[MOC] Wagon wąskotorowy, typu rolbok.

Awatar użytkownika
DawKub1922
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 260
Rejestracja: 29 maja 2016 20:51
Rok urodzenia: 1986
Lokalizacja: Olszowa
Kontakt:

[MOC] Wagon wąskotorowy, typu rolbok.

Post autor: DawKub1922 »

Dziś chciałbym przedstawić swój najnowszy MOC, mianowicie wagon wąskotorowy typu rolbok. Pomysł na zbudowanie owych wagonów, powstał w czasie wizyty w Śmiglu w tamtejszym skansenie ŚKD. Rolboki służą do przeworzenia wagonów normalnotorowych po szlakach wąskotorowych, wg Wikipedii ów system został zaprojektowany w celu obniżenia kosztów przeładunku =) Nie próbowałem idealnie odwzorować oryginału (na podstawie zdjęć z Śmigla) ale zasadę działania, jak widać na fotkach. Modele niestety są statyczne. W zasadzie to chyba wszystko w temacie =P

Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

POZdrawiam
Olaf RagnaFoL
Posty: 1029
Rejestracja: 09 lut 2014 10:09
Rok urodzenia: 1901

Re: [MOC] Wagon wąskotorowy, typu rolbok.

Post autor: Olaf RagnaFoL »

Ciekawe, nie wiedziałem że takie "przejściówki" na kolei były używane.
Wiesz coś więcej o tym na jaką skalę to działało? Czy powstało i umarło?

Co do pracy to dziwny MOC. :)
Sam w sobie trudno aby się podobał zwykłemu użytkownikowi klocków, ale frakcja kolejkowa może docenić.

Tak kombinuje że MOC postawiony na jakiejś makiecie w tej tematyce wpisze się idealnie i może powstać ciekawa historia.

Jeśli można podsunę komuś pomysł na pracę o tematyce:
Obrazek
"tylko co to wnosi do dyskusji?"
Awatar użytkownika
DawKub1922
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 260
Rejestracja: 29 maja 2016 20:51
Rok urodzenia: 1986
Lokalizacja: Olszowa
Kontakt:

Re: [MOC] Wagon wąskotorowy, typu rolbok.

Post autor: DawKub1922 »

Olaf RagnaFoL pisze:Ciekawe, nie wiedziałem że takie "przejściówki" na kolei były używane.
Wiesz coś więcej o tym na jaką skalę to działało? Czy powstało i umarło?...
Dziś niestety, to rolboki można już chyba tylko zobaczyć w miejscach takich jak skansen w Śmiglu. Ich czas świetności minął wraz z czynnym użytkowaniem kolei wąskotorowych. Natomiast co do samego modelu, to słuszną uwagą jest, że najlepiej będą wyglądały na jakiejś makiecie/dioramie, w otoczeniu innych modeli w kolejowych klimatach.

POZdrawiam
Awatar użytkownika
solic
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 410
Rejestracja: 30 sie 2013 10:12
Rok urodzenia: 1975
Lokalizacja: Zabrze
Kontakt:

Re: [MOC] Wagon wąskotorowy, typu rolbok.

Post autor: solic »

Jak dla mnie, Twój MOC ma przede wszystkim walory edukacyjne, nie znałem wcześniej tego typu "interfejsów".

Ładnie zbudowane, choć patrząc na zdjęcie pierwowzoru chyba bardziej adekwatny byłby kolor reddish brown:)
-----
Pewnego dnia usiądę i to wszystko zbuduję...
Awatar użytkownika
rASch
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 3120
Rejestracja: 14 maja 2013 20:37
Rok urodzenia: 1981
Lokalizacja: Radzionków
Kontakt:

Re: [MOC] Wagon wąskotorowy, typu rolbok.

Post autor: rASch »

Fajne wagoniki, kiedyś myślałem o nich jako część makiety. Być może kiedyś....

Przyczepię się jednak....
W twoich wagonach jest odstęp między szynami zbyt duży. Cały sens jest w tym by wagony normalnotorowe wjeżdały na a skład rolboków, mam na myśli to że wagon normalnotorowy przejeżdzał przez kilka robloków nim dotarł do swojego. W twoich to jest nie do zrobienia gdyż skupiłeś się na sprzęgu i odstęp między szynami jest zbyt duży.
Przyjżyj się uważnie fotce którą wstawiłeś, tam odstęp jest spory ale z jednej strony gdyż rolboki stoją na łuku.
Awatar użytkownika
DawKub1922
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 260
Rejestracja: 29 maja 2016 20:51
Rok urodzenia: 1986
Lokalizacja: Olszowa
Kontakt:

Re: [MOC] Wagon wąskotorowy, typu rolbok.

