nie przekonują i zostaję przy tym co mam. A jest jeszcze jedna ważna zasada, iż na PKP wszystkie lokomotywy czy to normalnotorowe, czy wąskotorowe, parowe i elektryczne reflektory miały tej samej wielkości. Dlatego reflektory w moich modelach zawsze będą ciut za duże =P
solic Oczywiście, że pomost mógł/powinien być nieco wyżej. Jednak kolidował mi z kotłem, była nawet próba aby go podnieść ale w efekcie parowóz nie był już niski i przysadzisty a efekt marny, także zaś kompromis =) Myślałem, że o obwódki reflektorów nikt nie zapyta =P, są to gumki z kół od systemu 12V.

POZdrawiam
Awatar użytkownika
Mateusz92
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 2415
Rejestracja: 15 gru 2015 23:05
Rok urodzenia: 1992
Lokalizacja: Zduny
Kontakt:

Re: [MOC] Parowóz wąskotorowy Px48 1922

Post autor: Mateusz92 »

Pierwsze wrażenie: bardzo, bardzo fajna. Niestety jak się przyglądam dalej to reflektory są za duże. O ile przy lokomotywie to w miarę gra tak przy tendrze zachodzą za bardzo na siebie.
DawKub1922 pisze:Myślałem, że o obwódki reflektorów nikt nie zapyta =P, są to gumki z kół od systemu 12V.
Tu warto zaznaczyć, że 12V ale na niebieskich szynach. Można by użyć tych opon:
Obrazek
https://www.bricklink.com/v2/catalog/ca ... 1#T=C&C=11
Na pewno mają lepszą dostępność ponieważ są cały czas w produkcji.
ODPOWIEDZ