Neptun

Alamo
Posty: 66
Rejestracja: 18 mar 2016 13:40
Rok urodzenia: 1984

Neptun

Post autor: Alamo »

Niestety w natłoku obowiązków przegapiłem, że konkurs #60Bricks już się skończył.

Mimo to prezentuję swoją pracę, która związana jest z rokiem 1958 i polską myślą techniczną.

Chyba wszyscy na świecie znają postać Jacques-Yves Cousteau. To dzięki niemu i inżynierowi Emile'owi Gagnanowi mamy do dziś (i jeszcze wiele wiele lat) używane w nurkowaniu automaty oddechowe. Cousteau jest również twórcą pierwszego podwodnego filmu.

Jednak Polacy też mieli swój udział w konstruowaniu automatów i aparatów nurkowych.
Jak donosi Muzeum Nurkowania w Warszawie: W lutym 1958 r., równo 60 lat temu, polska prasa opisała pierwszy aparat powietrzny dla nurków - "Neptun" - polskiej produkcji z Zakładów Mechaniki Precyzyjnej w Gdańsku. Zestaw: 8 litrowa butla z automatem dwuwężowym - pokazany został na Targach Poznańskich w 1957 r. Za konstrukcją tego aparatu stali inżynierowie ZMPG : konstruktorzy Jan Hiszpński i Marian Grimm oraz Henryk Gliszewski, główny inżynier zakładów. Od tamtej pory rozwój nurkowania swobodnego był coraz bardziej wodoczny, a Zakłady Mechaniki Precyzyjnej wyprodukowały jeszcze wiele innych modeli aparatów powietrznych dla nurków, umożliwiając nurkowanie tysiącom Polaków.

Myślę, że w podobnie wyglądał warsztat naszych 3 konstruktorów:
Obrazek

trzeba trochę poszlifować:
Obrazek

trochę powyginać:
Obrazek

trochę zanurzyć:
Obrazek

i aparat gotowy do nurkowania:
Obrazek

Obrazek

Z tego to zbudowałem (jak pisałem wyżej 60 klocków ;))
Obrazek

Przepraszam za jakość zdjęć. Jeszcze trochę i dorobię się lamp bezcieniowych ;)
Awatar użytkownika
jetboy
Stowarzyszenie Zbudujmy.to
Posty: 15905
Rejestracja: 09 lip 2013 17:03
Rok urodzenia: 1973
Lokalizacja: Warszawa koło Otwocka
Kontakt:

Re: Neptun

Post autor: jetboy »

Fajna praca. Szkoda że przegapiłeś konkurs :(
Nurkowanie to fajna zabawa, ale u nas mało jest fajnych miejsc do nurkowania (pomijam wraki i miejsca do nurkowania technicznego, jaskinie etc.), przejrzystość wody słaba a do tego woda zimna. Nie ma jak nurkowanie w ciepłych krajach.
Swoją drogą ciekawe jak najgłębiej nurkował Legowy ludzik. Ja znam jednego który był 39 metrów pod wodą, ale pewnie rekord należy do kogoś innego.

Obrazek

Tu widać tylko 36.5, ale potem zeszliśmy na 39.
_____________________________________________
To KLOCKI LEGO, można z nich zbudować WSZYSTKO!
Alamo
Posty: 66
Rejestracja: 18 mar 2016 13:40
Rok urodzenia: 1984

Re: Neptun

Post autor: Alamo »

Muszę kiedyś zabrać jakiegoś na robotę, to może na 80+ zjedzie :)
ODPOWIEDZ