Post autor: DawKub1922 »

Dzięki za komentarze =)
solic pisze:Jak dla mnie, Twój MOC ma przede wszystkim walory edukacyjne,[...] kolor reddish brown:)
Oczywiście kolor reddish brown + wg mnie brown i dk brown, byłyby idealnymi kolorami do zbudowania wagonów takich, jak te ze Śmigla.
A tak, ja mam "nówki" sztuki. prosto z fabryki =P
rASch pisze:Fajne wagoniki, [...] W twoich to jest nie do zrobienia gdyż skupiłeś się na sprzęgu [...]
Tak jak Kolega zauważył skupiłem się na sprzęgu, i niestety wyszła mi "przerwa" między wagonami. Nie twierdzę, że nie można tego zrobić lepiej. Może uda mi się wymyślić coś lepszego, kiedyś... =)

POZdrawiam
Awatar użytkownika
DawKub1922
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 260
Rejestracja: 29 maja 2016 20:51
Rok urodzenia: 1986
Lokalizacja: Olszowa
Kontakt:

Re: [MOC] Wagon wąskotorowy, typu rolbok.

Post autor: DawKub1922 »

rASch pisze: [...] W twoich wagonach jest odstęp między szynami zbyt duży. [...] W twoich to jest nie do zrobienia gdyż skupiłeś się na sprzęgu i odstęp między szynami jest zbyt duży. [...]
Teraz wygląda to tak =) "Przerwa" zmniejszyła się z około 3ech, do około 1go studa. Niestety dalej upieram się przy sprzęgu =P, i chyba tak już zostawię.

Obrazek Obrazek

POZdrawiam
Awatar użytkownika
rASch
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 3120
Rejestracja: 14 maja 2013 20:37
Rok urodzenia: 1981
Lokalizacja: Radzionków
Kontakt:

Re: [MOC] Wagon wąskotorowy, typu rolbok.

Post autor: rASch »

Sprzęg jest świetny,sam bym go zostawił. Po zmianach jest pełna funkcjonalność rolboka. :)
Awatar użytkownika
Mateusz92
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 2415
Rejestracja: 15 gru 2015 23:05
Rok urodzenia: 1992
Lokalizacja: Zduny
Kontakt:

Re: [MOC] Wagon wąskotorowy, typu rolbok.

Post autor: Mateusz92 »

Są urocze :) Z wąskotorówkami nie miałem nigdy specjalnie do czynienia, ale mimo wszystko znam ten typ wagonów. Fajnie, że też coś działasz w tym temacie ponieważ zasadniczo tylko Rasch budował coś więcej w tej szerokości. Ano i te żółte stopery musisz dołożyć w poprawionej wersji bo pasują tam jak ulał.
Awatar użytkownika
DawKub1922
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 260
Rejestracja: 29 maja 2016 20:51
Rok urodzenia: 1986
Lokalizacja: Olszowa
Kontakt:

Re: [MOC] Wagon wąskotorowy, typu rolbok.

Post autor: DawKub1922 »

Dzięki za komentarze =)
rASch pisze:Sprzęg jest świetny,sam bym go zostawił. Po zmianach jest pełna funkcjonalność rolboka. :)
Jeszcze raz, dzięki za tak ważną sugestię...
Mateusz92 pisze:Są urocze :) [...] Ano i te żółte stopery musisz dołożyć w poprawionej wersji bo pasują tam jak ulał.
Oczywiście, że dołożę =P, efekt przedstawię za jakiś czas. W zasadzie to już mogę powiedzieć, iż rolboki powstały z myślą o/do mojego pierwszego parowozu (oczywiście wąskotorowego), który zaliczył nawet przedpremierowy występ w Wolsztynie (choć dziś, wygląda już nieco inaczej) =) jednak brakuje jeszcze jednej bardzo ważnej rzeczy, która ma być dopiero za miesiąc =/

POZdrawiam
ODPOWIEDZ